courant. leydsche 1861. VRIJDAG 6 SEPTEMBER. De Prijs der Courant is f\1 in het jaar de afzonderlijke Nominers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BilVNENLANDSCIIE BCRIGTEN. LEYDEN, 5 September. Aan den verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd gisteren op de gebruikelijke wijze gedacht, Daar liet weder zich niet gunstig liet aan zien, had de voorgenomen parade der bezetting geen plaats. Inde maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 117 kinderen, als: 56 zoons en 61 dochters, waaronder is begrepen e'e'n paar tweelingen. Overleden 85 personen, als: 15 mannen, 9 vrouwen, 22 zoons en 39 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 9. Voltrokken 32 huwelijken. Behalve door eenige kleine aankoopen (onder welke echter uitmunt die van een gouden kroon van koning Filips II van Spanje, als Heer van Utrecht geslageneen uiterst zeldzaam stukalsmede van eenige vaderland- sche zilveren legpenningen en medailles uit de 16dc, 17de en 18dl! eeuwen, gelijk ook van ettelijke belangrijke munten) is het munt- en penningkabinet der hoogeschool dezer dagen verrijkt door de ontvangst van eene fraai be werkte doos van Afrikaansch mahonijhout, in welks bovendeel, door mid del van cederhout, een Arabisch opschrift ingelegd is, waarvan de Fransche vertaling, op blaauwe zijde gehecht, zich aan de binnenzijde vertoont. Deze vertaling luidt De la part du Général de division Mustapha Khaznadarpremier ministre de Son Altesse le Bascha-Beij de Tunis, Sidi Mohammed el Sadakau Musée universel de monnayes de LeideGiommedi el Ouli (de Mahomedaansche maand en dag) de Vannée 1277 (1861). De doos bevat, in fluweel gelegd, de tegenwoordige en ook oudere gouden, zilveren en bronzen Tunetaansche munten, gezamenlijk ten getale van elf gouden, zeventien zilveren en vijf bronzen. F.ene bijgevoegde beschrijving is bij de oudere stukken van veel nut. Merkwaardig blijk van den voortgang der beschaving! Naanwelijks eene eeuw geleden voeren de Tunetaansche, even als de Algerijnsche en andere roovers, uil om Christenschepen buit te maken en derzelver bemanning in veelal zeer harde slavernij weg te voeren; en moest ook Nederland de vriendschap der barbaren door het zenden van geschenken afkoopen. Thans zendt een nakomeling dier zelfde barbaren een belangrijk geschenk aan eene wetenschappelijke instelling in Nederland! Deze munten, gevoegd bij de reeds op het kabinet aanwezige Marokkaan- sche, Algerijnsche, Tripolitaansehe en Egyptische munten, zoo hedendaag- sche als vroegere, maken le zamen een belangrijk geheel uit. Verder werd het kabinet verrijkt door een geschenk van jhp. G. R. G. van Svvinderen, lid van de l8,e kamer der slaten-generaalbestaande in een aantal Brabandsche, VlaamscheHollandsche en Saksische munten, uit het einde der 15de en het begin der 16dc eeuwalle gevonden op een van 'smans landgoederen in Friesland. Dr. Hacke van Mjjnden, te Loosdrecht, schonk aan het kabinet een daar gevonden exemplaar van den Hollandschen goudgulden van den bekenden hertog Jan van Beijeren, oom der ongelukkige gravin Jacoba van dien naam. Eindelijk ontving het kabinet nog eenige DeenscheZweedsche en Noor- weegsche munten ten geschenke van den heer Frilse, boekhandelaar te Stokholm, alsmede ettelijke koperen stukken (waaronder merkwaardige) van den heer U. C. II. Sleur te Maassluis. Eergisteren is te Slompwijk aan het Blespaard eene harddraverij ge houden, door paarden van zessen klaar, waaraan er 12 hebben deelgeno men. De prijs, een zilveren trekpot met dito melkkan, is behaald door den zwarten ruin Pibo, van den heer D. Vermaal, le Charlois, bereden door J. de Boer; de premie, eene zilveren tafelschel, door den bruinen vvit-voet van den heer Jac. Groenewegen, te Slompwijk, bereden door G. Groenewegen. Door eene groote menigte uit den omtrek werd dit lan delijk feest bijgewoond. Teregt is bcrigt, zegt de 11. C., dat het ontwerp tot herziening van «ns wetboek van burgerlijke regtsvordering in gereedheid isen dat de minister zal voorstellen, om den dubbelen regtsbijstand weg te nemen, door de opheffing der betrekking van procureur. Wij kunnen hierbij voegen, dat ook omtrent den regtsbijstand en de vertegenwoordiging voor de kan- tongercglen een belangrijke wijziging zal worden voorgesteld voerende tot een bepaalde wering der zoogenaamde zaakwaarnemers. Partijen zullen voor den kanlonregter in persoon mogen verschijnen en hunne belangen voor dragen, doch zij zullen tot hunne gemagtigden of tot hunne verdedigers alleen mogen doen optreden geagreeerdenwaartoe in den regel de vroegere procu reurs zullen benoemd worden. Aan het zoo teregt afgekeurde optreden van deurwaarders, als gemagtigden van partijen, gelijk thans voor eenige kan- toiigercgien plaats heeft, zal zoo doende een einde komen. Het Weekblad v. h. Begt meent de hh. advocaten te moeten herin neren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrij vende, dat zij ieder jaar in de maand September, hunne acte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie, waarbij zij zijn ingeschreven. Omtrent de verwachtingen van den oogst in Zuidholland wordt in een van regeringswege medegedeeld verslag o. a. het volgende medegedeeldDe winter- en zomertarvve staat over het algemeen zeer goed te veldezoodat van dit gewas een gezegende oogst mag worden le gemoet gezien. De rogge heeft door de in het voorjaar gevallen regens eenigzins geledendoch geeft niettemin uitzigt op een tamelijk goed gewas. De gerst doet een zeer vol doenden oogst verwachten. De haver slaat het gunstigst van alle gewassen zoodat men van dit graan eene zeer ruime opbrengst mag le gemoet zien. Hel koolzaadgevvas had in het voorjaar veel te lijden van de vorst. Het is evenwel boven verwachting bijgewerkt, zoodat men, vooral in den Hoek- schen Waard en op de eilanden Voorne en Putten, rijke uitkomsten te ge moet ziel. Hennep belooft eene goede opbrengst. De duiven-en paardenbooncn beloven geen gunsligen oogst; in de Vijf Heerenlanden echter mag men zich in een zeer goed gewas verblijden. De erwten geven algemeen uitzigt op een redelijken oogst. Omtrent de aardappelen luiden de bcrigten bijna al gemeen ongunstig. De gewone ziekte openbaart zich allerwege en schijnt ook dit jaar den knol aan te tasten. Slechts omtrent e'éne soort, de zooge naamde Jannen of Jammen, luiden dc bcrigten gunstiger. De appel- en perenboomen zullen schier geene vruchten opleveren. De toestand der wei en hooilanden was zeer gunstig; er werd overvloedig en goed hooi gewon nen, terwijl men ook van de tweede snede goede uitkomsten mag verwachten. Men meldt ons, zegt de V. C., dat bij het 5dl! reg. dragonders is ont vangen van Z. K. H. den prins van Oranje: voor den slaftrompetler een fraai gouden horlogie met ketting, als belooning voor het opdragen van een muziekstuk aan Z. K. H. als bevelhebber der kamperende troepenvoor den wachtmeester Rijke, die als vaste ordonnance dienst deed, een gouden hor logie en voor den trompetter Boers, die als trompetter bij de manoeuvers dienst heeft gedaaneen zilveren horlogie. Uil Franeker meldt men het volgende: Bij de thans algemeen heer- schende aardappelziekte kan als eene bijzonderheid worden gemeld, dat nabij deze slad, onder het dorp Dongjumbij den landbouwer v. d. W., ruim 30 roeden aardappelen zijn, die, ofschoon vroegtijdig gepoot, geen spoor van ziekte vertoonen. Deze aardappelen, uit de gemeenten Dongera- deel afkomstig, zijn aldaar een paar jaar geleden van elders ingevoerd. Ook daar wordt onder deze aardappelen geene ziekte waargenomen. Men verneemt dat dezer dagen in de Christelijke afgescheidene gere- form. kerk als uitvoerende commissie voor de zending onder de Heidenen, benoemd zijn de hh. ten Bokkel, predikant te Ommen, en Brummelkamp en de Cock leeraren aan de thcol. school te Kampen. De collecte ten behoeve der watersnoodlijdenden in Nederland, heeft in Suriname ƒ9581.04). opgebragt. Bij den gedrukten finantiëlen toestand der kolonie, mag deze som werkelijk belangrijk worden genoemd. Ook de slaven, die zich ter naauwernood een regt denkbeeld van de vreesselijke overstrooming konden vormen, hebben hiertoe ƒ620.17 bijgedragen. Indien men in aanmerking neemt, hoeveel moeite het hun kost cenig geld le ver dienen (zij ontvangen geen loon, maar door den verkoop van hun pluimvee ontvangen zij eenig geld)dan moet deze som wel als zeer groot worden beschouwd. Van wege het ministerie van finantiën is bekend gemaakt, dat de her- stelling door de Briische postadministratie van de tijdelijk gestaakte tweede j maandelijksche dienst der pakketbooten van de Indische landpost, op de lijn van Ceylon naar Pcnang, Singapoera en China, ten gevolge heeft eene ver- ji hooging van het port der brieven, voor welker overbrenging van die pak ketbooten wordt gebruik gemaakt. Die verhooging betreft echter tot dus verre alleen de brieven, waarvan de verzending over en weder langs den weg van Southampton geschiedt. Op de verzendingen over Marseille of over i Triest is zij, immers voor alsnog, van geene toepassing. Zij bedraagt 30 cents voor den enkelen brief. Het port der gefrankeerde of ongefrankeerde brieven, welke in de gesloten brievenmalen tusschen het rijk en Nederl. Indië over Southampton verzonden wordenbedraagt alzoo van nu af aan ƒ1 in plaats van 70 cents. Wegens de brievenwaarvan de verzending buiten de even gemelde malen langs dezelfde lijn en almede over Southampton geschiedt, zijnde de brie ven bestemd naar of herkomstig van Penang, Singapoera, Hongkong en verdere gedeelten van China, alsmede Siam, Labuan, de Philippijnsche eilanden, en andere gedeelten van den Indischen Archipel, bepaaldelijk ook die naar of van de Nederl. bezittingen te Riottw, Banka en Palembang, voor alle welke brieven eene gedeeltelijke frankcring over en weder verplig- tend is, bedraagt het hier te lande, zoowel in de eene als in de andere I rigting, le betalen port voortaan 95 in plaats van 65 cents.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1