„escliotcn had? antwoordde hij: »Ilc!" »Op wat? op wien?" »Op jen koning!" Hij had het pistool met dubbelen loop in het gras geworpen. Daarop nam graaf Flemming den misdadiger in hechtenis en riep om bij- siand. Een ambtenaar, die in een rijtuig voorbijreed, kwam hem te hulp. In Becker's brieventasch werd een papier gevondenwaarop het volgende geschreven stond: De beweegreden, waarom ik Z. M. den koning van Pruissen zal doodschieten, is dat hij de eenheid van Duitschland niet be werken en de omstandigheden niet te boven komen kan welke aan deze eenheid in den weg staan; derhalve moet hij sterven, opdat die taak door een ander verrigt worde. Men zal mij over deze daad bespotten, of voor overspannen houdendoch ik moet het feit volbrengenom het Duitsehe vaderland gelukkig te maken." Dit Stokholm meldt men dat aldaar zijn aangekomen vijf bewoners van het eiland Wormsö, gelegen nabij de Esllandsehe kust en in 1721 aan Rusland afgestaanonder voorwaarde dat hunne regten en privilegiën onge schonden zouden blijven. Zij zullen cene audiëntie bij den koning vragen en diens bemiddeling inroepen om hunne zware grieven ter oore van den keizer van Rusland te doen komen, waartoe hun de directe weg door den tegenwoordigen eigenaar van genoemd eiland, baron Otto van Stackelberg, wordt versperd. OOST-IA I»I rc. BATAVIA, 31 Mei. Tot advocaat-generaal bij het hooggeregtshof van Nederl. Indië is be noemd de heer mr. G. F. Essers, en tot referendarissen bij de algemeene secretarie de bh. J. J. Pceters en mr. G. G. van Harencarspel. Tot pre dikant bij de evang. gemeente te Batavia is benoemd ds. A. C. van Maarsseveen, Naar men verneemt zal de gouverneur-generaal eerst in September naar Nederland terug keeren. Volgens berigten van de zuid- en oosler-afdeeling van Borneo is de toestand der afdeeling bevredigend. Vele opstandelingen hebben zich onder worpen of zullen dit voorbeeld volgen. De gezondheidstoestand onzer sol daten is redelijk, doch onder de officieren heerscht veel ziekte. Van Sinkel meldt men van 15 Aprilomtrent de aardbeving die al daar heeft plaats gehad, hel volgende: Het was omstreeks 6i ure, toen men eerst een hevige N. W. wind kreeg, waarop kort daarna eene kleine en vervolgens eene hevige aardschudding volgde, en wel zoodanig, dat het voor de ingezetenen bijna onmogelijk was, zich op de beenen te houden. In deze stelling bleven zij meer dan 10 minuten, terwijl het geschrei van vrouwen en kinderen niet weinig bijdroeg, om in eene volslagen verwarring te geraken, waarbij nog kwam, dat al de buizen in de benting instortten. Terwijl de militaire kommandanl zich bezig hield met het oprigten van loodsen, om tot schuilplaats te dienen, trad ook de zee buiten hare oevers, waardoor de rivieren zeer opzwollen en hen noodzaakte een verder heenkomen te zoeken. Niet alleen dat de inwoners aldaar met de elemen ten te kampen hebben gehad, maar door den hoogen waterstand waren ook vele kaaimannen landwaarts gekomenwaardoor zij niet weinig beangstigd werden. De schuddingen bljjven nog steeds voortduren. Per Tclcgrisaf. 's GRAVENHAGE18 Julij. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de wet betreffende de natio nale militie. Bij art. 118 is op nieuw de grondwettige qnaeslie besproken, dat in deze wet niet is opgenomen de inrigting en de wijze waarop de militie moet dienen, welke bij artt. 118 en 119 aan reglementaire voor schriften is overgelaten. Art. 118 is aangenomen met 33 tegen 26 stemmen. Art. 125 (vrijstelling van geestelijken en studenten in de Godgeleerdheid) is aaugenomenhet amendement om ook hulponderwijzers vrij te stellen, is verworpen. Morgen voortzetting. TURYN, 17 Julij. De heer Ricasoli heeft in den senaat, naar aanlei ding eener interpellatie van den heer Giulini, eenige ophelderingen gegeven omtrent de verandering, die in het stadhouderschap var. Napels heeft plaats gehad. Hij heeft verklaard dat het ministerie in deze zaak eenstemmig van gevoelen is geweest. De generaal Cialdini is van geene buitengewone vol- magt voorzien, en zijne stelling is gelijk aan die van den generaal Delia Rovera op Sicilië. TURYN, 17 Julij. De minister van linantiën heeft r.aar alle steden van Italië hel berigt gezonden dat hij tot Diugsdag aanst. met de kapitalisten zal onderhandelen over de helft der leening. De andere helft zal voor de openbare inschrijving bewaard blijven. De voorwaarden der leening zullen later vastgesteld worden. TURYN, 17 Julij. De koning heeft heden den generaal Fleury in een P'egtig gehoor ontvangen. De generaal was vergezeld van den heer de Ver- dicres, en droeg het grootkruis der orde van Mauritius en Lazarus. Het gehoor heeft een uur geduurd. Morgen is er diner ten hove van 80 couverts. De berigten uit Napels zijn heden meer geruststellend. De senaat heeft fet 58 legen 13 stemmen de overeenkomst met het huis Talabot, betref fende den aanleg van eenen spoorweg, goedgekeurd. Een buitengewoon gezant van Zweden wordt Vrijdag aanst. alhier verwacht. WEENEN, 17 Julij. Het gerucht omtrent het verzoek om ontslag van baron Vay wordt tegengesproken. Van wege Hongarye is gisteren een nieuw voorstel tot schikking ingediend. Daaromtrent is nog niets beslist. MARSEILLE, IS Julij. Uit Konstantinopel meldt men van den 10den bet volgende: De Sultan brengt geheele dagen door met het inspecteren T»n verschillende inrigtingen, vooral de tuighuizen en de gieterijen, waarbij bjj vergezeld wordt door zijnen neef. Hij doet gegroefde kanonnen vervaar den. Eerstdaags zal hij den ministerraad presideren. Het corps diploma- gne heeftmet onderling goedvinden, ophelderingen gevraagd over de be noeming van Namick-pacha. De minister van oorlog, Ali-pacha, heeft ge antwoord dat het de persoonlijke keus van den Sultan was, cene keus die gegrond was op de erkende eerlijkheid van Namick-pacha. De Fransche ?nk beeft de overeenkomst met den handelsstand van Konstantinopel nog goedgekeurd. PARIJS, 18 Julij. De Moniteur berigt dat de algemeene raden op 26 Augustus zullen vergaderen. Bij keiz. besluit is bepaald dat de verbetering van de haven van Duinkerken tot de werken van openbaar nut behoort. Voor dit werk is een crediet van 15 tnillioen geopend. De keizer onder vindt de heilrijke gevolgen van de wateren van Vichy. Z. M. gaat voort met het doen van'uitstapjes. W'EENEN, 18 Julij. Baron Vay en graaf Szecken hebben hun ontslag erlangd. Graaf Forgach, kanselier van Hongarije, heeft zich voor het hand haven van de constitutie van Februarij verklaard. Morgen zal het keizerlijk rescript naar Hongarije verzonden worden. NEW-YORK, 6 Julij. RO.) In zijne boodschap ontvouwt de heer Lincoln de redenen, die tot bet bijeenroepen eener buitengewone zitting aanleiding hebben gegeven en regtvaardigt hij de oproeping van het leger en de opheffing van de habeas-corpus-acte. Hij vraagt 400 millioen man schappen en 400 millioen dollars. Hij kondigt aan dat hij vast besloten heeft de afscheiding te bestrijden; verklaart zich tegen elk compromis en voegt er bij dat de gematigdheid van de regering zoo buitengewoon was en zoo lang aanhield, dat verscheidene vreemde mogendheden zich gedroe gen als verkeerden z(j in de onderstelling, dat de ontbinding van onze na tionale Unie nabij was; maar dat hij zich gelukkig rekende te kunnen zeggen, dat de souvereiniteit en de regten der Vereenigde Staten Ihans overal door de vreemde mogendheden geëerbiedigd werden. Er is een wels- ontwerp ter organisatie eener nationale garde ingediend. LONDEN, 18 Julij. Het gerucht van eene ernstige ziekte van keizer Napoleon heeft op onze beurs eene daling veroorzaakt. Consols 89j. 245"e Staats-Loterij. Trekking der Derde. Klasse. 3de Trekking. N°. 14676 een prijs van ƒ1000. 4de Geene KERKJIIEVWü. UTRECHT, 16 Julij. Door den kerkeraad der remonstranisch-gerefor- meerde gemeente is tot pred. beroepen ds. J. W. Bok, te Oudewetering. Bij mij is bezorgdvan N. N.een bankbillet groot 25tot uitbrei ding van het koningrijk Gods op aarde." De ontvangen gave zal overeen komstig de edele bedoeling besleed wordenzonder dat ik vooralsnog eene bepaalde bestemming kan aanwijzen. D. CHANTEPIE de ia SAUSSAYE. fiutrgcrlijfcc Van den 11 tot en met den 17 .Julij 1861. BEVALLEN: A. E. van Leeuwen, geb. Kramers, Z. levenl. A. N. van Leeuwengeb. GelsemaZ. E. Kershof, geb. RoosD. S. C. W. van Hy- koop, geb. de Ridder, Z. W. F. Vorst, geb. Vendcloo, Z. M. Klinggeb. Celiee, Z. 11. M. van Zijp, geb. Ouwerkerk, D. J. Verhoogt, geb. Kriek, Z. G. C. Prevo, geb. Hagemans, D. M. Kanbier, geb. van Duuren U. R. Onvleegeb. van DijkD. H. Schretidergeb. van MastrigtZ. W. Ar- bouw, geb. van Wageningen D. A. de HoogD. M. C. Hugegeb. Bekooy, i Z. J. Jansen geb. Plan jeZ. J. M. Crama, geb. Piekaar, Z. 11. Diepen- bacligeb. ChristiaanseD. J. Korenhofgeb. Verstraatcn D. C. A. God- dijn geb. van BerkelZ. G. van der Leliegeb. Derksen D. tweel. levenl. C. de Wekker, geb. Planje, Z. levenl. J. C. Schefïers, geb. Plu Z. N. van 't Hooft, geb. van BeverenD. I. M. Ju geb. Frankhuizen Z. C. Vlaan deren geb. SlikkelorumZ. J. C. Brugman geb. Rellings, Z. F. Trouwee, geb. de HuuD. GEHUWD: P. L. van Leeuwen, wedr. en J. P. van Wijk, jd. P. F. Meijersjm. en P. J. Ruys.jd. J. van Weizen jm. en II. Delmeer.jd. N. P. J. Velthuys, wedr. en M. Vonkenberg,jd. J. C. Kuhlman, jm.en J. M. Doeff, jd. OVERLEDEN: E. Lafeberwede. A. van der Ree, 82 j. A. Vianen wedc. A. Mieremet60 j. J. C. van der Zeeuw Z.2 j. en 2 m. C. van der Sleet 57 j. C. Kahlmann57j. Maria Koole72j. W. M. Koster, D.4 m. W. M. Coblenswaygeb. Hoks, 36 j. H. G ijsmanZ.2j.en Gm. G. J. Rol- landet, Z.4 j. A. 11. OtterlooZ.5 m. M. A. O verdijk52 j. A. van Wou, Z.6 j. A. N. Visser, 59j. 11. van der Zeeuw Z.ruim 4 m. B. Plevier, 36 j. J. Penseel30 j. J. C. M. Hoelen Z.6 m. C. de Nobel D.10 d. 11. M. van den BogertZ.2 m. J. TonningaZ.1 j. en 2 m. J. Mizee Z.6 m. M. van der Walle, D.8 d. KANTONGEKEGT KOOR91VIJK. Veroordeeld in de zitting van 3 Julij 1861. 10 personen wegens diefstal van helm of hout, waarvan een onder ver zachtende omstandighedentot eene maand14 dagen86 of 1 dag ge vangenisstraf. 4 personen wegens omdelven of roeren van den grond in de onvrije Rijn- landsche duinen, tot geldboete van ƒ10 of 5 of gevangenzetting van 2 of 1 dag. 2 personen wegens hel laten loopen van een trekbeest of vee op eens anders anders in den oogst staanden grond, waarvan een bij herhaling tol geldboete van ƒ5 of ƒ3. 2 personen wegens het bakken of ten verkoop voorhanden hebben van brood minder dan het daarvoor bepaalde gevvigl in de gemeenten Noordwijk en Oegstgeest, waarvan een bovendien wegens hel niet opteekenen der prij zenwaarvoor het brood bij hem verkrijgbaar is, op het zwarte bord in dui winkel, tot geldboete van ƒ10 of 8 en ƒ2, te vervangen door gevange nisstraf van twee dagen. Veroordeeld in de zitting van 10 Julij 1861. 10 personen wegens het laten rondloopen van een paard of ezel in de onvrije Rijnlandsche duinen, waarvan twee bij herhaling, en het laten loopen van een trekbeest op eens anders in den oogst staanden grond tot ƒ30, 14 >^10 9 X ƒ105 x 10, 2 X/10, ƒ10, 19xƒ5,8x/"5,3xƒ5, 5 boete of gevangenzetting van 4 of 3 dagen. 8 personen wegens het verrigten van openbaren arbeid op Hemelvaartsdag, tot ƒ1 boete of bij onvermogen 1 dag gevangenisstraf. 3 personen wegens diefstal van mos, helm of hout, lol 8, 7 of 6 dagen gevangenisstraf. 2 personen wegens het baggeren in cene binnenwatering van Rijnland tot 2 X ƒ12 boete of gevangenzetting van 4 dagen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3