Per Telegraaf. ITALIË. liet officiële blad bevat bet besluit, waarbij hel (commandeurskruis der orde van Savoye wordt geschonken aan de generaals SirtoriBixio, Medici, Turr, Cosent en anderen. Naar men uit Turyn schrijft, kost het nog al eenige moeite om de Bourbonsche manschappen, die vroeger tot de rondzwervende benden hebben behoord en thans bij de Italiaansche corpsen zijn ingelijfd, genoegzaam aan orde en tucht te gewennen. Omtrent verreweg de meesten vreest mendat dit maar uiterst moeijelijk of waarschijnlijk nooit zal gelukken. Met de jonge soldaten en nieuwe recruten uit de Napelsche provinciën gaat het veel beter; er bestaal zelfs uitzigt dat zij later uitmuntende krijgslieden zul len zijn. Het officiële blad van Tnryn deelt een adres mede van de centrale con gregatie te Venetië aan den keizer van Oostenrijk, strekkende tot aanvraag om vermindering van de buitengewoon hooge onkosten lot huisvesting van militairen. In dit stuk wordt gezegd, dat 600 gemeenten tegenwoordig daartoe moeten bijdragen, terwijl zich dit vroeger slechts tot 36 gemeenten bepaalde. Bet ontslag van den heer Tofano, als president van het criminele hof te Napels, heeft aldaar grooten indruk gemaakt, naardien hij een Napelsch uitgewekene was en voor liberaal doorging. Men wil thans wetendat de reden zijner afzetting gelegen is in de ontdekking van stukken in de Napel sche archieven, waaruit blijkt, dat hij zich schijnbaar onder de uitgeweke nen had geschaard, om hen als geheim agent te bespieden. Het dagblad van Rome bevat eene nota in antwoord op de circulaire van der. heer Ricasoli, waarin verklaard wordt dat de H. Stoel het beneden hare waardigheid acht te antwoorden op de beweringen van den Italiaanschen minister, wat betreft de deelneming der Romeinsche regering aan de onlus ten in de Napelsche provinciën, en dat zij zich bepaalt lot het doen van een beroep op de getuigenis van de gezanten der vreemde mogendheden en den bevelhebber der Fransche troepen te Rome aanwezig, om de valschheid der tegen haar ingebragte beschuldigingen aan het licht te brengen. Wegens het voortduren der ongeregeldheden onder de kweekelingen van het instituut St. Michel te Rome, is tot de opheffing van die inrigting besloten. Met de helft dezer maand zullen de kweekelingen huiswaarts wor den gezonden. PRÜI8SEN. BERLIJN 8 September. De groote manoeuvres der legercorpsen in de Rijnprovinciën zullen bij gewoond worden door de groothertogen van Oldenburg en Badende her togen van Saksen-Coburg-Gotha en van Saksen-Meiningenen den koning van Hanover. De gemeenteraad van Dusseldorp heeft het besluit genomen om den koning uil te noodigen die stad met een bezoek te vereeren; wordt die uitnoodiging aangenomendan zal eene groote illuminatie plaats hebben en een prachtig vuurwerk afgestoken worden. Op 7 September is bij Dusseldorp de militaire schipbrug over den Rijn geslagen welke voor den overlogt van de op den regteroever aanwe zige troepen moet dienen, en waartoe aldaar twee bataillons pontonniers, met 120 ponton-wagens, waren aangekomen. Behalve op het kasteel van Benrath worden ook op het kasteel van Bruhl groote toebereidselen gemaakt tot huisvesting van den koning, de prinsen en de aanzienlijke personen van hun gevolg, ten getale van ruim 60. Te Dresden heeft het congres plaats gehad van Duitsche regtsgeleerden dat zeer druk bezocht werd. 1200 personen, voornamelijk bestaande uit regters, hooge ambtenaren, hoogleeraren en advocaten namen er deel aan. De advocaten maakten de minderheid uit. Om alle wantrouwen weg te nemen was bepaald dat het volkenregt en de staatkunde in het algemeen geene punten van beraadslaging konden uitmakenen daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat er besluiten zijn genomen, lijnregt in strijd met de beginselendie door de meeste Duitsche stalen gevolgd worden. Zoo heeft men zich verklaard ten gunste van de instelling der jury in geheel Duilsch- land en van de bevoegdheid der jury om uitspraak te doen in staalkundige en drukpers-vergrijpen. De zittingen werden met belangstelling bijgewoond door de bh. Desmarest, advocaat te Parijs, en Garnier Pagès, lid van het voorloopig bewind van 1848 in Frankrijk. De Duitsche natuurkundigen en artsen zullen dit jaar hunne algemeene vergadering te Spiers houden; de zittingen zullen op 17 dezer beginnen en tot den 24s,e™ duren, waarvan 2 of 3 dagen lot eenige togten in het ge- bergte bestemd zijn. Te Hamburg is zekere baron van Gagern in hechtenis genomen, ver dacht van het maken van valsche wissels. Bij de wedrennen, te Iffezheim, in de nabijheid van Baden-Baden ge houden, is de prijs van 300 Friedrichd'or en de eereprijs, door den koning der Nederlanden en den hertog van Nassau uitgeloofd, gewonnen door het paard Betsy Bakerbereden door graaf Westphaiendit is des te merk waardiger, omdat deze ruiter het gebruik zijner armen heeft verloren en de teugels lusschen de tanden moet houden. De Frankforter herfstmis schijnt gunstiger te zullen uitvallen dan men verwacht had. Van lakens en bukskings, vooral van de minder fijne quali- teiten, zijn reeds aanzienlijke partijen tot goede prijzen afgezet. Dit is in eene nog veel grootere male met katoenen stoffen het geval, voornamelijk toe te schrijven aan de vrees, dat de prijzen ten gevolge van den Ameri- kaanschen oorlog nog zeer rijzen zullen. In linnens blijft de omzet zeer beperkt. Van zijden stoffen zijn bijzonder die van Fransch fabriekaat het meest gezochtwaarbij de nieuwe kleuren in bruin en violet de hoofdrol spelen. Onderscheidene Amerikaansche familiën, voornamelijk uit New-York, hebben zich in Zwitserland gevestigd, ten einde aldaar het einde af te wachten van de gebeurtenissen, welke thans in de Vcreenigde Stalen van Noord-Amerika plaats hebben. Uit Warschau meldt men dat de nieuwe Poolsche staatsraad zijne zit ting heeft geopend, bij welke gelegenheid door den stadhouder, generaal Lambert, eene rede is uilgesproken. Reeds op den eersten dag heeft een der ledende heer Leon Demsbrowski, oud-senator, een ontwerp ingediend, strekkende tot nietigverklaring van de sedert 1832 gedane verbeurdverkla ringen, als zijnde strijdig met de wetten, bij de constitutie van 1815 aan het koningrijk gewaarborgd. De herinneringsdag aan de krooning des keizers was in de kalholijke hoofdkerk met een Te Deunt gevierd, waarbij de suffragaan-bisschop de dienst deed. In al de kerken heersclUe eene gewenschte orde. Te Kalisch echter moeten ongeregeldheden hebben plaats gehad, die eenige gevangen nemingen ten gevolge hadden. Op nieuw blijkt het dat de berigten omtrent het gebeurde te Wilna zeer overdreven zijn geweest. Men was aldaar eene vereeniging van bede vaartgangers wachtende, om hulde te brengen aan de maagd van Oslrow- brama, en gedurende eenige dagen begaf de menigte zich buiten de poort om den stoet te gemoet te gaan, die echter niet kwam opdagen. Daar een dezer dagelijksche wandelingen ook aanleiding had gegeven tot eene volks demonstratie op een pleinwaar eenige jaren geleden een persoon was teregt gesteldbesloot de militaire autoriteit daaraan een einde te maken en de menigte bij het uitgaan der stad tegen te houden. Deze wilde zich toen met geweld een doortogt banen en bij die gelegenheid zijn er eenige perso nen gewond geraakt. Te Warschau heeft men echter aan zeer overdreven geruchten geloof geslagen en bij herhaling lijkdiensten voor de gevallenen te Wilna gehouden. 008TENHIJH. WEENEN, 7 September. Naar men verzekert heeft de minister van financiën het financiële plan, waarvan onlangs is melding gemaakt, laten varen, eensdeels wegens den algemeenen tegenstand, welken dit plan heeft gevonden, anderdeels omdat sedert dien tijd bij den minister het gevoelen heeft veld gewonnen, dat het geheele herstel der financiën van den staat en het vertrouwen in de rege ring niet kunnen verkregen worden door kunstmiddelenmaar door de over tuiging te doen ingang vindendal de staat de delging zijner schuld aan de bank beschouwt als eene heilige taakwelke aan geene onzekere kansen mag worden blootgesteld. Uit Temesvar meldt men, dat aldaar Vrijdag II. een verraderlijke aan slag is gepleegd op eene jonge dochter, naaister van beroep. Door drie dames werd zij verzocht ergens te komen om eenig werk, waarbij haast was, te verrigten, terwijl een rijtuig gereed stond om haar derwaarts te brengen. Hieraan gehoor gevende, bragt men het meisje in een hótel, en wel in eene stikdonkere kameralwaar zij terstond door eene vrouw werd aangegrepen. Nadat men haar de mond digt gestopt en de handen gebonden had. wierp men haar op een bed en liet toen op verschillende plaatsen van haar ligchaam brandende pek druipen. Op die wijze wilde eene jaloersche vrouw zich wreken op het meisje, dat zjj verdacht hield van betrekkingen met haren echtgenoot te onderhouden. In de werkplaats van den hofphotograaf Albert, te Munchen, worden thans levensgroote portretten vervaardigd, welke niet behoeven geretoucheerd te worden en zich ook daérdoor gunstig onderscheiden, dat zij uit ééu stuk bestaan en dus niet, zoo als de Fransche, uit onderscheidene deelen zamen- gesteld worden. Dezer dagen is aldaar het portret eener Russische dame, ter hoogte van 7 voet, voltooid en onmiddellijk naar Petersburg verzonden, terwijl de heer Albert voornemens is, een dergelijk stuk voor de groote wereldtentoonstelling te Londen te vervaardigen. TURYN, 9 September. De Italia berigl dat de koning op den 14dm naar Florence zal vertrekken, om er des Zondags de tentoonstelling te openen. Er zal bij die gelegenheid gala ten hove zijn. Dc gezant van Portugal is uilgenoodigd den koning derwaarts le volgen. Volgens een gerucht heeft de gezant der Vereenigde Staten le Brusseltoen hij door Turyn reisde, den last ontvangen om Garibaldi het opperbevel over het bondsleger aan le bieden. Dat gerucht zegt ook dat Garibaldi dat voorstel onder reserve heeft aange nomen. Prinses Malhilde is, onder den naam van gravin Si. Gratiën, op de villa Fontina aangekomen. Volgens de Opinione heeft de keizer van Brazilië het koningrijk Italië erkend. De graaf Moltk, gezant van den koning van Denemarken, met eene buitengewone zending belast, is alhier aangekomen. PARIJS, 9 September. De Patrie zegt gemagtigd le zijn om le verkla ren dat de mogendheden, zonder uitzondering, haar zegel hechien aan het geen door de Pauselijke regering tegen de door den heer Ricasoli uitge vaardigde circulaire is ingebragt. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer Boniface, waarin deze den aard van de zending der Fransche troepen in de Pauselijke stalen nader omschrijft. Volgens hem moet die strekken ter eerbiediging der onschend baarheid van het grondgebied van den H. Stoel, tot handhaving van zijne onzijdigheid en lot wering van elke gewapende bende, die de grenzen mogt willen overtrekken. RAGUSA, 9 September. Volgens geruchten zijn gisteren Derwisch-Pacha en Mehemed-Pacha aan het hoofd van een aanlal troepen tegen Zubzi en Trebinje opgerukt. CATTARO, 8 September. De hoofden der Montenegrijnen hebben giste ren te Cettinje eene bijeenkomst gehouden. Men ziet een aanval van de Montenegrijnen op de Turken te gemoet.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3