LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 21 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maa?idag komt uit Zaturdag Avond. N°. 100. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LELDEN, 20 Augustus. Heden viel aan den lieer F. Booy Fz.procureur bij de arrondissements- I regtbauk alhier, het voorrcgt te beurt gedachtenis van de vervulling zijner 50-jarige praktijk te vieren. Van verschillende zijden ontving de jubilaris hartelijke blijken van belangstelling op dezen voor hem zoo gewigligen dag. Bij de heden te Oegstgeest op den Warmonderweg gehouden harddra verij, waartoe 10 paarden waren ingeschreven, is de prijs, 2 zilveren pre- senleer-lroinmelljes met zilveren blad, behaald door de zwarte merrie de Lielze, van den heer SI. den Breems te Vlaardingcn, bereden door den heer P. H. Frombergh, en de premie, een zilveren inktkoker, door de witte ruin de Zwaanvan den heer J. C. Mets te Zuidpias, hereden door den heer P. van Zanten. Bedoeld zilverwerk was afkomstig uit de fabriek van den heer van Kempen. Dit feest werd door eene groote me nigte toeschouwers bijgewoond. Betreffende den brand, die Vrijdag II. te Wassenaar zou hebben plaats gehad, is het gebleken dat hetgeen door andere bladen en ook door ons is medegedeeld niet juist was. Van eene welonderrigte zijde vernemen wij dal de geheele zaak hierop nederkomt. In den molen heeft de bliksem, na cenige schade te hebben aangerigt, in het woonvertrek een kind van den molenaar de schoen aan een der voeten verschroeidzonder dat hel daarbij eeltig letsel bekomen heeft. De dorpsbrandspuit was spoedig ter plaatse des gevaarsdoch bare werking is gelukkig niet noodig geweest. De Slaals-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1861, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 32,939,843 72, zijnde ƒ76,732.29 meer dan in 1860. II. M. de koningin heeft gisteren de stad Rotterdam Bezocht en al daar eenige der voornaamste inrigtingen bezigtigd. 11. 51. heeft zich gedu rende twee ureu in het groot stedelijk ziekenhuis opgehouden, alles met belangstelling gadegeslagen en zich minzaam met enkele patiënten onder houden. Vervolgens heeft II. 31. een bezoek gebragt aan het Zeemanshuis, en daarna het Park en het gebouw van de jagl-club bezigtigd. In hel laatstgenoemde gebouw werd H. 31. door den burgemeester een dejeuner aangeboden. Van den 29stcn Julij tot den 18dcn dezer zijn te Vlaardingen door 17 schepen aangebragt 1180 ton haring. In de zitting van den gemeenteraad van Dordrecht van 17 Aug., heeft de voorzitter berigt dat hij van de commissie voor het monumenL van Ary Schelfer mededeeling heeft ontvangen, dat het voetstuk dit jaar nog kan gesteld worden en oordeelt dat het geschiktste terrein tot plaatsing daar van zekerlijk wel hel marktplein zal zjjn, waaraan slechts eene ligle ver sterking behoeft gebragt te worden. Het plan daartoe zal hij later voor dragen. De voorzitter vroeg mitsdien magtiging aan den raad tot plaatsing van het standbeeld op het marktplein, hetgeen zonder stemming werd aangenomen. Z. BI. de koning van Beijeren heeft Zaturdag II. de stad Haarlem met een bezoek vereerd. Z. BI. heeft zich eerst met gevolg begeven naar de tentoonstelling van nijverheid, welke met groote belangstelling door hem werd bezigtigd. De heer N. J. A. Travaglino, lid der commissie, die zich in de localen bevond, heeft den koning begeleid en bij herhaling van den koning de verzekering ontvangen, dat Z. 31. hoogelijk voldaan was, zoo wel over de ingezonden voorwerpen, als over de wijze, waarop die zijn tentoongesteld. Na ruim een uur in de tentoonstelling te hebben doorge- hragt, heeft de koning zich begeven naar de Groote-kerk, waar hij het beroemde Haarlemsche orgel heeft doen bespelen. Z. 31. heeft zich vervol gens naar Amsterdam begeven en, zijnen weg nemende door den Haar lemmermeer-polder, de boerderij van den heer Amersfoort bezigtigd. Tc Amsterdam heeft Z. BI. den zoologischen tuin, het museum van der Hoop, 'srijks museum op het Trippenhuis, het koninklijk palcis enz. bezocht, en voorts een pleiziertogt op het IJ gedaan, het Venetiaansche nachtfeest in bet Park bijgewoonden het Beijersch bier-estaminet Stadt lUünchen met «en bezoek vereerd. De door de stedelijke regering van Haarlem verordende harddraverij Zaturdag II. op de Groote-dreef naar den Hout gehoudenis in alle deelen luisterrijk geweest, en heeft eene overgroole menigte uitgelokt. Biet vier en twintig van de deugdelijkste paarden is aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs van eene prachtige zilveren vaas, met 50 voor den berijder, is behaald door de zwarte merrie Lietzevan den heer BI. den Bcems, te Gaardingen, bereden door Fromberg, tegen den zwarten ruin Pibo, van tien heer D. Vermaal, te Charlois, bereden door J. de Boer. De premie, Z|jnde een sierlijke zilveren inktkoker, is behaald door het paard Pibo van den lieer Vermaaltegen den bruinen bles ruin van den heer mr. J. Blin- nema de Wit, te Bergum. Dit vaderlandsch vermaak had eene ontzettende menigte belangstellenden uit al de oorden des rijks te zamen doen komen en alles is ordelijk afgeloopen. Indien het tentoonspreiden van goud en juweelen, om van zilver niet te gewagen, door het vrouwelijk personeel van den landbouwenden stand een maatstaf kan opleveren van de welvaart, welke die stand in het vaderland geniet (waaraan dan ook niet wordt ge twijfeld) zal de Beijcrsche vorst, die ook lieden daarvan getuige is ge weest, zich geen ongunstig denkbeeld daarvan hebben kunneu vormen. H.C Door de gemagtigden van de Duitsch-Oostenrijksche telegraafvereeni- ging en den heer Staring is aan de 12-jarige dochter van den heer Bas- tiaans te Haarlem, die zich bij gelegenheid dat genoemde heeren de groote kerk aldaar bezigtigdenop het orgel had doen hooreneen geschenk (twee kostbare oorbellen), vergezeld van een vleijend schrijven toegezonden. Het kerkbestuur der Christ, afgescheidene gemeente te Alkmaar is voornemens het bouwen eener nieuwe kerk aan te besteden, waartoe de inschrijvingen op 27 Aug. moeten gedaan worden. Ook zal op Zatnrdag 30 Aug. door kerkvoogden der herv. gemeente te Sandpoort aanbesteed worden het bouwen eener pastorie voor die gemeente. Voor eenigen tijd werd door den ambachtsheer van Ophemert en Zenne- wijneti aan de hervormde gemeente te Ophemert eene fraaije zilveren doop vont ten geschenke aangeboden, en dezer dagen werd zij op nieuw verrast door het ontvangen eener sierlijk bewerkte zilveren schenkkan, ten gebruike bij de doopsbedieningmet het opschrift: »Van mr. Aeneas baron Blackay van Ophemert en Zennewijnen, uit dankbaarheid aan den Heer voor zijne genadige bescherming in den watersnood, 1861. Jes. XLIII.2." (Kerk. C.) Te Leeuwarden is Donderdag II., onder voorzitting van den heer mr. J. Dirks, de 99sle vergadering gehouden van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde. De heer Eekhoff hield daarbij eene voor lezing over het algemeen belang der geschiedenis van Friesland, volgens de geschriften van dr. K. Freiherr van Richlhofen. Bleu besloot, de 100ste ver gadering in October plegtig en feestelijk te doen plaats hebben en daartoe het beschaafd publiek toegang te geven. Tot buitengewoon lid werd be noemd de heer dr. L. Bethmannbibliothecaris te Wolfenbuttelen tot ge woon lid de heer mr. W. J. van Weldercn baron Rengers, advokaat te Leeuwarden. Bij de aanbesteding van het bouwen eener nieuwe kazerne te Leeuwar den, die aldaar Zaturdag II. plaats had, zijn 19 inschrijvings billetten inge komen. De laagste inschrijver was E. J. Visser te Leeuwarden voor ƒ165,982, die, onder nadere approbatie van het dep. van oorlog, aannemer is geworden. Het hoogst was ingeschreven door J. F. Stoelt, mede aldaar, voor ƒ217,371. Op den avond van Vrijdag is een boerenplaats te Aekamp, gemeente Finsterwolde, door den bliksem getroffen. Drie koeijen moeten daarbij om gekomen en eene zeer aanzienlijke partij rogge eene prooi der vlammen ge worden zijn. Te Dongen is eene koe mede doodelijk getroffen. Te Grathem (Limburg) hebben sedert geruimen tijd twee inwoners onder elkander twist gehad over den eigendom van een stuk land. Dit moet dezer dagen zoo hevig zijn toegenomen, dat de een den anderen zware - verwondingen heeft toegebragt, waaraan hij is bezweken. Ook verneemt men dat te Roggel zware mishandelingen en verwondingen hebben plaats gehad op een meisje, dat Donderdag II. uit de kerk kwam en zich huis waarts begaf; na haar herhaalde malen geslagen en op den grond geworpen te hebben, is haar aanvaller op hare borst gaan staan en heeft haar op die wijze nog meerdere slagen toegebragt, ten gevolge waarvan zij bloedbra- kingen heeft gehad en ernstig ziek is. Het JFeekbl. voor Israëliten deelt den tekst mede van een stuk in het archief te Amsterdam berustende en aan de redactie ingezonden door den heer mr. J. van S. Mulder. Het luidt als volgt: «Request en Appointt. dat onze vrouwen met gecne hoepelrokken mogen komen in de kerk; dato 14 November 1732. Request. Aan de Ed. Achlb. Heeren Burgemeesleren en Regeerders der Stadt Amsterdam Geeven seer rcspeklievelijk tc kennen Parnassins van de lloogduitsche Joodsche natie binnen deese Stadt, «dat de ingang in hun supplianten kerk na de vrouwen zitplaetsen ge schied door een seer engen slylen trap, van vooreu aen de straat uylkoo- mende; dat aldaar doorgaans zich veele manspersoonen en jongelingen be vinden, dat de wyd uitgestrekte hoepelrokken, waarvan veele vrouwen onder hunne natie zich bedienden, eensdeels in 't opklimmen der trappen veel ongemaks veroorzaakt, anderdeels sloffe geelt aen vele ontuglige darlel- hecdeu aen de zich bij die trap bevindende manspersoonen en jongelingen; dat de vrouwen zitplaetsen in hunne kerk in cygendom of in huur beseelen worden, en welke zitplaetsen seer eng en naauw zijn, dat er ter oorsaaken

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1