LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 19 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzon derlij he Nommers worden tegen 10 Ce?ite?i afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad N». 14. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 17 Augustus. Heden is de commissie van de liollandsche maatschappij van landbouw, voor het bndbouw-onderwijs in de provinciën Noord- en Zuidholland, weder op Zomerzorg vergaderd geweest. Men verneemt dat bij het hevige onweder, dat gisteren avond gewoed heeft, de bliksem in den Wassenaarschen molen is geslagen, waardoor deze en de daaraan belendende gebouwen geheel zijn afgebrand. De inwonende dienstmeid is door den bliksem getroffen en bewusteloos tegen den grond J geworpen; ofschoon bijgekomen is zij van de spraak beroofd. Van een op den weg zijnde rijtuig, is een der paarden tegen den grond geslagen en werd het andere zoo schichtig, dat de koetsier niet dan door tegenwoordigheid van geest beide weder in bedwang kon krijgen; hij is er zonder onheil afgekomen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tot 136 personen. Z. M. heeft bij besluit van den 2den dezer den minister van oorlog gemag- tigd ooi den lslen October a. s. de miliciens van de ligting dezes jaars, die bij de vijf regimenten dragonders, het reg. veld- en het reg. rijdende artil lerie zijn ingedeeld, voor den tijd van een jaar in active dienst op te roe pen, ten einde in deu wapenhandel geoefend te worden. Uit eene zekere bron vernemen wij dal zeer spoedigwelligt binnen weinige dagen, een koninklijk besluit zal worden uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat voortaan aan de weduwen van ambtenaren uit het pensioen fonds niet meer een vierde van het tractement, hetwelk hare echtgenooten genotenals pensioen zal worden uitbetaald, maar dit bedrag voortaan op een derde van het genoten tractement wordt gesteld. (II. en Effbl.) Ter vervulling der betrekking van directeur der gemeente-werken te Rotterdam zijn op de voordragt geplaatst de bh. C. R. van der Tak, lioofd- opzigler bij den Rijnspoorweg, en A. J. J. van Kesteren, hoofdopzigter bij de plaatselijke werken te Rotterdam. Er hadden zich 16 sollicitanten aangemeld. Uit Rotterdam meldt men het volgende: Het aardappelgewas, dal men dit jaar in ons land grootendeels als mislukt zal kunnen beschouwen, heeft bereids ecnigc handelaren alhier uitgelokt in het buitenland daarvan partijen aan te koopen. Met de van Londen komende stoomboot van de General Steam Navigation Company is dan ook reeds eene partij aardappelen alhier aangebragt, welke naar men verneemt door belangrijke toevoeren zal wor den opgevolgdhetgeen aanleiding zal geven dat men voor eenigzins mindere prijzen zal kunnen koopen dan tot heden toe het geval is geweest. In de vergadering van hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeer- polder, gehouden den 14dcl1 dezer, is benoemd lot heemraad van den polder dc beer A. van Stralen. Te Haarlem zijn eergisteren op verzoek van de lih. J. van Geuns en 1. Doedens Jr.vertegenwoordigende de gezamenlijke Haarlemsche inzenders van voorwerpen ter algemecne nationale tentoonstelling van nijverheid, de leden der commissie voor die tentoonstelling bijeengekomen in een der ter barer beschikking gestelde localen van het stadhuis, waar zij zijn opge wacht door den burgemeester. Tegelijkertijd verzamelden zich een groot aantal Haarlemsche inzenders op de Stads-Doelenvan waar zij zich, met het muziekcorps der stedelijke schutterij aan hel hoofdhebben begeven naar de Groote-markt. De muziek heeft daarop plaats genomen voor het stadhuis en bij fakkellicht, namens de inzenders, eene luisterrijke serenade Weven ter eere der leden van de commissie. Inmiddels had de commissie der tentoonstelling, daartoe namens de in zenders uilgenoodigdzich begeven naar de raadzaal alwaar zij een ver- eerend bezoek ontving van de vereenigde Haarlemsche inzenders. De heer van Geuns heeft de commissie toegesproken en dank betuigd voor de zorg door baar aan den dag gelegd bij de inrigting der tentoonstelling. Namens de inzenders heeft hij een adres overgelegd, waarin kortelijk de gevoelens waren zamengevat, door welke zij werden bezield. Tevens zijn aan den heer dr. G. Simons, als voorzitter de gcheele commissie vertegenwoordigende, als blijvend aandenken een fraaije zilveren inktkoker en een met zilver ge monteerde presidenls-hamcr aangeboden. De heer Simons heeft, namens zijne medeleden, welmeenend dank betuigd voor het ontvangen blijk van hulde en welwillendheid. K. 11. prinses Marianne heeft 100 loten in de loterij van voorwerpen afkomstig van de tentoonstelling genomen. Den 16den en 17dc" dezer zijn de infanterie-, kavaleric- en artillerie- troepen in dc legerplaats te Milligen aangekomen welke door Z. M. zijn aangewezen om tot den 16dcn September a. s. te kamperen. Te Nijmegen ls Donderdag II. de reünie van de afgevaardigden der Waalschc kerken in ons vaderland geopend. Ds. Gagnebin, pred. te Am sterdam, hield bij die gelegenheid eene rede over 1 Cor. III. vs. 11. De vergadering bestaat uit de volgende heerencommissie voor de zaken der Waalschc kerken, ds. Mounier, voorzitter, pred. te Amsterdam; d8. de Dom- piêrre de Chaufepié, secretaris, pred. te Amsterdam; d'. van Goens, vice- voorzitter, pred. te Leydends. van Hamel, pred. te Groningen; ds. Réville, pred. te Rotterdam; mr. Mees, ouderling, te Rotterdam; mr. Vernède, ouder ling, te Utrecht. Afgevaardigden. Nijmegen: ds. J. A. Stoop, mr. J. J. L. van der Brugghen en mr. W. baron van Lynden, ouderlingen; i Haarlem, ds. C. Busken Huet; Arnhem, ds. J. F. C. Kronenberg; Delft, ds. L. P. Trautmann, J.J. J. Milders, diakenRotterdamds. P. J. Marcus, J. G. Maasdijk, ouderling; 's Bosch, ds. L. Roulel; Maastricht, d'. J. H. de Grecff; 's 11 aged8. E. A. Zubli, A. D. J. Mioulet, ouderling; Utrecht, ds. J. G. L. Nolst Trenité, J. M. van Boecop, ouderling; Zwolle, ds. J. II. O. DeelemanO. S. van Sandick, ouderling; Groningen, d8. J. A. van Hamel; Amsterdam, d8. F. II. Gagnebin, mr. J. H. Koenen, ouderling; Leyden, ds. F. C. J. van Goens, mr. 11. Obreen, ouderling; Breda, d'. L. James, A. Chappuis, ouderling; Middelburg, ds. J. H. Gerlach, P. deBruyne, ouderling. Te Groede (Zeeland) had dezer dagen eene vrouw, die onderhevig was aan vallende ziekte, het ongeluk om, terwijl zij voor het vuur de pap voor haar avondmaal gereed maakte, door hare kwaal te worden overvallen, waardoor zij voorover in den pot vieldeze daardoor werd omgeworpen en zij met haar gezigt in het vuur zakte, zoodat, toen men haar eenigen lijd later in dien toestand vond, het gansche gelaat was verband. De dood schijnt onmiddellijk op het toeval gevolgd te zijn. De kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom heeft be sloten zich tot den minister van finaniiën te wenden, met verzoek het wets ontwerp tot nadere wijziging van sommige bepalingen der wet van den 32d<™ April I860, houdende vaststelling van het briefport en regeling van de aangelegenheden der hrievenposterij andermaal aan de vertegenwoordi ging in te dienenom den Nederlandschen handelsstand het nut en voordeel van een uniform-briefport te doen genieten. Uil Luxemburg meldt men dat de spoorweg van daar naar Wasserbil- lig, in tegenwoordigheid van Z. K. II. prins Hendrik, is geopend. Die spoor weg brengt Luxemburg in gemeenschap met Trier en de Rijnstreek. 's GRAVEN 11AGE 17 Augustus. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Maarssen is benoemd de lieer H. G. 11. Jordens, thans ontvanger te Breukelen. Aan den heer G. II. Geerligs is, op verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 5dc schooldistrict van Noordholland en in zijne plaats lot schoolopziener in dat district benoemd de heer dr. A. L. Gast man thans schoolopziener in het 7dl! schooldistrict. Z. M. heeft den gepensioneerden kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië W. Rijkens bij dat wapen weder in dienst gesteld in zijn vroeger daarbij verkregen rang en ancienneleit. Z. M. de koning van Beijeren met gevolg heeft dezen morgen de bad plaats Scheveningen verlaten. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ199.11.3 giften bij Z. K. H. prins Frederik ontvangen van vrijmetselaren aan de Kaap de Goede Hoop; 324.56, uit Harburg; 13 lid. en /18.43J, bij den Ned. zaakgelastigde te Kopenha- geu ingekomen; 1891.64, in het groothertogdom Saksen-Weimar ingeza meld, 25.27, bij den Ned. consul-generaal in Zwitserland ingekomen; 14.6 th., bij den Ned. gezant te Hanover gestort; ƒ60, door den Ned. consul-generaal te Stuttgart ontvangen. Van wege het ministerie van builenl. zaken is bekend gemaakt dat, ten gevolge van de erkenning door de Nederl. regering van koning Victor Emmanuel II als koning Italië, voortaan gecne exequaturs hier te lande meer als geldig worden beschouwd vroeger verleend aan consulaire agenten van Stalen, thans lot het gebied van dien vorst bchoorende, welke exequa- teurs derhalve geacht worden door de erkenning van den koning van llalié te zijn vervallen. Voorts wordt medegedeeld dat, met het doel om het internationaal ver keer tusschen Nederland en Frankrijk, zoo veel mogelijk, te bevorderen en gemakkelijk te maken, te dien opzigte met het Fransche gouvernement schikkingen zijn beraamd. Dientengevolge is bij wijze van voorloopigcn maatregel bepaald, dat de onderdanen der belde rijken voortaan vrijelijk, zonder van buitenlandschc paspoorten voorzien te zijn, over en weder zul len kunnen reizen. Evenwel wordt aan de bedoelde reizigers, in hun eigen belang, aangeraden, zich van een of ander stuk te voorzien, waaruil hunne identiteit des noodig kan worden bewezenten einde onaangename vergis singen voor te komen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1