bevelhebber was daarop met zijn vaartuig vertrokken en die van hel Fransclie fregat had zich van zijne taak gekweten en de boven bedoelde ministers gevangen genomen hoewel er 2000 man geplaatst waren om het te verhinderen. De Akhbar van Algiers deelt mede dal de heer Vallier den 7den dezer bij de landbouwkundige maatschappij te Algiers eene hoeveelheid katoen heeft ingezonden, door hem aldaar aangekweekt uit eene soort van Louisiana- katoen, onder de merkwaardige omstandigheid, dat zijn product zonder ecnige bevochtiging, reeds volkomen rijp was op hetzelfde tijdstip, waarop de ka toen van die soort in de Amerikaansche stalen eerst tot rijpheid komt. De genoemde maatschappij had erkend dat de katoen van den heer Vallier in niets behoefde onder te doen voor de beste qualiteit van Louisiana. De Spaansche regering neemt van lijd tot tijd maatregelen tot verbe tering van het onderwijs, iets dat zeker niet overbodig kan geacht wor den; want volgens de jongste officiële rapporten zjjn er in de provincie Madrid op 489,332 inwoners 266,922, die niet lezen of schrijven kunnen; in de provincie Tarragona verkeeren er van 321,886 inwoners 271,404 en in Moncada van 26,000 inwoners 23,000 in het zelfde geval. ITALIË. In naam van koning Frans II, heeft zijn minister, de heer Del Re, een antwoord openbaar gemaakt op de bekende circulaire van den heer Ricasoli. Daarin wordt gezegd dat de onlusten in zuidelijk Italië geene struikrooverij zijn, maar eene nationale beweging, ten doel hebbende, de nationale onafhankelijkheid van Napels te herstellen en 's lands wettigen koning weder op den troon te brengen. De heer Del Re komt mede op tegen de meening, dat de oproerige beweging in de Napelsche gewesten uit Rome ondersteuning en voorschriften heeft ontvangen. Men denke daarom evenwel niet, zegt hij, dal Frans II den strijd, die door zijne getrouwe onderdanen zoo heldhaftig gevoerd wordt, met onverschillige oogen aanziet. In tegendeel, ik verklaar uitdrukkelijk, dat mijn doorluchtige souverein, door zoo veel verknochtheid innig geroerd en daarop roem dragende, alleen op eene gunstige gelegenheid wacht om zich aan het hoofd der scharen ge wapende koningsgezinden te plaatsen en met haar te strijden. PBIIIS9EN. BERLIJN 17 September. In de nabijheid van de Frankforterpoort zal eene groote tent tot ont vangst des konings bij gelegenheid van zijn plegligen inlogt in deze hoofd stad worden opgeslagen; de kosten, daaraan verbonden, zullen ruim 8000 th. bedragen, welke door de stedelijke kas zullen gedragen worden. Zondag 11. hebben de koning, de koningin, en de kroonprins en zijne gemalin, benevens de prins van Wales, de stad Keulen bezocht. De stad was bij die gelegenheid des avonds schitterend geïllumineerd, terwijl ter eere der vorstelijke personen een voortreffelijk concert gegeven werd. Toen dit geëindigd was deden zij een rijloertje door de stad, ten einde de illu minatie te bezigtigen. Hierbij muntte vooral uit de Domwelke door Bengaalsch vuur verlicht was. Het gezigt daarvan leverde inderdaad een prachtig schouwspel op. Met het oog op de aanstaande verkiezingen zal de jonkerpartij alhier op den 20s,en eene monster-vergadering houdenwaaraan volgens de N. Pr. Zeit. minstens 5000 personen zullen deelnemen. Naar men uit Koburg verneemt is aldaar, ten gevolge van de door het hoofdbestuur van het National Verein gedane oproeping, reeds de som van circa 24,000 fl. ten behoeve der Duitsche vloot ontvangen. Onlangs is in de nabijheid van Paderborn een gruwelijke moord ge pleegd. Een man heeft zijne zwangere vrouw door middel van een hamer hel hoofd verpletterd en haar na het bedrijven der daad derwijze aan den voet van eene steil geplaatste ladder nedergelegdals ware zij naar be neden gestort, ten einde het vermoeden, dat hij de hand in de daad had gehad, voor te komen. Eene toevallige omstandigheid heeft het feit aan het licht gebragt. In Polen zullen de verkiezingen voor de nieuwe districts- en gemeente raden, wier instelling tot de laatstelijk door de regering aan de Polen ge dane bewilligingen behoort, den 23ste" dezer aanvangen. De bewegingspartij heeft de bevolking uilgenoodigd aan de verkiezingen deel te nemenwant zij ziet in de bedoelde collegiën een middel om de beweging gaande te honden. Per Telegraaf. 'sGRAVEN 11 AGE, 19 September. Z. M. de koning heeft benoemd lot president der arrondissements-reglbank te Leyden, mr. J. W. Schuurman, regter in die reglbank. WEENEN, 19 September. De aartshertog Ferdinand Mas gaat naar Koningsbergen om de krooning bij te wonen. Bij keizerlijk patent wordt de nieuwe landdag van Islrië tegen 25 September bijeengeroepen. Twee Istrische afgevaardigden van de partij van Nessuno hebben hun mandaat nedergelegd. WEENEN, 19 September. De Oest. Zeit. spreekt het berigt der dag bladen van heden morgen tegen, dat de aartshertog Max, ter bijwoning der krooningspiegtigheid naar Koningsbergen zon gaan. Een andere prins van het keiz. huis was daartoe aangewezen. POOLSCHE GRENZEN, 19 September. De gewelddadigheden tegen de Duitschers zijn Dingsdag II. te Warschau voortgezet. De winkels worden vernield. De toestand der Duitschers is gevaaarlijk. STA» 8 - HE KM- TE Ni. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland in hnnne handen gesteld request van Leonardos Adrianus Vouebregt grutter, wonende alhier, Waarbij deze vergunning vraagt tot het doen plaatsen van een stoomwerktuig in zijn pand op het Levendaalgeteehend Wijk II. N°. 372kadastraal bekend Sectie E. N°. 799; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stc™ Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken boen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijgc- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 23s'™ September aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 19 September 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BSIO^DZKTTIICi voor de gemeente Leyden, ingaande Maandag den 23 September 1861. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge de verordening betreffende den verkoop van brood binnen deze gemeente, vastgesteld den 24 Nov. 1859 Gemeenteblad n°. 14). Het Tarwe brood, beste soort, wegende een nederl. pond, op 30 cents. Vijf oneen, op15 Het Franschbrood van een nederl. pondop30 Vijf oneen, op15 Het Huisbak, wegende een nederl. pond, op27 Vijf oneen, op13J. Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pond, op21 Vijf oneen opi0j Het Roggebroodvan zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop36 Een pond vijf oneen, op18 Burgemeester en Wethouders van Leyden, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 19 September 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke ^tanb. Van den 12 tot en met den 18 September 1861. BEVALLENS. J. van BerkelZ. levenl. C. E. van Outeren geb. Schuur man Schimmel, Z. C. van den Bosch, geb. van Lieshoud, Z. C. P. van Schooten geb. Verstraaten Z. F. M. J. de Haaygeb. Zandvliet., D. C. P. Kop, geb. Uljee, Z. K. J. Hazenberggeb. WillebrandsZ. J. C. Taverne, geb. KeyserD. K. de RadderZ. J. C. VVallegeb. Sehuijer, Z. E. Lee mans geb. Offerman Z. S. Marsmeijergeb. Outman Z. A. Wallegeb. den BremmerD. JC. de Ia Maargeb. Bochanen D. V. P. üegongeb. Bataille, Z. A. van der Heemst, geb. Taayspel, Z. E. J. H. Berg, geb. Wolff, Z. J. Renier, geb. BuisD. M. W. Straathof, geb. VelthuyzenD. W. J. M. Cornelissengeb. de Ridder, D. M. E. Arnoldus, geb. Ree D. C. Christiaanse, geb. Steenwijk, Z. C. Lindeman, geb. Dolkemade, D. G. Lamangeb. BrouwerD. GEHUWDG. Weerdenburgwedr. en M. Persoonjd. J. Ooslveenjm. en W. C. Dullemond, jd. P. Honsbeek, jm. en C. Ederzeel, jd. J. Smits, jm. en M. de Graaf, jd. C. Kaapaanjm. en S. Scbreuder, jd.K.Pardon, jm. en M. Reitsma, jd. J. Hennik.jm. en E. .1. Schouten, jd. J. Kreijer- maatjin. en P. Bekooy.jd. A. Holtz, jm. en G. Lepelaar, jd. D. A.J. Hoo- genstraaten, jm. en G. Jongmans,jd. OVERLEDEN Joha Koppeschaar54 j. II. J. ValkZ.13 m. J. de Fey, D.4 d. I. Montagne, 76 j. M. E. Hakkaart, geb. van den Berg, 34 j. P. den Ouden, 64j. A. Hartsuiker, Z.6 w. J. M. 'tHooft, geb. van Zwie- ten, 45j. S. M. Cartongeb. Wijnbeek, 74j. J. M. Brakel.Z., bijna4m.— P. W. Hoppenbrouwer, Z.bijna 12jH. Leeuwenburgh40j. F. J. Betcke Z., bijna 13 m. Hendra Langezaal, 28 j. T. W. J. Juynboll59 j. HEKKAIEUWS. 's GRAVENHAGE, 19 September. De kerkeraad der Evang.-Luth. ge meente heeft, ter vervulling der beslaande vacature, het volgende 3-tal van bh. predikanten gevormd: dd. W'eslhoff, te Middelburg; Lublink Weddik, te Utrecht, eu lleyen, te Leyden; en daaruit beroepen ds. J. P. G. Wesl- lioff, pred. te Middelburg. Ten behoeve van de weduwen en kinderen van A. Gyzeny en J. Ederzeel, is sedert de laatste opgave ingekomen: bij den heer J. L. A. Desertine, van N. N. ƒ0.50; van S. te 'sHage ƒ1; van N. N. ƒ2.50. AD VERTENTIEN Vijfentwintigjarige Eclitvcrcenlging van J. J. REYST en K. F. CATS. Ondertrouwd Leyden, 19 September 1861. Eenige kennisgeving. A. J. ALLAN en A. C. REYST. Op den 12den Julij overleed te Sidhoardjo, nabij Sourabaija, eiland Java, op de fabriek Boedoeran, ten huize van den Heer M. BOUMEESTER, aan de gevolgen eener hevige ziekte, bijna twee en twintig jaren oud, mijn innig geliefde eenige Zoon GOZEW1JN WILLEM HENDRIK, diep be treurd door mij en mijne overgeblevene Kinderen. Leyden, 16 September 1861. W. H. de VRIESE. Eenige kennisgeving. Heden ontsliep, lot bittere droefheid van mij en mijne Kinderen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot THEODORUS WILLEM JOHANNES JUYNBOLL, Hoogleeraar in de Oostersche Taal- en Letterkunde alhier, in den ouderdom van ruim 59 jaren. M. E. VERKOUTEREN, Leiden, 16 September 1861. Wed. T. W. J. Jcynboll. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot JACOBUS JOHANNES IIEPP in den ouderdom van 64 jaren. Leyden, 18 September 1861. N. van der HORN, Wedc. J. J. IIepp. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3