feestvierenden door graaf Nahuys in hartelijke bewoordingen verwelkomd. Namens bet corps officieren der schutterij bragt daarop de oudste kapitein, de heer Mijsbcrg, de hulde van het corps aan de vereeniging, betuigde aller deelneming in deze feestviering en sprak cenigc welgepaste en treffende woorden van der jongeren dankbaarheid aan zoo vele grijze strijders voor onze regten en onafhankelijkheid. Deze toespraak werd, even als die des voorzitters, met luide toejuichingen begroet. Vervolgens trok de stoet door eenige hoofdstraten en begaf zich naar het park Tivoli, alwaar de leden cenen geruimen tijd bijeen bleven, en waar gulle vrolijkheid en opgewon denheid heerschte. Des avonds vereenigden de feestvierenden zich in den schouwburg, alwaar door het tooneelgezelschap van den heer de Vries werd opgevoerdDe oude magister en De laatste droom van Sjoerd Zeepema. Uet laatste stuk is van de hand van den heer mr. Burlagedie met dave rende toejuiching werd begroet. Na den afloop der voorstelling begaf men zich naar het park Tivoli, in welks fraai verlichte dreven den feestvierenden cene serenade werd aangeboden door Utrechts mannenkoor, terwijl het mu ziekcorps der Utrechtsche schutterij, zoowel door gelukkige keus van stuk ken als door uitnemende uitvoering, het genot van den avond zeer verhoogde. Gisteren hebben de leden der vereeniging zich naar Zeyst begeven. Aan den heer Burlage zou daar namens al de afdeelingen een prachtig geschenk in zilver worden aangebodendat hem een aangenaam blijk zal wezen van de algemeene sympathie zijner makkers. Te Amersfoort zijn in den nacht van Dingsdag op Woensdag 14 hooi- bargen, nabij het planlsoen der stad slaande, afgebrand. Slechts met groote inspanning heeft men den brand kunnen stuiten en het is aan de volkomen windstilte le danken dat het plantsoen niets heeft geleden. 's GRAVEN»AGE, 29 Augustus. Z. M. heeft overgeplaatst bij het 2dc bat. van het reg. grenadiers en jagers den kapitein A. C. de Favauge, van het 7de reg. inf., en a la suite gesteld bij het regiment, den kapitein des Tombe, gedetacheerd aan de normaal-schietschool. Tot leeraar in de taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië aan de kon. akademie te Delft is benoemd de heer J. J. Meinsma, cand. tot de heilige dienst. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen dirigerenden officier var. gezondheid lste kl. bij de militaire geneeskundige dienst van het leger in Ned. Indië, P. Bleeker, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur 2d<! kl. van de orde van Philips den Grootmoedige, hem door den groot-hertog van Hessen geschonken. Z. Mi de koning wordt aanstaanden Zondag namiddag tusschen 6 en 7 ure van het Loo in de residentie verwacht. Naar men verneemt, zal H. M. de koningin zich tegen het laatst der volgende maand voor eenigen tijd naar Wurtemberg begeven. Z. K. H. prins Frederik is van Berlijn op het huis de Pauw teruggekeerd. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 15,784.98nader ingekomen bij den Nederl. gezant te Brussel. De gemeenteraad heeft goedgekeurd de afschrijving van ƒ40,000 van het grootboekvoor de betaling van den eersten termijn voor den bouw van een nieuw gasthuis. De drie bataillons van het reg. grenadiers en jagers zullen den 15den Sept. aanst. alhier terugkeeren, ten einde bij de plegtigheid van de opening der sialen-generaal tegenwoordig le zijn. Zij zullen daarvoor het kamp twee dagen vroeger verlaten, en in e'e'n dag den overtogt doen. Aan de leden van de tweede kamer is rondgedeeld de memorie var. beantwoording van de regering over het ontwerp wegens het binneulandsch gedistilleerd, waarbij een gewijzigd wetsontwerp gevoegd is. Er zijn in de hoofdbepalingen geene veranderingen gebragt, maar alleen is de grond slag, naar welken de accijns moet worden geheven, gewijzigd. Art. 1 van het wets-ontwei'p luidt nu als volgt: 1. Voor de toepassing dezer wet wordt als eenheid aangenomen het vat gedistilleerd, bij ccne warmte van 15 graden van den honderddeeligen thermometer, hetwelk 50 kannen zuiveren alcohol bevat. 5 2. De accijns op het gedistilleerd van de in 1 als eenheid aangeno men hoeveelheid en sterkte bedraagt 22 gulden; en bij grootere of mindere hoeveelheid of sterkte naar evenredigheid. 3. Elke aangegeven of opgenomen hoeveelheid gedistilleerdwaarin dc alcohol in eene andere verhouding voorkomt of dat eene andere warmte heeft dan volgens 1wordt voor hel berekenen van den accijns en waar dit verder voor de toepassing dezer wet te pas komt, tot de sterkte van het in 1 bedoelde gedistilleerd herleid. Bij art. 1 van hel oorspronkelijk ontwerp was bepaald dat tot het vast stellen van den accijns als grondgehalte wordt aangenomen de sterkte van gedistilleerd, dat uit alcohol en water zamengesteldna de overhaling niet met andere zelfstandigheden vermengd is en dat bij cene warmte van 55 graden Fahr.een soortgelijk gewigt heeft van 0,9343. IHJÏTÊNLANDSCIIË BEltlGTEN. ENGELAND. LONDEN, 27 Augustus. Zondag morgen had op den spoorweg tusschen Londen en Brighton een groot ongeluk plaats. Twee kort op elkander uit de laatstgenoemde plaats vertrokken treinen kwamen in den tunnel van Clayton met elkander in bot sing, in welken tunnel zich nooit twee treinen gelijktijdig op dezelfde lijn bevinden mogen, waarom de wachters aan de beide uileinden in last heb ben zulks door het geven van seinen voor te komen. Ditmaal werd dit echter, door een ongelukkig misverstand, verzuimd; de tweede trein stootte midden in den tunnel op den eersteneen vrecselijkc schok was het gevolg daarvanen terstond vernam men van alle kanten ontzettende jammerkre ten. Eenige oogenblikken later boden de ontstoken toortsen een hartver scheurend schouwspel aan. De twee achterste rijtuigen van den tweeden trein waren door de locomotief van den eersten verbrijzeld en een 50-tal personen lag op den grond uitgestrekt. Twee en twintig daarvan waren reeds lijken en de overigen op verschrikkelijke wijze verminkt, of door het kokend water uit de locomotief deerlijk gebrand. De lijken en de gekwetsten zijn zoodra mogelijk naar Brighton vervoerd, waar hunne aankomst eene onbeschrijfelijke verslagenheid veroorzaakte. Verscheiden der gekwetsten verkeeren in hopeloozen toestand. Al dc lijkeu zijn door hunne betrekkin gen herkenduitgezonderd dat van eene jonge vrouwdie letterlijk verplet terd was. Allen waren deerlijk verminkt, sommige hoofden van den romp gescheiden. Enkelen heeft men alleen aan hunne kleederen, die in lompen hun om het lijf hingen, kunnen herkennen. Het konvooi, 'twelk op den daaraan voorafgaanden trein slootte, stoomde met eene snelheid van 14mijlen op het uur. Men kan zich dus een denkbeeld maken van de hevigheid van den schok. Uit de mededeelingen, van wege de directie van den spoorweg, aan de dagbladen gedaanblijkt dat de pleiziertrein van Portsmouthdie des mor gens ten 8 u. 5 m. te Brighton aankwam10 min. later van laatstgemelde plaats naar Londen vertrok. Die trein bereikte op den gewonen tijd den Clayton-tunnel. Een tweede trein van Brighton volgde een weinig later en zou juist den tunnel met den gewonen spoed binnenrijdentoen de wachter een noodvlag vertoonde ter waarschuwing dat de eerste trein den tunnel nog niet verlaten had. De machinist trachtte oogenblikkelijk den trein te doen stil staan, waarin hij evenwel niet slaagde alvorens den tunnel een aanmerkelijk eind wegs te zijn binnengereden. Inmiddels naderde een derde pleiziertrein van Brighton den tunnel. De wachter seinde nu zjjn makker aan het andere einde van den tunnel, om te vernemen of de eerste Brighton- trein reeds buiten den tunnel was. Hij ontving ten antwoord dat de eerste trein (de bedoeling was de Portsmouth-trein), den tunnel veilig gepasseerd was. De wachter vertoonde derhalve de witte veiligheidsvlag en de machi nist van den derden trein stoomde dus met den gewonen spoed den tunnel in. De tweede trein kwam intusschen langzamerhand uit den tunnel terug, zoodat eene botsing tusschen de beide treinen onvermijdelijk was. De loco motief van den derden trein slootte onmiddellijk op de waggons van den tweeden trein en verbrijzelde letterlijk de ongelukkige passagiers, die zich in de achterste waggons bevonden. De werkzaamheden aan het tenloonstellings-gebouw vorderen goed. Reeds naderen de koepels uit gesmeed ijzer hunne voltooijing; het ijzer, voor eiken koepel gebezigd, bedraagt niet minder dan ongeveer 600 ton. De koepels zelve zijn de grootste, die ooit gebouwd zijn; zij zullen een twaalf- hoekigen vormeene hoogte van 250 voet en 160 voet in doorsnede hebben, Ook de zalen voor de ververschingen zullen allerprachtigst wezen; elke zaal zal eene lengte van 300 voet en eene breedte van 75 voet hebben. De heer Richard Oastler, een zeer populair man, is in 70-jarigeo ouderdom overleden. In zijne jeugd behoorde hij tot de aanhangers van den philanthroop Wilberforce; later was hij ijverig in de weêr ten gunste der wet tot vaststelling van den werktijd in de fabrieken op tien uren, en andere maatregelen, welke ten doel hadden de werking van de nieuwe armenwetten en het kwaad van het bestaande fabriekstelsel te verzachten. Naar men uit New-York meldt is de zoo gunstig bekende schrijver over de Ncderlandsche geschiedenis John Lothrop Motley tot gezant der Unie te Weenen benoemd. Overeenkomstig het verlangen van het congres der Vcrcenigde Stalen heeft de president Lincoln eenen algemeenen boete-, bede- en vastendag uil geschreven en daarvoor den laatsten Donderdag der maand September aansl. bepaald. In de betrekkelijke proclamatie zegt hij, dat de natie behoort te bidden dat God hare wapenen zegene lot herstel van de wet, de orde en den vrede des lands, en dat Hij haar den onschatbarcn zegen der burgerlijke en godsdienstige vrijheid hergeve." Volgens een rapport van dc regering der Vereenigde Staten is op den 10dCQ dezer niet het bondsleger, maar dat van het Zuiden geslagen. De bonds- troepen hadden den nacht doorgebragt op de plaats waar den vorigen da; de Zuidelijke troepen waren gelegerd. Zij waren later teruggetrokkenom dat zij vreesden door de Zuidelijken, die de overmagl hadden, afgesneden te zullen worden. De generaal Lyon was echter gesneuveld. Door het congres van de Vereenigde Staten is, gelijk reeds gemeld is, een incometax vastgesteld. Het jaarlijksch inkomen van een ieder, die al daar verblijf houdt, het zij het voorkome uit eenigerlei bezitting, of uit eenig beroep of bedrijf, in de Vereenigde Staten of elders uitgeoefend wor dende, of uit eenige andere bron, zal, wanneer het de som van 800 doll, te boven gaat, onderworpen zijn aan eene belasting van 3 pCt. van hetgeen het meer dan de even genoemde som bedraagt. Doch dat gedeelte van het inkomen, hetwelk uit rente van vlottende of gevestigde schuld der Vereenigde Staten voortvloeit, zal met 2^ pCt. worden belast. Volgens berigtcn uit 'China is de keizer nog niet in de hoofdstad te ruggekeerd. De keizerlijke troepen hadden eenig voordeel behaald op de oproerlingen in de Noordelijke provinciën. Zij hadden over het algemeen wel eene meer krachtige houding aangenomen doch hunne strijdmagt scheen nog niet voldoendeom met genoegzaam vooruitzigt op goed gevolg le kim- nen doortasten. Zij hadden intusschen de stad Ganking (aan de Yantse), die in de magt der opstandelingen was, gebombardeerd en maakten zich gereed om ook eene andere plaats, W'uhu genaamd, aan te tasten, om de laatstgenoemden van daar te verdrijven. De onderhandelingen tusschen het Pruissisch gezantschap en de Chineesche regering werden traag voortgezet. Voorts werd uit Canton berigt, dat met den aanbouw van nieuwe factorijen binnen twee maanden een aanvang zou worden gemaakt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2