leydsche courant. ISf.I. 31A AND AG 9 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 17. BlNNENLANDSCllE BERIGTEN. LEYDEN, 7 Seplember. Bij besluit des konings zijn eenige wijzigingen gebragt in de voor schriften van examens voor onderofficieren der infanterie, cavalerie en artil lerie, tot bet verkrijgen van den rang van officier by die wapens en bij liet personeel der militaire administratie. Hierbij is o. a. bepaald, dat voortaan lot het afleggen van examen worden toegelaten ongehuwde onder officieren (Nederl. zijnde), die op den ls,co der maand waarin bet examen wordt afgenomen, te rekenen van den vollen ouderdom van 16 jaren, ten minste 4 jaren, waarvan 2 als onderofficier, hebben gediend; zullende de militairen, die voortaan na hunne indiensttreding bij het aangaan van eene nieuwe verbindlcnis handgeld bedingen, niet tot bevordering als officier in aanmerking gebragt wordenterwijl lot het afleggen van een ligler examen voorlaan zullen worden toegelaten verdienstelijke onderofficieren, die min stens 10 jaren en daarvan 5 als onderofficier gediend hebben en zich altijd voorbceldcloos en eervol hebben gedragen. Het getal der -in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 144 personen. Op de boerderij van de wede. Scgaar aan de Postbrug, onder de ge meente Oegslgecst, is 11. Dingsdag brand ontstaan in een hooiberg, door het broeijen van bel hooi, die kort geleden nog om dezelfde oorzaak was uit gegooid. De hevige wind deed spoedig het vuur aanwakkeren, waardoor de nevenstaande hooiberg, maar vooral de woning weldra in groot gevaar verkeer den. Doch het mogt der brandweer gelukken, door welgekozen middelen den brand te beteugelen zoodal hij zich tot den eersten hooiberg bepaald heeft. In de maand Augustus zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 152,821 reizigers, gevende eene opbrengst van 128,424.37; de opbrengst van het goederen vervoer was 19.746.22J. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 156,666, het vervoer van goederen ƒ46,689, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, 39,780 op- gebragt. ilet getal kandidaten tot de h. dienst, bij de Ned. herv. kerk, was op 1 Julij II. 150, waaronder 5 voor de dienst der Waalsche gemeenten. De 2lle luils. der infanterie van het leger in O. I. de Mey fflecima, de Grys, van Loencn en van Ginkel zullen den 28st(,n dezer de reis naar Java aannemen met het te Nieuwe Liep liggende schip Landbomogezag voerder P. A. Kleynenberg. Te Egmond aan Zee is op den 3dcn dezer het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den lieer Johannes Glasbergen, in leven pastoor der bis schoppelijke clerezy. Ruim 62 jaren was de overledene onafgebroken tnct oriveruioeiden ijver zijne gemeente voorgegaan. Als een verblijdend tecken der aldaar heerschende verdraagzaamheid wordt gemelddat zich aan het hoofd van den zeer langen lijkstoet zoowel de leeraar der herv. gemeente, de lieer van der Mandelen, als de thans aldaar geplaatste pastoor, de heer van Greuningenbevond. Door den gemeenteraad van Dordrecht is, op voorstel van den voor zitter, besloten aan den heer J. A. Keeman, gemeente-ambtenaar aldaar, als een blijk van achting en toegenegenheidbij gelegenheid van zijne 50-jarige trouwe ambtsvervulling, op den 3den dezer, een certificaat 2j pCt. N. W. Schuld, groot ƒ1000, toe te kennen. Woensdag II. zijn te Nieuwe Diep, met hel stoomschip Koning Wil lem 111uit Cadix aangebragt de nog aldaar achtergebleven 63 ooglijders van het oorlogsfregat Vice-Admiraal Eccrtsen. Zij zijn naar het marine hospitaal ter verdere verpleging overgebragt. Op den 4de" dezer is eene der grootste boerderijen in de wijk West- 'teykant te Tilburg, die van den heer W. van Hasselt, met de belendende woning en verdere getimmeren van den fabriekant W. Schoenmakers afge brand. De ingezamelde oogst en de bouwgereedschappen gingen daarbij verloren; ook zijn een paard, eene koe en twee varkens in de vlammen omgekomen. Het kamp te Milligeti zal den 16den en 17llen dezer worden opgebroken en de aldaar gekampeerde troepen naar hunne garnizoenen vertrekkenmet uitzondering dat van ieder bat. infanterie een detachement zal achterblijven om de legerplaats weder op te ruimen. Het prov. geregtshof van Gelderland heeft uitspraak gedaan in de zaak van G. Geurs, den zich noemenden rentmeester van den baron van Brienen. Hei hof heeft hem vrijgesproken van de hem ten laste gelegde valschheid door het namaken eener handleekcning, enz., doch hem schuldig verklaard aan het des bewust gebruik maken van een vatscli stuk en vijf opliglingen (escroqueries)en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 7 jareneene geldboete van ƒ300 en in de kosten. 's GRAVENHAGE, 7 September. Z. M. heeft benoemd tot adelborsten der lsle kl. bij de Ned. zcemagt die der 2de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord: F. W. lludig, L. P. baron van Lynden, J. T. F. Bruyn, jhr. U. M. van der Wyck, J. van Herwaarden, E. J. Hoos, J. P. J. Lucardie, F. A. J. P. van Alphen. H. W. Steffelaar, jJ. C. A. Wissel, H. J. de Wal, O. C. A. J. Moreau, W. M. E. Bervoets, W. C. Böhtlingk, W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, C. II. de Goeje, J. H. van de Poll, A. II. Dumont, H. L. Ca det, J. II. de Bruyn, P. Zegers Veeckens, F. de Smit van den Broecke, H. W. F. Ricsz, H. de Jongh, G. J. Fisscher, L. Backer Overbeek, en den aspirant-ingenieur der marine A. E. Dronkers, aan wien op zijn ver zoek tevens eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking is verleend. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 275 nader bij den Ned. consul-generaal aan de Kaap de Goede Hoop ingekomen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËNeELAND. LONDEN, 5 Seplember. De regering heeft last gegevenom onverwijld den bouw aan te vangen van nog drie ijzeren oorlogschepen, gelijk aan den Warrior. Omtrent het gebeurde op den London Noorder spoorweg worden nog de volgende ijzingwekkende bijzonderheden medegedeeld: Het gekerm der stervendenhet gejammer der gewonden en de weeklagten van hendie hunne bloedverwanten mistenweerklonken van alle kanten. De einden der twee eerste waggons waren door den val gebroken en verschillende passa giers werden er dus oogenblikkelijk uitgeworpen. Zij waren vreeselijk ver minkt en baadden in hun bloed. Bij sommige personen kon men onmogelijk een enkelen gelaatstrek herkennen en de ongelukkige slagloffers waren niet in staat een enkel woord te uilen. Er waren talrijke jonge kinderen en zuigelingen in den trein en het gegil van velen hunner was uiterst hartver scheurend. Verschillende vrouwen vielen nadat zij uit de waggons waren geligt, in eene oogenschijnlijk levenlooze bezwijming neder. Gedurende al dien tijd liepen de passagiers, die, hetzij geheel of met Iigte wonden ont komen waren, als zinneloos langs den dijk, en verschrikte vrouwen cn mannen wierpen zich over de omheining in de velden, om buiten het be reik van den ongelukkigen trein te geraken. De locomotief lag op hare zijde, steeds blazende er. van alle kanten stoom uitlatende. Daar naast lag de stoker, die met de locomotief naar beneden was gestort. Hij was erg gewond en werd naar het hospitaal overgevoerd. Eenigen der gewonden werden onmiddellijk naar de woningen van geneesheeren vervoerd, terwijl anderen smeekten in de velden te mogen blijven liggen, indien bun slechts een droppel waters kon worden verschaft. Ten 8 ure was het geheel don ker en er was geen gaslicht bij de hand. Licht was hier eene eerste be-, lioefte cn het overschot van de nedergevallen en gebroken waggons werd nu in brand gestoken. Men behoefde het niet klein te hakkenwant het was tol dnizende stukken verbrijzeld. Toen nu de stukken ontvlamd waren, vertoonde zich een nog veel onlzettender schouwspel dan men tot nog toe had aanschouwd. De vlammen vertoonden nu de gewonde mannen, vrouwen en kinderendie overal verspreid lagenomringd van kleine groependie hun alle hulp, die op het oogenblik mogelijk was, verschaften. De loco motief lag op zijde, haren heeten stoom uitblazende, waggons waren in eene hangende positie en het droevigste schouwspel was het hoofd van een man en de voelen en armen van een ander, die zigtbaar waren onder den eersten waggon, die van den dijk was gerold. De ^politie en andere men- schen haastten zich oogenblikkelijk degenen, die iniden waggon gebleven waren, daaruit te halendoch mogten (het is bijna* overbodig het er bij te voegen) alleen levenlooze ligchamcn opnemen. Volgens een officieel rapport zijn er bij dezen ramp 11 personen gedood. Van de gewonden zijn er later nog enkele overleden. Onder hen, die in het hospitaal zijn opgenomen, bevinden zich een bruidegom en bruid, wier hu welijk daags na het voorval zou voltrokken worden; beider toestand is ho peloos. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat een kind van 7 maanden, dal zich tijdens het ongeluk in de armen zijner moeder bevond, niet het minste letsel heeft bekomen, niettegenstaande de moeder zwaar ge wond en twee personen naast haar gedood werden. Gisteren hebben alhier twee hevige branden gewoed. De eerste brak uit in de groolc kuiperij van de heeren Seaton cn C°. in Oak-Iane, welke geheel in de asch werd gelegddoor den tweeden brand werden 2 groolc

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1