LEYDSCHE MAANDAG 16 SEPTEMBER. De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond De Prijs der Courant is f 12 «V» het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BfNNEiVLANDSCHE BERSGTEN. LEYDEN, 14 September. Wij vernemen, dat ook de kamer van koophandel en fabrieken alhier een adres heeft gerigt aan den minister van flnantiëntot ondersteuning van het adres der kamer van Bergen op Zoon), die verzocht heeft, dat er een ont werp van wet aan de kamers aangeboden worde, tot herziening der be slaande wet op de brievenposlerij en met invoering van een uniform-port door het geheele rijk. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 124 tol 144 personen. Bij gelegenheid van de Valkenburgsche paardenmarkt, waarvan het ge tal paardenvolgens latere opgaveveilig op 1000 kan gesteld wordenwas inzonderheid op te merken en trok veler aandacht de kwistige opschik in kleederdragt en hoofdtooiseldoor de vrouwen van den landbouwers-stand ten loon gespreid. Hieruit zou men kunnen opmaken en welligt niet onjuist geoordeeld hebben, dat, zoo toenemende volks-welvaart naar uiterlijken tooi kan worden afgemeten, de welvaart onder dien stand thans zeker eene schier ongekende hoosde heeft bereikt. Bij de algemeene tentoonstelling van de Holl. maatschappij van land bouw te Alkmaar is aan G. Vreeburg, te Lisse, toegekend de 2de prijs, eene zilveren medaille, voor 2 achtste vaten Hollandsche boter, minstens 14 dagen oud; de 2de prijs, eene zilveren medaille, voor 2 achtste vaten Leyd- sche boter gelegd in Slei 1801; en de lste prijs, eene zilveren medaille, voor twee stuks Rijnlandsche kaas. Door mej. 31. van Til, wed. P. Hogervorst, onlangs te Hillegom over leden, is aan diakenen van de herv. gemeente van die plaats een legaat groot ƒ500 vermaakt. Aan de diaconie te Oud-Loosdrecht is mede een legaat, groot ƒ1000, van wijlen mejonkvr. Elias ten deel gevallen. De heer II. 1). Polier, oud-resident van Tagal, werd dezer dagen op het alleraangenaamst verrast, door, uit naam van de ambtenaren en inge zetenen van Tagal, ten geschenke te ontvangen een prachtig volledig zilver theeservies, met toepasselijke opschriften. Dit geschenk was vervaardigd in de kon. Nederl. fabriek van zilverwerken van den heer J. 31. van Kempen, te Voorschoten. Op het laatst dezer maand zullen nog naar Java vertrekken: de 2dc luitenants der infanterie bij het O. I. leger: Sablerolle, met het te Nieuwe Diep liggende schip LandbouwStaats, met de aldaar liggende Louiseen Furslner, met het te Rotterdam liggende schip Noordbrabant. Te Rotterdam viel gisteren een 8-jarig knaapje, aan de Slakade in het water. Eene in de nabijheid zich bevindende vrouw H. Hanwijk, huis vrouw van W. J. van der Valk, die hel ongeval zag, sprong zonder be denken in het water en had het gelukom met gevaar voor haar eigen leven, het knaapje behouden aar. wal te brengen. Deze vrouw is moeder van zeven kinderen. Voor de vervulling van de betrekking van kantonregter te Dordrecht, heeft de arrond.-reglb. aldaar de volgende aanbeveling opgemaakt: mr. H. W. Fangman, kantonregter te Ridderkerk; mr. J. J. Loke, lid van de arrond.-reglbank te Brielle en mr. G. 11. G. Ras, griffier bij het kantonge- regt te Dordrecht. Naar men uit Dordrecht aan de Middelb. Cour. meldt, heeft de hoofd commissie tot oprigting van het standbeeld van Ary Scheffer bepaald dat dt plegtige onthulling daarvan zal plaats hebben in den loop der maand 31e van het volgende jaar. De feestrede zal bij die gelegenheid gehouden wor den door den heer W. R. Veder, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaa' en lid van de hoofdcommissie. De vervaardiging van de feestcantate is oj- gedragen aan den dichter S. J. van den Bergh te 's Gravenhage. Te Alkmaar had eergisterenbij gelegenheid van de tentoonstelling vat landbouweene harddraverij plaatswaarvoor 16 paarden waren ingt- schrcven. De prijs, twee keurig bewerkte zwaar zilveren presenleertrou- mels met zilver bladwerd behaald door de zwarte merrie de Lietsetc- behoorende aan den heer 31. den Breems, te Vlaardingcn, en de premè: een kristallen wijnkaraf met zilver gemonteerd, op zilver blad, door de zwarte blesmerrie de Wisse, loebehooreude aan den heer 31. van Rossen, ■te Vlaardingen. Te Hoorn heeft op den lldc° dezer de landdeken, pastoor P. üc-s, zijn vijfenlwingjarig pastoraat bij de kerk aldaar gevierd. Des voormidags had er eene plegtige godsdienstoefening in de Sl. Laurenskerk plaats, warbij de eerste mis van Haydn met begeleiding van koor en orchest werd u ge voerd. De kerk, smaakvol versierd, kon te naauwernood al de belangstel lenden van de verschillende kerkgenootschappen bevatten. De jubilarisher- dacht in eene hartelijke rede den heugelijken dag en bragt zijn wamen dank uit voor de vele bewijzen van deelneming, die hij mogt onderviden. Des avonds bragt het muziekgezelschap de Harmonie den jubilaris eenesere- i nade bij fakkellicht. De armen en algemeene weezen werden op dezen dag ruim door hem bedacht. Door hel ministerie van oorlog is aan den heer E. Elberls, te Arnhem, als minsten inschrijver, de aanneming toegewezen van het verbeteren van de lunette Kijk in de Pot der verschanste legerplaats nabij Nijmegen, voor de som van ƒ136,500. Het prov. geregtshof van Groningen heeft eene ongehuwde moeder (weduwe) veroordeeld tol eene 8-jarige tuchthuisstraf, wegens het dooden door verworging van haar pasgeboren kind. Onder de stukken, bij den gemeenteraad van Harlingen dezer dagen ingekomen, trokken twee requesten van sollicitanten naar den post van ge meente-ontvanger de aandacht. De eerste dezer heeren deed in zijn ver zoekschrift de gelofte, om bij evenluële benoeming eene gift van ƒ1000 in de stedelijke kas te storten; de andere motiveerde zijn verzoek door over legging van een extract uit het resolutieboek van gedep. staten van Fries land van 2 September 1789, waaruit bleek dat 's mans oudoom, in qualileit van luit.-kolonelaan Harlingen goede diensten had bewezen. Naar men aan de II. C. meldt heeft zich eene commissie gevormd met het doel te Wolfaartsdijk een openbaar gedenkteeken op te rigten voor den onlangs te Middelburg overleden dp. J. ab Utrecht Dresselhnis. Zij be staat uit de hh. J. Fransen van de Putte, lid der eerste kamer, dr. E. Moll, scriba van het klass. bestuur van Goes en J. Persant Snoep, geneesheer te Wolfaartsdijk. Volgens berigten uit Batavia is het Nederl. barkschip Jflacasserkapt. de Boer, te Harlingen te huis behoorende, den llden Blei van Newcastle (Australië) naar Batavia vertrokken, in de Torrestraat verongelukt. De be manning is gered. 's GRAVENHAGE, 14 September. Z. 31. heeft de benoeming van den heer J. Muller, burgemeester van Valkenburg, tot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. Bij de directie der marine te Vlissingen is de klerk P. Smith Jr. be vorderd tot adjunct-commies en de heer J. If. V. Riemens aangesteld als klerk. Z. M. heeft aan den heer mr. J. K. de Wit, consul-generaal der Ne derlanden in Japan, vergunning verleend lot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 2de kl.met diamenlen, hem door den keizer aller Russen geschonken. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg, 30 July 1861luidt: «Vrij goede tijding van Banjermassing." Dezer dagen is alhier eene circulaire rondgezonden van de commissie lot oprigting van een zoologisch-botanisch genootschap van acelimatatie, ten einde de ingezetenen tot deelneming in dat genootschap uit te noodigen. De commissie stelt zich voor een zoölogisch-botanischen tuin te stichten, tot welk einde door haar verkregen zal kunnen worden een terrein ten N. W. van de Maliebaan langs het kanaal en den Benoordenhoutschen weg, voor het grootste gedeelte door den gemeenteraad beschikbaar gesteld. De strek king van het genootschap is om dieren en plantenhoofdzakelijk uit onze builenlandsche bezittingenaan te kweeken en in te voerenvoorts om de kennis van dieren en planten, èn van Nederland in van zijne buitenl. be zittingen, te bevorderen en uit te breiden, zoowel door middel van genoem den tuin, als ook door een gercgelden cursus te openen en geschriften uit te doen geven, terwijl later aan den tuin ook een museum van natuurlijke historie onzer buitenl. bezittingen zal worden toegevoegd. Het kapitaal van het genootschap is vastgesteld op ƒ150,000, verdeeld in aandeelen van 50. Indien voor 1° October lot een bedrag van ƒ50,000 deelgenomen mogt zijn, zou de plegtige opening van den tuin op 17 Junij 1862 plaats hebben. Door het Dagbl. v. 's Grav. wordt het volgende blijk van eerlijkheid medegedeeld: De bode G. A. Koenst, bij het ministerie van binnenl. zaken, had, bij de betaling der mandaten voor de ambtenaren zijner afdeeliug door den betaalmeester, van dezen 1000 te veel ontvangen. Door den spoed en de drukte aan dat kantoor bemerkte hij dit pas, toen hij, alle'e'n in zijne kamer, hel ontvangen geld natelde. Hoewel hem vroeger, toen hij op dal zelfde kantoor 2 te weinig had ontvangen, de teruggaaf daarvan geweigerd was, aarzelde hij toch geen oogenblik thans de ƒ1000 terug te brengen, met de weder vruchlelooze herinnering aan de vroeger te min aan hem be taalde 2. llij verliet liet kantoor met eene beloouing van ƒ1, door den betaalmeester, en met de grootere, door het zelfbewustzijn een eerlijk mail gebleven te zijn. - Gisteren is de slagter v. d. L. naar de gevangenis overgebragt. Hij had des morgens twist met zijne vrouw gekregen, en toen zijn zoon lus- sclicn beiden wilde komen, dezen een slag met een steen op het hoofd toc- gebragt, welke bloedverlies ten gevolge had. Reeds vroeger was hij wegens verwonding zijner vrouw lol gevangenisstraf veroordeeld.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1