de militaire Willems orde: den kapitein, chef van den staf in de 2de mili- litaire afd. op Java, T. C. J. Kroesen; den tijdelijk van het leger hier te lande bij dat in Ned. Indie gedetacheerden lsten luit.-adjudant H. P. J. Heiinus; de sergeanten P. van der llorst en A. van der Kamp, en den fonrrier J. N. Roemers, allen van het wapen der infanterie; 2°. aan den lsten luit. der infanterie J. H. Romswinckel, in dien rang toe te kennen ancienneteit van 19 Febr. 1859 af, en dat hiervan bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland, melding zal worden gemaakt; en 3°. te bepalen dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land eervol zullen worden vermeldde dirigerende officier van gezondheid der lste kl. bij de militaire geneeskundige dienst A. E. Waszklewiez; de luit.-kolonelwaarnemend plaatselijke kommandant te Samarang, K. F. van Stcyn van Hensbroek, en de majoor A. J. Camphuis, de beide laatstge noemden van het wapen der infanterie. Het heeft H. M. de koningin behaagd, den heer D. J. J. Bolten, leeraar aan de kon. muziekschool en kapeimeesler bij het muziekcorps der dienstdoende schutterij alhier, onder begeleiding van een zeer vleijenden brief, een gouden anker cylinder-horlogie ten geschenke te doen toekomen. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Ammerzoden, de heer J. P. Haksteenthans te Aarie-Rixlel c. a.; te Aarle-Rixtel, de heer F. F. C. Steinmetz, thans te Ried; te Wychen de heer J. L. van Tets, thans Ie Gent; te Geldermalsende heer 11. de Wal, thans te Hui- znm; en tot ontvangers der in- en uitgaande regten: te Wernhout, de heer Ch. L. de Smet, thans te Veldzigt, en te Veldzigt, de heer J. P. van Dug- tcren, thans meter en taxateur van den turf te Haarlemmermeer. De 2dc luit. A. Verbrugh, van het 4de reg. infanterie, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in O. I. II. BI. de koningin en Z. K. 11. prins Alexander zijn heden morgen uit de residentie naar Stnttgard vertrokken. Ook Z. K. H. prins Frederik heeft lieden de residentie verlaten en zich naar de Rijnprovinciën begeven, waar Z. K. H. de uitvoering der herfst-manoeuvres zal bijwonen. Bij den minister van binnen], zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ6, van den heer J. Röminger, glasfabri kant te Stuttgart; ƒ7725.88j-, giften nader ontvangen bij 's lands kassen in Ned. Indië. Bij het dep. van koloniën is voor de noodlijdenden door overslrooming op Java ontvangen 251.76, opbrengst van een te Maastricht gegeven concert. De minister van marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De Staatscourant deelt het programma mede voor de opening van de vergadering der stalen-generaal op Blaandag 16 Sept. aanst. Die plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. Gisteren is te Scheveningen aangekomen de haringschuit Neerlands Koning stuurman W. Korving, reeder A. Pronk, met 52,000 stuks steurharing, die dezen morgen gegolden heeft van ƒ46 lot ƒ45 de duizend. De meeste was slechts drie etmaal oud. Heden morgen waren twee heeren bijna slagtoflers van hunne roeke loosheid geworden. Hoezeer door de badknechts voor het gevaar gewaar schuwd hadden zij zich te ver in zee gewaagd en waren zij in eene zoo genaamde mui of draaikolk geraakt. Aan de spoedig toegebragte hulp vau de badknechts BI. van der Hak en J. de Jong hebben zij hun leven te dan ken. Die knechts hebben den drenkelingen een boom toegestoken, welken deze nog gelukkig konden grijpen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. B KI.GI K. BRUSSEL, 9 September. De koning is Vrijdag II. uit Wiesbaden alhier teruggekeerd. De maatschappij De Tael is gansch het volk zal op 15 dezer het feest van haar 25-jarig beslaan vieren. Op dien dag zal ook hel gedenk- teeken op hel graf van den dkhter Prudens van Duyse, op den S'. Amands- berg. onthuld worden. Te Courselnabij Hasselt, is in den nacht van 1 op 2 Sept. eene gru welijke misdaad gepleegd. Eenige mannen zijn door middel van braak de woning van Mathieu Vaes, die in den omtrek als bemiddeld bekend stond, binnen gedrongen. Ongemerkt naderden zij de bedstede en eischten van Vaes en zijne vrouw, dat zij hun zouden aanwijzen waar het geld geborgen was. De man weigerde en daarop werd zijne vrouw uit de bestede gesleept en naar een ander vertrek gebragt, alwaar zij werd gebonden en in de onmogelijkheid gebragt om hulp in te roepen. Wat er intusschen met den man is gebeurd kon men opmaken uil den slaat, waarin hij later werd ge vonden. en de wonden waaraan hij spoedig is bezweken. Blen schijnt hem met een bijl onderscheidene slagen toegebragt en gedeeltelijk de hersenpan verbrijzeld te hebben. Bij de vrouw teruggekomen eischten de booswichten op nieuw aanwijzing van het geld, waaraan deze toen voldeed. Zij vonden 1308 fr. en gingen heen, de vrouw aan haar lot overlatende. EKGELAVD. LONDEN, 8 September. 11e bekende pretendent op den Spaanschen troon, don Juan de Bourbon, heeft aan de Unity-bank alhier den last gegeven eene geldleening voor hem te openen. Volgens het prospectus wordt de obligatie van 1000 piasters, of 5225 fr.die jaarlijks 30 piasters of 162 fr. rente oplevert, tegen 250 fr. derhalve tegen minder dan 5 pCt. van het kapitaal, uitgegeven. De obliga tion worden onverwijld legen betaling afgeleverd. Het Athenaeum meldt, dat bij den brand in Palernosler-rowin de inrigling van de uitgevers Longman en C°.o. a. de geheele voorraad der oplage van Macaulay's vijfde deel der Geschiedenis van Engeland en van de geïllustreerde uitgave van Th. Moore's Lalla Ilookh eene prooi der vlammen is geworden. De heeren Blackie hebben o. a. al de koperen platen van hm quarto-atlas verloren. Uit het openbaar gemaakte 57sle jaarlijksche verslag van het Britsche en buitenl. bijbelgenootschap blijkt, dat gedurende den op 30 Maart 186i geëindigden jaarkring zijn uitgegeven 1,787,398 bijbels; sedert de oprigtin. des genootscliaps in 1805 zijn 39,315,226 exemplaren uitgegeven. De ver schillende ontvangsten gedurende het financiële jaar hebben eene som vaa 157,911 14 sh. 7 p. bedragen. De uitgaven hebben sedert de vestigin» de som van 5,149,738 7 sh. 10 p. beloopen. Alhier is het berigt ontvangen dat het oorlogschip Driver, van 6 stuk, ken en 280 paardenkrachten, op de rotsen der Bahama-eilanden is veroa- gelukt. De bemanning, 170 personen sterk, is gered. In een groot aantal spinnerijen is, wegens den geringen voorraad ka toen, de arbeid tot vier dagen 's weeks beperkt. De consumlie van katoea moet met 50 pCt. verminderd worden, om de voorraad nog tot Kersmis van dit jaar te doen strekken. Te Leicester werd in de vorige week in een paardenspel, dat ongeveer 2000 personen bevatte, een ballet gegeven, waarin de zoon des eigenaars acht jaren oudeen aap voorstelde. Het knaapje moest onder andere kunst' verrigtingen een loshangend koord opklimmen, maar ging te hoog en kwag daardoor te digt bij de gaskroon. Zijn pak vatte vlam en daardoor brandde tevens de koord af, zoodat het kind van eene aanzienlijke hoogte neder- stortte en tegelijk een prooi der vlam was. Na een lijden van eenige urm is het overleden. In berigten uit Washington van 22 Aug. wordt verzekerd, dat inhei graafschap Oranje, in den Staat Virginia, door predikatiën van eenen neg# een opstand onder de slaven was verwekt en dat verscheiden negers warei opgehangen. Sedert eenigen tijd zijn in Noord-Amerika plaatsen ontdekt, alwaar eene vloeibare vetstof, gelijk aan olie en tot verscheiden doeleinden bruik baar, uit den aardbodem opwelt of kan worden opgepompt. Deze ontdek king schijnt van gewigt voor het algemeene handelsverkeer te worden. Ter plaatse alwaar de voornaamste wellen zich bevinden was de grond, di twee jaren geleden, nog met een woud bedekt. Nu zijn er reeds meer dn 500 menschen gevestigd, en dit aantal neemt steeds toe. Er zijn thans omstreeks 100 wellen in volle werking, welke alle eene grootere of kleinen hoeveelheid olie opleveren. De wellen worden tot eene diepte van 40 tot 60 voeten in het zand uitgegraven, en vervolgens nog 40 lot 70 voeten dieper gemaakt door gaten in den rotsgrond te boren. De olie wordt op gepompt, in houten bakken van 500 tot 2000 gallons inhoud opgevangen, en vervolgens in vaten naar de markt gezonden. De wellen kosten zee weinig van aanleg; de kosten van graven, van vergaarbak, pomp en ver deren toestel beloopen omstreeks 100 Wanneer er olie gevonden is, kan ée'n persoon voor een dagloon van 4 shilling zonder moeite 100 va ten of 4000 gallons in eenen dag oppompen. FRANKRIJK. PARIJS, 8 September. De Mon. de l'armée deelt in berigten uit Shanghai van 4 Jul ij o. a. het volgende mede. De hoofdstad Peking was rustig en buiten gevaar vau eenen aanval van de opstandelingen. De prins Kong, de stedehouder des keizers, had bepaald dat voor de woning van eiken vertegenwoordigereener buiienlandsche regering eene eerewacht zou worden geplaatst. De keizer scheen dit jaar nog niet in zijne hoofslad te willen terugkeeren. Hij be vond zich nog steeds in Blantschurieen had, door tusschenkomst vau zijnen nuyko of kabinetsraad, aan den prins Kong eene depêche gerigt, waarin hij hem met de buitengewone magt, welke hij hem vroeger verleend had, op nieuw voor een jaar bekleedt, zijne tevredenheid betuigende over de trouw en den ijver, waarmede de prins die magt tot nog loc uitgeoefend had, In het museum van de Louvre is onlangs in de galerij der schilderij van Hollandsche meesters eene tweede schilderij van Hobbema geplaatst. Zij slelttwee watermolens voor met vier raderen, eene rivier, landelijke bruggen en voorts ter regler- en ter linkerzijde scboone boschpartijenwaarlusschen het liebt speelt. Deze schilderij is afkomstig uit de,galerij van den hertog van Mec klenburg en door het museum aangekocht voor 52,500 fr. De andere Hob bema welke het museum sints 1850 bezitstelt een boschgezigt voor en werd door den heer Nieuwenhuis voor 18,000 fr. verkocht. Te St. Pons is eene dame, mevr. Azaïs, in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden. Het standbeeld voor don Pedro, den eersten keizer en den grondvester van de onafhankelijkheid van Brazilië, voor rekening van de stad Rio Janeiro door den heer Rochel vervaardigdis afgewerkt en reeds derwaarts op weg. Volgens berigten uit Konstanlinopel zou de schadevergoeding, door de Porte te betalen aan de Christenen in den Libanonter zake van de be kende gruwelen en verwoestingen, 150 millioen Turksche piasters bedragen. De Porie zou voorts het voorstel hebben gedaan, om een deel van dit be drag te voldoen in geld, en het andere in levensmiddelen en andere ver strekkingen zoo als de opbouw voor hare rekening van de vernielde wo ningen. De Europesche commissie zal over dit voorstel uitspraak doen. De generaal de Montebello, die namens den keizer den Sultan met zijne troonsbestijging heeft geluk gewenscht, zal op 10den dezer Konstanli nopel verlaten. Zijne echtgenoote is aan de gemalin en aan de moeder van den Sultan voorgesteld, waaruit blijkt dat er eene omwenteling in de Otto- mannische zeden heeft plaats gehad. De onderkoning van Egypte, van wiens aankomst te Konstanlinopel onlangs gewag werd gemaakt, is door den Sultan met groote hartelijkheid ontvangen. Blen verneemt dat hij den Sultan eene aanzienlijke som gelds, als huidegift, heeft overhandigd.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2