leydsche courant. VRIJDAG 2 AUGUSTUS. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BWNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, I Augustus. PliOCDSTERBAAL tan de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Ley den den 30slen Julij 1861 zijn ingeleverd. Op heden den één en dertigsten Julij des jaars achttienhonderd één en zestig in de Gemeente Leyden is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op bet Raadhuis plaats genomendes morgens ten negen ure. Het Bureau is zamengesteld uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de tleeren M. G. ten Sande en Mr. H. P. J. Tollens, leden van den Gemeenteraadstemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hem den 30stcn Julij 1861 oyergebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. Dc zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vierhonderd negen en negentig slembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken le zijn één meer en dus grooter als bet getal dier kiezers. Nadat de briefjos zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard acht stembriefjes, waarvan één onder teekend en zeven niet ingevuld zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vierhonderd één en negentig. Van dit getal zijn uitgebragt op de beeren S. A. Meerburg 338 stemmen, Mr. M. II. A. Lisman 152 stemmen, C. Vollebregt één stem. Heeft alzoo de meeste stemmen verkregenzonder dat het verschil tusschen bet getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden op de stemming van invloed heeft kunnen zijn, de heer S. A. Meerburg. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad van Leyden de lieer SAMUEL ADRIANUS MEERBURG. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevondeu. Gedaan te Leyden den 31sten Julij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Voorzitter. M. G. ten SANDE, c H. P. J. TOLLENS, \Stem0Pnemers- Wij vernemen dat de luit. kolonel dr. P. Bieekcr, dirigerend officier van gezondheid lslc klasse bij het Indische leger, thans alhier woonachtig, door Z. K. 11. den groothertog van Hessen benoemd is tot kommatideur 2dc kl. van de orde van Philips den Grootmoedige. II. BI. de koningin die heden een bezoek aflegde bij jhr. mr. 1). T. Gevers van Endegeest, op den huize Eudegeest, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om, vergezeld van dien heer, hervvaarls te komen ten einde de sterrewacht te hezigligen. Z. BI. de koning van Beijeren heelt, bij gelegenheid van zijn verblijf binnen deze stad op eergisteren, ook een bezoek gchragt aan dc kweekerij van de hh. von Siebold Comp.en die inrigtingvooral de aldaar aan wezige schoone collectie. Japansche planten, met belangstelling en blijkbare ingenomenheid bezigligd. Naar wij vernemen is de schade aan den korenmolen aan den hoogen llijndijk, die op Vrijdag II. door den bliksem werd getroffen, niet gering te achten; zij moet op ƒ1000 zijn begroot. De roê, die et' is uitgehaald, was aan het (op-end grootendeels verkoold. Heden hebben hij de verschillende legercorpsen de lolingen plaats ge had ouder de miliciens der ligting van I860, ten einde te heslissen wie hunner, voor de ontbrekende vrijwilligers, langer dan 5 maanden in werke lijke dienst zal moeten verblijven. Op den 12den Julij, des middcrnachts, ontstond er brand bij den lieer W. van der Breggen te Rijnsatcrwoude, terwijl deze en zijne echtgenoot af wezig waren. Onvoorzigtigheid van liet kindermeisje deed de gordijnen van een der ledekanljes der kinderen vlam vatten. Deze deelde zich onmiddellijk aan andere voorwerpen mede, zoodat spoedig de geheele kinderkamer in volic vlam stond, en de brand dus een dreigend aanzien verkreeg en allernoodlot- tigste getolgen had kunnen hebben, daar twee kinderen letterlijk door de vlammen omringd waren. De jongeling G. Klaarmanop dien oogenblik in httis aanwezig, om zijn heer af te wachten, ijlt naar de plaats des onge- luks, redt in de eerste plaats de kinderen en neemt vervolgens, door zijne tegenwoordigheid van geest, zulke gepaste maatregelen, dat de brand spoe dig geheel gebluseht en de vernieling van hel woonhuis en den inboedel voorkomen werd. De Tielsclte maatschappij tegen brandschade, bij welke do inboedel was verzekerdvan de zaak door haar correspondent kennis heb bende bekomenheeft niet geaarzeld den wakkeren jongeling eene gratifica tie toe te kennenvergezeld van een zeer verccrend getuigschrift. (H. en Effbl.) Als eene bijzonderheid en mogelijk nooit voorgekomen geval kan ge meld wordenzegt de N. R. C.dal een onzer sladgenooteneen jonge ling genaamd H. E. S.als dienslpligtige voor de nationale militie lotende, op den 2dcn Blaart 1855 heeft getrokken N°. 853 en dat Item op heden den 31stcn Julij 1861 voor de schutterij lotende, hetzelfde N°. 853 ten deel ge vallen is. Uit Zwolle meldt tnen liet volgende: Voor cenigen tijd zijn op een avond twee kolonisten uit de Ommerschans ontvlugt. Den volgenden mor gen ontdekte men, dat er van eene scheepstimmerwerf te Avereest onder scheidene gereedschappen waren gestolen. Een van de vluglelingenzekere Singeling, werd weldra gevat en bekende de bedoelde gereedschappen met zekeren Hendriks, die nog voortvlugtig was, te hebben ontvreemd en gaf verder opdat H. die was gaan verkoopen en hij hem niet terug had ge zien. Ongeveer vier weken later werd H. gevangen genomen; deze bekende ook den diefstal te hebben bedreden en het gestolene te hebben verkocht, doch beweerde, met S. wel afspraak le hebben gemaakt om te ontvlngten, maar geenc gelegenheid te hebben gehad, om dit plan te gelijk met hem ten uitvoer te brengen, ook dat hij den diefstal alléén bedreven had en S. volstrekt niet had gezien. Genoemde S.daaromtrent gehoord, beleed alsnu dat hij H. niet had gezien en de gereedschappen ook niet had gestolen, maar, hij zijne gevangenneming van de veldwachters den geplecgden diefstal in al deszclfs bijzonderheden vernomen hebbende, heeft gemeend, deze gele genheid niet te mogen laten ontsnappen, om zich te doen veroordcelen ten einde zijn verblijf in de Ommerschans met dat in de gevangenis te verwisselen. Het zal wel tot de zeldzaamheden beliooren, dat men een beklaagde, in plaats van zijne schuld, van zijne onschuld moet overtuigen. De inspecteur in de lstc inspectie van fortificatiën, of hij zijne afwezig heid, de eerstaanwezende ingenieur te Groningen, zal in het openbaar en bij enkele inschrijving aanbesteden het houwen van eeiie kazerne te Leeuwarden. De jnsclirijviiigs-hiljetten zullen op den lCden dezer bij den eerstaanwezenden ingenieur te Groningen moeten worden bezorgd en de opening daarvan zal geschieden den 17de° daaraanvolgende, des morgens ten 11 ure, hij W. Lubbers, in het logement de Stad Dokkum te Leeuwarden, alwaar na den 9dcn dezer het bestek zal liggen. Door den brigadier der maréchaussee 31 anus en den maréchaussee de Graaf, le Hulst gestalionneerdis in den nacht van 28 op 29 Julij, onder de gemeente St. Janssteén, aangehouden eene bende smokkelaars in lompen, ten getale van 18 man. Het is hun gelukt de namen der smokkelaars (e weten te komen, er. ook, niet zonder krachtigen tegenstand, zich van de lompen, 589 Ncd. meester te maken. De Groenlandsvaarder Dirkje Adamakapt. Wildts, is op 28 Julij, na eene afwezigheid van p. m. vier maanden, aldaar teruggekeerd met eene vangst van een paar honderd robben. De logt is dus ook dezen keer mislukt. Te 's Hertogenbosch heeft zich eene commissie gevormd uit het kerk bestuur en de leden der parochie van S'. Jan, met het doel om bijdragen in te zamelen tol liet schenken van een aandenken aan den onlangs opge- treden bisschop van Haarlem, die, gelijk men weet, vroeger aan die parochie was verhonden. Uit Luxemburg meldt men dat Z. K. 11. prins Hendrik aldaar is aan gekomen. De stenden zijn tegen 6 Augustus tol eene buitengewone verga dering bijeengeroepenten einde over eene vooi'dragt op de drukpers te beraadslagen. 's GRAVEN HAGE 1 Augustus. Z. BI. heeft benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon de hh. II. J. van Es en J. Tersieeg, den eerste gepensioneerd magazijnmeester bij de directie der marine le Willemsoord, en laatstgemelde gepensioneerd pak huismeester van levensmiddelen en kleeding der marine le Amsterdam. Z. 31. heeft aan jhr. mr. L. G. J. F. de Paul üuchasiel, Ned. minis ter-resident hij het hof van Rome, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van den II. Conslantijn, hem door den koning van het koningrijk der Reide Sieiliën den lGdc" April jl. verleend. Tot notaris le Alkmaar is benoemd dc lieer J. Rakker Schut, thans notaris in de gemeente Haarlemmermeer. Z. BI. heeft aan den kapitein E. J. Slengardc, van het balaillon jagers n°. 27, in Wcsl-Indië, waarnemend inspecteur der domeinen, van de nijverheid en den landbouw in Suriname, op zijn verzoek, een eervol !i ontslag verleend uit de militaire dienst, met definitieve benoeming tol de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1