leydsche courant. VRIJDAG 30 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag 7 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zalurdag Avond i\°. 104. De Prijs der Courant is 12 in het jaar g de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BUVNENLANDSCOE BERIGTEN. LEYDEN, 29 Augustus. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden zich vereenigd met de voordragt van burgemeester en wethouders, om het reglement op het ijken van het botervaatwerk met 1 October aanst. in werking te brengenen om, aangezien die ijk facultatief is, het ijken der botervaten aan een per- j soon op te dragen. Voorts heeft de raad besloten lot bet indienen van een adres aan den koning, om vrijstelling van zegel voor de registers van den burgerlijken stand, en het ontwerpen van dat adres aan burgemeester en wethouders opgedragen. Tot ijker en keurmeester van het botervaatwerk binnen deze gemeente is door den raad benoemd C. Struyck Bevel. Men verneemt dat thans van wege het departement van binnenl. za ken in gereedheid gebragt en van regeringswege aan de tweede kamer der staten-generaal toegezonden is een wets ontwerp betreffende de onteigening van percelen, benoodigd tot den aanleg door de IIoil. ijzeren spoorweg maatschappij van een spoorweg van Leyden naar Woerden. Dit ontwerp aal derhalve in het volgende zittingjaar een onderwerp van overweging bij de kamers uitmaken. Voor het vak van scheepsbouw in Nederl. Indië zijn benoodigd twee ingenieurs der tweede klasse. Aan die betrekking is verbonden cene maan- delijksche bezoldiging van ƒ300, met eene drie-jaarlijksche verhooging van ƒ30 's maands, tot dat een maximum van ƒ450 'smaands is bereikt. Zij die wenschen voor deze betrekking in aanmerking te komen kunnen zich tot nit" September tol het dep. van koloniën wenden. De verdere voor waarden en de vakken, waarover het vergelijkend examen zal loopenwor den door de Staats-Courant medegedeeld. Bij resolutie van den minister van finanliën is de 246S5C slaals-Ioterij vastgesteld. De loterij bestaat uil 20,000 loten10,000 prijzen en 2 pre mier). De collecte wordt geopend op Maandag 16 Septeniber. De trek king der eerste klasse zal plaats hebben op den 14"1"1 October, terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag den 4den Jan narij 1862 worden getrokken. De verkiezing van een lid voor de prov. stalen van Zuidholland voor liet hoofdkiesdislrict Rotterdam, ter vervanging van wijlen den heer mr. D. J. F. Cogaers, vroeger vastgesteld op 3 September, is door gedep. sta ten, ten gevolge van de hun medegedeelde bezwaren van den voorzitter van den gemeenteraad van Botterdam, bepaald op den 10dcn September aanst. en de herstemming, zoo die vereischt wordt, op den 24stcn September daaraanvolgende. Het bevestigt zich meer en meer, zegt de N. R. C., dat de ziekte in de aardappelen over de geheele uitgestrektheid van ons vaderland ongeveer 14 dagen vroeger is uitgebrokendan in de laatste jaren het geval was. In liet algemeen zijn de vroege soorten daardoor in haren groei gestuit, en van daar een geringe opbrengst van niet volledig rijp geworden en derhalve stijf en klein gebleven, smakelooze aardappelen. Daarentegen blijkt uil een aantal brieven, uit alle oorden des lands, dat de late soorten of winter aardappelen tol dusver niet zoo zeer geleden hebben, dat sommige dier soorten zelfs vrij gunstig staan, cn men zich over het algemeen te vroeg bezorgd maakt. In de gestichten der Maatschappij van Weldadigheid werden gedurende bel jaar 1860, voor zoo veel de provincie Zuidholland betreft, besteed 820 personen, waarvan 542 van het mannelijke en 278 van bet vrouwelijke ge slacht. Dit getal besledelingen behoorde lot de bevolking der gemeenten Delft, 's Gravenhage, Leyden, Maassluis, Rotterdam en Schoonhoven. Het grootste getal, in verhouding tot de bevolking, was afkomstig uit de gemeente Leydenals bedragende 264 personen. In de vorige week heeft de maatschappij ter bevordering der veeart senijkunde in Nederland te Rotterdam hare algemeene vergadering gehouden. Hoewel de tegenwoordige locstand der maatschappij bloeijend is en zij zich jaarlijks mag verheugen in de aanwinst van nieuwe ledenzoo zouden hare werkzaamheden uitgebreider, nuttiger en veelvuldiger kunnen zijn, meende zij, indien er meer algemeene deelneming bestond bij de Nederlandsche vee artsen. Even als er eene menigte maatschappijen van landbouw in ons land bestaan, zoo zijn er ook meerdere vereenigingen van veeartsen, die alle hetzelfde bcoogen, hoezeer ook van lateren oorsprong dan de maatschappij. Hel scheen dus aan de maatschappij hoogst wenschelijk toe eene poging te beproeven om al deze vereenigingen tot een te brengen. De vergadering heeft twee harer leden afgevaardigd om daartoe voorstellen te doen op de algemeene vergadering van het Nederlandsche veeartsenijkundig genootschap, lc houden te Amsterdam, op den 31s,cn Augustus aanst. De afgevaardigden zij» de bh. Snellen, te Moordrecht, cn Swart, tc Barendrcchl. Van alge meen belang waren vooral de mededeelingen der leden betreffende de inën- ting der longzieke smetstof, ter voorkoming der longziekte onder het rund vee. De leden van Dam, Ilengeveld, Korndorffer, Swart, Dogterom, Sley- gerwalt en Mortens hadden gedurende het najaar van 1860 cn het voorjaar van 1861 gezamenlijk ingeënt een getal van 6898 runderen, en met zeer goed gevolg. Volgens getuigenis van de heeren Korndorffer en Swart nam de longziekte sterk af, en hadden zij gedurende de laatste 20 jaren nimmer zoo weinig longziekte-gevallen bijgewoond als tegenwoordig, welke gunstige gesteldheid zij toeschrijven aan bel toenemen van den lust tol inenten. De longzieke runderendie men waarnambehoorden alle tot de niel-ingeënte. De /V. Cour. van den Helder bevat het volgende berigt uit Amsterdam: De straten van Neerlands hoofdstad nemen op eene onrustbarende wijze toe in verzakkingen en grondinstortingen. Deskundigen beweren dat de oorzaak hiervan ligt in het wegspoelen der gronden. Men is ernstig bezorgd, dat de voorspelling van wijlen doctor Ludeman, als zoude Amsterdam eenmaal weder door het water verzwolgen worden, hare vervulling begint te naderen. Rel bestuur van het letterkundig genootschap Door Oefening Grooter, te Amsterdamheeft in het belang der Hollandsche letterkunde besloten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het genootschap, uit te loven een prijs, bestaande in eene gouden medaille, ter waarde van 300, voor een in alle opziglen aan de eischen der kunst beantwoordend dramatisch stuk in Hollandsche verzen, hetzij van ernstigen of van luimigen aard, voor rederijkers, met e'e'n of zonder vrouwenrollen. Het stuk moet ongeveer de uitgebreidheid hebben als dat van Heemskerks Beleg, door W. J. flofdjjk, of van de Nevendoor P. T. Helvetius van den Bergh, terwijl het uit niet minder dan 3 bedrijven zal mogen bestaan. De inzending moet geschieden voor 31 December 1861 franco aan den secretaris van het bestuur H. F. J. Straatman. De 154c algemeene vergadering van de Hollandsche maatschappij van landbouw zal gehouden worden te Alkmaar, op Vrijdag 13 September 1861 des middags ten 12 ure. lil die bijeenkomst zullen o. a. overwogen wor den een voorstel om door het uitschrijven eener prijsvraag geschikte leer boekjes te verkrijgen voor het wetenschappelijk landbouwkundig onderwijs I ten bcboeve van de jeugd ten platten lande, en een voorstel ter bevordering I van proefnemingen betreffende hel droogleggen (draineren) van middelmatig 9 en laag liggende landen in Zuid- en Noordholland. Voor leden die verlan gen een togtje te maken door de omstreken van Alkmaar, zullen op Zon dag 15 September ten 12 uur rijtuigen beschikbaar zijn tegen betaling van ƒ1.50 de persoon, voor zoo verre het getal minstens 12 bedraagt, dat zich daartoe zal hebben aangemeld. Er zullen ook concerten, harddraverijen en onderscheiden volksvermaken gegeven worden, door het gemeentebestuur van Alkmaar en door de afdeeling Alkmaar en omstreken nader bij billenen aan te kondigen. De leden zijn uitgenoodigddoor ruime en belangrijke inzending naar de tentoonstelling, van hunne belangstelling te doen blijken. Zaturdag avond 11. bad nabij Alkmaar, op de hoogte van liet Berger sluisje aan het groot Noordhollandsch Kanaal, een treurig ongeluk plaats. Eene schuit bemand met 7 personen, van bet eiland Marken afkomstig, te Koedijk aan het kanaal heiwerk verrigtende, sloeg om, juist op hel oogen- blik dat de Zijper jaagschuit die plek passeerde. Al deze mcnschen geraak ten in het water; 2 vrouwen verdronken onmiddellijk, terwijl één kind tot lieden nog niet gevonden is, zoodal men gelooft dat ook dit kind is omgekomen. Eene der verdronken vrouwen was moeder van 5 kinderen. Op den 25sten dezer is tusschen llollum en Ballum een schip op strand j geraakt. Van Hollnm heeft men tot vier keerendoch te vergeefs, beproefd den opvarenden met de reddingboot liulp te vcrleenen: de boot geraakte ge durig vol water. Het voorschip sloeg intusschen aan stukken, en de beman ning, den ondergang te gemoet ziende, riep gedurig om hulp. Een vijfde I poging om met de reddingboot hulp tc verlccneu kwam den redders duur te staande boot sloeg om en de mannenallen vaders van huisgezinnen vonden hun graf in de golven; een der lijken is reeds aan wal gespoeld. I Van de bemanning van het schip zijn twee personen in een vlet aan wal gekomen. Bij de feestviering der Vereeniging van het metalen kruis, te Utrecht, waren 30 afdeelingen vertegenwoordigd. Het getal der opgekomen leden 1 bedroeg ruim 800. Dingsdag middag II. werden zij door deleden derUtrechl- 5 sche afdeeling op hel stations plein op eene hartelijke wijze verwelkomd. Van daar begaf men zich in pleglslaligen oplogl naar liet gebouw voor kunsten en wetenschappen. De trein werd voorafgegaan door cene escorte dragonders, gevolgd door het muziekcorps der veld artilleriecene afdeeling !der Utrecbtsche schutterij, het bestuur der Utrechlschc afdeeling, cn daarna de verschillende afdeelingen met hare banieren. In het gebouw werden dc

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1