Volgens de Indcp. Beige heeft de heer Ricasoli, op aandrang van ®eneraal Cialdini, aan onze regering verlof gevraagd de Napelsehe rooverben- den, bijaldien zij op Pauselijk grondgebied de wijk nemen, ook daar te vervolgen, en heeft de regering daarmede genoegen genomen. Tc Oran, in Algeria, zijn in het laatst van de vorige maand bij her haling schokken van aardbeving waargenomen. In den namiddag van den 25stm Jnlij, op het oogenblik dat zich de hevigste schok deed gevoelen, verspreidde zich een algemcene schrik in de wijk waar het militaire hospi taal gelegen is. Men geloofde algemeen dal de kerk van den II. Lodewijk in stortte. Gelukkig echter zijn alleen de muren hier en daar gescheurd, maar is het gebonw bewaard gebleven. ITALIË. Op de Sardinische grenzen zijn dezer dagen een groot aantal van Mazzinistische proclamation in beslag genomen, die bestemd waren om in Venetië binnengesmokkeld te worden. Mazzini zegt daarin o. a., dal de thans gebezigde demonstration in Italië kinderachtig en geheel overbodig, ja zelfs schadelijk zijndaar zij tot ongelegenheden en opofferingen cn ook tot verzwakking leiden, zonder eenig doel. In berigten uil Napels worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de stoutmoedigheid die de rondzwervende roovers in den jongsten tijd hebben aan den dag gelegd. San Paole, eene kleine gemeente van 1300 inwoners, in de provincie Campobasso, is eenige uren in de magt der uit Aulclta verdreven benden geweest; zij hebben er den pastoor, den kapi tein der burgerwacht en den burgemeester gedood, den post van de bur gerwacht ontwapend, de woningen van verscheiden rijke grondeigenaren, deels liberalen en deels aanhangers der Bourbons, geplunderd, het archief der gemeente vernield, de portretten van koning Victor Emmanuel ver scheurd, en zelfs eenen ouden soldaat, eenen veteraan van het Bonrbonsche leger, bijna dood geslagen. Chiavone heeft nog maar 200 man, met twee kleine kanonnen en twee kleine mortieren, onder zijn bevel. Hij gaat even wel voort brandbrieven uit te zenden. Giovanni Annoni, een rijk grond eigenaar te Sora, heeft door eenen straatjongen eenen brief van hem ont vangen, waarin hij gelast werd eene geldsom van 2175 ducatcn te betalen. Ook is de woning van eenen armen boer op drie mijlen afstands van Sora door hem verbrand. Boor 10 gewapende personen is aan den burgemeester van Lettere, een gehucht in het gebergte van Castellamareeene brand schatting van 150 dncalen afgeperst. Bij den jongsten aanslag te Gioja is ecu grondeigenaar door de roovers vermoord en verbrand. Een lid van het kapittel van S'. Jan van Lateraan te Rome, de kanun nik Eusebius Reali, heeft een geschrift opgesteld en in druk uitgegeven, waarin hij het beginsel van volkomenc scheiding tusschcn kerk en slaat huldigt en op grond daarvan het ophouden der wereldlijke magt van den Paus als wenschelijk voorstelt. De andere leden van hel genoemde ka pittel hebben hunne afkeuring over dat geschrift uilgesproken, en van den Paus vergunning gevraagd en bekomen om den schrijver uit hun collegie te weren. Intusschen is hij door koning Victor Emmanuel tot hoogleeraar aan de hoogeschool van Ferrara aangesteld. Omtrent het aftreden van den kardinaal Andreae, als voorzitter van de congregatie van den Index, verneemt men dat daartoe aanleiding heeft gegeven een geschil, tusschen vier hoogleeraren van de Lcuvensehe hooge school en den bisschop van Bruggebetreffende het gebruik der rede en het gezag der overlevering en hare onderlinge verhouding. De bisschop van Brugge wilde, op aansporing van de Jezuitcn het onderwijs der vier Leuvensche hoogleeraren openlijk afkeuren; maar na een lang onderzoek en eene grondige discussie hebben de kardinalen van die congregatie en de haar als adviseurs toegevoegde geleerden de hoogleeraren in het gelijk ge steld. De Paus heeft gemeend het besluit der congregatie van den Index niet te moeten bekrachtigen, en heeft gelast dal de zaak nader zou wor den onderzocht, en wel door de congregatie van de inquisitie. De kardinaal j Andreae zag hierin eene bcleediging, liet collegie en zijnen voorzitter aange daan, en heeft daarom zijn ontslag aangeboden, hetwelk is aangenomen. PECISSEN. BERLIJN 13 Augustus. Door den minister van marine is de volgende aan hem gerigle kabinets order openbaar gemaakt: Uit de rapporten aan mij toegezonden heb ik gezien, dal van vele zijden bijdragen worden ingezonden, ten einde den aanbouw van schepen mijner zeemagt te bevorderen. Mij verheugende over dit gunstig bewijs van de vaderlandlievende gezindheid mijner onderdanen fflagtig ik u die bijdragen in ontvangst te nemen en tol het opgemelde doel aan te wenden." Men verneemt dat de 16-jarige kroonprins van Hanover, tijdens hij te Norderney de zeebaden gebruiktegroot gevaar heeft geloopen van te ver drinken. Hij werd door den snel stijgenden vloed overmand en verloor den grond onder zijne voeten. Slechts met de grootste moeite heeft zijn op passer hem kunnen vatten en aan wal brengen. De koning heeft den redder zijns zoons rijkelijk beloond en hem met de zilveren medaille van verdienste en met die, welke voor redding van drenkelingen wordt uitgereikt, begiftigd. OOST K A II IJ li. WEENEN, 13 Augustus. De keizer heeft bij het aannemen van liet adres van antwoord, van wege den Hongaarschen landdag, slechts in eenige algemeenc uitdrukkingen geant woord. Alen verwacht spoedig 's keizers besluit in deze belangrijke quaeslie. Bet slot van bedoeld adres luidt als volgt: Het kan zijn dat voor ons vaderland moeijelijke tijden zullen aanbreken; maar wij mogen die niet af- oopen doorliet verzaken van onzen burgerpligt. De constitutionele vrij- c Bes lands is niet op zoodanige wijze ons eigendom, dat wij daarover 'r!j zouden kunnen beschikken; de natie heeft ons de bewaring daarvan cvertrouwd, en wij zijn aan hel vaderland en ons geweten daarvoor ver- anlwoordclijk. Wanneer cr geleden moet worden, dan zal de natie lijden, om voor het nageslacht de constitutionele vrijheid te redden, welke zij van de vaderen geërfd heeft. Zij zal lijden zonder den moed te verliezen, gelijk hare vaderen geleden hebben om de regten des lands te kunnen verdedigen want wal kracht en geweld wegnemen kunnen tijd en gunstige omstandig heden weder terugbrengen; maar wat de natie zelve uit vrees voor het lij den opgegeven heeft, dat te herkrijgen is veelal onmogelijk. De natie zal lijdenop eene schoonere toekomst hopenden op de regtvaardigheid van haar zaak steunend. De Pesther Lloyd is dezer dagen slechts in een half vel verschenen, en geeft als reden daarvan op dat het werkvolk aan al de drukkerijen in Pesth den arbeid geweigerd heeft. ïFer Telegraaf. PARIJS, 14 Augustus. De keizer heeft den heer von Metternich in een afscheidsgehoor ontvangen. De generaal Funli is alhier aangekomenen zal zich spoedig naar het kamp van Chalons begeven. TURYN, 14 Augustus. Alen verzekert dat de heer Delia Rovera als mi nister van oorlog in het kabinet zal treden. NEW-YORK, 3 Augustus. De president heeft het door den senaat vast gestelde tarief van inkomende regten goedgekeurd. ROME, 14 Augustus. Hel bevestigt zich dat de kardinaal Andreae, voor zitter van de congregatie van den Index, zijn ontslag heeft genomen, uit hoofde het boek van den abt Liverani als keltersch op den Index is ge plaatst, zonder dat de congregatie daarover is gehoord. Naar men verzekert zouden de kardinalen Alarini cn Bofordi zijn voorbeeld volgen. PARIJS, 15 Augustus. De Dloniteur berigt dat aan 1236 burgerlijk veroordeelden, van verschillende categoriën, kwijtschelding of vermindering van straf is verleend. De keizer is in hel kamp van Chalons aangekomen en aldaar met levendige toejuiching begroet. Er hebben talrijke benoemin gen bij het Legioen van Eer plaats gehad. LONDEN, 15 Augustus. De aartshertog Maximiliaan is te Southampton aangekomen en door het plaatselijk bestuur en verschillende corporatiën ontvangen. Op een hem aangeboden adres heeft de aartshertog geantwoord dat Oostenrijk thans ook een constitutioneel rijk was cn dat hij een verbond tusschen Engeland en Oostenrijk noodzakelijk achtte. Aan het bij die ge legenheid gegeven gastmaal namen vele personen deel. De heer 'Roebuck sprak voor de noodzakelijkheid van de vrijheid voor Oostenrijk en van een verbond tusschen Oostenrijk en Engeland. De heer Apponyi beweerde dat Engeland en Oostenrijk dezelfde belangen hadden. POOLSCHE GRENZEN, 14 Augustus. Den 12de" had er te Lublin eene beleekenisvolle demonstratie plaats. De kommandant heeft een einde daar aan weten te makenzonder dat men iets ergers dan eenige verwondingen te betreuren heeft. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 13 Augustus. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meente is, ter vervulling der vacature door het emeritaat van ds. de Voogt veroorzaakt, het volgende 12-tal van hh. predikanten gevormd: dd. Adriani, te RotterdamBoonente Middelburg; Deeleman, te Rotterdam; Francken, te Rotterdam; ter Haar, te Nijmegen; Laurillard, te LeydenPantekoek, te Charloisde Pecker, te Gorinchem; Piersonte Rotterdam; de Veer, te Delft; VVolters te Harlingen, en Sibmacher Zijnen, te Middelburg. KANTONGEREGT NOOR» WIJK. Veroordeeld in de zittingen van 24 en 31 Julij 1861. 8 personen wegens het laten Ioopen van vee of een trekbeest op eens an ders in den oogst slaande grond en het laten rondloopen van een paard en schapen in de onvrije Rijnlandsche duinen, waarvan vier bij herhaling lot boete van 25, 3X/10./10, 11 X ƒ5, 9X/5, 8X/5, 2X/5 of 4 of gevangenzetting van 3 of 1 dag, en gevangenisstraf van 5 of 4 dagen. 6 personen wegens het baggeren in den Rijn, in de Mare of in eene bin- nenwatering van Rijnland, waarvan vier bij herhaling lot boete van 50; 2 Xf 25, ƒ12 of ƒ6, of gevangenzetting van 5, 4 of 2 dagen. 5 personen wegens iiet roeren van grond in de onvrije Rijnlandsche dui nen, waarvan twee bij herhaling tot boete van ƒ50 of ƒ5 of gevangenzet ting van 6 of 1 dag. 4 personen wegens het zoeken en rapen van eijcren van kievitten, patrij zen en waterwild, waarvan een bij herhaling tot boete van ƒ20, 12 of ƒ10, subsidiaire gevangenisstraf van 7, 4 of 3 dagen. 3 personen wegens diefstal van helm of mos, waarvan twee onder ver zachtende omstandigheden, tot gevangenisstraf van 6 of 3 dagen. 2 personen wegens als houder van kippen in de gemeente Noordwijker- hout, deze niet op eigen grond te houden of op te sluiten tot boete van 2Xf3 of ƒ3, subsidiaire gevangenisstraf van 2 of 1 dag. 1 persoon wegens het visschen zonder permissie lol boete van ƒ3, subsi diaire gevangenisstraf van 3 dagen. 1 persoon wegens het als houder eencr tapperij in de gemeente Lisse, uitoefenen van zijn beroep na 10 uur des avonds en vóór 6 uur des morgens en als zoodanig verkoopen vpn drank aan een blijkbaar beschonkene tot boete van 2Xf3, subsid. gevang, van 2 dagen. 1 persoon wegens het zich na 10 uur des avonds ophouden in eene tap perij te Lisse tol boete var, ƒ3, subsid. gevang, van 1 dag. Veroordeeld in de zitting van 7 Augustus 1861. 18 personen wegens het maken van nachtelijke bewegingen verstorende de rust van inwoners in de gemeente Lisse tot gevangenisstraf van 5, 4, 3 of 2 dagen of boete van 7 50. 7 personen wegens het baggeren in den Rijn of eene binnenwatering van Rijnland, waarvan drie bij herhaling tot boete van 50, ƒ12 of 6 of ge vangenzetting van 4, 3 of 2 dagen. 2 personen wegens het laten loopen van een trekbeest op eens anders in den oogst staanden grond bij herhaling tot boete van 5 cn gevangenisstraf van 1 dag. 2 personen wegens het beschadigen van helm en andere gewassen tot boete van ƒ10 of 5 of gevangenzetting van 1 dag. 1 persoon wegens het stoken van vuur in een onbewoond pakhuis in de gemeente llillegom zonder permissie van den Burgemeester tot boete van ƒ3, subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 1 persoon wegens diefstal van helm tol 6 dagen gevangenisstraf. 1 persoon wegens het roeren van duingrond lol boete van 5 of gevan genzetting van 1 dag.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3