Men verneemt dat liet ontwerp der wet, betreffende de nieuwe regter- lijke indeeling, door den minister van justitie reeds sedert eenigen tijd is gezonden aan de collegiën van gedep. statende procureurs-generaal en officieren van justitie, ter overweging en met verzoek hunne beschouwingen en advies deswege aan den minister mede te deelenzoodat het te verwach ten is, dat dit ontwerp weldra aan de tweede kamer zal worden ingediend. Gisteren zijn de staf en de 3de en 4dc escadrons van het 3dc reg. dra gonders uit het kamp te Milligen alhier teruggekeerd. De eerste kamer heeft gisteren de behandeling aangevangen van het wets ontwerp op de nationale militie. De heer Michiels van Kessenich ver klaarde zich legen de wet, omdat daarin het beginsel was opgenomen dat het bondsconlingent van Limburg, bij ontstentenis van vrijwilligers, uit ingezetenen der provincie zou worden aangevuld. De heer van Nispen van Pannerden had grondwettige bezwaren tegen de wel, alsmede de heer van Swindcren. De laatste zou zich tegen de wet verklaren vooral op grond van de inlijving der militie in de vaste landmagt. De heer van Andringa de Kempenaer en Boreel van Hogclanden verklaarden zich voor het ontwerp. Door den minister van binner.I. zaken werd het wets-onlwerp tegen de ge maakte bedenkingen verdedigd. AMSTERDAM, 16 Augustus. Gisteren werd alhier de 47ste algemeene vergadering van het Ncderlandsch bijbelgenootschap gehouden. Uit de gedane verslagen bleek, dat het genoot schap op uit0 April uit 105 afdeelingen bestond, dat er bijna G4.000 in het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen en ƒ1000 minder dan die som uitgege ven, terwijl de verspreiding 39,342 exemplaren bedroeg. Men besloot, de algemeene vergadering voortaan in het openbaar te houdenen maatregelen te nemen tot het doen overzetten der 11. Schrift, behalve in het zuivere Maleisch, dat op Sumatra en het schiereiland Malakka gesproken wordt, ook in de talen van het eiland Bali en van de Soenda-landen op Java. Het hoofdbestuur had ook een onderzoek ingesteld naar hetgeen voor Japan zou kunnen gedaan worden, en men verwachtte hierover nog nadere beriglen uit Amerika. Regenten van het Ned. Israëlitisch jongens-weeshuis hebben den noodi- gen grond in de Zwanenbnrgerslraat aangekocht, ten einde een nieuw weeshuis te doen bouwen. De Victoria regiadie in den hortus alhier bloeitslaat op het punt haar zesden bloemknop te openen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. GNGËLAND. LONDEN, 15 Augustus. In het westen van Schotland hebbenten gevolge van hevige en aan houdende stortregens, in dit jaargetijde zeldzame overstroomingen plaats gehad, zoodat sommige rivieren meer dan 11 voeten boven het gewoon laag- water peil stegenverscheiden kleine eilanden geheel onder water stonden de zuidwestelijke spoorweg gedeeltelijk overstroomd werd en op vele plaat sen groote schade aan het veldgewas is loegebragt. Op den 12den teekende de thermometer alhier 95 tot 97 in de schaduw, zijnde eene hitte, waarvan men hier te lande bijna geen voorbeeld kent. In deze week is het oester-saizoen hier te lande geopend. Men be rekent, dat aan de ocsierstallen op de openbare straat in deze hoofdstad jaarlijks 124,000,000 stuks worden gedebiteerd en dat de somdoor de be volking dezer stad aan dit zeeproduct besteed, op ruim 125,000 =6 mag geschat worden. Volgens de jongste berigten uit New-York waren in den laatsten tijd in den staat Missouri eenige kleine gevechten tussehen de Noordelijken en de Zuidelijken voorgevallen en hadden de eerstgenoemden daarbij de boven hand behouden. Zoo werd aldaar den 23sten Julij nabij Forsythe eene af- deeling van 1000 man vat: die van bet Zuiden op de vlugt gedreven, en hun 27 stukken geschut benevens eene groote hoeveelheid ammunitie ontnomen. Er bestond alzoo hoop dat de Noordelijken in Missouri de bovenhand zou den behoudenen dat die staat voor de Unie behouden zou blijven. Daar voor wordt in onderscheiden beriglen dank geweten aan de vele Duilschers, en inzonderheid Nederlanders, welke zich in dien staat hebben nedergezet. Van hen wordt getuigd dat zij dapper en moedig zijr. niet alleen, maar pal slaan iu het vuur en de bedaardheid niet verliezen. FRANKRUH. PARIJS15 Augustus. De keizer heeft voor zijn vertrek naar het kamp van Chdlons nog een gehoor verleend aan vorst Melternich, die naar Weenen vertrekt en gedu rende zes weken afwezig zal blijven. Z. M. zal waarschijnlijk tot op het laatst der maand in het kamp blijven. Te Lyon toekende op den 12den dezer de 100-gradige thermometer, 'snamiddags ten 2 ure iu de schaduw, 38 graden, zijnde 100j° F. ITALIË. De oorzaak van de talrijke gevangennemingen die dezer dagen te Na pels hebben plaats gehad, wordt volgens berigten van daar toegeschreven aan de ontdekking eener zamenzwcriug, die te Rome in het verblijf van koning Frans was gesmeed. Twee detachementen manschappen van het corps pauselijke zonaven zouden met Spaansche schepen aan de Napelsche kust gebragl worden, en het eene te Resina, het andere te Agnano landen. Acht bataillons Bourbonscb krijgsvolk, verkleed als vrijwilligers van Gari baldi en als manschappen van de burgerwacht, zouden zich met de eamor- risten (de sjouwerlieden, kaaiwerkers enz.), de gevangenen van de galei kerkers, de struikroovers van de gebergten van Nola en Cancello vereenigen en met hen eene regelmatige krijgsmagt vormen. Men zou verder de hoofd stad op vijf onderscheidene punten in brand steken, eenige invloedhebbende personen in hunne woning vermoorden, en eene te Civita Vecchia gedrukte cn uil Genua gedagleekende proclamatie uitvaardigenwaarin algemeene amnestie, invoering van den constilutionclen regeringsvorm en eed°en schappelijke vereeniging der Ilaliaansche staten werden verkondigd °0 i de gevangengenomen personen zijn 10 generaals, mg0. Maresca"vicaris va' den kardinaal-aartsbisschop, de apostolische opperbiechtvader Vica 5 jP(1 n van het kapittel van den H. Januarius en verscheiden pastoors. PffiAJISSEN. BERLIJN, 15 Augustus. De bekende dr. F. J. Stahl is in den ouderdom van 59 jaren ia ,js badplaats Bruckenan overleden. Hij was vroeger Israëliet en ging in ]ltl jaar 1819 lot het Christendom over. De ultra-behoudende partij verliest hem haren grootsten voorstander. Uit Baden verneemt men, dat het voorloopig onderzoek in de za van Oskar Becker is afgeloopen. Men denkt, dat het openb. ministerie zijne misdaad slechts als poging tot moord qualificeren zal, vooral, dewijl hij zoover gaat, dat hij in zijne uitdrukkingen alles aanwendt, om onder beschuldiging van hoog verraad teregt te staan en zich reeds uitgelaten heeft dat hij liever op een schavot dan in een tuchthuis sterven wil. Volgens een schrijven uit Baden Iaat de Fransche regering nu en dan bruggen over den Rijn leggen, om daarvan tot militaire promenades voor hare soldaten gebruik te maken. Dit had onlangs weder in de nabijheid van Kehl plaats gehad, waar eene dergelijke brug in den tijd van ongeveer een uur gelegd en door twee compagniën gepasseerd werd, om een bez< bij de Badensche buren af te leggen. Met dezen kwam het in de herber°en spoedig tot twist, doordien de Fransche soldaten zich uitlieten, dat eer er een jaar verstreken zou zijnBaden het geluk zou hebben lot het groote keizerrijk te behooren. Te Linthal is voor een paar dagen iemand begraven, die den ouderdom van 92 jaren had bereikt en veertig jaren in dienst van eene familie geweest was. Hij werd grafwaarts geleid door vier zijner kinderen, die dei ouderdom hadden van 58 tot 78 jaren, benevens een 97-jarig grijsaard, in zjjne jeugd een makker van den overledene. De laatstgenoemde is nog een zoo krachtig mandat hij op den dag 11a de treurige plegtigheid met andere personen zich bezig hield met het inoogsten van hooi. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 Augustus. Men verneemt dat de regering, ten gevolge van de afkeuring die ha wets-onlwerp op de drukpers heeft ondervondendaarin nog belangrijk wijzigingen heeft gebragt. De heer Deakde ontwerper der beide door den Hongaarschen land dag aan den keizer opgezonden adressen, ontvangt van zijne landgenooia de ondubbelzinnigste bewijzen van goedkeuring en bijval. Men heeft hem ovatiën willen brengen; maar hij heeft die volstandig van de hand gewezen. Hij wil geene aanleiding geven tot stappendie Hongarye's zaak slechli zouden kunnen benadeelen. Naar men uit Spizza meldt hebben de Montenegrijnen wederom eenigt rooverijen gepleegd en 15 Turkendie een transport levensmiddelen begeleid den, gedood. Omer-pacha is ongesteld, zoodat de vijandelijheden lusschti hen en de Turken nog moeijelijk kunnen aanvangen. OOST-INDIE. BATAVIA, 30 Junij. Tot president van den raad van justitie te Amboina is benoemd de hes mr. R. van Goens, lid van den raad van justitie te Soerabayaen tot con troleur 2de kl. bij de landelijke inkomsten en cultures die van de 3dekl. jhr. D. F. van Alphen. Van Banjermassing wordt gemeld dat de kolonne, onder bevel van dei majoor Schuak, uitgezonden tegen Antasarie, omtrent wier wedervare» eenige ongerustheid bestond, zich na eene moeijelijke worsteling door et» overmagtigen vijand heeft weten heen te slaan, en onze versterking li Mengkatim heeft bereikt. De stand van het rijstgewas op Java is niet ongunstig, behalveii Grobogan, waar de oogst bijna geheel is mislukt. In Bagelen ziel het» allertreurigst uitdaar de na den afloop der overstroomingen aangeplante tweede gewassen door nieuwe bandjers zijn weggespoeld of vernield. Eei hongersnood zoude in dat gewest onvermijdelijk zijn, zoo de resident niet dadelijk de aandacht der regering op deze zaak gevestigd en op het nemen van krachtige voorzorgsmaatregelen aangedrongen had. Omtrent de jongste poging lot verzet in de residentie Djokdjokarli wordt het volgende medegedeeldDe schuldigen van de rustverstoring i' Nangoelan zijn gevat, met uitzondering van 3 personen, afkomstig uit Ba- gelen. Bij onderzoek is geblekendat in het geheel 6 personen feil# aan het misdrijf hebben deel genomendie dan ook voor de regtbank va» criminele zaken te Djokdjokarta zullen te regt slaan, daar geene personen van rang in deze zaak betrokken zijn. De belhamel is een eenvoudig dessa- hoofd uit Nangoelan, die zich door beweerde hoogere ingeving geroepen heeft geacht, de bevolking en grooten lot betere geloofsbetrachting op H wekken. Volgens het BatHbl. zal er in den slcehten toestand der havenwer ken te Batavia voorzien worden. De nieuw opgetreden directeur der bur gerlijke openbare werkende beer de Bruynheeft het voornemen aan de regering een voorstel te doen tot het uitbrengen van een hoofd op ijzerec schroefpalenterwijl het transport met praauwen geheel zoude vervallen, en de goederen door locomotieven naar de stad zouden worden vervoerd- Hoeveel de verwezenlijking van dit ontwerp ook kosten moge, het zal zeker minder zijn dan de som, welke nu sints een aantal jaren door de rivier- en havenwerken bijna zonder vrucht is verslonden. In het Rembangsche district Rengel, afd. Soeban, is onder het padi- gewas eene ziekte uitgebrokenbij den inlander bekend onder den naam van Beloek, zijnde van een getal van 7173 bouws sawahvelden, van 77ver schillende dessa's in gemeld district, 244f bouws uitgestorven.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2