leydsche courant. 1861. N". 105. MAANDAG 2 SEPTEMBER. en J)e Courant wordt MaandagWoensdag a* Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdog Avond. .'.S. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad N». 1G. BINNENLANDSCllK HEKltiTKN. LEYDEN, 31 Augustus. Bij kon. besluit van 25 dezer is bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan den heer 11. P. J. van Wensen j|5 lde luitenant. Bij hetzelfde besluit zijn benoemd tot 2de luitenant bij die schutterij de hh. mr. J. Luzac, vroeger uithoofde van verandering van woonplaats als zoodanig eervol ontslagen, en mr. II. J. Kist, thans schutter. Gisteren overleed alhier in 64-jarigen ouderdom de heer mr. C. J. luzac, president van de alhier gevestigde arrondissements-regtbank en lid van den gemeenteraad. Niet alleen in deze betrekkingen, welke hij gedu rende vele jaren bekleed heeft, maar ook in andere was de overledene steeds met ijver en naauwgezelheid werkzaam. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 130 personen. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dal voor de dienst van den waterstaat ten minste een surnumerair moet worden aangesteld, en dat ter vervulling van die plaats in de maand October een vergelijkend examen zal plaats hebben. Zij die naar die be- trekking willen dingen moeten zich vóór of op 15 September e. k. bij adres aan liet dep. van binnenl. zaken aanmelden. Door den minister van binnenl. zaken is: 1°. uit de te zijner beschik king zijnde geldenter geheele vergoeding der door den watersnood geleden en door de commissie vastgestelde schade, toegekend aan Noordbrabant ƒ10,189.69, Gelderland ƒ444,405 83; te zamen 484,595.52zijn 2®. gedep. staten dier provinciën uitgenoodigdover die gelden te beschikken en daar van verslag te doen, op gelijke wijze als bij het 2dc lid der resolutie van den 28"™ Junij II. is vermeld, ten opzigte van het uit de opbrengst der «oliede aan teder hunner toegewezen aandeel. Bij kon. besluit van 25 dezer is bepaald dat er in de gemeenten Am- slerdam en Botterdam eene commissie van loezigt over het vervoer van land verhuizers zal gevestigd zijn. Elk dier commission zal uit 7 leden bestaan. Dezer dagen is gemeld, dat Z. M. benoemd heeft tot lid der commissie voor de staats-spoorwegen den heer mr. P. P. van Bosse, lid van de tweede kamer. Ten gevolge daarvan is de vraag ontstaan, of de benoeming tol liet lidmaatschap van eene tijdelijke commissie aftreding ten gevolge moet hebben. Er kan daarover geen twijfel bestaanwanneer aan dat lidmaat schap bezoldiging verbonden is. Men verneemt echter dat de heer mr. P. P. van Bosse de benoeming niet anders heeft aanvaard dan onder voorwaarde dat het zou zijn buiten bezwaar van 'srijks schatkist; zoodat er in dit geval van geene aftreding of herkiezing sprake kan zijn. -Naar wij vernemen, zegt hel llbl.zal er in de eerste dagen van October e. k.aan het ministerie van binnenl. zaken, eene bijeenkomst plaats hebben van de hoofden der bureaux voor statistiek aan de provinciale grilüënwaarin over de zaak der volkstelling zal worden gehandeld, en wijders de zoo wenschelijke zamenwerking der verschillende officiële instel lingen voor statistiek hier te lande zal worden besproken. De feestviering der vereeniging van het Metalen kruis te Utrecht is Woensdag 11. voortgezet met het honden van een feestmaal te Zeist, waar aan 515 leden der vereeniging deel namen. Bij die gelegenheid werd door to voorzitter der feestcommissie, graaf Nahuys, namens alle afdeelingen, aan den heer Burlage een prachtige zilveren vaas met deksel aangeboden. Etn allerhartelijkste toespraak van den voorzitter werd door mr. Burlage »P zijne zoo eigenaardige, humoristische wijze beantwoord; bij beide spre- tos kwam echter vooral dit uit, dat er van hel hart tot het hart werd gesproken. Op verzoek van graaf Nahuys werd uil den beker dadelijk onder de luidste toejuichingen de eerste dronk aan Z. M. den koning ge- togt. De vaas, vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen, is met het voetstuk omstreeks 60 duim hoog; op hel deksel staat de wacht meester der lanciers te paard in gedreven zilver, met inschrift op den rand; °P den beker staat het monument van de Eendragt op den Damterwijl die verder versierd is met de borstbeelden van Willem I, Willem II en Willem III, met toepasselijke opschriften en ornamenten. Het feestmaal heeft zich verder door den meest vriendschappelijkcn toon gekenmerkt. Des a'°nds vereenigden de leden zich weder in het park Tivoli, alwaar de kapel der Utrechtsche schutterij eenige muziekstukken uitvoerdeen een vuurwerk werd afgestoken. Donderdag middag werd aan het station door de feest- commissie en de Utrechtsche afdeeling aan de var. elders opgekomen leden het vaarwel toegeroepen. Te Arnhem had Woensdag en Donderdag het internationale scherp- 'chuiters-concours plaats. Verscheidene schutters van buitenlandsche colle- flï# hebben mede naar de prijzen gedongen. Te Franeker heeft een menschenvriendbewogen met het lot der in een bouwvallig verblijf gehuisveste diaconie-armenhet benoodigde geld aan geboden tot eene geheele vernieuwing van die inrigting. De aanbesteding heeft reeds plaats gehad. Te Groningen is Woensdag II. de verlossing dier stad in 1672 als naar gewoonte feestelijk gevierd. In de Martini-kerk had een godsdienstig muziekfeest plaats, terwijl des namiddags builen de Ebbingepoort eene hard draverij werd gehouden. Te Middelburg heeft een persoondie den 26slenals lijdende aan vlagen van krankzinnigheid, voorloopig in een daartoe bestemd lokaal in het gast huis was opgenomen, zich door middel zijner beddelakens, van eene vrij aanzienlijke hoogte op een der daken laten zakken en is toen verder ont- vlugt, hetgeen eerst later werd ontdekt. Des namiddags zag men hem in de nabijheid van het gesticht rondwandelen. Hij werd kort daarna weder in verzekerde bewaring genomen. Op 17 September zal voor de arrond.-regtbank te 's Hertogenboseh le- regt staan de heer P., uit Tilburg, beklaagd van het op 8 Julij II., in zijne fabriek aangrijpen van en een duw op de linkerborst toebrengen aan den smidsknecht van zijne fabriek, die op dat oogenblik ledig stond en, op zijne aanmerking dat er werk genoeg was, voorgaf niet verder te kunnen werken en zulks voorts bepaald weigerde en op den daartoe gegeven last onwillig was de fabriek te verlatenten gevolge van welk aangrijpen de smidsknecht zich losrukkende is gestruikeld en gevallenwaarna bedoelde heer P. ander maal zijn knecht, die hem dreigde dood te steken, heeft aangegrepen en de fabriek uilgeduwd; zijnde de knecht op den 215ton Julij daaraanvolgende overleden. Uit de lijkschouwing bleek dat hij was gestorven aan eene long ontsteking ontslaan na die feitelijkheden, die de oorzaak van den dood kunnen geweest zijn en dat de aan de long bevondene alteratien zijn ont staan ten gevolge vgn uitwendige feitelijkheden. Te Maastricht is gevankelijk binnengebragt eene vrouw, uit Beek, verdacht van eene poging van vergiftiging, door middel vau meel, dal met eene groote hoeveelheid rallenkruid was vermengd. Eene vrouw en een kind, die van dit meel hadden gebruikt, werden ongesteld, doch zijn na eene ziekte van eenige dagen aan het gevaar ontkomen. Men meldt ook van daar, dat Zondag avond 11. twee ingezetenen van Gennep aangerand zijn door twee personen uit de gemeente Milsbeek, die uit eene herberg kwamen. Een der aangeranden, een man van 62 jaren, heeft men den onderbuik opengesnedenen de ander is met eenige ligtere wonden vrijgekomen. Dezer dagen is verkrijgbaar gesteld een op het eiland Decimain 1861 ter Nederlandsche drukkerij van den heer G. IndermaHr gedrukt werk, ge titeld: Open brieten uit Japan, door jhr. Ph. F. von Sicbold. In deze brieven behandelt de heer von Siebold de voornaamste handels-quaestiën en politieke gebeurtenissen van den dag, waarvan, volgens verklaring van den schrijver, de kennisneming geene vertraging gedoogt. De inhoud is als volgt: lstc brief: De geldquaeslie in Japan. 2. De verhouding van de gou den munt Koban. Staat en vooruitzigt van den Nederl. handel in Japan. 3. Het detachement der kon. Nederl. marine, tot vorming van zeeofficieren in Japan, en zijne verrigtingen ten opzigte van de grondvesting en ontwik keling eener marine in dat rijk. 4. De moord van den Godairo, groot rijksraad, Li Kamon No Kami, te Jedo, beschouwd uit een geschied- en staalkundig oogpunt. Aanhangsel: Overzigl van de troonsopvolging der sjognns (zoogenaamde wereldlijke keizers), uit het stamhuis van Minamolo Jjejasu. De zitting van de Lttxemburgsche kamer opgeroepen om te beraadslagen over een wetsontwerp op de drukpersis weder geslotenten gevolge van een geschil tusscben de regering en de kamer. De regering had tot grond slag van hel wets ontwerp gelegd hel besluit betreffende dit punt van de Duitsche bondsvergadering van 6 Julij 1854, dal in Duitschland overal met misnoegen werd ontvangen, en meende dat zij van dit besluit niet mogt afwijken. Dc commissie van de kamer, met het voorloopig onderzoek be last, was van gevoelen dat de bondsvergadering door dat besluit hare be voegdheid was te buiten gegaanen dat eene resolutie door den groothertog en de kamer genomen het krachteloos kon makenzonder aan de wetge vende magt van den bond te kort te doen. Die commissie had levens een ontwerp ingediendin cenen tegenovergestelden geest van het ministerieel ontwerp opgesteld. Uit de beraadslaging en de stemming der kamer over het eerste artikel bleek het, dat zij met het gevoelen harer commissie in stemde, waardoor de regering zich genoopt gevoelde het ontwerp in te trek ken en de zitting te sluiten. Algemeen is men verwonderd dat de ministers, die zich onder het be stuur van den heer Simons door eene hevige oppositie hebben onderscheiden, een ontwerp als het thans behandelde hebben kunnen indienen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1