leydsche courant. VRIJDAG 16 AUGUSTUS. N°. 08. \i De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BMNENLANDSCHE BEIUGTEP9. LEYDEN, 15 Augustus. De gemagtigden der Duitsch-Oostenrijksche telegraaf-verceniging en de Gaines Sacken en Harter hebben gisterenvergezeld van den referendaris Staring, ook deze stad bezocht, ten einde de musea en den akademie-luin te bczigligen. Door het gemeentebestuur van Westzaan is tot hoofdonderwijzer bij de openbare school aldaar benoemd de heer A. J. Allan, thans werkzaam aan het instituut van den heer J. II. Eichman alhier. Uit Rotterdam meldt men dal de knecht van schipper Los, uit deze j stad, Jacobus Lut genaamd, in de Nieuwe haven aldaar over boord gevallen ij en verdronken is. Het heeft Z. M. den koning behaagd, hij besluit van den 19dcn Julij II. onder anderen te bepalen, dat, te rekenen van den lston dezer, voor kosten van aanwerving bij het regiment rijdende artillerie, zoo van iederen rekruut als van ieder milicien, die, ingevolge art. 171 der wet van den 8stcn Jan. 1817, bij de staande armee overgaat, zal worden te goed gedaan ƒ115, waarvan wegens handgeld of premie aan den aangeworvene zal worden uitbetaald ƒ100. De beriglen omtrent de ziekte onder de aardappelen luiden van vele zijden hoogst ongunstig. Zij wordt gerekend erger te zijn dan het vorige jaar. Inliet Westland gelden de aardappelen reeds ƒ5 per mud, in Gelderland worden zij tegen denzelfden prijs verladen. Voegt men hierbij de kosten van het vervoer, het verlies dat onder weg de partij, door het toenemend bederf der reeds aangeslokene aardappelenondergaatbenevens de stijgende markt dan komen zij op ƒ7 per mud te slaan. Volgens opgaven zijn er streken, vooral kleigronden, waar de ramp met 1845 kan worden gelijk gesteld. De Fransche witte uijendie vooral onder Utrecht veel geteeld en ge middeld tegen ƒ10 per mud verkocht worden, zijn thans, wegens misge was, naattweljjks lot de belangrijke som van 40 per mud verkrijgbaar. De letterkundige maatschappij: De tael is gansch het volkte Gent, heeft tot hare corresponderende leden benoemd de bh. W. G. Drill en G. W. Vreede, hoogleeraren te Utrecht, W. J. A. Jonckbloet, hoogleeraar te Groningentl. de Vries, hoogleeraar te Leyden, dr. A. de Jager, te Rot terdam, dr. M. P. Lindo, te Breda, en 11. J. Schimmel, te Amsterdam. Maandag en Dingsdag werd te Haarlem de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging ter bevordering der belangen van den boekhandel, onder voorzitting van den heer J. 11. Gebhard. Een aanzienlijk getal boekhandelaren uit de verschillende oorden des lands waren bijeenge komen ter bespreking van onderscheiden zakendie in verband staan met liet doel der vereeniging. Aan den heer Radink, van Amsterdam, werd door het bestuur, uit naam der vereeniging, een prachtig geschenk in zilver met toepasselijk opschrift aangeboden voor de hulp, door dien heer gedu rende 25 jaren aan de vereeniging verleend. In de plaats der aftredende leden van het bestuur, de hh. Gebhard en Schleijer, werden als zoodanig benoemd de hh. Noordendorp en van Dijk, van Amsterdam. Van Texel meldt men het volgende: De vrouw van een daglooner, moeder van tweelingen die zij nog zoogde, moest zich voor korten tijd tol bet verrigten van eenigen arbeid buiten 's huis begeven. Zij liet hare twee zuigelingen alleen in de woning achter. Bij hare terugkomst ontwaarde zij met schrikdat haar varken in huis was gedrongenen bezig was een der tweelingen te verslinden. De wanhopige moeder wierp zich dadelijk op het zwijn en ontwrong het zijne prooi, doch helaas, te laat; slechts een vrees- seljjk verminkt en verscheurd overblijfsel werd de radclooze vrouw meester. Te Utrecht had de reünie van de vrijwillige jagers Maandag II. plaats. Als feestredenaar trad daarbij op d5. van Haeftenrustend pred. te Nijme gen. Des namiddags vereenigde men zich aan een vriendschappelijk diner in liet gebouw voor kunsten en wetenschappen. Uit Apeldoorn meldt men dat Z. K. H. de prins van Oranje aan de escadrons van het l5le, 3Je en 5de reg. dragonders en de batterij rijdende artillerie, die het kamp te Milligen verlaten, bij dagorder zijne tevredenheid heeft te kennen gegeven, en dat Z. K. II. aan ieder onderofficier eene halve flesch wijn en aan de manschappen van ieder escadron ƒ25 heeft doen uit reiken. De officieren zijn Zondag avond door Z. K. II. onthaald. Dè winner van het door Z. K. II. den prins van Oranje voor de wed rennen in het kamp van Milligen als prijs uitgeloofd fraai rijpaard, is de lslc luit. W. G. K. A. van Overvcldt, van het 3d0 reg. dragonders. Aan de Midd. Cour. schrijft men uit Utrecht het volgende: Gij zult tl herinneren dat ik u vroeger gemeld hebhoe de hoogl. Donders en dr- Snellen in der tijd door de regering met eene zending, de eerste naar het schip de Evertsen, de laatste naar de kolonie Veenhuizenzijn belast. Onder de bemanning van de Evertsen en onder de kolonisten te Veenhui- zen, was eene granuleuse oogontsteking ontstaan. Te Veenhuizen waren 1300 lijders, die sints in het eerste gesticht vercenigd worden verpleegd. Dezelfde kwaal is thans in Rusland uitgebroken, en is de reden dat een Russisch geleerde dezer dagen ons land en deze stad bezocht. De hoogl. E. Yunge, prof. te S'. Petersburg, inspecteur van de militaire hospitalen in Rusland, is door den czaar der Russen belast met eene inspectiereis in ons land, om de wijze van behandeling, hier te lande door prof. Donders en dp. Snellen aangewend, te leeren kennen. In de afgeloopen week was hij alhier, om met de beide geleerden te raadplegen, en vertrok na eenige dagen toevens naar Veenhuizen en den Helder. Zulk eene zending is een afdoend bewijs voor den reglmatigen roem onzer Nederlandsche oculisten in den vreemde. De beide verslagen, door den hoogl. Donders en dr. Snellen uitgebragt, zullen in het Russisch vertaald aan het verslag van dr. Y'unge worden toegevoegd. Bij de geringheid van onzen politieken invloed mag dit bewijs van wetenschappelijke meerderheid niet met stilzwijgen worden voorbijgegaan. Naar men wil weten zou de eerste concessie tot den aanleg van een spoorweg van de vorstenlanden naar Samarang door den minister van ko loniën zijn verleend. Verder bcrigt men, dat de gouverneur-generaal van Ned.-Indië reeds met 1 September Java zou verlaten om naar het moeder land terug te komen. RC.) Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs uit de eerste ka mer, omtrent het wets-onlwerp op de nationale militie, heeft die voordragt op de meeste leden geen ongunstigen indruk gemaakt. Men was van oor deel dat het ontwerp, wat de redactie betreft, een goed geheel uitmaakt, dat de beginselen logisch toegepast en goed uiteengezet zijn, en dat er in de wetgeving op het stuk der nationale militie thans belangrijke verbeterin gen zijn aangebragt. Men had met genoegen gezien dat de jaarlijksche liglingen zuiver uiteen worden gehouden, en dat de strijd tusschen onder scheidene bestaande verordeningen door dit ontwerp wordt opgeheven. Men keurde vrij algemeen goed, dat er zooveel minder vrijstellingen zijn toege laten en bij name dat de kostwinners niet meer zullen worden vrijgesteld; gelijk mede dal de tijdelijke vrijstellingen opgeheven en door definitive zijn vervangen. Er waren evenwel sommige leden, die dit laatste bepaald af keurden. Ook werd door andere leden betreurd, dat de buiten 's lands zeevarenden volgens deze voordragt niet meer vrijgesteld zullen zijn. 's GRAVEN IIAGE, 15 Augustus. Z. M. heeft aan den gepensioneerden ridmeester der cavalerie van het leger in Ned. lndië J. Popp den tilulairen rang van majoor verleend. Naar men verneemt is de 2de luit. kwartiermeester op non-activiteit jhr. von Schmidt auf Altenstadt weder in activiteit gesteld bij het 6dc reg. infanterie. Naar men verneemt zal den 23stcn dezer bij H. M. de koningin-moeder te Soeslriijk het herinneringsfeest gevierd worden, dat II. M. zich 45 jaren I in de Nederlanden bevindt. Dij die gelegenheid zullen Uil. MM. de koning I en koningin, HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik en HH. DD. HH. de I groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar zich aldaar bevinden I terwijl de leden van het Russisch gezantschap en vele hooge personen ge- 9 noodigd zijn dat feest bij te wonen. f Z. M. de koning van Deijeren vertrekt Zaturdag aanst. van hier naar j Haarlem en Amsterdam, alwaar Z. M. zich slechts zeer kort zal ophouden. I Van daar is het reisplan bepaald over Brussel naar Ostende, in welke bad- I plaats de vorst nog eenige dagen zal vertoeven. I De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden I door den watersnood ontvangen ƒ46.42.; nader op Curacao bijeengebragt, waaronder ƒ5.27; van 47 landslaven; ƒ154.60, nadere bijdragen van inge zetenen der kolonie Suriname; ƒ2642.49, beschikbaar gebleven bedrag der bij den commissaris des konings in Noordbrabant ingekomen giftenƒ8199.08;, voordeeligc sloten van de opgemaakte rekeningen en verantwoordingen van de commission te 's IlertogeuboschGrave, Megen en Bokhoven, jj Gisteren avond heeft in de Groolc Kerk de nieuw beroepen leeraar bij de herv. gemeente alhier, ds. J. II. Gunning, zijn dienstwerk aanvaard met a eene leerrede over Joh. III. vs. 3. Heden morgen is er bij gelegenheid van den naamdag van keizer Napo- 3 Icon in de r. k. kerk van de II. Anlonius en Lodewijkop de Prinsessegracht 'j alhier, een plegtig Te Deum uitgevoerd. Heden middag heeft er bij den I graaf de Sartiges, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer der Franschcn bij het Nederl. hof, een groot diplomatiek diner en gala plaats gehad. Bij uitzondering woonde de pausselijke internuntius, Inocli het Te Deum, noch liet diner bij, daar hij den 12dcn dezer uit dc resi dentie is vertrokken.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1