leydsche courant. MAANDAG 29 JULIJ. J)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Be Prijs der Courant is 12 in liet jaar} de afzonderlijke Nommers ivorde?i tegen 10 Centen afgegeven B|| deze Courant behoort Bijblad lï». 13. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN27 Julij. Heeren vrijwillige jagers der Leydsche hoogeschool zullen den 13den der volgende uiaand alhier het 30-jarig herinneringsfeest vieren. Bij het hevige en langdurige onweder, dat gisteren, in den vroegen moren, over deze stad en omstreken woedde, heeft de bliksem aan den korenmolen aan den hoogen Rijndijk, onder Soeterwoude, het top-end van eene roè beschadigd en var, binnen een molensteen verbrijzeld. Een gedeelte van liet riet, dal reeds vlam had gevat, heeft men nog tijdig mogen blus- sclien. Voor ongeveer 30 jaren werd de molen door den bliksem geheel in de asch gelegd, en sedert de herbouwing is hel thans de tweede maal dal hij is getroffen geworden. Bij kon. besluit van den 6dcn dezer is ingetrokken het kon. besluit van den 29sie° April 1825, n°. 106, waarbij aan de plaatselijke besturen magli- ging is verleendom, op hunne kosten, alle veroordeelingen tot boete in correctionele en polilie-zaken te doen vervolgen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 98 tot 132 personen. Men leest in n°. 4 van het Tentoonstelling-nieuwsdat gedurende de algemeene nationale tentoonstelling, te Haarlem, aldaar wordt uitgegeven: Leasing Collard (n°. 1197) en Emeis (n°. 1196) leveren ons beiden proe ven van schoongemaakt papier, dat door het zoogenaamde vuur bedorven was, en wij wenschen deze beide inzenders, vooral den laatste, geluk met de proevenwelke zij ons toonen. 't ls daarmede als met de uitvinding van oude schilderijen te verdoekenaan de kunst en aan de wetenschap beide zijn door die uitvindingen onbetaalbare diensten bewezenen wij juichen van ganscher harte de mannen toedie het op de tentoonstelling aan duizenden, die het niet wisten, bewijzen, dat hoe oud, hoe verweerd of vervnnrd eene plaat of een boek ook zijn moge, het daaromjiog niet gansch en al verloren is, maar dat er middel beslaat om het, zoo niet geheel als nieuw, dan toch weder toonbaar te maken, floevele duizende keurige etsen en gravurenhoeveel kaarten zijn er verloren gegaan, omdat zij er, door ouderdom gevlakt en zwart geworden, onbehagelijk uitzagen en voor niets meer schenen te deugen dan om naar den papiermolen gehragt te worden. Be proevenwelke door de beide hier boven genoemde inzenders geleverd zijn, achten wij volkomen gelukten wij kunnen den bezitters van oude, ver vuurde en verweerde platen niet genoeg aanraden, om zich met een van deze heeren te verstaan omtrent het schoonmaken van hunnen kostbaren eigendom." De algemecne synode der Nederl. herv. kerk heeft met belangstelling kennis genomen van eenen brief van den kerkeraad der Nederd. herv. ge meente te Leydendd. 20 Maart 1861, houdende berigt: »dai die kerke raad ter bevordering van de belangen van het fonds lot verbetering der schraalste predikants-tractemeiilen elk kerkeraadslid had uilgenoodigd lot eene jaarlijksche bijdrage en de medewerking van de hoogleeraren in de godgeleerdheid, en van de hoogleeraren iu de voorbereidende wetenschappen tot de godgeleerdheid, had ingeroepen om ook ondersteuning van het fonds bij de studenten te verkrijgenen dat deze pogingen met eene gunstige uit komst waren bekroond. Volgens opgaven van den quaestor-generaal der synode, is ten vorigen jare aan giften en legaten ten behoeve van de algemeene weduwenbeurs in gekomen eene som van ƒ1222.70, en ten behoeve van liet fonds tot verbe tering der schraalste predikants-tractemenlen /9619.63j. De N. R. C.van officiële zijde daartoe in staal gestelddeelt cenige bijzonderheden mede omtrent de quaestie van de overlaud-mail naar Singa pore en Nederl. Indië. Daaruit blijkt dat de berigten, als zoude door de Britsche regering reeds met de Peninsular and Oriental Company overeenge komen zijn om de vecrtiendaagsche mail weder in werking te brengen, ais geheel ongegrond of althans als voorbarig moeten beschouwd worden. Tot nadere officiële aankondiging vertrekt de mail slechts eenmaal 's maands. Door den gemeenteraad van Delft is benoemd tot lecraar in de Neder- landsche taal en geschiedenis aan hel gymnasium aldaar, de heer M. A. de Joiigli, litt. hum. doet. te Lochem en door den gemeenteraad van Leeuwar den zijn aan het gymnasium aldaar benoemd: tot docent in de nieuwere talen de heer P. H. van Moerkerken, secondant te Geestbrug, en lot onderwijzer in de wiskunde de heer 11. Werkman, docent in de wis- en natuurkunde aan het gymnasium te Arnhem. Woensdag II. zijn de eerste peren uit Duilschland over Rotterdam naar Engeland verzonden. Men verneemt dat de appelen en peren in de Gel- dersche streken dit jaar schaarscher zullen zijn, dan in vele jaren hel geval is geweest. Men verneemt dat door wijlen den ambachtsheer van Stellendam, ®r- Can, aan de diaconie, de kerken den predikant aldaar, ieder, de som van ƒ2000 is gelegateerd. De sub-commissie der aan de tentoonstelling van nijverheid te Haarlem verbonden loterij heeft, behalve de vroeger opgegeven voorwerpen, voor die '«terp nog het volgende aangekocht: eene elegante dames-werktafel van van Zeyl uit Arnhem; een Japanschen schotel op voet, van W. A. Franse te Haarlem; een schrijfbureau van D. Sicm te Amsterdam; een prachtig gelakt tafeltje en dito theeblad, van Nooijen te Rotterdam, een bronzen ornament, van L. Schiitz te Zeist; een uitstekend fraai stel, bestaande uit een tafellaken met twaalf servetten, van Crols en C°. te Boxtel; een ijzeren stoel, van J. Scheflers te 's Heriogenboscheen prachtigen albasten schotel met twee dito vazen, van C. M. van der Haas, te Utrecht. Behalve een aantal kleine voorwerpen van G. S. Martin te Zeistkomen nog voor da mes-werkmandjeshanglantaarns, wollen- en rijtuigdekensenz. Aan de diaconie van de herv. gemeente te Bunschoten is door wijlen den heer Mooi een derde zijner nalatenschap (ƒ4100) vermaakt. De diaco nie en ook het collegie van kerkvoogden van die gemeente ontvingen ook elk 500, hun door wijlen de wed. G. Nagel gelegateerd. Te Groningen is Dingsdag II. brand ontstaan in de woning van den heer A. H. v. d. Wal, handelaar in steenkolen en depothouder van de nieuwe Rotterdammer gas-olie, en wel in het benedenste gedeelte van het gebouw, zijnde een pakhuis, waarin eene aanzienlijke hoeveelheid steenko len, soda, en voor ongeveer ƒ2000 van genoemde olie was opgeslagen. Het gebouw is geheel uitgebrand en van den inboedel, geld, kostbaarheden, enz., heeft men niets kunnen redden. De belendende panden hebben mede veel geleden. De eigenaar en bewoner van het afgebrande pand, die kort na het uitbarsten van den brand vermist werd, is jammerlijk in de vlam men omgekomen. Het verbrande geheel verkoolde lijk is van onder het puin te voorschjjn gehaald. Bij het lijk vond men eene doos, waarin eenig goud en zilver, dat hij nog schijnt te hebben willen redden. Hij laat eene weduwe en een zoon na. Donderdag morgen werden de ingezetenen van genoemde stad op nieuw verontrust bij het vernemen dat er een brand was uitgebarsten in het huis van den lieer Smit, onmiddelijk naast het eerst afgebrande perceel gelegen. Men vermoedt, dat zich eenig vuur van een der balken van het afgebrande gebouw heeft medegedeeld aan een daaraan sluitenden balk van de behuizing van Smit. Het geheele bovengebouw is afgebrand met al de goederen, die zich daarin bevonden. Naar men meldt is door den lieer Fournier, te Breda, op het gebied der photographie eene nieuwe ontdekking gedaan, die zeer belangrijk moet zijn. Zij moet daarin bestaan, dat het hem, door eene tot heden onbe- Kcnde en geheel nieuwe toepassing der genoemde kunst, ook mogelijk is beelden met bewerking van olie op doek te brengen. De beelden of schil derijen, volgens deze wijze vervaardigd, zijn door den heer Fournier Ier bezigtiging gesteld. Te Ossendrecht heeft een persoon, die sedert cenige dagen aan krank zinnigheid lijdende was, den duivel uit zijne vrouw willen bannen, waar toe hij een beitel gloeijend had gemaakt. De vrouw, zijn voornemen be merkende, nam de vlugt, doch werd spoedig door haren man achterhaald, die haar verscheidene brandwonden, lot zelfs in den mond, toebragl. De vrouw werd echter gelukkig door een arbeider ontzet, daar zij anders zekerlijk onder zijne handen zou hebben moeten sterven. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Uit 's Heriogenbosch meldt men dat Woensdag 11. de regler-commis- saris en de officier van justitie aldaar naar Tilburg zijn vertrokkenom onderzoek te doen in eene treurige zaak. De heer P., fabrikant aldaar, uioet in drift een sloot aan een zijner werklieden gegeven hebben, waar door deze achterover op een aanbeeld viel. De man klaagde eenige dagen later en overleed spoedig, naar men wil, aan de gevolgen van dien beko men stoot. Te Grevebicht in Limburg zijn in het begin dezer week 14 huizen en schuren afgebrand. Een paard eu 3 kocijen zijn daarbij omgekomen. De schade bedraagt ƒ25,000. Men leest in The prairie Farmereen nieuw Amerikaansch weekblad, van 4 Julij jl.dat mevr. Storm te Chicago was aangekomen en aldaar even als vroeger te Milwaukee zich onledig hield met het bijeenbrengen van bouw stoffen voor een werk over velerlei instellingen cn uitvindingen alsmede over den landbouw in Amerika. Op den 16dcn dezer is nabij Parijs overleden onze beroemde landgenoot, de bloemschilder G. J. J. van Os. 's GRAVENIIAGE, 27 Julij. Jhr. mr. Berg van Middelburgh, raad van legatie bij het Nederl. ge zantschap te Parijs, is door Z. M. den koning bevorderd tot officier der orde van de Eikenkroon. Tot raad van legatie is bevorderd de heer J. A. Mazel, thans secre taris bij het Ned. gezantschap te Londen. Z. M. de koning wordt aanst. Donderdag van het Loo alhier terugverwacht. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn heden morgen ten 5 ure naar Liebcnstein vertrokken. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ611.05, door der. consul-generaal te Clirisliania ingezameld; ƒ665.12, bij 'skonings zaakgelastigde te Kopenha gen gestort; ƒ96, bij den Ned. consul-generaal te Bergen in Noorwegen in gekomen; ƒ408.88, namens de lezers van liet te Zurich uitkomende gods dienstig blad die Zeitstimmenƒ445, ingezameld door den Ned. consul te Einden; 200 fr.gift van den heer A. 15. da Costa, Ned. consul-generaal te Rio-Janeiro; ƒ14, gift van een beweldadigde in Friesland. Bij het dep. van koloniën is voor de slagtoffere der overstroomir.gen op Java ontvangen 96giften door den Ned. consul-generaal te Bergen in Noorwegen ingezameld. Een bij het dep. van koloniën ontvangen regerings-telegramgedagleekend Buitenzorg, 14 Junij 1861, luidt: «Zware stoiTbuijen en stortvloeden hou-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1