LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. N". 112. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven. BÏNNENLANDSCIÏE BERIGTEN. LEYDEN, 17 September. Aan de hoogeschool alhier is een harer leeraren ontvallen. De heer Thcodorus Willem Johannes Juynboll, hoogleeraar in de Oostersche taai en letterkunde en interpres legati Warneriani overleed gisteren, na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 59 jaren. Dij was kweekeling onzer akademie, aan welke hij zich op de studie der godgeleerdheid en der Oostersche letteren toelegdeen in eerstgenoemd vak ten jare 1828 den doctors graad verwierf. In de school van den beroemden Hamaker gevormd, onder wees hij eerst de Oostersche Ietteren aan de hoogeschool te Groningen, van waar hij (na door den ak3demischen senaat aldaar honoris causa tol doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren benoemd te zijn), omtrent het midden van 1845 herwaarts kwam, om de plaats, die door den dood van den uitstekenden 11. E. Weijers openstond, in te nemen. Gedurende zestien jaren dus was hij alhier werkzaam, en strekte hij der hoogeschool en door zijn onderwijs en door zijne geschriften tol eere. Zijn verscheiden mag, vooral bij het gering getal beoefenaren van het vak van studie, waaraan hij zich gewijd had, een gevoelige slag voor de hoogeschool en de welen- schap genoemd worden. Voor het admissie-examen, alhier door de faculteit van letteren op gis teren en heden afgenomen, hadden zich vijftien jongelieden aangemeld. Van deze zijn er acht tot de akademische lessen toegelaten, en zeven afgewezen. Gisteren morgen omstreeks 10 ure had de schoonmaakster van den heer M. P. Oudshoorn, in de Donkersteeg, het ongeluk van het plankijs achter de woning in het water te vallen. Spoedig begon zij te zinken en daar de pogingen om haar te helpen vruchteloos warenzou zij waar schijnlijk omgekomen zijn, indien niet Pieter Moene, metselaarsknecht, die inmiddels op de plaats van het ongeval aankwam, zelfs zonder zich te onl- kleedenin het water was gesprongen. Hij mogt het genoegen smaken de vrouw behouden aan wal te brengen. Bij de aanbesteding, die gisteren op het raadhuis alhier plaatshad, is het verwen van eenige brug- en keerleuningen aangenomen door J. P. van Dorp, huisverwer alhier, voor ƒ445. Hel veranderen van den weg van de Spanjaardsbrug tot Leyderdorp, in een grindweg, is niet gegund. De heer J. van llaaften, van Sliedrecht, is aannemer geworden der leverantie van fourrages voor de troepen te paardalhier gevestigdloopende over het tjjdvak van 1 Nov. dezes jaars tot uit. Oct. 1862, tegen de prij zen van de 10 ffi haver voor 89)- etsde 10 16 hooi voor 24 ets en de 10 ffi slroo voor 19 ets. Bij de hedenvan wege de commissie van administratie over de ge vangenissen alier gehouden aanbesteding lot levering der benoodigdheden tot onderhoud en verpleging der gevangenen gedurende het jaar 1862zijn de laagste inschrijvingen geweest als volgt: tarwe per mud 13.78, rogge id. 8.06, aardappelen de 50 N. ffi 3.28, gort per N. ffi 0.175°t, groene erwten id. 0.15, rijst id. 0.20, rundvlcesch id. 0.40, kalfsvleesch id. ƒ0.70, rundvet id. 0.7546, boter id. 1.09koflfij ïd. ƒ1.10, chicorei id. 0 1350, zout id. 0.1410, peper id. 0.58, raapolie id. 0.4375patent olie ld. 0.4644 kaarsen id. 0.69"groenten id. 0 0389 steenkolen de 100 N. ffi 1.29, smeekolen id. 1.34, lange turf de dubbele mudde ƒ0.39, korte turf id. 0.85, takkebossen de 100 stuks 10.50, ligstroo de 500 N. ffi 12.45 zoete melk de kan 0.04", karnemelk id. f O.Ol98, roode wijn per llesch 0.59"bier per kruik 0.1125, groene zeep per N, 8 0.34", azijn per kan 0.04". De mtiziek-uilvoeringen door het muziek-corps der dienstdoende schut terij op het Plantsoen zijn, uithoofde van het vergevorderde jaargetijde voor dit jaar geëindigd. Gisterenbij gelegenheid van de opening der vergadering van de sta- ten-generaalzijn aan het station alhier 659 retourbilletten en 89 gewone billetten naar 's Hage afgegeven. Zondag II. werd de godsdienstoefening voor de prol. militairen in het kamp van Milligen geleid door dr. A. Rutgers van der Loefï, pred. alhier. Z. Eerw. sprak over het verband tnsschen godsdienst en krijgsdienstnaar aanleiding van Rom. XIII. vs. 4b. Zij draagt het zwaard niet te vergeefs; want zij is Gods dienaresse: welke uitspraak, regtstreeks van de overheid gebezigd, op de Nederlandsche krijgsmagt werd toegepast. Bij tamelijk goed weder ontbrak het ook ditmaal niet aan belangstellende toehoorders -die van elders waren zamengekomen. De generaal-majoor van Geenbevelhebber der kamperende troepenheeft bij eene dagorder vaarwel aan de manschappen toegeroepen. Met veel be langstelling, zegt hij daarin, en een waar genoegen heb ik den goeden wil en ijver waargenomen, waarvan de gezamentiijke troepen zoo voldoende bewijzen hebben gegeven, alsmede de orde, eensgezindheid en krijgstucht, die voortdurend bij alle wapen-corpsen hebben geheerscht. De troepen in het algemeen betuig ik deswegens mijne volkomene tevredenheid. Uit Weesp meldt men dat van daar gevankelijk naar Leyden is ge voerd de horologiemaker P. S., tegen wien door de arr.-reglbank alhier, ter zake van misbruik van vertrouwen, regtsingang is verleend met bevel van gevangenneming, en die door de rijlts-veldwacht te Weesp was op gespoord. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de acht eerste maanden van 1861, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 38,105,568.90, zijnde 350,927.45 meer dan over denzelfden lijd in 1860. De minister van koloniën heeft ter kennis gebragt van degenendie genegen zijn om casu quo, bij een vergelijkend praktikaal examen, te din gen naar de vacerende betrekking van fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, dat zij zich daartoe bij gezegeld request tot het dep. van koloniën kunnen wenden. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ1500, in te gaan met den dag der inscheping naar de Kust van Guinea, benevens vrije woning aldaar. Uit DelfL schrijft men aan de Amst. C.: Ik kan thans een verblijdend berigt mededeelendat wel geen tegenspraak zal ontmoeten, t. w. dat het besluit lot reorganisatie onzer akademie door den koning geleekend is. In hoofdzaak behelst het meer uitbreiding voor het onderwijs op het gebied van handel en industrie, en worden tot voldoening aan het admissie-examen meer kundigheden vereischt. Het Bataafse!) genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam heeft in hare Zaturdag II. gehouden algemeene vergadering de volgende benoemingen gedaan: als maecenas, Z. K. H. de prins van Oranje. Als lid-consultant: P. J. van KerckhofF, hoogleeraar te Groningen; M. J. Gop, hoogl. te Deventer; V. S. M. van der Willigen, hoogl. te Deventer; C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam. Als lid: G. A. van Kerk wijk, kolonel-ingenieur te Utrecht; P. Caland, ingenieur lsle kl. van 's rijks waterstaat, te Rotterdam; B. Verver, hoogl. te Maastricht; A. R. Blom- mendal, kapt.-luit. ter zee, te 's GravenhageE. Wenckebach, ingenieur van 's rijks telegrafen, te 's Gravenhage; D. de Loos, doctor in de wis- en natuurkunde, te Rotterdam; en K. F. R. Andrau, luit. ter zee lste kl. te Utrecht. Het stoomflotille-vaartuig llector, onder bevel van den luit. ter zee lsle kl. P. M. van der Haak, uit Suriname komende, is gisteren ter reede van Hellevoetsluis aangekomen. Te Ulrecht hebben aan het op den 13dcn en 14dcn dezer gehouden ad missie-examen 36 jongelieden deelgenomenwaarvan er 28 tot de akade mische lessen zijn toegelaten. Uit Nijmegen meldt men dat verscheidene stoombooten en zeil vaartuigen voor die stad en omstreken voor anker moeten gaan, door den lagen water stand der rivier de Waal. De gemeenschap per stoomboot naar boven- "en benedenwaarts, alsmede naar Limburg, is gestremd. Ook de IJssel is in twee jaren lijds nog zoo laag niet geweest als thans. Door de arrond.-regtbank te Arnhem is bevel van gevangenneming met regtsingang verleend tegen den heer N. S. gewezen notaris te D., we gens herhaalde moedwillige mishandeling te Ede op zijne huisvrouw gepleegd. Het aantal studenten aan de theologische school te Kampen bedraagt thans 44, waarvah er 4 tot zendelingen onder de Heidenen worden ongeleid. Naar men verneemt, zijn er 180 verzoekschriften ingediend om als kweekeling te worden geplaatst aan de op te rigten rijkskweekschool voor onderwijzers te Groningen. Daaronder zijn er zelfs uit Limburg, Zeeland en Noordholland. Er zullen slechts 40 kweekelingen worden geplaatst, zoodat een groot aantal niet kan worden aangenomen. Uit Assen meldt men, dat men in sommige plaatsen van Drenthe bezig is met het opdelven der winter-aardappelen. De opbrengst is beter dan in het begin kon worden vermoed. Op de weekmarkt aldaar werden de aard appelen grootendeels verkocht voor ƒ2.40 het Ned. mud. Uit Maastricht meldt men, dat er op de goederen van de familie de Yalensart een klooster, met 70 cellen, wordt gebouwd, voor de uit Italië en Frankrijk verdreven Jesuïten. Volgens de jongsle herigten uit Paramaribo waren aldaar 14 vlugte lingen uit de Fransche straf-inrigting van Cayenne, die te Coronie waren aangehouden, aangebragt. Zij zijn voorloopig in het fort Zeelandia opgesloten. 's GRAVEN HAGE, 17 September. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemen bij het 4de reg. dragonders, tot lslen luit. den 2den luit. jhr. G. W. van der Does, van het corps; bij liet 5de reg. dragonders, tot ridmcesler 3de kl.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1