de spoorwegdiensten cn lid van de commissie voor de staatsspoorwegen den heer J.P. de Bordes, kapitein van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, thans secretaris van die commissie, en lot lid van de genoemde commissie den heer mr. P. P. van Bosse, lid van de tweede kamer der staten-generaal. Door Z. M. is aan den schout bij nacht J. May, thans non-actief, op gedragen de betrekking van kommandant der zeemagt in Oost-Indië en inspecteur der marine aldaar, ter vervanging van den nu daarmede belasten schout bij nacht G. Vogelpoot. De gepens. kapitein ter zee A. C. van Braam Houckgeest is op zijn verzoek eervol ontheven van de betrekking van equipagemeester dei- marine te Willemsoord; die betrekkiug is thans opgedragen aan den gepens. kapitein ter zee W. H. Diltlof Tjassens. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein J. Ekkart, van het lste reg. infanterie, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen, en te benoemen tot kapitein bij het 6de reg. den lslen luit. J. F. M. Temminckvan hel corps. Tot predikant voor de protestanlsche gemeente in Ned. Indie is be noemd de heer A. H. C. van Leeuwen, th. doet., thans pred. te Gapinge. Aan den telegrafist der 2de kl. J. D. van der tloff is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. II. M. de koningin en Z. K. H. prins Alexander worden morgen van het Loo in de residentie verwacht. De minister voor dc zaken der hervormde eerediensl enz. zal Donder dag aansl. geen gehoor verleenen. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal op Dingsdag 3 September, des namiddags ten 2 ure, door den minister van binnenl. za ken, namens den koning, worden gesloten. Gisteren zijn de zittingen van liet comité' van de Duitsch-Ooslenrijksche telegrafen gesloten. Door diakenen der Ned. herv. gemeente is van eene onbekende ten be hoeve hunner armen ontvangen een certificaat nat. werk. schuld 2} pCt., groot ƒ1000, benevens ƒ200 voor het Bijbelgenootschap en ƒ100 voor het Zendellinggenootschap. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BELGIË. BRUSSEL, 20 Augustus. Na den afloop der feesten te Antwerpenhebben de leden van het zanggezelschap de Vlaemsche Vrienden aan den heer rnr. J. van Lennep eene luisterrijke serenade gebragl. Die serenade werd gegeven voor het huis van den heer Eisenwaar de heer van Lennep gehuisvest was. Voor de aanstaande September-feesten is van regeringswege een wed strijd van organisten uilgeschreven. Dezer dagen had tc Spa aan de speeltafel een aardig voorval plaats. Een jong mensch, die door zijnen vader belast was eene som van 50 fr. te Spa te betalen, nam deze gelegenheid waar om een stuk van 2 fr.dat hij bezat, te verliezen of te vermeerderen, llij komt de speelzaal binnen, tast in zijn vestzak en werpt een stuk geld op tafel, dat toevallig op de O blijft liggen. De roulette wordt in beweging gebragt, en de jongeling wint 35 maal zijn inzet. Reeds wierp de croupier 70 fr. op tafel, toen een der aanwezigen bespeurde dat de inzet niet in een twee-francsstnkmaar in een stuk van 50 fr. (goud) bestond. De jongeling tastte in den zak en werke lijk had hij in vergissing het geld zijns vaders, ir. plaats van het zijne, ingezet. De croupier keerde hem onmiddelijk de gewonnen som van 1750 fr. uit. Tc Blankenbcrghe heeft Donderdag II. een treurig voorval plaats gehad. De heer Alphonse Mertenleeraar aan het gymnasium te Leuvenheeft zich bij het baden in zee op eene gevaarlijke plaats gewaagd en is verdronken. Uij was een verdienstelijk jong mensch en stond op de nominatie voor het professoraat aan het athenaeum te Namen. ENGELAND. LONDEN, 25 Augustus. 11. M. de koningin wordt in Ierland overal met geestdrift ontvangen. Te Killarney zal 11. M. drie dagen vertoeven en naar men zegt heeft lord Castlerosse 60,000 besteed om zijne vorstelijke gasten te onthalen. Als een bewijs van de snelle ontwikkeling der katoenfabrieken hier te lande wordt medegedeeld, dat de waarde der uitgevoerde katoenen, die in 1843 16,254,000 bedroeg, in 1860 tot 42,141,505 is geklommen. De voorraad katoen neemt thans merkbaar af. Op den 16dcn dezer wa ren er slechts 944,360 balen in voorraadtegen 1,157,590 een jaar geleden. Op 17 Junij is er een handelsverdrag gesloten tusschen Engeland en den koning en de opperhoofden van Porto Novo. net tractaal heeft ten doel den handel in palm-olie, katoen en andere producten te bevorderen en in de plaats te stellen van den slavenhandel. Alle mogelijke voorregten worden daarbij aan de Engelschen toegekend. De jury heeft in de zaak van den baron de Vidil een verdict uitge- bragt, waarbij hij wordt schuldig verklaard van zijn zoon op misdadige wijze te hebben gewond. Het criminele hof heeft den baron diensvolgens tot 12 maanden dwangarbeid veroordeeld. De zoondie bleef weigeren ge tuigenis af te leggen, werd tot eene maand gevangenzitling veroordeeld. De baron hoorde het verdict der jury aan, zonder de minste ontroering te doen blijken, nam daarna zijn hoed en verliet de zaal met de grootste onverschil ligheid. Bij zijne terugkomst in de gevangenis was de baron zeer getroffen, want hij had op vrijspraak gerekend, llij zal zijne straf in het huis van correctie van Cold-Bathfield ondergaan cn op gelijke wijze worden be handeld als de overige gevangenen. Deze dragen een kleed van eene grove grijze stof en een merkbaar tecken aan den arm en houden zich met touw pluizen enz. bezig. Bij hunne intrede in de gevangenis wordt hun de baard cn het haar afgeknipt. Uit Warschau wordt gemeld, dat cenige hooggeplaatste Poolschc da mes, uit erkentelijkheid voor de in het Engelschc parlement geuite sympa. thie jegens Polen, een fraai kussen voor koningin Victoria geborduurd en het den Britschen consul-generaal ter expeditie hebben overhandigd. Men heeft het berigt ontvangen van het uitbreken van de cholera in het noord-westen van Indië. Volgens de beriglen uit de Vereenigde Stalen hebben de bondstroepen op nieuw eene nederlaag geleden en wel nabij Springfield. De generaal Lyon, die het bevel over 8000 man voerde, is door de krijgsmagt van het Zuiden, 23000 man sterk, geslagen. De nederlaag is wel niet zoo zwaar als die van Bell-Rttn, maar zij brengt toch al meer en meer verslagenheid in de gemoederen te weeg. Volgens den Herald van New-York zou de gezamenlijke waarde der door de kapers van het Zuiden buit gemaakte koopvaardijschepen 20 mil- lioen dollars bedragen. Men wil hierin een bewijs ziendat de Unie niet in staat is de blokkade der zuidelijke havens behoorlijk te handhaven. FRANHRUK. PARIJS, 23 Augustus. De Monitcur heeft eene belangrijke verklaring afgelegd. Het Engelsche parlementslid Roebuck, dezelfde die zich onlangs te Southampton zoogunsti» uitliet over een Engelsch-Oostenrijksch verbond, had dezer dagen in eene redevoering te Sheffield gezegd dc zekerheid te hebbendat er eene over eenkomst bestond tusschen de kabinetten van Parijs en Turynwaarbij de afstand van Sardinië aan Frankrijk was bepaald. Het regeringsblad zegt dat beweren ten volle te kunnen tegensprekenonder verklaring dat het denkbeeld om daarover in onderhandeling te treden nooit bij de Fransche regering was opgekomen. Naar men zegt heeft lord Cowley eene langdurige conferentie gehad met den heer Thouvenel, in welke bijeenkomst uitsluitend werd gesproken over de ontscheping der Engelsche troepen te Castellamare. Te Versailles hebben op 15 dezer verregaande ongeregeldheden plaats gehad tusschen de aldaar in bezetting liggende karabiniers en de burgers. De gendarmesdie tusschen beiden wilde komenzijn zwaar mishandeld. Men heeft besloten de karabiniers naar Luneville te verplaatsen. Sylvie van de Camberge en haar minnaar Damé zijn, wegens den moord op de wed. Waltebled gepleegd, door het hof van Versailles tot altijddurende dwangarbeid veroordeeld. Bij het werken aan een dak van het artillerie-magazijn te Douaiis een gedeelte van het dak ingestort, en zijn vijf manschappen ter hoogte van 50 voet in het gebouw gevallen. Toen men de ongelukkigen van onder het puin te voorschijn haalde vond men hen deerlijk gewond. Vier zijn reeds overleden; de vijfde schijnt echter buiten gevaar te zijn. Te Cavaillon, eene kleine stad in het dep. Vaucluse, zijn dit jaar ter markt gebragt en verkocht 5,437,896 meloenen. Gerekend op 2fr. het dozijn, vertegenwoordigen zij eene waarde van 1,200,000 fr. Er zijn kwee kers dezer vruchtdie verzekeren in dit jaar 25,000 fr. te hebben verdiend. Op den spoortrein tusschen Villefranche en Lyon is dezer dagen brand uitgebarsten. In een goederenwagen ontstaan, werd die allereerst door de reizigers, die zich in den daaraan vastgehechten waggon bevonden, ontdekt. Zij riepen om hulp en werden niet gehoord. Toen de passagiers bespeurden dat hun hulpgeroep vruchteloos was, sprongen velen uit den wagen. Eerst aan het station Collonges bemerkte de machinist wat er gaande was. Ge lukkig is niemand bij dit ongeval omgekomen; alleen heeft eene vrouw bj het uitspringen van den wagen de knie verstuikt. ITALIË. Het Ilaliaansche koningrijk, zooals het thans zamengesteld is, telt20 hoogescholen. Het vroegere koningrijk Sardinië heeft er vier, als, Turyn, Genua, Cagliari en SassariLombardye telt er slechts e'énewier zetel is te PaviaEmilië heeft er vier, als: Bologna, Ferrara, Modena en Parma; in de Marken zijn er drie: te CamerinoMacerata en Urbino; Toskais bezit er drie, als: Florence, Pisa en SiennaUmbrië heeft eene hooge- school, nameljjk te Perugia; in Napels is er ook slechts e'e'ne, en wel in de hoofdstad; Sicilië eindelijk bezit er drie, als: Catania, Messina cd Palermo In het officiële dagblad der Napelschc regering las men den 16dtn dezer het volgende telegramPontelandolfo en Casalduni hebben de verdiende straf ondergaan." De beduidenis van dit beknopte berigt bleek door later bekend geworden bijzonderheden. Een detachement Sardinische troepen, ter sterkte van 40 manwas afgezonden om uit de twee genoemde dorpen de struikroovers en gewapende reactionairenwelke zich aldaar hadden vereenigd, te verdrijven. Bij zijne nadering werd het door eenen volks hoop, bestaande uit bandieten en uit ingezetenen der genoemde plaatsen, met vreugdegejuich en met den kreet: «Italië boven!" begroet cn verwel komd, maar plotseling omsingeld, aangevallen en, met uilzondering van eenen sergeant, geheel vermoord. Dit ging gepaard met gruwelijke mis handeling der levenden en met vuige schending der lijken. Op de tijding daarvan rukte eene sterke krijgsmagtbestaande uit twee bataillons Sardi nische jagers, naar Pontelandolfo en Casalduni: een parlementair werd voor uitgezonden om de uitlevering der schuldigen te vorderenmaar deze werd met geweerschoten ontvangen, en de schandelijk verminkte lijken der ver moorde krijgslieden hem voor de voeten geworpen. Dit bragt de soldaten in woedezij bestormden en vermeesterden de twee dorpendoodden al de verdedigers, dc vrouwen, kinderen en grijsaards in het leven latende, en slaken vervolgens de huizen in brandzoodat eenige uren later een groot deel van de twee dorpen in de asch lag. Garibaldi heeft thans den eeredegen ontvangenhem door de Italianen te Melbourne ten geschenke gegeven. Bij den eeredegen was een adres ge voegdwaarin den ex-dictator dank wordt gezegd voor hetgeen hij tot bevrijding van Italië verrigt heeft. Bij de overhandiging beklaagde k| zich over de buitengewone vrees van hen die Italië bestuurden, verklaarde hij dat hij smartelijk aangedaan werd door de vertraging, die de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2