Per Telegraaf. pakhuizen in de Lower Thamesstrcet, in gebruik hij de heeren J. en J. Bat ten in korten lijd vernield. In Paternoster Row, het hoofdkwartier der boekhandelaren, brak in den afgeloopen nacht een hevige brand uit, dien men slechts met groote moeite kon bedwingen. Verschillende panden werden in de aseh gelegd en van de firma Longman en andere zijn groote hoeveelheden boeken verbrand of beschadigd. Te Deptford werd dezer dagen de vracht van een steenkolenschip in een kolen-vergaarbak gelost. Die bak was door een stapel balken geschei den van eene plaats, waar eenige timmerlieden werkten. Deze balken be zweken voor de zwaarte der steenkolen, welke tegen hunne zijde waren geworpen, en 300 tonnen kolen vielen op de timmerlieden. Deze, drie in getal, werden na 20 minuten gered, doch e'e'n was dadelijk gedood gewor den de twee anderen leefden nog. Volgens berigten uit New-York is in westelijk Virginia door de volks vertegenwoordiging met 50 tegen 28 stemmen besloten, eenen nieuwen staat, onder den naam van Kanawha, te vormen, welke deel van de Uuie zou uitmakenterwijl het overige gedeelte van Virginia zich bij het Zuiden heeft gevoegd. Dit besluit behoeft echter nog de bekrachtiging van de bevolking. In de Noordelijke stalen nam de ongerustheid meer en meer toe, vooral door de omstandigheid dat de waarborgen voor de persoonlijke vrijheid der burgers door de regering schier opgeheven warenen dat niemand zonder reispas het land mogt verlaten. Vele lieden zonden geld naar Europa, om althans een gedeelte van hun vermogen in veiligheid te brengen. Er be stond steeds groote vrees voor eenen aanval op Washington; deze vrees kwam deskundigen overdreven voor, maar ook zij verwachtten dat de troe pen der Unie uit Missouri zouden worden gedreven. UilNew-York meldt men mede dal de regering besloten had de onzijdigheid van den staat Kentucky niet langer te dulden; de mayor van Washington had geweigerd den eed van getrouwheid aan de regering af te leggen. FRANKRUH. PARIJS, 5 September. Te Toulon zijn onverwachts en in haast 900 a 1000 man op de Cacique ingescheept om naar Civita-Vecchia te worden overgebragt. Gelijk men weet zijn deze troepen bestemd om diegenen te vervangen, welke naar Frankrijk terugkeeren. Van wege de oppositie der vrijmetselaren zal er eene memorie in het licht verschijnen, getiteld: «Het Groot-Oosten van Frankrijk aan de alge- meene Vrijmetselarij." Dit stukwaarin de grieven worden opgegeven die het Groot-Oosten van Frankrijk legen zijnen groot-meester, prins Murat, meent te hebben, zal aan al de loges der wereld worden toegezonden. De abt Goater, pastoor te Melicourt, is na een lijden van 5 dagen aan de gevolgen van de watervrees overleden. Het was 5 weken geleden dat hij door een hond werd gebetendie eerst later blijken van dolheid gaf. De Courier du Bas Rhin meldt, dat een gedeelte van hel etablisse ment der firma Dollfus-Mieg en O. teMulhausen, namelijk de tot die fabriek behoorende linnen- en katoenbleekerijgeheel is uitgebrand, waarbij eenige duizende stukken lijnwaad eene prooi der vlammen zijn geworden. Men begroot de schade op een half millioen. In de nabijheid van Constanline, in Algeriëis onder een der inland- sche stammen een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Eene jeugdige vrouw, die in twist was geraakt met eene barer buurvrouwenwreekte zich op deze door den gruwelijken moord van haar kind, een knaapje van 8 jaren. Zij lokte den jongen, toen hij het huis zijner ouders verliet, naar een afgelegen plek; daar verwurgde zij hem eu spleet hem de hersenen met een bijl, die zij van de moeder des slagtoffers zehe had geleend. Bij de bekentenis van haar snood bedrijf verklaarde zij, dat zij zich op deze wijze gewroken had, omdat zij wist dat dit kind de oogappel zijner ouders was. ITALIË. Berigten uit Turyn verzekeren dat de heer Ricasoli besloten heeft, in dien de Romeinsche quacstie niet binnen eenen bepaalden tijdnaar den wensch en het regt van Italië, is beslist, het bestuur neder te leggen en over te geven in handen van. iemanddie welgevallige!' is in de oogen der Fransche regering, en die er genoegen in neemt dat de zaak op den langen baan wordt geschoven. Het zou geen verwondering wekken, dat de Ita- liaansche regering weldra eenige voorstellen openbaar maakte, die zij aan het oordeel van het hof van Rome en van de publieke opinie in Europa wil onderwerpen. Die voorstellen zouden het waarborgen van het geestelijk gezag van den Pans, na de opheffing van zijne wereldlijke magt, betreffen. Te Rome zijn twee geestelijken in hechtenis genomen, als schuldig aan woelingen tegen den li. Stoel, de kanunnik Pedemonte, in wiens wo ning proclamaliën waren gevondenwelke bij den inlogt der Sardiniers te Rome zouden worden uitgevaardigd, en pater Papi, die werkzaam was om eene partij van tegenstanders der regering te vormenen daartoe ook geld uitdeelde. P SS DIS SEIS. BERLIJN, 5 September, liet hooggeregtshof van Baden heeft het appèl, ingesteld door Oscar Becker tegen zijne verwijzing naar de jury wegens poging tot moord, verworpen. Te Coblenz heeft men in den nacht van 29 op 30 Aug. vrij sterke schokken van aardbeving gevoeld. In de meeste huizen geraakten de meu belen in beweging. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging heeft dezer dagen hare jaarlijksche alge- meene vergadering te Hanover gehouden, waartoe afgevaardigden uit meest alle landen van Europa waren opgekomen. Zelfs de üostenrijksche protes tanten waren er vertegenwoordigd dal van te meer belang is, omdat hun tot dus verre alle deelneming aan de werkzaamheden der vereeniging door de regering was verboden. Te midden der beraadslagingen ontving men per telegraaf het berigt, dat de keizer van Oostenrijk eenige subsidiën zal schen ken voor het bouwen van Evangelische kerken in zijne staten; de vergade ring betuigde daarvoor langs denzclfden weg haren dank aan den keizer. De vereeniging hecfL onderstand verleend aaneene Evangelische gemeente Afrika (1841 th.)4 in Amerika (354 th.)2 in België (758 th.)339!" Duitschland (101,994 th.), 18 in Frankrijk (7071 th.), 12 in Holland (684th 4 in Italië (790 th.), 119 in Oostenrijk (32,334 th.), 39 in Polen (3741 th 1 in Portugal (757 th.), 7 in Zwitserland (1050 th.), 11 in Turkye (4760 th De koning van Hanover heeft het grootkruis der Guelphen-orde schonken aan al de gevolmagligdendie de overeenkomst betreffende den Stade-tol hebben onderteekend, alsmede aan de ministers van buitenl. zaken der daarbij betrokkene staten. Nadere berigten uit Warschau wederspreken al hetgeen dezer dagen in een telegram uit Breslau is gemeld. Zij zeggen dat er te Warschau geene blokhuizen tot legering van krijgsvolk worden gebouwd, maar een voudig barakkendat geen in het Russische leger dienende officier van Poolsche afkomst naar het binnenland van Rusland is gezonden, en dat et sedert de oplreding van den nieuwen stadhouder geene nieuwe gevangenne mingen hebben plaats gehad; dat in tegendeel acht in hechtenis genomen personen in vrijheid gesteld, en twee andere naar den gewonen regter ver wezen zijn. PARIJS, 6 September. Men verzekert dat de bijeenkomst van den ko ning van Pruissen en den keizer den 2den October te Compiègne zal plaats hebben. PESTH, 6 September. Het comitaat van Pesth is definitief ontbonden ea de functiën van Obergespan zijn geschorst. De kon. commissaris is met de geheele administratie belast. TURYN, 6 September. Het officiële blad bevat de benoeming van den generaal della Rovere tot minister van oorlog en van den generaal Petti- nengo tot gouverneur van Sicilië. NAPELS, 3 September. Door 20 bataillons is de vereeniging van Cipriao en Chiavone verhinderd. De laatstgenoemden hebben zich daarop in de Abruzzen geworpen. Koning Victor Emmanuel wordt den 20c" hier ver wacht. Men denkt dat vele gevangenen gratie zullen krijgen en dat ande ren gedeporteerd zullen worden. Het Engelsch eskader zal in het overbren gen behulpzaam zijn. ROME, 3 September. Dezer dagen hebben de Sardinische bersaglieri, die op drie punten de grenzen van den Kerkelijken Staat waren overgetrokken, een post van pauselijke gendarmes ingesloten. De Fransche troepen hebben hen tot den terugtogt genoodzaakt en hunne vlag op de grenzen geplant. Het vrije terrein is echter door de Sardinische bataillons bezet gebleven, en zij dreigen op nieuw de grenzen te zullen overtrekkenwanneer b« noodig zal zijn ter vervolging der roovers. RAGUSA, 6 September. Eergisteren zijn C00O Montenegrijnen de gren zen overgetrokken en hebben de stad Vaninaaan het meer van Scutari, bezet. De inwoners hebben zich bij hen aangesloten. Door de Turken ia het naauw gebragt, hebben zij, ten einde zich niet over te geven, zich met den toren in de lucht laten springen. NEW-YORK, 28 Augustus. Op den 26sten is eene belangrijke expedilit, onder bevel van den generaal Butler, van Manroe vertrokken. Deze expe ditie bestaat uit 4 fregatten, 2 kanonneerbooten en eenige andere vaartui gen 1000 man troepen en 100 stukken geschut. De bestemming is oube- kend. Volgens gerucht zijn de bondstroepenonder Rosencranz, door ft van het Zuiden, onder Floyd, geslagen. Een ander gerucht zegt dat de zuidelijke troepen in het noord-oosten van Missouri terugtrekken en door* bondstroepen achtervolgd worden. Eene deputatie van bankiers uil New- York en Boston zijn naar Washington gegaan, om op het krachtig door zetten van den oorlog aan te dringen. Te Washington zijn drie dames, alt verspiedsters van het Zuidengevangen genomen. De bondsregering heelt de uitgave van drie dagbladen van New-York verboden. De mayor van Washington is op het fort Lafayette opgesloten. De gevangennemingen hou den aan. Het fort Fillmore heeft zich aan de zuidelijke troepen overgegevea, TeNew York is een agent benoemd om paspoorten uit tereiken aan personen die de Vereeniatde Staten verlaten. STADS B E 54 I G TE IS PATEINTBLADEJN. De BURGEMEESTER van LEY'DEN doet te weten, dat de Patenlbladen, over het dienstjaar 1861 en 1862, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente, op vertoon der aanslagbilletten, kunnen afgehaald worden, dage lijks van des voormiddags tien tot des namiddags ten een ure. En zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Levden, 31 Augustus 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den 31ste» Augustus 1861. 1 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 5 wegens het baggeren in den Rijn zonder de vereischle toestemming. 9 wegens het zich op de straat in kennelijken staat van dronkenschap vertoonen. 1 wegens het zonder consent innemen van gemeentegrond. 5 wegens het ten verkoop voorhanden hebben van brood onder het be paalde gewigt. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het vissehen met verboden want, zonder acte en schriftelijke vergunning. 1 wegens het verschaffen van nachtverblijf tegen betaling, zonder daarvan de gevorderde lijst op het bureau van policie te brengen. 1 wegens het rijden, zittende op eene hondenkar, onder de gemeente Soelerwoude. 5 wegens overtreding van art. 288 der Algemeene Politieverordening. HEKMN i EITWS. Tot predikant bij de lierv. gemeente te Hilversum is beroepen ds. J. W- Felix, pred. te Nieuwe ïonge; bij die te Rhenen ds. U. C. G. Schyvliet, pred. te Loosduinen; de kerkeraad van de lierv. gemeente te Maartensdijk heeft toezegging van beroep gedaan aan den kandidaat S. L. ten IIovc.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2