voornoemde reeds door hem waargenomen burgerlijke betrekkinger. benoemd tot 2ieu luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, den kadet jhr. C. van der Wyck, van de kon. militaire akademie. Voorts is op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend aan den lslen luit. jhr. F. G. E. Merkes, van het 6^ reg. infanterie, en op pensioen gesteld de lste luit. A. T. Alings, van het 2ie reg. infanterie. Aan jhr. mr. G. C. Fontein Verschuir is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van regler in de arrond.-regtbank te Alkmaar. Z. M. de koning zal heden namiddag ongeveer ten 6j ure van hetLoo in de residentie lerugkeeren. Uit Berlijn meldt men dat Z. K. H. prins Frederik en zijne gemalin, alsmede hunne dochter, de koningin van Zweden, uit de badplaats Soden over Leipzig en Dresden, naar Muskau zijn vertrokken, van waar de vor stelijke personen tegen het einde van Sept.tot een bezoek aan het Pruissi- sche hof, zich naar Berlijn zouden begeven. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 4.75, van de weduwe Gisber te Neuilly sur Seine; ƒ38.94, van den Ned. consul te Dantzig; ƒ2348.55, bijdragen van de e'tais-major en schepelingen van onderscheidene schepen van de Ned. zeemagt in Oost-Indië. Bij het dep. van koloniën zijn van eer. r. k. priester, namens een persoon die in Ned. Indië den lande heeft gediend, ontvangen 5 stuks Oos- lenrijksche effecten van 1 Mei 1847, ieder groot ƒ1000, Konvenzionsmunze" met de coupons, van 1 Mei 1862 tot 1 Mei 1876, uitmakende de bezit ting van dien persoonals teruggave van wederregtelijk door hem genoten gelden; terwijl aan het bij de toezending gedaan verzoek, zoo mogelijk, zal worden voldaan. In de zitting van den hoogen raad van eergisteren is o. a. uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. W. E. de Man, die door de regtbank te Dordrecht en het prov. hof van Zuidholland is veroordeeld ter zake van beleediging door woorden van een magistraatspersoon, strekkende om zijne eer en kieschheid aan te tasten. Dat beroep is verworpen. Eergisteren is bij de arrond.-regtbank alhier behandeld de zaak van P. Kleyn, gewezen lakei bij 11. K. II. prinses Marianne, beklaagd van in den nacht van 25 op 26 Junij 11. op het buitenverblijf Rusthof, aan den secre taris van H. K. H.den heer J. van Rossum, moedwillig te hebben toege- bragt slagen, waardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. De beklaagde ontkende de aanvaller te zijn geweest en beweerde, dat hij zich enkel had verdedigd tegen den aanval en de bedrei gingen van den klager (van Rossum). Het openb. min. concludeerde tot schuldig-verklaring van den bekl.dochuit hoofde van de verschillende verzachtende omstandigheden hier aanwezig, tot toepassing van slechts eene gevangenisstraf van eene maand. De advocaat, mr. M. S. Pols, die voor den bekl. als verdediger optrad, beweerde dat hier enkel wettige zelfverdediging had plaats gehad. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op 6 Aug. aanst. Aanst. Zondag, des morgens ten 10 ure, zal op plegtige wjjze de in wijding plaats hebben van de nieuwgebouwde Evangelisch Duitsche kerk, op het Birjenburg alhier. Ook des avonds ten 7 ure zal er eene godsdienst oefening gehouden worden. Als dan zal, naar men verneemt, de opper- hofprediker Hoffman, van Berlijn, het woord voeren. Heden heeft aan het ministerie van binnenl. zaken de aanbesteding plaats gehad van het inkepen of vlakken en creosoteren van 84,000 stuks houten dwarsleggersten behoeve der staats-spoorwegcn. Daarvoor waren zeven inschrijvingsbilletten ingekomen, waarvan de minste inschrijver was de heer A. W. Snaters, directeur der maatschappij van houtbereiding te Amsterdam, voor de som van ƒ54,875. Heden heeft alhier de eerste bijeenkomst plaats gehad van afgevaar digden der Duitsch-Oostenrijksche telegraafvereeniging, die door den mi nister van binnenl. zaken met eene korte voorafspraak werd geopend. BUITENLAiVDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 30 Julij. Lord Russell heeft heden in het hoogerhuis zitting genomenonder den naam van graaf Russell van Kingston Russell. In de plaats van lord Russell is tot lid van het lagerhuis gekozen de heer "Western Wood, de kandidaat der liberale partij. Door het admiraliteitshof is den 25slen dezer aan de bemanning van 11 vaartuigen, voor verleende hulp bij het stranden van het schip Batavia, kapitein Borchers, van Batavia naar Amsterdam, op de Kentish Knock, de som van 1200 toegekendalsmede 400 voor het aan boord brengen van een anker en ketting en het aanwenden van pogingen om een Nederl. loods te bezorgen aan het schip Maria Veronica, kapt. Mulder, mede van Batavia naar Amsterdam. Men berigt dat eenige weken geledenop de westkust van een tot de Hebriden-groep behoorend eiland, aan het strand eeneflesch is gevonden, in houdende een, aan beide zijden met potlood beschreven, stuk zeer zwaar papier, waarop het volgende te lezen was: Aan boord van het stoomschip Pacific, van Liverpool bestemd naar New-York. Het schip is op het punt van te zinken. Wij hebben op een ijsschots gestooten. Aan boord heerscht algemeene verwarring. Van alle zijden zijn wij door de ijsbergen ingesloten. Ik ben overtuigd dat er geene redding meer mogelijk is. Het schip zinkt in de diepte. Ik schrijf dit, omdat, wordt ooit deze flesch gevonden, onze vrienden in Engeland weten zouden wat er van ons geworden is. Dat hij wien dit papier in handen komt, toch dadelijk den inhoud daarvan bekend make." Het bedoelde schip is de Pacificdie op 23 April 1856 van Liver pool vertrok en waarvan men verder niets heeft vernomen. Er waren 300 menschen aan boord, die waarschijnlijk alle zijn omgekomen. Bit Calcutta meldt men dat de Indische regering besloten had eene commissie van drie personen naar Ladak en Lhassa in Tibet te zenden, om er, vooral in het belang der wetenschap, maar ook in het belang des'har, dels onderzoekingen te doen. De commissie zou waarschijnlijk over China terugkeeren. Berigten uit New-York melden dat de kamer der afgevaardigden met algemeene stemmen besloten heeft aan den generaal Mac Clellan en zijne divisie dank te betuigenvoor de beslissende overwinning in Westelijk Vir ginië behaald. Het wels-ontwerp betreffende de leening is door de beide kamers aangenomen en wacht alleen op de goedkeuring van den president Het artikelwaarbij de nieuwe regten aangewezen waren tot betaling van de rente der nieuwe leening, is door den senaat verworpen. Daarentegen is er een artikel bijgevoegd, waarbij de secretaris van finantiën getnagtigd wordt om, wanneer hij het noodig oordeelt, schatkist-bons uit te geven tot een bedrag van 30 millioen dollarsdeze bons zullen over een jaar ver! vallen en 6 pCt. rente geven. Het borstbeeld van John Tyler, voormalig president der Vereenigde Staten, die voor het Zuiden partij heeft gekozen" is var. den koepel van het kapitool weggenomen. Berigten uit China van 1 Junij melden dat de opstandelingen groote verwoestingen hebben aangerigt in de omstreken van Nankin; zij hebben echter niet verder kunnen doordringendaar de Engelschendie te Tsin- Kiang warenzich tegen hunnen logt hebben verzet. Zij bedreigen Tien-tsin maar de aldaar aanwezige Europesche magt heeft die belangrijke positie in bescherming genomen. FRANKRIJK. PARIJS 30 Julij. De komst van den koning van Zweden, Karei XV, is thans zeker de Zweedsche legatie heeft er aankondiging van gedaan. Het bezoek van den koning van Pruissen in het kamp van Chalons na 15 Augustus wordt niet meer in twjjfel getrokken. Er zijn nog een aantal regimenten aange wezen om tegen dien tijd derwaarts te gaanzoodat aldaar 50,000 man zal vereenigd zijn. De Pays deelt eendoor den secretaris der redactie van dat blad ge- teekend, berigt van den volgenden inhoud mede: Mgr. de Me'rode weigerde, in weerwil van het bevel van den Paus en van kardinaal Anlonelli, een pausselijk soldaat die een Fransch soldaat verwond had, aan den Franschen krijgsraad over te leveren. Toen op die uillevering op nieuw bij hem aange drongen werd, begaf mgr. de Me'rode zich in drift naar generaal Goyon, tegen over wien hij eene dreigende houding aannam en uitdrukkingen bezigde, die voor keizer Napoleon zeer beleedigend waren. De generaal lag hem het stilzwijgen op en voegde hem toe: «gij draagt een priesterkleed en dat belet mij u een paar oorvijgen toe te dienengij kunt het er echter voor houden dat gij die van mij ontvangen hebt; hebt gij overigens lust u van uw gees telijk gewaad te ontdoendan zal ik mijn generaals-uniform afleggen en wjj zullen duelleren." De heer de Me'rode weigerde aan die uitnoodiging gevolg te geven op grond van zijr. priester-ambt. Desniettemin antwoordde gene raal Goyon hem, dat hij, in elk geval, bleef bij wat hij gezegd had en het er voor hield dat hij met woorden de bedoelde beleediging op hem had toe gepast. De pausselijke soldaat werd daarop gehaald en aan den krijgsraad overgeleverd. Dit artikel heeft alhier groot opzien verwekt en de opname in een rege- rings-orgaan toont aandat de keizer den generaal krachtig zal ondersteu nen. Men is van meening dat de Paus er toe zal moeten komen om zijnea minister op te offeren. Dezer dagen heeft de keizer, op voordragt van den minister van on derwijs, eenige verordeningen vastgesteld, betreffende het lager onderwijs, en onder anderen bepaald, dat er ten platten lande boekerijen zullen wor den opgerigt, en dat er, onder het toezigt van den minister, werken zullen worden geschreven om te worden gezonden aan de gemeenten, waar tij door de onderwijzers in de schoolgebouwen zullen worden bewaard. D( werken, welke betrekking hebben lot de gezondheidsleer, de praclische landbouwkunde, de aardrijkskunde en de geschiedenis, zullen ook, volgens het rapport van den minister, moeten dienen om de gebeurtenissen van het land in haar ware daglicht te doen voorkomen en om in Frankrijk de getrouwheid aan de keizerlijke dynastie en de door haar bewezene diensten meer en meer populair te maken. Le Siècle deelt een brief uit Konstantinopel mede, waarvan de schrij ver niet deelt in de gunstige verwachting, die de eerste regeringsdaden van den Sultan hebben opgewekt. Algemeen zegt men, alzoo drukt hij zich uit, dat de vorige Sultan zich zeer geduldig onderwierp aan de voogdij der onderscheiden Europesche gezanten, welke hier allen, meer of min, de rol van den Russischen diplomaat Menlschikoff spelen. Men zegt, dat Sultan Abdul Aziz voornemens is naar eigen inzigt te regeren. Is dat niet wat vermetel? Heeft Turkye zich bij Europa's raadgevingen zoo slecht bevon den, dat het daarvoor de ooren sluiten moet? Abdul Medschid was zeer ingenomen met Frankrijk. Adul Aziz gelooft, zegt men, dat Engeland meet onbaatzuchtig is, en helt naar dien kant over. Zou ook dit niet eene bron van groote ongelegenheden kunnen worden? Mijns inziens zou de regering van den nieuwen Sultan, meer gevaren voor Turkye kunnen medebrengen dan die van den vorigen. Abdul Medschid liet een ieder met rust; Abdul Aziz zal alles in onrust brengen. Hij vermeerdert de vloot en reorganiseert het leger. In de provinciën des rijks zal hij 400,000 soldaten op de been hebben. Den ganschen dag laat hij de troepen oefenen. De artillerie, het geliefkoosde wapen van de Turkendoet zich hier van den morgen tot den avond hooren. Waartoe moet dat alles leiden? Europa zal tochin eenen strijd met Turkye, altijd de sterkste partij zijn. Ik voor mij zon liever gezien hebben, dat de nieuwe Sultan zijne regering met openbare werken van algemeen nut aanving, dat hij wegen en kanalen aanlegde, Je stralen van Konstantinopel plaveide, het oude Stamboul voor de beschaving openstelde: dat zou in mijn oog een voorbode van Turkye's wedergeboorte zijn geweest.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2