Ook is ter algemeene kennis gebragt dat ten gevolge eener verandering in de dagen van het vertrek der stoombooten van Triest naar Alexandrie, het tijdstip der verzending van de brieven naar Nederl. Indië via Triest almede voor het vervolg eene wijziging zal ondergaan, in dier voege dat de uiterste termijn, berekend op het vertrek uit Amsterdam enz., telkens zal zijn gesteld een dag later dan tot dus verre; te welen: op den 7dcn en den 23ste°, in plaats van op den 6den en 22sten van elke maand. Het wets-ontwerp lot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerden bevat het volgende eenig artikel: Wij verklaren dat het algemeen nut de onteigening vordert, ten name van de lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij, van de eigendommen noodig tot den aanleg van een spoorweg van Leyden naar Woerdenloo- pende door de gemeenten Oegstgeest, Leyderdorp, Koudekerk, Hazers- woude, Alphen, Zwammcrdam, Bodegraven, Waarder, Barwoudswaarder en Woerden, van het station te Leyden, met eene kromming oostwaarts tot aan den Zijl, van daar langs Koudekerk, met eene brug over den Rijn, en, verder de zuidzijde van dat vaarwater volgende, langs Alphen, Bode graven en Wierscherschans tot aan den Nederl. Rijnspoorweg bij Woerden, ten zuiden van de Kromwijker-Linscholen, om van daar door te loopen tot het station te Woerden. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat tegen het plan van on derscheiden zijden bezwaren zijn ingebragl, vooral wat betreft de waarde vermindering der landelijke eigendommen, welke door den spoorweg zullen worden doorsneden. Ook verlangt men de uitvoering van onderscheidene werken ten einde te voorzien in de sloornis der gemeenschap ten gevolge van het maken der baandoorvaarten met bruggen ten behoeve van den waterafvoer, enz. Die belangen zullen echter moeten wijken voor het alge meen belang en de regering heeft zich bij de concessie voorbehouden de uitvoering te verbieden of te doen staken van elk werk, dat voor den vrijen afloop van het water hinderlijk is of het vrije verkeer of de bestaande middelen van gemeenschap, welke die ook zijn mogen, kan storen. Ook is door enkele belanghebbenden de vastgestelde rigling van den weg afge keurd. Maar voor zoover het werk betreft, waarvoor thans toepassing der onteigeningswet noodig is, kan alleen in aanmerking komen de door enke len aanbevolen rigling langs de noordzijde van den Rijn met twee groote krommingen, den loop van dat water volgende. De rigling, zoo als die thans is vastgesteld, vir.dt haren grond in de noodzakelijkheid om ten noorden van Leyden aan te sluiten aan den Holl. ijzeren spoorweg en de verbinding met den Nederl. Rijnspoorweg bij Woerden ten zuiden van die plaats te maken, waarbij nog komt dat het belang van het verkeer zoowel als van de onderneming eischte, de zuid- of zoogenaamde hooge zijde van den Rijn te volgen. Tot de aansluiting ten noorden van Leyden is beslo ten in weerwil van de kosten aan de overgangen van de Zijl en den Rijn verbondenwelke daardoor noodzakelijk werdenten einde de treinen van Woerden naar 's Gravenhage zonder op- en neêrrijden (rebroussemenl) te Leyden zouden kunnen doorloopen. Gelijke reden, het belang van eene doorgaande gemeenschap met Utrecht, geldt ten aanzien van de verbinding ten zuiden van Woerden. Bij den kronkelenden loop van den Rijn isgeene rigling aan te nemen, welke alle plaatsen in dien omtrek geljjkeljjk be vredigt. Er kan echter, naar 'tschijnt, geen twijfel bestaan, of de rigling langs de zuidzjjde, zoo als die is bepaald, voldoet het meest aan de be hoeften van het verkeer, vermits de weg dus zal loopen door de digtst be volkte streek, waardoor ook thans het algemeen verkeer plaats heeft. Zoo dit een en ander in aanmerking wordt genomenzal zeker de aangenomen rigling, welke overeenkomstig het voorstel van hel bestuur der maatschappij werd vastgesteldniet worden afgekeurd. Het doel van den ontworpen spoorweg is eene regtslreeksche verbinding tusschen den Holl. ijzeren en den Nederl. Rijnspoorweg tot stand te brengen en tevens aan een belangrijk deel van Holland de voordeelen van eene spoorgemeenschap te verzekeren. Dit tweeledig doel, 'twelk aan de concessie ten grondslag ligt, stelt, naar de regering meent, het algemeen nut der onderneming boven twijfel. De bezwaren, verbonden aan het bepalen der rigling van een spoorweg tusschen 's Hage en Scheveningen zijn oorzaak, dat tot heden eene beslissing ten aanzien van het ontwerp van dezen weg achterwege is gebleven. Eene beslissing zal echter niet uitblijven. 's GRAVEN HAGE5 September. Z. M. heeft den majoor der infanterie N. Scheltcmawerkzaam bij hel dep. van oorlog, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den schoot bij nacht II. Wipff, directeur en komman- dant der marine te Vlissingen, en aan den luit. ter zee l!le kl. N. M. J. Krocf, vergunning verleend tot het dragen der versierselen, den eerste van ridder der lste kl. en den tweede van ridder der 3de kl. van de orde van Nischan lftihar, hun door den Bey van Tunis geschonken. Gelijke vergun ning is verleend aan den luil.-generaal jhr. F. V. A. ridder de Stuers, lot het dragen der versierselen van grootkruis der orde van Verdiensten der Beijcrsche Kroonhem door den koning van Beijeren geschonken. Z. M. heeft lot voorzitter van de eerste kamer der staten generaal gedurende de zitting van 1861—1862, benoemd den heer mr. J. A. Philipse, lid dier kamer. Z. M. heeft goedgevonden bij den prov. staf te benoemen, tot luit.- kolonel de majoors II. N. C. baron van Tuyll van SerooskerkenL. J. S. von Motz en A. C. Camerlingh, prov. adjudanten, eerstgenoemde in Zuid holland, de tweede in Gelderland en laatstgemelde in Limburg, en in zijnen rang over te plaatsen bij hel reg. grenadiers en jagers den lslcn luit. S. ba ron van Lyndenvan hel inslructie-bataillon. Tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van de prov. Zuidholland is benoemd de heer J. Broedelet, te Gouda. Als directeur van 's rjjks kweekschool voor vroedvrouwen is benoemd dr. L. Lehtnann, te Amsterdam. Tot adjunct-commies bij het dep. van finantien is benoemd de heer E. H. Scheidius. HH. MM. de koning en de koningin hebben de kardinaal Wiseman in een bijzonder gehoor ontvangen. Gisteren had er ter viering van den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje in de Maliebaan eene groote parade van het garnizoen plaats Des middags was er familie-diner op het paleis het Huis ten Bosch. Z. j' de koning heeft, naar men verneemt, bij gelegenheid van dien verjaardag aan de kamperende troepen in de legerplaats te Milligen ƒ1500 geschonken waarvan voor ƒ1200 aan brood, bier en kaas en voor 300 aan sigaren' aan de manschappen zal worden uitgereikt. Z. E de minister van binnenl. zaken, vergezeld van eenige ambtena ren van zijn departement, heeft zich naar de gestichten der Maatschappij van Weldadigheid te Ommerschans, Veenhuizen enz. begeven. Men ver neemt dat deze reis in verband staat met het onderzoek naar den gezond heidstoestand in deze gestichtenwaarover sedert eenigen tijd ongunstige berigten waren vernomeu, en tevens lot raadpleging over de middelen van herstel. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. en die van oorlog Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van finantien is ontvangen ƒ448.25door een onbe kende onder het postmerk Rotterdam lot voldoening van verschuldigd sue- cessieregt ingezonden. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 339.01giften ingezameld door den heer A. Bolton, Nederl. consul te Narva. In de vergadering van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Holl. maatschappij van landbouwgisteren gehoudenwerd onder andere voorwerpen ook de aardappelenteelt besproken. Bij die gelegenheid deelde de heer Wolff Jacobson, lid der duin-commissie, mede, dat men thans ia het duin sedert onderscheidene dagen met het rooijen der aardappelen bezig is; dat deze zeer goed zijn uitgevallen, en dat zich nergens eenig spoor van ziekte heeft opgedaan. Bij de aanbesteding door de commissie voor de staats-spoorwegen van het bouwen eener brug over de rivier de Mark te Breda, was de minste inschrijver de heer C. van Wijngaarde te Sliedrecht, voor ƒ49,800, en voor het leggen van rijswerken ter verbetering van de Lekdoor het prov. be stuur aanbesteed, was de minste inschrijver de heer A. van Buren, voor ƒ24,990. Bij de aanbesteding van het bouwen eener armenschool en onder wijzerswoning te Scheveningen was de minste inschrijver de heer J. Göbel te Schiedam, voor ƒ27,598, en bij die van het bouwen van scholen enz.ia de Hekkelaan alhier, van wege het r. k. liefde-gesticht van den H. Wille- brordusde heer A. D. W. Marlijn alhier, voor 12,940. BUITENLAiVDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 3 September. De treurige indruk van het gebeurde op den spoorweg van Brighton is nog niet uitgewischt, of reeds heeft er op nieuw een dergeljjk voorval plaats. Op den Noorder London spoorweg zijn twee treinen in botsing ge komen, waarvan de gevolgen niet minder noodlottig zijn dan bjj het voor val op de lijn van Brighton, en ditmaal moet de oorzaak toegeschreven worden aan nalatigheid in de waarneming der dienst. Tusschen Londen en Kew loopen pleizier-treinen en het schoone weder had zeer velen uitgelokt daarvan gebruik te maken. Een dezer treinen, die des avonds ten 7 ure terugkeerde, kwam nabij Kentish Town, op eene plaats waar een viaduct de velden doorsnijdt en waar juist werklieden bezig waren een goederentrein van rigling te doen veranderen. De pleiziertreinmet dezen in botsing komende, werd over den viaduct heen geslingerd, zoodat 4 of 5 rijtuigen dooreen geworpen werden. De nog onvolledige berigten spreken van 10 dooden en 70 gekwetsten. Het is moeijelijk te begrijpen dat men order heeft kunnen geven om eenen trein te verplaatsen op een tijd, dat men elk oogenblik een der terugkeerende pleizier-treinen kon verwachten. Een in te stellen onderzoek zal dit moeten ophelderen. De suikerraffinaderij van de bh. Harrison en Wilson, die Vrijdag II. is afgebrandwas bij verschillende maatschappijen voor 50,000 verzekerd. Een arbeider is aan de bekomen wonden overledende twee vermiste per sonen zijn gezond teruggevonden. Maandag nacht is alhier brand ontslaan in een logement, waarbij de vlammen zoo snel de overhand kregen, dat eenige bewoners niet dan met gevaar door middel van reddingladders in veiligheid zijn gebragt en eene 80-jarige dame zelfs het leven heeft verloren. Hoewel de Morning Post zijne ingenomenheid toont met de redevoe ringen bij de openingen der algemeene raden in Frankrijk uitgesproken, kan men toch niet zeggen dat de indruk hier algemeen gunstig is. Men heeft vooral opgemerkt de volgende woorden door den heer Delangle te Ne- vers gesproken »Den invloeddien de keizer in zijn land uitoefent, zou hij gaarne over de gelieele wereld willen uitbreiden, ten einde al de volken in de weldaden van zijn bestuur te doen deelen." Men acht toch onze consti tutie beter dan de centralisatie van het Fransche keizerrijk. Een zeer vermogend Amcrikaansch burger, Henry King, in Pensylva- nië, liet onlangs bij zijn overlijden zonder kinderen 300,000 dollars na. Hij had vroeger over zijn vermogen ten behoeve van zijne vrouw en zijnen broeder, den heer T. Butler King, in gelijke deelen beschikt, doch nadat deze laatste een der commissarissen van de Zuider-Staten was geworden, heeft hij het grootste gedeelte van zijn vermogen aan zijne vrouw en het overige aan liefdadigheids-inrigtingen vermaakt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2