leydsche courant. MAANDAG 12 AUGUSTUS. J)e Courant wordt MaandagWoe?isdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt luturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bil deze Courant behoort Bijblad S». 13. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 Augustus. Naar wij vernemen zal het bestuur van de Hollandsclie ijzeren spoorweg maatschappij spoedig overgaan tot de aanbesteding van eene brug over den fljjn te Koudekerkten behoeve van de lijn van Leyden naar Woerden. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 123 personen. Woensdag avond II. is te Katwijk aan Zee een hooibergbenevens een gedeelte van een daarbij gelegen hooischelf, een prooi der vlammen ge worden. De brand moet ontslaan zijn door hel spelen van kinderen met lucifers. De minister van oorlog heeft de chefs van de verschillende inf.-corpsen gemagtigd om voor den l,ten October a. s. eenige korporaals of korporaals- titulair, die reeds meer dan twee jaren hebben gediend en door een goed gedrag, dienstijver en kennis uitmunten, boven de bij de reg. inf. vast gestelde formatietol sergeanten-titulair te bevorderen. - Heden zijn bij het reg. grenadiers en jagers en bij de bataillons inf. welke aangewezen zijn om het kamp te Milligen te betrekkende miliciens der ligting van 1858 van onbepaald verlof in activiteit opgekomen en daarbij in dienst gesteld. In de maand Julij zijn over den IIoll. spoorweg vervoerd 161,883 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ137,834.69; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ20,446.92. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ152,051, het vervoer van goederen ƒ48,565, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ36,156 op getast. - Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 5 schepen bevracht; voor Amsterdam 3, voor Rotterdam 1 en voor Schiedam 1. - De zittingen van de synode der Ned.: herv. kerk zijn Donderdag 11. gesloten. De synode heeft o. a. nog besloten, naar aanleiding van een adres van het classicaal bestuur van Wijk, de pogingen te ondersteunen van hen, die zich tot de stalen-generaal of tot den minister van finanliën gewend hebben, met verzoek tot de opheffing van de belasting op dienst meisjes van 18 jarenen zal te dezer zake een adres indienen bij den mi nister voor de zaken der herv. eeredienst. Kon de synode niet besluiten tol eene wettelijke regeling van het predi ken over den Heidelbergschen Catechismus en het zingen van Evangelische Gezangen bij elke godsdienstoefening, zij achtte het nuttig en raadzaam eene aanschrijving te doen aan de kerkeraden tot inlichting en opwekking om het Evangelie te prediken, ook naar den leiddraad van den Catechismus, er, het gebruik der Evangelische Gezangen in stand te houden. - Door de Staats-Cour. wordt, ten vervolge op een vroeger berigt, ter algemeene kennis gebragt dat de gelegenheid lot verzending van brieven met de Indische landpost in de rigllng van Singapore, Penang en China, en bepaaldelijk ook naar Nederl. Indië, twee malen in de maand, van nu at aan kan gerekend worden voor goed hersteld te zijn. De laatste dagen *an verzending, berekend op het vertrek uit Amsterdam, 's Gravenhage fflz., zijn weder: over Southampton, den lsten en 17dc", over Triëst, den G1™ en 22stc° en over Marseille, den 9dcn en 25sten van elke maand, de thans hopende maand Augustus daaronder begrepen. -Men verneemt, dat bij de regering het voornemen bestaat, om bij de telegrafie voortaan geen leerlingen meer aan te stellen, gelijk zulks tot nn toe het geval is, maar, bij de groote opgewektheid van jonge lieden voor dit vak, gelegenheid te geven tot plaatsing zonder bezoldiging, bij wijze van surnumerair, en dat daartegenover de bezoldigingen der telegrafisten verhooging zullen ondergaan. /irnst. C - Het Historisch Theologisch Genootschap te Leipzig heeft dezer dagen tot zijn medelid benoemd dr. J. J. van Oosterzee, predikant te Rotterdam. - Te Broek op Langendijk (Noordholland) is door wijlen Jacob de Geus gelegateerd: aan de kerk der gereformeerden, landerijen, ter waarde van ƒ4500; aan de diaconie 6110; aan de algemeene armen ƒ3750; en aan 4e burgerlijke gemeente ƒ3400, benevens ƒ2200, onder bepaling dat van 4eze som de renten 4j pCt. aan zijne dienstbode, haar leven lang, zullen uitgekeerd worden. - Het prov. geregtshof in Gelderland heeft bij arrest van eergisteren TA. van L., kolonist te Ommerschans, beschuldigd van poging lot moord op een agent van de gewapende magtenz.veroordeeld lot eene correctionele gevangenis van 5 jaren. Het feit is bij dat arrest gequalificeerd geworden als poging tot gewelddadige aanranding van een agent der gewapende magt. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt heeft de minister van binncnl. zaken bepaald dat reeds dit jaar, en wel zoo spoedig mogelijk, de rijks kweekschool voor het lager onderwijs binnen die stad zal worden geopend. Voorloopig zullen de lessen worden gegeven in de daartoe in te rigten lo calen van het oude Statenhuis of Keizershof, terwijl de kweekelingen bij particulieren in de stad zullen worden gehuisvest, tot dat de nieuwe kweek school in gereedheid zal zijn. Dit Luxemburg meldt men dat op den 6den dezer aldaar de buitenge wone zitting van de kamer der vertegenwoordigers door den prins-stede houder is geopend. In zijne rede drukte de prins, namens den koning groothertog, zijnen dank uit voor de edelmoedige deelneming der Luxem- burgsche bevolking aan de leniging der rampen, door den watersnood in Nederland veroorzaakt. Verder sprak hij van hel doel dezer buitengewone zitting, namelijk de behandeling eener nieuwe drukperswet. Aan het ontwerp van die wet zou vrijheid der pers ten grondslag liggen doch begrensd binnen de perkendie door de verpligtingen jegens den Duitschen bond ge steld zijn. De regering heeft de keuze van eenen voorzitter weder aan de kamer over gelaten als zoodanig werd de heer Merz met 21 tegen 6 stemmen gekozen, 's GRAVENIIAGE, 10 Augustus. Men verneemt dat tot officieren van gezondheid l5te kl. zijn bevorderd de offic. van gez. 2de kl. bij de marine Königslow en Littel. Het heeft Z. M. den koning behaagd den talentvollen kunstenaar, den heer Karei Wiener, te benoemen lot Zr M» medailleur en beeldhouwer. Mei genoegen verneemt men dat hel Z. M. den koning van Pruissen behaagd heeft onzen verdienstelijken geneesheer bij de gemeente badinrig- ting rir. P. M. Mess te benoemen tot ridder der orde van den Rooden Ade laar 4dc klasse. Bij den minister van finantiën is ingekomen ƒ25, door eene onbe kende, tot vergoeding eener Ie min betaalde som, ten behoeve der schatkist ingezonden. Sedert de laatste bekendmaking is bij de commissie voor de noodlij denden op Java, alhier gevestigd, onder de leiding van Z. H. Bernard her tog van Saksen-Weimarnog ontvangen: van den burgemeester van Hen gelo, als opbrengst van eene aldaar gehouden collecte293.90, van de commissie te Utrecht ƒ20, waardoor van deze ontvangen is 10,584; van de commissie te Delft, wegens de aldaar te houden loterij, voor tvveede en derde storting ƒ3000. Door deze bijdrage is de commissie in staat gesteld geworden weder 3600 voor Java over te maken, zoodat thans in het ge heel geremitteerd is de aanzienlijke som van ƒ65,400. De afdeelingen van de eerste kamer der stalen-generaal hebben lieden onderzocht de wets ontwerpen die aan hare overwegingen zijn onderworpen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN, «BLGIE. BRUSSEL, 9 Augustus. De minister van oorlog heeft bij dagorder aan het leger bekend gemaakt, dat Z. M. de koning, met groot genoegen, in het kamp van Beverloo, de uitwerking heeft gezien van het nieuwe gegroefde geschut, en de artillerie geluk wenscht met de verkregen uitkomsten. Het hof van appèl alhier heeft den commissaris van politie te Gilly, Alph. Gantis, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis, wegens het achter wege houden van gelden en onderscheidene voorwerpen van waarde, door hem in zijne functiën in beslag genomen, als afkomstig van een in Septem ber jl. aldaar gcpleegdcn diefstal. ENGELAND. LONDEN, 8 Augustus. Op de werven heerscht eene buitengewone drukte. De regering dringt niet alleen aan op de spoedige vollooijing der gepantserde fregatten, maar j heeft ook last gegeven nog meerdere dergelijke vaartuigen op stapel te zet ten. Een en ander geeft aanleiding tol oorlogzuchtige geruchten, die men I echter, met het oog op de woorden door de koningin bij de sluiting van het parlement gebezigd, voor overdreven mag houden. Eergisteren hebben alhier op nieuw drie zware branden plaats gehad: hel koffijhuis Finsbury Hall, de spiegelfabriek van Sullivan en Mills en het magazijn van waterproef-goederen van Spill werden tot den grond toe vernield. Op 21 Julij II. is door de ingezetenen van Warschau het volgende adres aan den consul-generaal van Engeland aldaar ter hand gesteld. «Warschau aan Engeland. Ik, de stad overstroomd met het bloed mijner zonen de martelaars, de weduwe in rouw gedompeld en met geketende handende levend begraven slavinik rigt woorden van erkentelijkheid tot

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1