LEYDSCHE COURANT. 1861. N". 88. WOENSDAG 24 JULIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt „il Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNKNLANDSGHE BEMGTEN. LEYDEN23. Julij. Be gisteren aangevangen kermis biedt eene groote verscheidenheid van 'vermakelijkheden aanen hg eene wandeling door de stad ziet men dat zij ruimschoots gelegenheid geeft om deze weck in genoegens door te bren gen, Voor de beminnaars van het tooneel zal de keuze misschien wel eenige iiiocijclijkheid opleveren. Gisteren avond toch zijn reeds de voorstellingen aangevangen in den Schouwburg, heden zullen die in het Theatre des Va riétés van den heer van Lier beginnenen morgen zal de Salon van de hh. Boas en Judels worden geopend. De directie Breede' en Valois is hier te gunstig bekend om aanbeveling te behoeven. Meer dan eens heeft zij het Bewijs geleverd dat zij voor hare taak is berekenden daar zij onder Baar répertoire ook heeft opgenomen de Jf'andelende Jood (de bekende roman van Sue in een drama hervormd), een stuk dat te 's Gravenhage, zoowel door ljet decoratief als de mise-en-scène, zoozeer de toeschouwers wist te bocijen, zal het, gelooven wij, ook hier niet aan bezoek in den schouwburg ontbreken. De heer van Lier, gedachtig aan den opgang, vroeger hier aan liet door hem aangekondigde stuk te beurt gevallenheeft gemeend het bij gelegenheid der kermis nogmaals te moeten opvoeren, dat velen, die vroeger niet in de gelegenheid waren het te zien, welkom zal zijn. De Salon van de hh. Boas en Judels stond altijd bij ons publick te hoog aangeschrevenom nu niet op een druk bezoek te kunnen rekenen. Even als vroeger zal men zich deze gelegenheid ten nutte maken, om het in zoo vele opziglen keurige spel van den heer Judels te bewonderen. Onder de overige vermakelijkheden mag in de eerste plaats genoemd wor den bel cirque van den heer Wollschlbger, die reeds gisteren avond bewij zen gaf dal hij alles in het werk tracht te stellen om zich de sympathie van het publiek te verzekeren. De vlugheid der sujetten en dc ■•gedresseerd-' heid der paarden verwekken bewondering, en de comieken Arthur en Ber- trand weten aan hel geheel eene vrolijke afwisseling te geven. Met dit cirque treedt in concurrentie het groot Honden-én Apen-theater van L. Verdi, waarin viervoetige kunstenaars den mensch in de rijkunst en vlugheid van beweging trachten te evenaren, en de geit Esmeralda door hare kunslver- rigtingen en gehoorzaamheid aller bewondering tot zich trekt. Eene voor stelling in dit theater wordt met genoegen bijgewoond en strekt ten proeve hoe ver 's mensehen geduld het in de afrigting van dieren brengen kan. Onder het overige, dat de kermis ter beschouwing aanbiedt en een be zoek waardig is, moet genoemd worden mevr. Clofullia, in Zwitserland geboren. Deze vrouw heeft het gelaat omzet met eenen dikken langen baard, ter lengte van 27 strepen, en hare armen zijn met fraai donzig baar bezet. Een certificaat van Ulrcchtsche geneesheerendat ter inzage ligt, strekt den bezoeker tol waarborg dat hier geen bedrog in het spel is, iets dat men in dit geval ligt zou vermoeden. Voorts het Museum van mechanische tableaux van den heer A. Dupont, waarin meesterstukken var. werktuigkunde worden ten loon gesteld, waarvan men hel oog moeijelijk kan aftrekken. Hoewel juist geene kermisvermakclijkheidis het groot ontleedkundig Mu seum van deu heer J. Gross een bezoek overwaardig. Met bewondering aanschouwt men den inwendigen bouw van het menschcltjk ligchaam, en de bezigtiging van vele andere bijzonderheden, die zich aldaar aan het oog voordoen, kan eene leerzame en hoogst nuttige strekking hebben. Wij vestigen ook de aandacht op de hierachter geplaatste aankondiging omtrent de tentoonstelling van de met roem bekende hond Lelie, die kaart en domino speelt, en hare dochter Norma, die alle rekenkundige voorstel len oplost. Kunstliefhebbers zullen de voorstellingen met genoegen bijwonen. Binnen- en builenlandsche dagbladen hebben met lof van deze dieren gewaagd. De werklieden, leergasten en jongens var, de boekdrukkerij der hh. Do Breuk en Smits alhier hebben gisterenonder geleide van hunnen patroon, de nationale tentoonstelling te Haarlem en de uitgebreide éta blissementen van de hh. Johs. Enschedé en Zn. aldaar bezocht. Na eene wandeling in den Haarlemmerhout en het bezigtigen van nog eenige merk waardigheden zijn zij met een voor dit toglje afgehuurd jagt, ten hoogste voldaan en in voorbeeldige orde, huiswaarts gekeerd. Op den 19dc" dezer had te Breda dc 16dc vergadering plaats van de vereeniging voor de Flora van Nederland en zijne overzeesche bezittingen. Jkiet minder dan bij vroegere gelegenheden leverden ook 1111 de verschillende mededeelingen op deze bijeenkomst belangrijke bijdragen voor de kennis «nzer flora op. Bij andere besluiten is ook bepaald, dat de gelegenheid, om van belangstelling in de werkzaamheden der vereeniging te doen blijken, oteer algemeen zal worden opengesteld door, bij de klasse van honoraire kden, eene nieuwe te vormen var. donateurs. Tegen eene jaarlijksche con- 'nbuiie van ƒ2.50 zullen aan deze dc gedrukte verslagen der vereeniging gratis worden toegezondenofschoon de prijs van deze bijna met ge noemde som gelijk staat. Na de vergadering had de gewone gemeenschappelijke maaltijd plaats, in het hotel de Flandres, terwijl eenige leden zich verbonden tot eene botani sche excursie in de provincie Limburg. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd Leyden bepaald. Omtrent de aardappelen, die voor weinig tijds door hun frisch en weelderig loof, de beste verwachtingen op eenen goeden oogst deden koes teren, luiden de berigtcn in deze omstreken thans minder gunstig. Niet alleen dal reeds het loof is aangetast, maar ook de vruchten beginnen meer en meer de sporen der ziekte, en schier in gelijke mate als vorige jaren te vertoonen. Wat de inzameling van het hooi betreft, de landlieden ver klaren eenparig, dat er dit jaar bij eene uitmuntende qualiteit een overvloed gewonnen wordt, die veler verwachting verre overtreft en er daarenboven, wegens het groeizame weder, zekere vooruilzigten beslaan op eene ruime hoeveelheid nahooi. Dc Londensche Times bevestigt het berigt, dat het hoofdbestuur der Brilsche brievenposterij teruggekomen is van zijn besluit, om de tweede maandelijksehe gelegenheid lot briefwisseling met China en den Indischen Archipel op te heffen. Wij twijfelen er niet aan, of dit berigt zal hier te lande met groot genoegen worden vernomen. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zes eerste maanden van 1861, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 27,980,618.12;, zijnde 423,974.50} minder dan in 1860. De minister van marine zal op 5 Augustus 0. a. doen aanbesteden de levering van 2600 Ned. kan jenever, met accijns, en 2600Ned. kan, zonder accijns, alsmede van 3600 Ned. ponden gewoon zout. Tc Delft had Zaturdag namiddag het volgend ongeluk plaats. Aan ïiet in aanbouw zijnde schoolgebouw op dc Molslaan was men bezig de dak pannen op te leggen, toen plotseling een der twee aan elkander gebonden ladders brak en een zevental werkliedendie zich tot het opsteken der pannen daarop bevonden, naar beneden stortte. Zes hunner zijn er met eenige kneuzingen afgekomen, doch de zevende, die boven aan stond, is derwijze aan liet hoofd en de borst gewond dat er weinig hoop op het behoud van zijn leven bestaat. Zaturdag II. had te Rotterdam de gewone jaarlijksche wedstrijd plaats van de kon. Ned. jaglclub, die vereerd werd met de tegenwoordigheid van flü. KK. 1111. prins en prinses Hendrik. Met een vauxhalt in den Doele en het afsteken van een vuurwerk werd dit nationale feest besloten. Hel getal der bezoekers van de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem is steeds toenemend. In de eerste week is zij door 6900 personen bezocht, in de tweede week door 7864, in de derde week door 9580, cn in de vierde week door 10139 personen. De algemeene vergadering der broederschap van candidaal-notarissen in Nederland zal op den 9de" Sept. aanst. te Amsterdam gehouden worden. Naar men uit Amsterdam meldt beslaat het gegronde vooruitzigt dat de Victoria regia, in den hortus botanicus aldaar, weldra zal bloeijen. Reeds zijn er twee knoppen, ter grootte van een appel, zigtbaar. De militairen, die in de legerplaats te Zeist zijn gekampeerd, zullen zich gedurende den kamptijd des Zondags naar de gemeente Soesterberg be geven. ten einde de godsdienstoefeningen aldaar bij te wonen. Zondag 11. hebben Z. M. de koning cn Z. K. H. de prins van Oranje dc godsdienstoefening in het kamp van Milligen bijgewoond, onder het ge hoor van ds. van Marken, van Amsterdam, die bij die gelegenheid sprak over Mallh. XXIII: 27b. Na de godsdienstoefening hielden de troepen parade. Te Winschoten bad Donderdag 11. een verschrikkelijk ongeluk plaats. Bij den bouw ecner bierbrouwerij waren de werklieden bezig met het weg nemen der stutten uit een der kelders, waardoor het gewelf instortte en drie oppassende werkliedenbenevens een paar knapen, onder de steenmassa werden bedolven. Het gelukte de beide knapen, levend, hoewel zwaar ge kneusd, onder het puin weg te halen. De lijken der drie werklieden, allen vaders van huisgezinnen, werden niet dan na veel moeite verpletterd terug gevonden. Naar wij vernemen, zegt dc R. C., zal de heer Sloet van den Beele den 4den Sept. aanst. de reis naar Java ondernemen, om de waardigheid van gouverneur-generaal over de Nederl. Oost-Indische bezittingen te aanvaarden. 's GRAVENIIAGE, 23 Julij. Krachtens kon. besluit van den 19dcn dezer worden met 16 Aug. aanst. in dienst gesteld het te Ilellevoctsluis liggende stoomschip der 2dc kl. Bromo en dat der 3dc kl. Sindoro, liggende te Vlissingenbeide bestemd naar de Oost-Indien. Het bevel over eerstgemeldcn bodem is opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee J. M. J. Brutel dc la Riviere en dal over laatstgenoem den bodem aan den luit. ter zee lslc kl. J. M. de Jongh.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1