leydsche courant. 1801. YRIJDAG 9 AUGUSTUS. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Pio miner s worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCJIE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van lieden werd door den voorzitter o.a. medegedeeld, dat aan de, op uitdrukkelijk verlangen van gedeputeerde staten vastgestelde verhooging van de jaarwedde des burgemeesters de koninklijke goedkeuring was onthouden. Die beschikking is genomen op grond dat de tegenwoordige titularis geene verhooging had verlangd. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Julij 18C0 en 1861alsmede van die opbrengst over de zeven eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(bijopcenten en invoer) lliniienl. Gedistilleerd (idem) llnitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal (eigen middel Wijn, Fruit-enKunstwijn(jrf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand Julij. 1860 1429.43 7035.49} 121.31 5414.09j 1110.75 1106.45} 234.95 266.95 ƒ16719.43} 1861 1433 7475. 401. 5770. 1252. 874 1160 495. /18864.45: Zuivere opbrengst over de 7 eerste maanden. 1860 1861 12878.78^ 40830.881 1652.071 39354.69 14291.02} 7183.66} 2554.75 1802.85 ƒ120548.721 12893.03 42324.30 1802.91 39516 871 10220.024 6122.96 3958.05 2276.45 ƒ119114.60 De minister van oorlog heeft ter kennis van de belanghebbenden ge brast, dat op Dingsdag 17 September aanst. tol de aanbesteding der leve rantie van fourrages zal worden overgegaan ten behoeve van do corpsen te paard, welke van den lste" November aanst. tot en met den 31sten October 1862 garnizoen zullen houden te Amsterdam, Haarlem, 's Gravenhage, LeydenUtrecht, Amersfoort, Arnhem, Zutphen Deventer, 's Bosch, Breda, Maastricht, Roermond en Venlo. Door den minister van finanliën wordt eene opgave verlangd van de gemeenten in dit gewest, waarin gedurende de jaren 1855 tot en met I860 eene plaatselijke belasting op den wijn is geheven, met aanwijzing van het bedrag der belasting, mitsgaders hoeveel die belasting, over elk dier jaren, aan elke gemeente heeft opgebragt, na aftrek der gedane teruggaven of af schrijving bij uitvoer naar elders. De gemeentebesturen zijn verzocht die opgave uiterlijk voor den 10den dezer aan den commissaris des konings in te zenden. Te Schiedam is eergisterendoor liet breken van een der tuitouwen boven den in aanbouw zijnde toren aan de Nieuwe Haven, een steen, dui dende ponden wegende, door al het sleigervverk heen gevallen. Hij heeft in den val een man medegesleeptaan wiens levensbehoud men dienten gevolge twijfelt. Te Amsterdam is eergisteren de 26sle algemeene kerkelijke vergadering der herst. evang. luth. kerk, in tegenwoordigheid van Z. Exc. den minister voorde zaken der herv. eeredienst, geopend. Afgevaardigden tot deze ver gadering zijn de hh. T. C. C. Everts, president, uit Enkhuizen; G. W. Stcrolervice-president; H. KerkholF, secretaris; W. G. Deelman, adjunct- secretaris J. F. Broms; B. Batelt; C. HolgenA. G. Last jr.en YV. H. Kirberger, uit Amsterdam; II. R. Bosch, uil Medemblik; F. Braakman, uit Gorinchcm; H. Joosten, uit Harlingen; F. YV. G. Kemmann en F. Hilgen, «it Zwolle; J. 11. Sonslral en C. Smit, uit den Helder, en J. 11. Schwill, uit Hoorn. Er is thans in het licht verschenen een verslag van de Amstcr- damsclie commissie ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood Daaruit blijkt, dat door die commissie is ontvangen ƒ194,083.97, waarvan .ƒ91,791.97 alleen uit Amsterdam. Voorts zijn vele kleedingstukkenlevens- middelenenz., ingekomen, die op eene waarde van ƒ40,000 kunnen wor den geschat. Uit den staat van ontvangsten en uitgaven blijkt, dat een saldo van 53,364.56 aanwezig is, dat ten name der algemeene commissie is belegd ir. inschrijving op het Grootboek der 2} pCt. Nat. Werk. Schuld. Dit kapitaal is bestemd, om met dc renten en vermeerderingen, welke het mogt verkrijgen, overeenkomstig een bij het verslag gevoegd reglement te borden aangewend tot het verleenen van hulp bij watersnood in Nederland. Ook is er een verslag verschenen der tol hetzelfde doel te 's Hertogenbosch gevestigde commissie. Daaruit blijkt, dat in het geheel door die commissie is ontvangen de som van ƒ63,713.26, terwijl de uitgaven 55,815.84} heb ben bedragen, zoodat hare rekening en verantwoording sluit met een voor- deelig saldo van 7897.41}. In localen te 's Hertogenbosch werden verpleegd 1098 personen, uit Hedel, Ammerzoden, Well en Drie]terwijl bij particu lieren werden verpleegd 791 personen. Aan het einde van hare werkzaam heden genaderd, voldoet de commissie gaarne aan een aangenamen pligt om eene welverdiende hulde te brengen aan allen, die zoo krachtdadig mede werkten om haar hare taak gemakkelijker te maken. Te Ilellevoetsluis is Zaturdag avond een moord gepleegd. Eenige ma trozen die met elkander waren uit geweest, en, naar het verhaal luidt; een publiek huis hadden bezocht, hebben twist met elkander gekregen. Geruimen tijd daarna heeft de een den ander op het onverwachts op straat met een mes zoo verwond, dat de ongelukkige spoedig daarna is over leden. Voor dat de politie nog op de plaats van het ongeval was, had men den vermoedelijken dader reeds gevat en aan de politie overgeleverd, die hem naar het wachtschip heeft gebragt. De verslagene was matroos aan boord van het stoomschip Frans Naerebout en de vermoedelijke dader matroos op 's lands stoomschip Cycloop. Te Arnhem is eergisteren de jaarlijksche vergadering van de Broeder schap der Notarissen in Nederland gehouden, onder voorzitting van den heer J. J. C. Biesman Simons van Amsterdam. Ruim 150 leden uit alle oorden van het land woonden deze vergadering bijterwijl nog bijna 100 vertegenwoordigd vverden. Na afloop van de vergadering vereenigde zich het meerendeel der leden tot eenen vriendschappelijken maaltijd, die even als de vergadering zelve bewees, dat het hoofddoel het aankweeken en onder houden van een esprit de corps onder de ledenniet geheel gemist wordt. (Arnh. C.) De Drentsche Cour. bevat het volgende berigt uit Oosterwolde. Heden (30 Julij) zou in het onder-kiesdistrict Oosterwolde de herslemming plaats hebben van drie leden voor den raad der gemeente Ooststellingwerf. Te 9 ure vergaderde de voorzitter van het stembureau met de leden van hetzelve in de zaal van den logementhouder Schade, alwaar de herstemming voor het onder-kiesdistrict Oosterwolde zou geschieden. Zoodra de klok 9 uur had geslagenwaren er reeds verscheidene kiezers ter bestemder plaats, om hunne stembilletten in te leveren, maar er was geen stembus aanwezigzoodat de opgekomen kiezers onverrigter zake en zeer misnoegd huiswaarts konden koeren. Daarop hebben de kiezers, de heeren A. L. van der Sluis, med. doet. te Oosterwolde, M. Wassenaar, pred. te Ilaulerwijk, en li. L. de Jong, hoofd-onderwijzer te Ilaulerwijk, protest tegen het ge beurde ingediend, op grond, dat zij tengevolge van het gemis der stembus niet in de gelegenheid waren om hunne stemmen uit te brengen. Daarop is 's namiddags ten vijf ure het jongste lid van het slembureau met het proces-verbaal van niet-stemming en zonder stembus naar het hoofd-kiesdislrict Oldcberkoop vertrokken. Men is zeer nieuwsgierig, om te vernemen hoe deze zaak zal afloopen. Volgens loopende geruchten zou de heer de Bordes, secretaris van de commissie voor den aanleg der spoorwegen, bestemd zijn om in in da,t col- legie èn in den raad van toezigt op de spoorwegen als lid op te tredenter vervanging van den tot gouverneur-generaal benoemden heer Sloet van de Becle. In zijne betrekking van secretaris zou hijvolgens diezelfde ge ruchten vervangen worden door den advokaat Hubrecht uit Rotterdam. (Midd. C.) Men verneemt dat de heer J. B. van Hove, zoon van den talentvollen dekoratieschilder, den heer B. J. van Ilove, dienende bij de Fransche kei zerlijke garde, door keizer Napoleon is begiftigd met het ridderkruis van het Legioen van Eer. Van Hove telt reeds 20 veldtogten en is versierd met de Krim-medaille en de medaille voor den Italiaanschen oorlog. 's GRAVEN H AGE, 8 Augustus. Men verneemt dat door den koning als ridders in de orde van de Eikenkroon zijn opgenomen de heeren: C. Kater, assistent-resident van Sinlang (YYester-afdeeling van Borneo). J. 11. Barnstein, zendeling-leeraar bij de prot. gemeente te Banjermassing, en P. J. Dumoulin, architect bij 's lands burgerlijke werken in Neêrl. Indië. Tot ontvanger der directe belastingen te YVijbe is benoemd de heer G. R. A. J. van Hasselt, thans ontvanger te Hardinxveld. Z. M. heeft tot zijn ordonnanee officier benoemd den lstcn luit. J. F. baron Taets van Amerongen van het reg. rijdende artillerie. De 2de luit. W. Helderman, van het 6de reg. infanterie, is in rang en ancienncteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oosl-Indië. Men verzekert dat II. M. de koningin zich in de volgende maand we der voor eenigen tijd naar Stuttgart zal begeven.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1