Per Telegraaf. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Augustus. Naar men verzekert komen de instruction door den keizer aan den jictr Benedetli, die als gezant naar Turyn is vertrokken, op liet volgende neder: Vooreerst moet de gezant het kabinet van Turyn aansporen tot de stipste naleving van zekere overeenkomsten, tusschcn de Fransche regering cn den graaf de Cavour aangegaantot vervulling van welke de Fransche regering die van Italië zedelijk verbonden acht. Het tweede punt moet be slaan in de pogingen om den heer Ricasoli door den heer Ratazzi te doen vervangen, maar de heer Henedelli moet boven alles trachten, de aanhangers van Garibaldi en Mazzini van het roer van staat verwijderd te houden. De Indép. Beige deelt een schrijven van hier mede, waarin de meening wordt uitgedrukt dat de Italiaansche bevolking, met het oog op de gebeur tenissen in Napels, meer en meer lot de overtuiging komt dat er eene scheiding moet plaats hebben tusschen de wereldlijke en de geestelijke magt van den Paus, zonder daardoor de leerstellingen der katholieke godsdienst of de uitwendige vormen der eeredienst in eenig opzigt te veranderen. Vol gens den schrijver wint deze overtuiging meer en meer velden neemt het aetal geestelijken, op het voorbeeld van die van Milaan, welke zich voor jje nationale zaak verklarenmeer en meer toe. De Jrmonia ,van Turyn geeft dagelijks de kapittels op die, zooals dit blad zich uitdrukt, zich van Rome afscheiden en zelfs de kleine bladen, die tot hiertoe de godsdienstige quaestie niet aanroerden, bevatten thans aanvallen tegen de kardinalen en den Paus. De regering van het vereenigd Italië werkt een en ander niet in de hand, want zij zou gaarne de gods dienstige quaestiën laten rustendaar zij bevreesd is dat daardoor de Ro- meinsche quaestie zal bemoeijelijkt worden. Men kan er zeker van zijn, zegt de schrijver, dat, indien er maar geene verandering in de godsdienst wordt gebragt, de Italianen zich even weinig over het collegie van kardi nalen zullen bekommeren als de bevolking van Turyn over zijnen uitgewe ken aartsbisschop. Naar men zegt is de keizer bezorgd over de nadeelendie de oorlog in Amerika aan de nijverheid kan toebrengen, vooral wat betreft de aan planting van katoen, en zou Z. M. voornemens zijn een belangrijk supple mentair crediet te openenten einde de aanplanting van katoen in het zuiden van Algerië te beproeven. De behandeling der zaak van den heer Mirès is thans weder voort gezet. De advocaat Cre'mieux heeft eene nieuwe expertise geëischt, om het werk van den expert Monginot, waarvan hij het gebrekkige aanwees, nader te onderzoeken. De advocaat-generaal heeft zich daartegen verzet en gezegd, dat men ten minste den afloop van het proces moest afwachten om te zien of een vervolg op de instructie noodzakelijk was. Bovendien zou hij aan- toonen, dat, daargelaten het rapport van den heer Monginot, er genoeg elementen in het proces voorhanden warenom op eene bevestiging van het eerste vonnis aan le dringen. Het hof heeft het incident gevoegd bij de hoofdzaak en de heer Cre'mieux is daarop met zijn pleidooi begonnen. De heer Crémieux heeft vooral doen uitkomen dat zoowel onder de regering van Napoleon I, als onder die welke daarop gevolgd zijn, door de ministers ran finantiën, op dezelfde wijze als door den heer Mirès is gedaan, finan- tiële kunstgrepen zijn gebezigd om den stand der beurs op eene bepaalde hoogte te houden. Door de rede van den advocaat-generaal werd de heer Mirès zoozeer in drift ontstokendat zijne vrienden hem naauwelijks tot bedaren konden brengen. Tusschen Frankrijk cn Schotland (Duinkerken en Leith) zal eene ge regelde stoombootdienst geopend worden. De uitvoer van granen en meel naar Leith heeft in de laatste drie maanden die van Londen overtroffen en zal nog toenemenwanneer bij het invallen van den winter de Oostzee ge sloten is. De faculteit der letteren le Lyon heeft hare zitting gehouden lot het afnemen van het examen voor het baccalaureaat. Onder de candidaten was er een die vooral de aandacht trok; het was mevr. Daubié, onderwijzeres te Parijs. Zij heeft zich in alles als eene goede latinisle doen kennen en is met onderscheiding toegelaten. Te Meux, nabij Compiègne, heeft een treurig voorval plaats gehad. Zaturdag 11. is door de gendarmerie een proces-verhaal opgemaakt tegen eene melkverkoopster, wegens vervalsching der melk. Den volgenden dag heeft deze vrouw, 65 jaren oud, om aan de vervolging te ontgaan, zich in eene put, 75 voeten diep, geworpen. Men heeft slechts een lijk naar boven gebragt. De Memorial de Lille deelt de omstandigheden mede eener luchtreis door zekeren De'mory, eer. slotenmaker te Orchies, dezer dagen ondernomen. Reeds vroeger had hij daartoe eene poging gedaanmaar deze was mislukt. Rémory had thans aangekondigd dat hij de proef zou hervatten, hetgeen eene ontzaggelijke menigte op de plaats der opstijging had bijeen gebragt. Rij bezit echter niet de minste kennis van gasbereiding cn werd bij de vul ling slechts geholpen dooreen paar zijner makkers, die er evenveel van wisten als hij en een beambte bij de belastigen, die wel zeer geringe, doch toch nog eenige kennis van chemie had. Hetzij door de onkunde dezer per sonen, hetzij door deniet-deugdelijkheid der stoffen, die men gebruikte, men kon den ballon maar niet meer dan voor een derde gevuld krijgen. Dcmory wilde echter toch opstijgen. Hij klom in het schuitje en steeg e€nige ellen op, doch bleef toen aan een uilstekenden balk van een huis Raken. Men trok den ballon weder naar beneden en het schuitje werd, Raar hel voor den niet gevulden ballon te zwaar was, losgemaakt, en een losse plank over den hoepel gelegddie deji louwen uit elkander houdt. Nogmaals steeg hij op tot eene hoogte var. 6 a 7 el, toen de plank kantelde en naar beneden viel. Démory bleef met zijn hoofd omlaag in de touwen Rangen, terwijl de ballon steeds hooger en hooger steeg. Men achtte hem "wloren, maar hij wist met grootc behendigheid zich op le heffen en den Roepcl te bereiken, waarop hij ging zitten, terwijl hij de menigte groette. R® verloor hem daarop uit het oog. Hij is op vier mijlen afstands van Orchies nedergedaald en door zijne makkers in iriumf naar die plaats tf uggcleid. De aartsbroederschap van den Sl. Pieterspenning te Rome vierde dezer dagen den eersten verjaardag barer vestiging, bij welke gelegenheid monsr. Nardi een opstel over den oorsprong van den genoemden penning voorlas en o. a. mededeelde hoe deze binnen den tijd van 2 jaren den Paus 4,000,000 krooner. had opgebragt, waaronder 8,000,000 fr. uit Frankrijk, 1,775,000 fr. uit Ierland, 2,000,000 fr. uit de Duitsche provinciën der Oostenrijksche monar chie, 1,000,000 gulden uit Hongarye cn 1,500,000 fr. uit de r. k. kerspelen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. PRUI8SEN. BERLIJN, 27 Augustus. De minister van marine heeft het voornemen opgevat om onze vestin gen zoodanig te doen veranderendat zij legen de werking van het verbe terde geschut bestand mogen geacht worden. Hiermede zal binnen kort een aanvang worden gemaakt met de vestingen in de Rijnprovinciën. Door de regering is aan al de staten van het Tolverbond het verzoek gedaan om de voorwerjien, welke zij naar de tentoonstelling te Londen zullen zenden, niet op naam der afzonderlijke staten, maar op dien van het Tolverbond te stellen ten einde aan het buitenland te toonen dat Duitschland in de handelspolitiek naar eenheid streeft. Men weet nog niet of dit verzoek gunstig opgenomen zal worden. Den 15dcn September zal het regtsgeding van Oscar Becker te Bruchsal een aanvang nemen. De koning heeft een schriftelijke getuigenis ingezon den. Dr. Fussling, een Badensch geneesheer, heeft in last gehad te onder zoeken of er stoornis aanwezig was in Beckers hersengestel, en in handen van dezen arts werden al de brieven gesteld, die de gevangene aan de leden zijner familie had geschreven. Uit het onderzoek dezer stukken is gebleken dat Becker altoos in het bezit zijner verstandelijke vermogens is geweest. Dr. Fussling heeft hem aan allerlei proeven onderworpendoch hem tot heden nog geen enkel woord, nog geen enkele beweging kunnen ontrukken, in strijd met dit antwoord, dat hij op alle vragen van den regter ter instructie geeft: »Ik heb den koning willen dooden omdat ik hem onbekwaam acht aan de wenschen en het verlangen van zijn volk le voldoen, en ik zou het nog eens ondernemen, indien ik de vrijheid herkreeg." Te Prum nabij Trier is, naar men meldt, de lijkkist ontdekt van keizer Lotharius, den kleinzoon van keizer Karei den Groote. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Augustus. Het gerucht betreffende het aftreden van graaf Apponyi en graaf Mailath blijkt thans onjuist te zijn. Beiden hadden slechts een verlof gekregen. Het regeringsblad maakt het verslag bekenddat de commissie voor de staatsschuld den 28s,cn Junij jl. aan den keizer heeft ingediend betrekke lijk den stand der Oostenrijksche staatsschuld. Volgens hetzelve bedroeg die gphuld op genoemd tijdstip, tot een 5 pCt. rente dragend kapitaal herleid, en na aftrek van het active vermogen des staats, eene som van 2,285,828,370 0. Bij de onderscheidene dagbladendie de ontbinding van den landdag hespreken, merkt men zekere schroomvalligheid op in het schallen der ge volgen welke uit dien maatregel zullen voortvloeijen. Men schijnt alge meen te duchten, dat de regering groote moeijelijkheden te gemoet gaat, welke zij, naar men hoopt, le boven zal komen door gematighcid in hare verdere handelingen. De Presse zegt daaromtrent nog het volgende: Men vergete niet, dat niet slechts de afgevaardigden uit Hongarye in den rijks raad worden gemist, maar Kroatië, Slavonië, Venetië, Istrië en Zevenber gen zijn tot heden weigerachtig gebleven om afgevaardigden te zenden. De rijksraad vertegenwoordigt slechts eene minderheid van het tegenwoordige Oostenrijk. Uit Pesih meldt men dat een groot aantal afgevaardigden builenlandsche passen hebben genomen. Zij behandelen elkander wederkeerig nog altijd als volksafgevaardigden en worden ook door een gedeelte der bevolking als zoodanig beschouwd, daar zij voor drie jaren verkozen zijn, en de landdag «niet op wettige wijze," overeenkomstig de bepalingen der wet van 1848 ontbonden is. Op die wijze wil men de toekomstige afgevaardigdenals er ten minste nieuwe gekozen wordenals onwettig gekozen doen beschouwen. TURYN, 28 Augustus. Onderscheidene dagbladen melden dal op nieuw expeditiën Rome hebben verlaten, om in hel belang van koning Frans in de Beide Siciliën werkzaam te zijn. De heer Benedetli is alhier aangekomen. PARIJS, 28 Augustus. De Pays spreekt het gerucht legen dal de keizer aan de gezanten der vreemde mogendheden de verzekering heeft gegeven, dat hij de Fransche troepen te Rome zal laten. In de zaak van den heer Mirès heeft de advocaat-generaal geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis, in eerste instantie gewezen. PESTn, 28 Augustus. De graven Apponyi en Mailath hebben drie we ken verlof gekregen. Graaf Ajtponyi vertrekt naar Dieppe. De aftreding van graaf Mailath wordt als op handen zijnde beschouwd. Zijn opvolger is nog niet bekend. PARIJS, 29 Augustus. De Moniteur bevat de volgende mededeeling: de keizer en de keizerlijke prins zijn gisteren avond ten 7 ure van hier ver trokkenom zich reglstreeks naar Biarritz te begeven. NEW-YORK, 17 Augustus. RO.) Bij eene proclamatie van den heer Lincoln worden de zuidelijke staten verklaard in opstand te zijn en alle handelsbetrekkingen tusschen de Vereenigde en de afgescheidene staten als onwettig verboden. Alle koopmansgoederen zullen in beslag genomen wordeu. BELGRADO 28 Augustus. De afgevaardigden uit onderscheidene dis tricten doen mededeeling van gewelddadigheden door de Turken in hunne omgeving gepleegd. Zij eischen hunne verwijdering, overeenkomstig de be palingen van het hatticherif.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3