Per Telegraaf. Gisteren heeft voor hel prov. geregtshof in Zuidholland de behandeling plaais gehad in zake N. van Etteren, sjouwer te Dordrecht, beschuldigd van poging tot moedwilligen doodslag met voorbedachten rade, hebbende hij reeds zes veroordeelingen ten zijnen lasle. Het openb. min. heeft de daad, hem ten laste gelegd, bewezen geacht en eene veroordeeling tot eene tucht huisstraf van 5—20 jaren geeischt. De 10dc algemeene vergadering der vereeniging tot bevordering van fa briek- en handwerk-nijverheid in Nederland zal op 14 Augustus aanst. al hier gehouden worden. De commissie, belast met den bouw van een weeshuis voor de Ned. lierv. gemeente alhier, heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerp van een geslicht tot verpleging van 350 weezen. De tweede kamer is thans lot nadere bijeenroeping uiteengegaan. In de gisteren gehouden zitting werd nog behandeld het wets-ontwerpstrek kende tol goedkeuring eener dading tusschen den staat en de maatschappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster-Schelde, dat na eenige be raadslaging met 42 tegen 10 stemmen werd aangenomen. Voorts werden nog de conclusiën van eenige rapporten goedgekeurd en de raming der uit gaven van de kamer over 1862 in comité-generaal behandeld. BUITENLANDSCOE BER1GTEN. BEL£1B. BRUSSEL, 24 Julij. De aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk en zijne gemalin, dochter des konings, zijn alhier aangekomen. Ten gevolge van het door de leden van den gemeenteraad genomen ontslag, zijn de kiezers tegen 1 Augustus aanst. opgeroepen om tot het doen eener nieuwe keuze over te gaan. ËIGËLAND. LONDEN, 23 Julij. Lord Russell, die, gelijk gemeld is, met den titel van graaf naar het hoogerhuis overgaat, heeft op Guildhall afscheid genomen van de kiezers, met eene rede, waarin hij eene korte beschouwing gaf van de politieke quaesliën, die gedurende den tijd, dat hij lid was van het lagerhuis, de natie hadden bezig gehouden. De Morn. Post maakt de opmerkingdat de som van 400 millioen dol lars, door den president der Vereenigde Staten in zijne boodschap aan hel congres voor het voeren van den oorlog aangevraagdruimschoots toerei kend zou zijn om al de slaven van de ingezetenen der zuidelijke Staten vrij te koopen, en daarmede de hoofdoorzaak van den onzaligen burger krijg weg te nemen. Zalurdag 11. zijn door middel van drie wagens de banknoten van Kossuth en de daarvoor gebruikte drukvormen naar de bank gebragl, al waar zijovereenkomstig de beslissing van het hooge geregtshof, zullen ver nietigd worden. De verschillende brandverzekerings-maatschappijen alhier hebben be sloten aan de weduwe van den onlangs omgekomen brandmeester-generaal Braidwood ee-ne som van 7000 te schenken. De commissie van onderstand voor de noodlijdenden ten gevolge van den hongersnood in Indië heeft, na het sluiten der inschrijvings-lijsten Woensdag jl. hare laatste zitting gehouden. De ingekomen bijdragen be- loopen 110,298 behalve de bijdragen van Liverpool, Edinburg, Glasgow, Dublin enz., te zamer. ongeveer 40 000 Bij die gelegenheid werden officiële rapporten voorgelezen waaruit bleek hoe groot de ellende in Indië is geweest en tevens hoeveel jammer door de tijdige hulp uit Engeland is verzacht. Alleen in de districten flleerut, Agra en Rohilcunde werden ge durende de maanden Februarij, Maart en April 2,508,863 noodlijdenden, dns gemiddeld 28,129 daags, door de algemeene liefdadigheid gevoed. Het aantal dergenen, die ten gevolge van gebrek zijn omgekomen, is echter zeer groot. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Julij. De berigten omtrent eene toenadering tusschen Rusland en Oostenrijk zijn lot hiertoe zeer tegenstrijdig geweest, waaruit men mag afleiden dat er nog geen vast besluit is genomen. Volgens brieven uit Petersburg wordt het Russische kabinet nog steeds krachtig bewerkt, om het gunstig voor Oostenrijk te stemmen. In den raad van keizer Alexander zou over dit punt aanhoudend beraadslaagd worden. De meerderheid der ministers zou, in strijd met de inzigten van vorst Gortschakoff, voor eene toenadering tot Oostenrijk gezind zijn. Het lijk van prins Adam Czartoryski, den leider der uitgeweken Po len, is met groote staatsie ter aarde besteld. Vele in de keizerlijke staats huishouding hoog geplaatste personen woonden de plegtigheid bijde keizerin was er door eenen van hare kamerheeren vertegenwoordigd. Naar men beweert is het bepaald, dat, wanneer nieuwe verwikkelin gen dit niet beletten, ons eskader, onder bevel van admiraal Barbier de Tinan, de Syrische kust tegen het einde van den zomer zal verlaten. De heer Durand, afgevaardigde bij het wetgevend ligchaam wegens het dep. der Oostelijke Pyrencën, heeft de som van 25,000 fr.die hij als lid dier vergadering over 1861 ontvangt, tot werken van openbaar nut in ge noemd dep. bestemd. Uit Lissabon meldt men dat prins Napoleon, tijdens zijn bezoek al daar, aan de regering bet voorstel zou hebben gedaan om aan eene Fransche maatschappij vergunning te geven tot den aanleg van dokken aan den Taag, doch dat dit voorstel beleefdelijk van de hand was gewezen. ITALIË. De generaal Cialdini, overtuigd dal de aanhangers van Garibaldi zeer veel vermogen en in werkeloosheid gevaarlijk zijnen zich willende zuive ren van de verdenking van ingenomenheid tegen Garibaldiheeft terstond na zijne aankomst te Napels stappen gedaanom de hoofden van dien- aanhang voor zich te winnen en hunne medewerking in den strijd tegen ie aanhangers der omver geworpen regering te bekomen. Hij had hen daartoe bereid gevonden en afspraken met hen gemaakt. Dien ten gevolge zijn ve|e officieren van Garibaldi's vrijwilligers weder in werkelijke dienst gesteld en aan het hoofd der mobile burgerwacht geplaatst. Uit Rome meldt men dat de Paus op 23 Julij het vroeger uitgesteld} consistorie heeft gehouden. In eene korte allocutie heeft Z. H. zijne voldoe ning uitgedrukt over het gedrag der bisschoppen en van de verdere gecste lijkheid in Italië; hoewel hij de afdwalingen betreurde van eenige geeste. lijken te Milaan, in Modena en in het koningrijk Napels, alsmede het geestelijk nadeel dat het ledig staan van zekere dioecesen veroorzaakte Hij heeft levens doen blijken van zijne erkentelijkheid voor het bezettenvati Rome door de Franschen, hoewel hij het misbruik niet kon ontveinzen dat de vijanden der orde van de smartelijke daad der erkenning van liet koningrijk Italië maken of nog zullen maken. OOSTENRIJK. WEENEN, 22 Julij. De dagbladen van Pcslh laten zich natuurlijk zeer ongunstig uit over de handelwijze des keizers tegenover Hongarije. Een der bladen zegt het volgende: «De traditionele, jegens Hongarije vijandige Weener politiek heeft weder gezegepraald, maar gebeure wal er wille, wij zijn overtuigd dat zij tegenover de Ilongaarscbe staatsliedenslechts in het oogenblikke- lijk bezit eener onhoudbare vesting is gekomen. Na de erkenning van den wettigen regtsgrondslag en van onze door de staatsregeling gewaarborgde grondwet waren wij tot hel aanbieden van billijke otters en tot voorloopige herziening der besluiten van 1848 bereid; maar Hongarije kan zonder zich zelf in het verderf te storten geenerlei grondwettige bepalingen erkennen oi aannemen." En een ander blad roept uit: «Onze toekomst kan in nieuw lijden bestaan, maar wij zullen eenstemmig dragen en afwachten, want er woont een God boven in de wolkenen wij doen niets anders dan dc wet verdedigen. De afgetreden Hongaarscbe staatslieden zullen in het ambteloos leven de goede getuigenis met zich dragendat zij voor de wetten van Hon garije gestreden hebben." Men verzekert dat de heer Deak aan de hoofden zijner partjj heeft kennis gegeven, dal hij nooit zoude medewerken lot eene transactie, waarbij de historische regten van Hongarije opgeofferd werden, dat is, tot een ver gelijk, dat niet de erkenning van den wettigen toestand van 1848 lot grondslag had. Het is te verwachten dat al de Hongaarsche patriotten, geringe verschillen in hunne meening opgevende, zich naauwer zullen aan eensluiten om dc bedreigde regten des volks te verdedigen. De natie zal echter waarschijnlijk in hare lijdelijke houding volharden, eene houding, die zij heeft aangenomen sedert de keizer door constitutionele instellingen eea doel tracht te bereiken, waartoe absolute middelen niet voldoende zijn geweest. Het antwoord, door den keizer op het Hongaarsche adres gegeven, is door den heer von Schmerling in den rijksraad voorgelezen en met her haald vreugde-gejuich beantwoord. Naar men uit Baden-Baden meldt zullen de koning der Nederlanden e» de hertog van Nassau voor de in September aldaar te houden wedrennen eenen kostbaren prijs geventer waarde van 10,000te weteneen zilve ren ruiterstandbeeldgenomen naar het standbeeld van prins Willem I te 's Gravenbage. RUSLAND. De keizer van Rusland heeft eene nieuwe uitbreiding aan dc emanci patie der lijfeigenen gegeven. Het beginsel der emancipatie is ook loegepasl op de lijfeigenen der kerkender kloosters en godsdienstige vereenigingen, behoorende lot de Gricksch-kalholijke of tot dc Roomsch-katholijke kerk, onder toekenning eener vergoeding voor het verlies, hetwelk die gestichten daardoor lijden. Dc nieuw ingestelde staatsraad voor Polen heeft zijne eerste zitting gehouden. De Russische minister van oorlog, de generaal Suchozanet, die tijdelijk aan het hoofd van het bestuur van Polen is geplaatst, heeft bij dia gelegenheid eene toespraak gehouden. Hij gaf te kennen dat keizer Alexan der gematigden en trapsgewijzen vooruitgang in Polen, gelijk in zijn ge- heeie rijk, beoogt, en ook aan de Polen vrijzinnige hervormingen wil schen ken, mits zij zich van rustverstoringen en oproerigheden onthouden, dewjjl hierdoor de verwezenlijking van 's keizers welwillende bedoelingen zou wor den belet. 's GRAVEND AGE25 Julij. De eerste kamer der staten-gcneraal is bij eengeroepen tot hervatting van hare werkzaamheden tegen Donderdag den 8sten Augustus aanslaande. MARSEILLE, 24 Julij.' Naar men uit Konstantinopel meldt, zal vorst Couza, in weèrwil van den tegenstand van Rusland, een buitengewoon ge zant zenden, om den Sultan met zijne troonsbestijging geluk te wenschen.- De groote tooneelzaal van het serail is ingerigt tot eene werkplaats ter ver vaardiging van gegroefde kanonnen. NEW-YORK, 12 Julij. RO.) De troepen der Unie hebben het kamp der Zuidelijken te Richmountain aangevallen. Dc laatsten zijn geslagen en hebben hun geschut enz. in handen der aanvallers moeten laten. De troe pen der Unie zijn daarop voorwaarts gerukt. De heer Lincoln beeft ge weigerd de correspondentie met Spanje, betreffende St. Domingo, mede te deelenomdat hij meende dat zulks ontijdig zou zijn. De kapers van het Zuiden hebben eenige prijzen gemaakt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2