leydsche courant. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. De Courant ■wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit luiurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 6 Augustus. Door het uilsteken van vlaggen werd gisteren aan den 33steo verjaardag i van II. M- de koningin van Zweden en Noorwegen, dochter van 1111. K.K. UB. prins en prinses Frederik der Nederlanden, gedacht. D". D. Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Waalsche gemeente al hier, heeft voor het beroep van de Ned. herv. gemeente te Yiissingen bedankt. De nieuw benoemde gouv.-generaal van Nederl. Indië, mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, heeft den 24slc° Julij 11. eenige wetenschappelijke rijks-instellingen te Leyden met een bezoek vereerdmet het bepaalde oog merk, om door eene nadere kennismaking met hun staat, inrigting en be hoeftenbij zijne komst in Nederl. Indië, de belangen daarvan te beter te kannen voorstaan. Daaronder behooren de museums voor natuurlijke historie en oudheden en de akademische tuin. De blijken van wetenschappelijke be langstelling, bij die gelegenheid door hem gegeven, worden door de opziglers dier instellingen op hoogen prijs geschat; zij zagen daarin hun vertrouwen bevestigd, dat onder zijn bestuur vooral ook de wetenschappelijke schatten onzer koloniën meer ontgonnen, en aan de belangen en den roem van het vaderland dienstbaar zullen gemaakt worden. [A. K.en L. B.) Het aantal baden, in de maand Julij aan de zwem- en badinrigling Khijnzigt genomen, heeft 5176 bedragen. Eene lievige hagelbuidie met het onweder van 11. Vrijdag avond zich gedeeltelijk over deze stad en omstreken ontlastteheeft inzonderheid in de Veenen eene groote verwoesting aangerigt. De snijboonen verloonenzoover het oog reikt, bijna niets dan den kalen stengel en de augurken, die aldaar op zeer uitgebreide schaal geteeld worden, zijn geheel vernield. Te Roe- lofarendsveen zijn o. a. aan de R. K. kerk eene menigte glasruiten verbrijzeld; ook de torenspits en het dak zijn zwaar beschadigd. Er zijn stukken ijs van eene aanmerkelijke grootte gevonden. Naar men verzekert kan de schade, aan het een en ander veroorzaakt, wel op 40,000 gesteld «orden. Te Hazerswonde is de schade mede zeer aanzienlijk. Een persoon aldaar moet eene schade van 1000 hebben geleden. Te Haarlem is bij gelegenheid van dat onweder door een hevige windvlaag of windhoos veel schade aangerigt. Achter de brouwerij het Scheepje is een gebouw ingestort en de inrigting van de zwemschool genoegzaam geheel vernield. Nabij Raalte is eene boerenwoning, door den bliksem getroffen, waardoor die woning met den inboedel, benevens 4 koeijen, 5 varkeus, 20 vim rogge en 14,000 hooi, een prooi der vlammen werden. Op Texel is mede een boerenwoning in de asch gelegd. De wind was aldaar zoo lievig dat vier in de haven op de wal staande booten opgenomen en 50 ellen weg geslingerd zijn. Voor cenigen tijd zijn er van wege het hoogheemraadschap van Rijn land langs den Korten Vliet, een water dat den Leydschen Vliet met den Rjjn (het Galgewatcr) verbindt, opmetingen gedaan, ten einde dien Vliet te doen verbreeden en zijne kronkelingen zoo veel mogelijk onder eene reg- tcre lijn te brengen. Het doel van deze verbreeding zou zijn, om sommige meer verwijderde polders, die de uilmaling, wegens het boezem-peil, dik wijls verptigt zijn te slaken, terwijl de aan den Leydschen Vliet gelegene Itolders nog met de uitmaling kunnen voortgaan, te baten, omdat door die verbreeding de trekking en de afvoer van water zeer zou bevorderd worden. Ook in het bisdom van Haarlem is de broederschap van den S*. Pie terspenning opgerigt en Zondag 4 dezer in de kerken van den kansel be kend gemaakt. De geloovigen zijn aangemaand om door eene kleine jaar- lijksche bijdrage bewijzen te geven van hunne verknochtheid aan hun geesteljjk opjierhoofd die, zich zijner sonvereiniteit bewust, het goud heeft afgewezen, hem door de vorsten der aarde aangebodenmaar door de omstan digheden en de steeds overweldigende magt gedrongenthans zijn onwan kelbaar vertrouwen stelt op de liefde en ondersleuning zijner onderdanen. Het werkje: JFijs mij de plaats waar ik gezaaid heb, van Multa- tuli, door den heer II. Nijgh te Rotterdam uitgegeven ten voordeelc van de slagloffers van den watersnood in Ned. Indië, heeft eene som van 1315.99 ■npgebragt. Ter hoogte van Gorinchem is Vrijdag avond II. eene schuit, met aard appelen geladen, door de Venlosche stoomboot aangevaren. De schipper en -zijn knecht hebben door dit voorval het leven verloren. Z. K. H. de prins van Oranje heeft 100 aandeden genomen in de 'loterij, verbonden aan de algemeene nationale tentoonstelling. De tentoonstelling zal voorloopig geopend blijven tot den 18(len Augustus. Na den lld«i wordt de toegangsprijs bepaald op 50 cents de persoon op de werkdagen en 25 cents de persoon des Zondags. De leden der hoofdjury hebben Zaturdag en heden bijeenkomsten gehouden tot het opmaken van het verslag. Wanneer dat verslag gereed zal zijn is nog mocijelijk te bepalen. In het kamp van Milligen zal Donderdag aanst. door hh. officieren eene wedren worden gehouden waartoe door Z. K. H. de opperbevelhebberals prijs, een fraai rijpaard is geschonken. De heer Bamberg (de jonge) heeft een tweetal voorstellingen in het kamp gegeven. Te Nijmegen had Zaturdag en Zondag het 5de nationale zangersfeest plaats, onder de leiding van de hh. Ileinze en Boers. De opgekomen lie dertafels hebben hoogen lof ingeoogst. Uit Deventer meldt men het volgende: Men verneemt dat het hoofd- comilé van Nederlandsche vrouwenlot aanbieding van een gedenkteekeu aan Z. M. den koning, door een vleijend kabinetschrijven van den 29stm Julij het berigt heeft ontvangen, dat de koning het aangeboden gedenktee keu volgaarne aanneemt; dat het echter Z. M. aangenaam zou zijn het ge denkteken, in plaats van in het park op het Loo, geplaatst te zien te Soest- dijk, waar reeds andere herinneringen bestaan, door het volk aan 's konings doorluchtige!) en glorierijken vader geschonken, terwijl II. M. de koningin- weduwe met de meeste bereidwilligheid daartoe hare toestemming heeft verleend. Bij het zaaddorschen bij een landman te Nieuwvliel had op 30 Julij II. een treurig voorval plaats. Als naar gewoonte was daarbij jenever geschon ken. Twee knechts, niet tevreden met hetgeen zij op het land gebruikt hadden, zetleden hunne zwelgerij op de hofstede voort, met het ongelukkig gevolg, dal een hunner den volgenden dag overleed. Op 27 Julij jl. is uit de R. K. kerk te Sambeek (Noordbrabant) ont vreemd, uit een ongesloten glazen kast, waarop de sleutel stak, en waarin geplaatst waren een Mariabeeld cn kindje, 2 zilveren kroonen met dito scepters; 8 a 9 stukjes zilver bestaande in armen, twee becnen, twee hartjes en een hoofd. De dader van dezen diefstal, een gewezen matroos, is een paar dagen later te Venlo gevangen genomen er. naar Roermond overgebragt. Ook is aldaar aangehouden een persoon die in den nacht van 24 op 25 Julij jl. uit de S'. Rosa-kapel, nabij Sitlard, een gouden kruis, geld enz. had ontvreemd. Men verneemt dat door den officier van justitie te Roermond eene ge- regtelijke vervolging is ingesteld tegen P. II., J. G. cn Th. V., slemopne- mers bij de laatste verkiezingen voor den gemeenteraad te Wessem, als hebbende zij zich aan verregaande wanordelijkheden schuldig gemaakt door een groot aantal stembriefjes in de stembus te werpen, zoodat er meer briefjes in geworjien zijn, dan er stemgeregtigden waren opgekomen. 's GRAVEN!]AGE, 6 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden, lot belooning dergenen, die zich hebben onderscheiden bij de expeditiën van 's rijks stoomschepen Reiner Claeszen en Gedeh tegen de zeeroovers op het eiland Sailoos, in de maanden Decem ber 1860, en Januarij en Februarij 1861: 1°. te benoemen: tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, den kapitein-luit. ter zee A. F. Siedenburg; lot ridder der 4dc UI. van de Milit. Willemsorde: de Inits. ter zee l8,c kl. jhr. C. J. P. von Miihlen en J. P. M. Willinck; de luils. ter zee 2dc kl. A. C. Raven en C. A. Niesen; den officier van administratie 3de kl. C. vanBerkel; den 2<len timmerman A. Elout; den 2dc" zeilmaker W. A. Schenk; den kwar tiermeester N. Machielse; de matrozen lsle kl. F. Antonio en K. Veerman; den ligtmatroos W. L. Smit; de sergeanten der mariniers J. II. Kurtz en II. F. Brackel, en den marinier lslc kl. W. J. Slagman; en 2°. te bepalen, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederland als in Nederl. Indië, eer vol zullen worden vermeld: de luit8, ter zee 2,lc kl. J. Tromp, J. J. Engel vaart en K. A. Stakman Bosse, de officieren van gezondheid 2de kl. C. H. A. Biinte en M. T. Manden; de machinist 2dc kl. A. Staalman; de 2de boots mansmaat J. II. T. Dijkman; de botteliersmaat J. C. Mook; de matrozen lsle kl. J. M. Emous en P. M. Stynen; de vuurstoker lslc kl. J. L. Born; de matroos 2dc kl. II. Lammers; de scheerder D. L. Staats; de ligtmatroos P. van 't Hof en de mariniers lste kl. A. Austermann en 11. Ie Sage. Z. M. heeft den Pruissischen majoor Schulzdirecteur der genie in de bondsvesling Mainzlot commandeur der orde vau de Eikenkroon benoemd en den heer J. G. Frencken, sedert 1815 kantonregier te Asten, lot ridder van die orde. Bij kon. besluit van 29 Julij is aan den heer in'. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt vergunning verleend tot het dragen der versierselen van groot-officier der Leopolds-orde van België. Z. M. heeft benoemd lol burgemeester van Maasniel den heerJ.H.Wac- kersen herbenoemd tot burgemeester van Alkemade den heer J. W. Schui- lenburg RoelolTsen lot burgemeester van llillegom den heer mr. M. Wynaendls. Z. M. heeft aan den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid van den hoogen raad van adel. Tot griffier bij het kanlongcregt te Ommen is benoemd de heer mr. M. d'Aumerie, alhier.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1