Per Telegraaf. 111 1 1 M" 1 'L" 11 1 - 1 FRANKRIJK. PARIJS3 September. De verklaring door lord Palmerston onlangs afgelegd, dat Frankrijk, aan Engeland vriendschappelijk de regterhand toereikende, met de linker het gevest van den degen omklemd houdt, heeft een antwoord uitgelokt van den heer Michel Chevalier, bij gelegenheid dat deze deel nam aan een gastmaal door de prefectuur van het dep. Heraull gegeven. Na een over- zigt van de rol die, volgens hem, Frankrijk in de wereld vervult, zeide hij, dat het geene blijken van wantrouwen ontving dan van de vijanden van vooruitgang, en dat hij daaronder, blijkens de gehoudene redevoerin gen, tot zijn leedwezen ook moest rangschikken enkele ministers eener groote natie, die altijd beroemd was wegens hare liefde tot de vrijheid en de beschaving. Bet kan niet anders of deze rede zal in het buitenland scherpe aanmerkingen uitlokken. De heer de Gobineau is tot gezant te Teheran benoemd, in de plaats van baron Pichon, die als gezant naar Hamburg gaat. Dit Toulon meldt men dat het eskader uit Syrië in de eerste helft van October aldaar terugverwacht wordt. Zondag II. is het station van den westelijken spoorweg op de place du Havre door 150,000 reizigers bezocht geweest. Mevr. Ristori bevindt zich thans te Dieppe. Bij hare terugkomst alhier zal zij een aanvang doen maken met het bouwen van een huis, waartoe de heer Pereire haar op den boulevard Malesherbes den noodigen grond heeft afgestaan, tegen 400 fr. per el. Velen verkeerden in de meening dat de heer A. Dumas als millionair uit Italië zou terugkeeren. Dit is echter onjuist. Dumas heeft bij zijn jongste vertrek derwaarts 17,000 fr. medegenomen om de schulden te beta len, welke hjj daar heeft aangegaan. Hij keert hier terug om een dagblad op te riglen. Door het hof van assises van het dep. der Moezel zijn de maire en eenige ambtenaren eener gemeente ir. dat dep. schuldig verklaard aan het, door valsche mandaten, zich toeëigenen van gelden uit de gemeentekas, en het verkoopen van boomen de gemeente toebehoorende. Zij zijn, de eerste tot 6 en de overigen tot 4 jaren gevangenisstraf, veroordeeld. Te Mohon zijn twee gebouwen van de spoorweg-maatschappij der Ar dennes afgebrand. Naar men zegt zijn daardoor 17 passagiers-rijtuigen en 50 a 60 goederen-wagens benevens veel gereedschap vernield. Het geheel was verzekerd. Te Kamerijk is een standbeeld opgerigt voor den beroemden industrieel Batiste. Hij wordt als werkman voorgesteld en aan den voet van het beeld ziet men een 20-tal stukken liggen van het doekdat naar hem genoemd is. ITALIË. De Opinione van Turyn, het voornaamste der ministeriële bladen, geeft eene uitlegging aan de circulaire van den heer Ricasoli, waaruit men kan opmaken dat dit stuk beschouwd moet worden als eene laatste waarschu wing aan het hof van Rome om de tegenwerking van de Italiaansche een heid op te geven of eene gewelddadige bemagtigingdie door de omstandig heden gebiedend gevorderd wordt, te verwachten. Men brengt dit in ver band met het gerucht dat de heer Ricasoli voornemens is nog eene laatste poging bjj den Paus aan te wenden om lot eene vreedzame schikking te geraken van de geschillen tusschen Italië en de Pauselijke regering. PRVI8SEN. BERLIJN 3 September. De beweging ten gunste van de oprigting eener Duitsche vloot neemt, onder de bescherming van Pruissen, in alle staten van Duitschland meer en meer toe. De inschrijvingen zijn zeer aanzienlijk. Te Koningsbergen worden schitterende toebereidselen gemaakt voor het krooningsfeest. In de voornaamste hotels is niet ée'ne kamer meer beschik baar. In een dier hótels zijn gedurende den lijd der feesten vier kamers, niet aan elkander verbonden voor 800 th. verhuurd. Een onzer tijdschriften, de Pr. Jahrbückerwil welen, dal onder scheidene Nederlandsche handelsbuizenin het bezit van een groot aantal metalliekenbesloten hebben de Oostenrijksehe regering, op billijke voor waarden, te hulp te komen, ten einde eene algeheele depreciatie van de reeds in hun bezit zijnde effecten voor te komen. Men verneemt dat prof. Zachariauit Götlingentot hoogleeraar aan de universiteit alhier is beroepen. De koning van Hanover wendt pogingen aan om hem voor Göttingen te behouden. Uit Petersburg meldt men dat bij eene ukase van keizer Alexauder dezer dagen bepaald is, dat het verpachten van het regt lot het vervaardi gen en verkoopen van sterke dranken met Januarij 1863 zal ophoudenen dat alsdan eene belasting op sterke dranken in de plaats van hel mono polie des rijks zal treden, terwijl dan tevens de belasting op den tabak zal worden verhoogd. In het binnenland des rijks is de graanoogst schraal uitgevallen. De groote jaarmarkt te Nizjnei-Novgorod is den 12den Aug. jl. begonnen, maar werd niet druk bezocht en scheen niet naar wensch te zullen afloopen. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 September. Omtrent den toestand der keizerin luiden de laatste berigten nit Corfu leer gunstig. Zij heeft van hare voorgenomen reis naar Cairo afgezien en zal den winter op Corfu doorbrengen, terwijl er hoop bestaat, haar in de aan staande lente hier hersteld terug te zien. De tweede kamer van den rijksraad heeft het adres, waarbij de staat kunde der regering ten opzigte van Hongarije wordt goedgekeurdaange nomen. De vertegenwoordigers van Gallicië hebben aan de stemming geen deel genomen. De beruchte roover Krudi is na eenen wanhopigen tegenstand door de pandoeren van het comilaat van Neograd gevangen genomen. Hij had deel genomen aan den Hongaarschen opstand in 1848, en sedert dien tijd het roovershedrijf uitgeoefend. WARSCHAU, 4 September. In de kerken en synagogen alhier is giste ren eene godsdienstoefening gehouden tot vereering der nagedachtenis van de slagtoffers van het gebeurde te Wilna. De winkels waren gesloten en men droeg opentlijk teekenen van rouw. Overigens was het rustig. WEENEN, 5 September. De keizer, die gisteren avond naar Ischl is vertrokken, wordt Zondag avond weder terug verwacht, ten einde het adres van de tweede kamer van den rijksraad in ontvang te nemen. NEW-YORK, 24 Augustus. (R. O.) De bondstroepen hebben eene ver kenning gedaan aan de Potomac. Men heeft geene enkele vijandige bewe ging ontdekt. De zuidelijke troepen maken toebereidselen tot eenen inval in Missouri. Bij de aankomst van den trein van New-York te Philadelphia zijn al de exemplaren van de Daily News en den Observer in beslag genomen. Het bureau van verkoop dezer dagbladen is door het bestuur gesloten. MADRID, 4 September. De Epoca behelst een opmerkelijk artikel, waarin gezegd wordt dat Tetuan behoudens eervolle voorwaarden moet ont ruimd worden, ten einde men de Spaansche troepen zou kunnen bijeen brengen en de gebeurtenissen in Europa afwachten. De Correspondencia verklaart dat er nog niets besloten is, maar dat het niet onmogelijk is, dat door de regering daaraan gedacht wordt. LONDEN, 5 September. De Times maakt eene depêche openbaar van lord Russell aan den heer Edwards, van den 14de» Mei, waarin gesproken wordt van de mogelijkheid dat de Vereenigde Staten het Noorden en het Zuiden, na den afloop van den burgeroorlog tot de aanhechting van St. Do mingo zouden overgaan; eene zaak, die tot ernstige geschillen met Spanje zou aanleiding geven. 24Slle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 14de Trekking. N°. 19793 een prijs van ƒ1500. 15"* Nos. 1113, 2073, 3728, 4816, 9595, 12914 en 19533 ieder een prijs van ƒ1000. AKADEMIE-IVIE IJ IVS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 5den September de heer II. Kievit, van Goedereede, in de geneeskunde, na verdediging van zijn academisch proefschrift: de Bronchophonie. STADS - BERIGTEN. - Hl'.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Gebroeders van Wijk C°.fabriekanten alhier, waarbij zij verzoeken drie verwketels te mogen doen plaatsen in hun pandgelegen in de Vestenstraat, geteekend Wijk VII. N°. 244 en *245; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 9de" September aanst., des voormiddags ten 11 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gebonden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 5 September 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. burgerlijke ^tanfc. Van den 39 Augustus tot en met den 4 September 1861. BEVALLEN: J. C. van Kerkhoff, geb. Markx, Z., levenl. J. Schouten geb. Taffijn Z. M. de l'Ecluse, wedc. J. van Duuren, D. II. C. Piesaar, geb. Wallaart, Z. A. van derWaals, geb. VerweyZ. E. Dool, geb.Lagelic, Z. C. J.Ribot, geb. Favier, Z. C. J.Ribot, geb.Favier, Z., levenl. J. Schipper, geb. Kintinger, Z. M. Verbiestgeb. Vilders Z.levenl. W. E. Roolh.D. W.F.Loeber, geb.Noest, D. G.Martin, geb. de Jager, D. J. Dool, geb. van Mastrigt, Z. E. C. Mark, geb. Sakkeleu, Z. H. J. f. Creyghton, geb. de Meere, Z.J. Labordus, geb. Ligtvoet, Z. A. J. 11. Slooijes, geb. van Halteren, Z. J. Kling, geb. van derKleyn, Z. A. van Haarlem, geb. van Putten, Z. C. M. Nieuwenhurg, geb. Mcerleveld, D. E. C. de Bink, geb. VerbruggeZ. -C. W. de Haay, geb. Wilhelm, Z. J. E. Leusveltgeb. OlivierD. J. Webergeb. V'erslraalen, D. H. de BoerD.— M. S. Greeve, geb. Lambooy, D. C. Botermans, geb. van derMey, Z. M. Beulinkgeb. Vink Z. G. J. W. Tennissen geb. Giesen, M. P. Slegten- horstgeb. AnibaD. M. E. A. Broesterhuizen geb. Ie Feber, Z. J. Noest geb. van der Togt, D. J. Rijke, geb. Hamaker, Z. M. P. van der Steengeb. SchildD. GEHUWD: H. Karstens, jm. en C. Wjjnkool, jd. D. Regeer,jm. en G. Bekooyjd. H. Blanchardjm. en J. de Bolsterjd. J. van der Waals, jm. en E. C. M. Hasselbachjd. M. J. Lafeber.jm. en J. Bekooyjd. J. Koet wedr. en M. Brockawede. P. C. Kapaan jm. en C. Kasleelen jd. C. vau Leeuwenwed', en G. Laterveer, jd. A. Verhoog, jm. en G. J. van der Natjd. OVERLEDENA. Lap, D.bijna 2 m. S. M. Hemrik, D.4 m. J. van Duuren 39j. H. van Schooien, 55 j. J. Neuteboom 58j. C. P. van Leeu wen D.bijna 9 m. W. de Haan63 j. M'. C. J. Luzac64 j. Joha Ma Schreuder29 j. G. AndreeZ.ruim 3 m. H. de HeyderZ.5 w. K. Vilders, Z.bijna 5 m. R. KikkertZ.bijna 3 m. G. PhilippoZ.1 j. en 6 m. A. M. van Bergen en HenegouwenD.bijna 7 m. A.A. deGraaff, Z.bijna 5 m. J. ColpaD.5j. en 1 m. G. P. de Blaauw, Z. ,5j.en4m. G. J. van der Voort, Z.ruim lj. C. de Nobel, D.2 j. en 5 m. -- W. de Roo, 56j. S. Nieuwenburg, Z:1 j. en 3 m. J. M. va nHeyzelendoornD.1 j. en 7 m. J. J. van der Meulen57 j. Necltje Rygcrsveer, 21 j. A. Broer van Dijk D,5 d.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3