Gisteren had de plegtige uitreiking plaats der eeremedaillcs cn getuig schriften aan de leerlingen der akadcmie van beeldende kunsten en techni sche wetenschappen. De heer A. Ising hield daarbij eene rede. Tot directeur der akademic is benoemd de heer P. Koeleman. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren de volgende wets ontwerpen aangenomen: 1°. dat lot wijziging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1860; 2®. dat tot wijziging van hoofdstuk VIII der staalsbegrooting voor 18612°. dat tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van marine, dienst 1861; 4°. dat tot vaststel ling van uitgaven wegens verstrekkingen door het dep. van oorlog, dienst 1861; 5°. dal lot bekrachtiging van de ordonnantie van den gouv.-gen. van Ned. Indie van 1 April 1861betreflende den vrijen invoer van padie en rijst op Java en Madura; 6. dat tot bekrachtiging van eenige artikelen van het op den 22s,cn Junij jl. te llanover gesloten verdrag tot afkoop van den Stader-tol; 7°. dat tot verhooging van het lil11® hoofdstuk der staatsbegroo ting voor 1861 met bet aandeel van Nederland in de afkoopsom van den Stader-tol. Voorts werd nog bepaald dat de beraadslagingen over de wet op de nationale militie eerst Vrijdag zullen plaats hebben', omdat het verslag over dat ontwerp nog niet was rondgedeeld. Gisteren hield de Verceniging ter bevordering van fabriek- en hand- werksnijverheid in Nederland alhier hare 10de algemeene vergadering. De aftredende leden van liet hoofdbestuur, jhr. mr. H. G. C. L. Janssens cn mr. L. Hermans, werden met algemeene stemmen herkozen, en in de plaats van den heer P. de Meijer, die voor eene herkiezing had bedankt, de lieer II. W. Vetli, te Dordrecht. Aan 20 verdienstelijke werklieden uit Dordrecht, 's Grarcnhage's llerlogenbosch en Zwolle zullen vereerende getuigschriften uitgereikt worden. Na den afloop der vergadering hebben de leden van liet hoofdbestuur en de afgevaardigden zich aar. eenen vricndscliappelijken maaitijd vereenigd. AMSTERDAM, 14 Augustus. Gisteren is alhier de 76s,e algemeene vergadering van de maatschappij Tot Nul van 't Algemeen aangevangen. Vertegenwoordigd waren 158 depar tementen, uitbrengende 541 stemmen. De heer mr. Aug. Philips, door het hoofdbestuur gecommitteerd om de vergadering te leidenopende haar met eene toespraak, waarin hij eenige opmerkingen mededeelde over het ver schillend karakter der algemeene vergadering vroeger en thans en de daar door gewijzigde taak van den algemeenen voorzitter. Vroeger was de alge meene vergadering eene ware feestviering door muziek en zang opgeluisterd waarbij de voorzitter verpligt was eene feestrede uit te spreken; tegen woordig had zij het karakter van feestviering verloren, om plaats te ma ken voor dat van ernstige overwegingen en gemoedelijke beraadslagingen. Spreker bragt ook 'nulde aan den algemeenen secretaris, mr. P. G. M. van Hees, die thans zijn 25-jarig secretariaat herdacht, en besloot zijne rede met den wenscli dat, al mogt de vergadering uitwendig aan luister hebben verloren, zij bij voortduring nut mogt stichten. Uit het verslag omtrent den staat en de verriglingcn der maatschappij door den algemeenen secretaris uitgebragt, bleek o. a. dat de maatschappij thans telt 310 departementen, en haar ledental, voor zoover de opgaven juist zijn, is 13093; dat zijn opgerigt vier nieuwe departementen met 117 leden, zijnde: Alphen cn Aarlandervecn (lage zijde), Hekelingen, in Zuid holland; Wervershoof, in Noordholland; Noordwolde, in Friesland; dat daarentegen is vervallen het departement Nieuwkoop, in Zuidholland. Bij het vorige boekjaar geeft dit eene vermeerdering van 3 departementen; doch eene vermindering van circa 100 ledenwelk verlies men echter in dit jaar hoopt gedekt te zien. Gedurende het afgeloopen jaar heeft de maat schappij 40 hl. 8°. druks aan de leden afgegeven, eene oplage van 14,000 exemplaren, waarvan de onkosten bedroegen 1.842 c. per vel. De algemeene rekening, hoezeer met zware uitgaven belast, levert een batig saldo. De begrooiing bedraagt ƒ60,000, of ƒ17,000 minder dan in het vorig jaar. In de vacaturen bij liet hoofdbesluur is voorzien door de benoeming van de hh. mr. W. C. Mees en M. van Berkel. Voor de leiding der volgende algemeene vergadering is gekozen de heer mr. J. A. Molster. Van de ingezonden schoolboeken der maatschappij aangeboden zijn aan 11 de premie ter ondersteuning toegekend. Door de vergadering werd besloten niet dien maatregel voort tc gaan eu tot inzending uit te noodigen. Door de vergadering werd met 289 tegen 175 stemmen aangenomen het voorstel: dat elk departement, binnen hel koningrijk gelegen, dat ter alge meene vergadering vertegenwoordigd wordt, als tegemoetkoming in de reis kosten van zijn afgevaardigde, aauspraak kan maken op zoo veet malen 10 cents, als de afstand in eene regie lijn in Nederl. mijlen groot is van het departement tot Amsterdam. Ook werd hij acclamatie besloten de met de volksvoorlezingen genomen proeve te staken, en de mogelijke verwezen lijking dezer zaak, die voor den hlijvenden invloed der maatschappij op de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling des volks noodig mag worden ge acht, aan den lijd over te laten. Over het algemeen was men van gevoelen dat die voorlezingen, zooals zij hadden plaats gehad, het beoogde nut niet aanbragtenvooral omdat zij niet populair genoeg waren ingerigt. Bij de voortzetting der werkzaamheden op heden deelde de voorzitter mede dat er twee voorstellen waren ontvangen van gelijken inhoud, namelijk om den algemeenen secretaris, hij gelegenheid van zijne 25-jarige dienst een geschenk in zilver aan te bieden en het hoofdbesluur te magtigen de gelden daarvoor aan te wijzen. Deze voorstellen werden met toejuiching ontvangen en bij acclamatie aangenomen. Aan den secretaris, die op verzoek van den voorzitter eerst later ter vergadering verscheen, werd van dit besluit kennis gegeven. Hij betuigde zijnen dank voor dit blijk van welwillendheid en verzekerde zijne krachten voortdurend aan de belangen der maatschappij te zullen wijden. Vervolgens werd aangenomen een voorstel van het dep. Rotterdam, hou dende uilnoodiging aan het hoofdbestuur tol mededeeling van een plan be treffende de opleiding, te geven aan jonge lieden voor landbouw of fabrieken bestemd, nadat zij de lagere school hebben verlaten, ten einde zij voorbe reid worden tot verstandige beoefening van het vak waarin zij werkzaam zullen zijn. Op verlangen van het hoofdbestuur zullen een viertal depp. uit- genoodigd worden om elk een gecommitteerde aan te wijzen tot deelnemir aan bedoeld overleg. Een voorstel van het dep. Leyden gaf tot uitvoerige beraadslagingen aanleiding. Dat voorstel betrof de wijze van goedkeurin® der hegrooting (volgens art. 119 der alg. wet, wijzig, voor 1857). De com", missie var. onderzoek bestaat uit zeven afgevaardigden van departementen op de algem. vergadering aangewezen, en vier leden van het hoofdbestuur terwijl de goed- of afkeuring bij enkele meerderheid van stemmen geschiedt' en het hoofdbestuur zelf die begrooiing opmaakt en indient. Leyden achtte in deze belangrijke zaak de stem van het hoofdbestuur te overwegend, daar natuurlijk de stemmen der leden van dat bestuur reeds vooraf als vóór te zijn konden geacht worden en dus slechts twee der afgevaardigden behoefden bij te vallen om te doen goedkeuren. Om dien overwegenden invloed van liet hoofdbestuur te doen ophoudenwerd door Leyden voorgesteld bij wijzigip» der wet het getal der leden van het hoofdbesluur in die commissie te bepa len op twee, en dus de commissie te doen bestaan uit negen leden. Het hoofdbestuur verklaarde zich tegen dit voorstel, en meende dat het als een votum van wantrouwen kon beschouwd worden. Tegen deze laatste opvat, ting kwamen zoowel Leyden als andere departementen op. Ten slotte is het voorstel van het dep. Leyden met 277 tegen 191 stemmen aangenomen. De voorstellen van het depart. Amersfoort, strekkende om door het aanbieden eener geldsom de uitgave van platen voor schoolgebruik te bevorderen, en om eene prjjsvraag uit te schrijven betreffende de middelen, in Frankrijken Engeland aangewend om toekomstige redenaars te vormen, en welke dier middelen bij ons tol dat doel zouden kunnen aangewend worden, werden verworpen. Daarop werd dc vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. en het Bengaalsch vuur op andere dagen van 'tjaar te branden, dan juist op die, welke niet meer in harmonie zijn met onze gevoelens opzigtens dt Noorderburen. Te Fencurnabij St. Remy, heeft Zondag nacht een gevecht plaats gehad tusschen drie douanen en drie smokkelaars. Een der douanen werd op den grond geworpen en liep gevaar vermoord te worden zoo niet e« zijner makkers zich had losgerukt en den aanvaller een kogel door den kop had gejaagd. De douanen zijn allen gekwetst. ENGELAND. LONDEN, 13 Augustus. Volgens eene opgaaf der misdaden in het vereenigd koningrijk ge durende het jaar I860 hebben de veroordeelingen in Engeland 17, in Schot land 11 en in Ierland 24 pCt. minder bedragen dan 5 jaren geleden, li de gevangenis van Cork bevond zich eene vrouw, die reeds voor de 66'" maal was opgesloten geworden. Hoewel het reeds 7 weken is geleden sedert de groote brand van Too- ley-Street een aanvang nam, heeft nog het vunr niet uitgewoed. Zaturda; II. braken dc vlammen wederom uit in dat gedeelte, waar de katoen gebor gen was, cn verhieven zij zich hoog in de lucht. In Cremorne Gardens is ccne vrouwelijke Blondin opgetreden. Zj wandelde op het gespannen koord de helft van den Teems over, doch was toen genoodzaakt terug te keerendaar de sterkte van liet touw niette vertrouwen was. Zaturdag II. is weder eene som van 1000 naar Bombay gezonde», bestemd voor de noodlijdenden in Indie. Uit de openbaar gemaakte verant woording der onlvangene gelden blijkt, dat alleen te Delhi dagelijks ruim 10,000 personen van gekooide spijs voorzien en een 1000-tal anderen mei geld ondersteund werden. Ruim 16,000 personen uit Agra werden te gelij ker tijd aan werk geholpen. Op andere plaatsen mogt men zich evenwel nog niet in zulke gunstige gevolgen verheugen, aangezien hier en daar, te» gevolge van nood cn gebreknog voortdurend geheele dorpen ontvolkt werden. Ook in Kaboul moet, volgens nadere lijdingen, hongersnood heerschen. Volgens berigten uit Indië van 26 Junij II. is er overal in liet land regen in grooten overvloed gevallen; het legcnwoordige saizoen scheen in dat opzigt gelijk te zullen zijn aan dat, hetwelk op den hongersnood van 1837—1838 volgde. Het berigt, door den telegraaf aangehragt, dat Anligoa in de Antilles, door eene aardbeving zou verwoest zijn, wordt tegengesproken. FKANKRIJH. PARIJS 13 Augustus. De boulevard Malesherhes is lieden op eene plegtige wijze geopend. Sedert de opening van de straat Rivoli heeft de stad reeds eene som van 350 mil- lioen voor onteigening van percelen uitgegeven; wanneer men hierbij no" voegt de kosten van afbraak en het opbouwen van nieuwe kwartierenver krijgt men eene som die verbazing wekt. De keizer heeft dan ook door eenige bij de opening gesproken woorden getracht dit werk te regtvaardi- gen, maar levens het gemeentebestuur aangespoord in de eerste plaats zorg te dragen de reglen op de eerste levensbehoeften zoo veel mogelijk te verniindercn. ss k ïj a ïs. BRUSSEL, 14 Augustus. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft het volgende: Dc Brusselsche dagbladen beklagen zich, dat het programma der Seplcmber-fceslen no; niet verschenen is; wij, en de mcestcn met ons, zouden liever hebbendal liet voor goed achterwege bleef. Dc jaarlijksche gecommandeerde uitbarsting van het nationaal gevoel heeft niets aantrekkelijks meer, sinds wij meldt Nederlanders verbroederd hebben, en men zou wel doen, de vetpottekens

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2