Per Telegraaf. napels, 26 Aug ustus. Een onzer dagbladen meldt dat gisteren eene bende opstandelingen te Somma geslagen en verstrooid is. Eene andere bende rerdere bevrijding van Italië ondervond, welke vertraging alleen het werk van de lafaards en ongevoeligen was, die zich stelden tusschen het belee fde Italië en zijn pligt. Uit Venetië meldt men dat de aartspriester Scalfarotto, schoolopziener te Treviso, in zijn rijtuig door twee personen is aangevallen. Zij braglen hem verscheiden dolksteken toe, maar zijn leven is niet in gevaar. PRri§SEN. Te Dusseldorp is door dr. Luther de 71sle der kleine planeten ontdekt, waaraan de naam van Niobe is gegeven. De komeet, die hier in de laatste dagen van Junij werd gezien, was, naar gemeld wordt, reeds op 10 Junij teS, Jago in Chili opgemerkt. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 Augustus. Uit Pesth meldt men dat in de vergadering van de Obergespans twee rescripten van de hofkanselary te Weenen zijn ontvangen. Het eene is be stemd om de vergadering gerust te stellen ten opzigte van het voornemen van den keizer om zich opreglelijk aan de llongaarsche grondwet te blijven houden; in. het tweede wordt de hoop uitgedrukt, dat tot het tijdstip van de bijeenroeping van den nieuwen landdag de gemoederen rustig blijvenopdat verzoening mogelijk worde. De keizer verklaart overigens ten plegtigste, dat de Hongaarsche kroonlanden niet bij het keizerrijk ingelijfd zullen wor den, maar dat hij de in 1790 aan Hongarije verzekerde zelfstandigheid en onafhankelijkheid volledig en opregt wil handhaven. Het protest van den Hongaarschen landdag tegen de ontbinding van dat ligchaam is gegrond op deze twee punten1°. dat nog niet zijn inge diend de finantiële wetten, die de landdag volgens de grondwet moet behan delen, voor dat hij mag uiteengaan of ontbonden worden, en 2°. dat de ter mijn voor het bijeenkomen van den nieuwen landdag onwettig is, daar de grondwet spreekt van drie maanden. Naar men verneemt hebben graaf Apponyi, judex curiae regiae, en graaf van Majlathtavernicus voor Hongarijebeiden hunne betrekking nedergelegd. Omtrent de militaire inlegeringen in Hongarije verneemt men dat zij nog weinig vrucht dragen. Zekere graaf Karolyi heeft 100 man ontvangen, met bedreiging dat dit getal zou verdubbeld worden, maar hij gaf te kennen dat niets hem aangenamer zou zijn. Graaf Szechenyi heeft 75 lansiers ge kregen, en hunne paarden in zijne stallen gezet, terwijl zijne eigen paar den bij de boeren zijn besteed. Een apotheker heeft reeds 120 fl. voor de inlegering uitgegeven, maar zijne schuld van 12 fl. nog niet betaald. Te Pesth is voor eenige dagen zekere L. Pollakeen der verpleegden in het Israëlitisch gasthuis, in den ouderdom van 113 jaren overleden. Door den brand, die op 20 Aug. in de Turksche wijk van Smyrna heeft gewoed, zijn 770 huizen, 7 moskeën en 3 scholen in de asch gelegd, ter wijl 20 menschen daarbij den dood vonden. Thans heeft er weder een zware brand te Mostar plaats gehad. 22 huizen en eene aanzienlijke hoeveelheid koopmansgoederen zijn eene prooi der vlammen geworden. Vooral aan de hulp der militaire magt is het te danken dat men5 uren nadat die uit brak, den brand meester werd. OOST-INBIE. BATAVIA, 14 Julij. Het Bal. Bbl. zegt dat de staal van zaken in de Z. en O. afdeeling van Borneo alles behalve bevredigend is. Er is volstrekt geen vordering te bespeuren, niets wat als voorbode van een naderend einde des oorlogs ver welkomd worden kan. De officieren verzekeren integendeel, dat de vijand groote vorderingen maakt in de krijgskunst, en dal zijn zoogenaamde laf hartigheid hem begint te verlaten. De hoop, die men op den goeden uitslag der legen Antasari gerigte manoeuvres gevestigd had, is geheel verijdeld; de kolonne Schuak heeft onverrigter zake moeten terugkeeren. Van de overige buitenbezittingen waren geen berigten van eenig belang ontvangen; er heerschte de gewone rust, hier en daar gestoord door zeeroovers. Berigten uit Banjermassing, door andere bladen medegedeeld, komen op het volgende neder: Na de herhaalde nederlagen der opstandelingen, begon zich weder volk op de passers bij Martapoera te vertoonen, 't welk als een goed teeken werd beschouwd. Bij Pamaton en Brama-Keljil heb ben zij zich herhaalde malen pogen te nestelen, doch zijn zij telkens ver jaagd. Hooger op van Mengapan was niets van den vijand vernomen. Een gerucht, alsof de zoon van Antisari met eene aanzienlijke magt Martapoera zou bedreigenvond geen geloof. Waar elders de opstandelingen zich ver- loonden, namen zij dadelijk op de komst onzer troepen de vlugt. Op Java blijft de regen-mousson veel langer aanhouden dan gewoonlijk waardoor verschillende gewassen worden bedreigd. Tot gewone leden der natuurkundige vereeniging in Nederl. Indië zijn benoemd de hh. dr. W. Hendrikszgeneesheer nabij 's Gravenhage; C. Schef- fer, hoofdingenieur; J. de Haas, ingenieur voor den scheepsbouw in Indië; en F. W. M. van Hoogenstralenofficier van gezondheid te Batavia. TURYN, 26 Augustus. Volgens het dagblad van Turyn was het gerucht in omloop dat er nienwe troependoor den generaal Cialdini gevraagd naar het Napelsche zouden gezonden wordenten einde dien generaal in slaat te stellen zijn plan, om de opstandelingen overal gelijktijdig aan te tasten, ten uitvoer te brengen. De generaal hoopte zijne laak in September Ie voliooijen. De Opinione deelt een berigt mede uit Arrezzo, waarbij gemeld wordt dat zich op nieuw 500 Pauselijke zouaven aan de Romeinsche grenzen heb ben vereenigd. Zij schenen het plan te hebben den Italiaanschen slaat binnen te dringen. Er zijn maatregelen genomen om hen terug te slaan. is door de troepen en de nationale garde ingesloten, waarbij een aantal ge dood en de overigen gevangen genomen zijn. Aan eene bende van 450 man was het gelukt de Romeinsche grenzen over te trekkenmaar zij wer den door de Fransche troepen gevangen genomen. NEW-YORK, 17 Augustus. RO.) Onder een deel van de troepen, die te Washington bijeen zijnheeft zich insubordinatie geopenbaard. De Zuidelijke troepen zijn naar Fairfaix teruggetrokken. Volgens gerucht heeft de heer Seward aan den admiraal Lyons berigt dat eenige Engelsche onder danen hulp verleenen aan die van het Zuiden en dus de proclamatie van H. M. de koningin overtreden. PARIJS, 27 Augustus. De dagbladen deelen mede, dat de heer Benedetti heden avond naar zijnen post te Turyn vertrekt. PARIJS, 27 Augustus. De Moniteur deelt een aantal adressen mede van de algemeene raden. Zij betuigen allen hunnen dank aan den keizer voor de maatregelen, ten opzigte der gemeente-wegen genomen. De abt Maret is tot kanunnik van S'. Denis benoemd. BELGRADO, 26 Augustus. De reorganisatie der nationale troepen, door de kamer van afgevaardigden goedgekeurdis door den Senaat aangenomen. Zij zal terstond na de afkondiging plaats hebben. Eene finantiële hervor ming, die mede aangenomen is, zal die reorganisatie gemakkelijk maken. Na het uiteen gaan der kamer zal de vorst de grens-districten bezoeken. TURYN, 27 Augustus. Prins Karei van Toskane is incognito door Mar seille gereisd, en heeft zich heden nacht op de pakelboot, met bestemming naar Rome, begeven. Hij zal aldaar met eene Napelsche prinses in den echt treden. De Engelsche admiraal had van den generaal Cialdini verlof gekregen om manoeuvres en militaire wandelingen aan land te doen. Ver der geen nieuws. Uit Rome meldt men dal de aartsbisschop van Grenada tot kardinaal zal bevorderd worden. PARIJS, 27 Augustus. Rij de opening van den algemeenen raad van het dep. Puy de Döme heeft de heer de Morny eene rede uitgesproken, waarin hij zeide dat de binnenlandsche moeijelijkheden waarin bijna al de mogend heden gewikkeld warenen vooral de woorden van keizer Napoleonalle vrees voor eenen oorlog, waarin Frankrijk kon gewikkeld worden, weg namen. Frankrijk moest al zijne krachten inspannen om den arbeid te be vorderen. Verder sprak de heer de Morny uitsluitend over binnenlandsche aangelegenheden. Daar de heer de Persigny te Vichy is gebleven, kan hij niet als voorzitter van den algemeenen raad van het dep. der Loire optreden. STADS - BERIGTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Staten der provincie Znid-tlolland, van den 19deQ Februarij j 1.n°. 33 Prov.-Blad n°. 26), bepalende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 29sten der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hnnne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 2lsten December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg;zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 15 tot den 18 Junij. II, van den 19 tot den 21 Junij. III, van den 22 tot den 30 Junij. d IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VII, van den 1 tot den 10 Augustus VIII, van den 11 tot den 20 Augustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en ziiversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigtenvoor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, VII, VIII en de Buitenwijkop den 14 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31slen Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijkte maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30sten Maart 1827 [Staatsbl. n°. 13,) verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende liedenfabriekeurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders in het bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. beslnit in dato 21 October 1819 Staatsbln°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten en medeverpligting tot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5dcn Fe bruarij 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1861 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter r- En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden. 4 Junij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3