derij n°. 301, »op weg naar huis," en Marie ten Kate te Amsterdam, voor zijne schilderij n°. 222, »de verkoop van het lammetje." Naar men verneemt zijn, na voldoend afgelegd examen, door het muntcollegie te Utrecht als essaijeurs toegelaten de hh. Calker, Caan, Leenarts en Wielings. Zondag aanst. zal in het kamp van Milligen de dienst voor de pro- teslantsche militairen verrigt worden door ds. J. C. van Marken, van Am sterdam. Onder de leeraars, die gedurende den kampljjd aldaar zullen prediken, komen voor de hh.J. J. L. ten Kale en J. F. Blaauwbeiden van Amsterdam en G. P. Kits van Heyningenvan Deventer. Heinrich Digman uit Steinfurt, die den 6dcn te Almelo door binnen- en buitenbraak uit het huis van arrest aldaar trachtte te ontvlugten, doch toen daarin werd verhinderd, heeft eergisteren nacht zijne poging lot ont- vlugling herhaald. Hij had het reeds zoo ver gebragt, dat hij nit zijne cel op de tweede verdieping naar buiten vvas gekomen en vervolgens, op het dak geklommen zijnde, binnen weinige minuten zou verdwenen zijn, ware het niet dat de cipier van de Wakker, die eenig geraas vernam, hem door bedreiging met een pistoolschot van het dak had weten terug te krijgen. Het is bijna ongeloofelijk hoe deze jeugdige misdadiger in e'énen nacht in den zeer dikken muur eene opening heeft weten te makengroot genoeg om zich daardoor naar buiten te kunnen begevenen vervolgens met de la kens van zijn bed naar beneden te laten. De kram zijner hangmat heeft hij tot de uitbraak gebezigd. AmhC.) Op den 14den dezer is te Maastricht overleden de generaal-majoor Coene- gracht, bevelhebber van de 7dc militaire afdeeling, ridder der orde van den Ned. Leeuwcommandeur der Leopolds-orde en der orde van de Eikenkroon. Van Curaqao schrijft men van 22 Junij aan de Utr. Ct. het volgende: liet stoomschip Cornells Dirks is eergisteren met spoed naar Coro, haven van Venezuela, vertrokken, ter bescherming van Nederlandsche onderdanen tegen de vechtende partijen. De gezondheidstoestand des eilands is gunstig. De commissie voor de nieuwe wetgeving met Mr. A. M. de Rouville, pro cureur des konings, als voorzitter, zet hare werkzaamheden voort, en de dames, die op uitnoodiging van het hooft-comilé der vaderlandlievende vrouwen le Deventer zich alhier insgelijks in comité verecnigd hebben, za melen bijdragen in voor het blijvend gedenkteeken't welk het Nederland sche volk wenscht te stichten voor onzen koning, als bewijs van hulde aan vorstelijke menschlievendheid. Van J. G. Mayr's Atlas der Alpenldnderdie bij Justus Perthes te Golha wordt uitgegeven en van welken wij reeds een paar malen melding maakten, is ons voor eenigen tijd de derde aflevering toegezonden. Deze geeft in twee bladen of afdeelingen, n°. 3 en n°. 6, het oostelijk gedeelte der Alpen, van den Gross-Glockner af, en omvat het land, dat tusschen WeenenAgram, Fiume, Lienz en Passau gelegen is. Volgens het oor spronkelijke plan zoude men nu nog slechts de drie zuidelijke afdeelingen te verwachten hebben; maar, naar ons wordt medegedeeld, zal de Atlas nog met twee bladen, het midden-gedeelte van Italië tot Napels bevattende, vermeerderd worden. De twee nieuw verschenen bladen zijn even uitmun tend van uitvoering als de vorige, zoodat wij niet kunnen nalaten op Mayr's Atlas bij vernieuwing de aandacht te vestigen van hendie eene voortreffe lijke voorstelling van een zoo belangrijk gedeelte van Europa wenschen te bezitten. Nog zag bij Justus Perthes onlangs het licht: Bevölkerung des Franzö- sischen Kaiserreichs in ihren wichtigsten statistischen Verhdltnissen dar- geslellt von dr. M. Block. Dit geschrift is in den geest van het ten vori- gen jare verschenen en toen door ons aangekondigde boekje van dr. A. Ficker: Bevölkerung der Oesterreichischen Monarchie etc. bewerkt en beval in ruim 60 bladzijden tekst en statistische tabellen de resultaten welke de studie van de nieuwste en beste bronnen en bescheiden omtrent de bevolking van Frankrijk, gelijk zij zich van onderscheidene zijden, in haren maatschappelijken en zedelijken toestand voordoetheeft opgeleverd. Bovendien ontvangen wij twaalf met zorg uitgevoerde kaartjes, waarop door middel van verschillende loonen van ééne kleur aanschouwelijk ge maakt wordt, in welke verhouding de departementen (of ook de deelen des rijks, naar het regtsgebied der boven van appel aangegeven) tot elkan der staan ten opzigte van de sterkte der bevolking, het toe- of afnemen der bevolking in de steden sedert 1856, het aantal geboorten in het alge meen, dat van de onechte geboorten in het bijzonder, dat der huwelij ken, den graad van sterfte, het getal Protestanten en Joden, dat van hen, die kunnen lezen, dat der misdrijven, dat der processen, de opbrengst der belastingen, het aantal van hen, die zich met den landbouw bezig houden. Wij hopendat de werken van de heeren Ficker en Block spoedig nog door andere van dergelijken aard zullen gevolgd worden. 's GRAVEN tlAGE, 18 Julij. 1111. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden zullen heden de tentoonstelling van nijverheid te Uaarlem met een bezoek vereeren. Naar men verneemt zal Z. K. H. prins Frederik zich aanstaanden Zaturdag weder naar de badplaats Soden begeven. Naar men verneemt is de ls,c luit. van Hasseltthans a la suite van het kol. werfdepotdie drie jaren bij de artillerie der landmagt in Wesl- Indië was gedetacheerd, door Z. M. ingedeeld bij hetlstereg. vesting-artillerie. De minister van binnen), zaken zal op Zaturdag aanst.en die van oorlog op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. M. de koning van Beijeren is met gevolg op hel groot stedelijk badhuis te Scheveningen aangekomen. Z. M. reist onder den naam van graaf van Werdenfcls. Tweede Kamer der Stat en.-Generaal. In de zitting van Dingsdag werd de behandeling van hoofdstuk VII van het wets-onlwerp betreffende de nationale militie (van de plaatsvervanging) ten einde gebragt. Op art. 58de loteling is gedurende twee en een half jaar voor zijn plaatsvervanger aansprakelijkle rekenen van den dag waarop deze is ingelijfd. Zoo de plaatsvervanger binnen dien tijd ontbreek dan stelt de loteling een nieuwen plaatsvervanger of treedt zelf in de die op," werd door den heer van Nispen van Sevenaer als amendement voor»! steld om de woorden twee en een half jaar te vervangen door één terwijl eenigc leden zich zelf tegen het stelsel van verantwoordelijkheid ver' klaarden. Met 44 tegen 14 stemmen werd het amendement aangenomen Zitting van Woensdag 17 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over de wet betreffende j. nationale militie voortgezet. Eerst is behandeld art. 55, dat vroeger wj' aangehouden. Op de laatste zinsnede van dat artikel werd door den heer van Nispen van Sevenaer een amendement voorgesteld, houdende dat de detineerde loteling, na vrijspraak of ontslag van regtsvervolging, gerekend wordt te behooren tot de ligting van het jaar, waarin hij geloot heeft. Dj amendement werd met 45 tegen 10 stemmen aangenomen. Een amendement van den heer van Asch van Wyek, om dat beginsel ook toe te passen oi veroordeeldenwerd verworpen. Het gewijzigde artikel werd daarop ZOnder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Arlt. 72—113 werden vervolgens, behoudens enkele wijzigingen in j, redactie, goedgekeurd, met uitzondering van art. 86, dat met 28 tegen26 stemmen werd verworpen. Bij dat artikel werd bepaald dat krankzinnig® doofstommen en blinden, in erkende gestichten opgenomen, niet voor da militieraad behoeven te verschijnen, maar vrijgesteld worden op overleggin» van eene verklaring omtrent hun toestand, door den eersten geneeskundig van het geslicht afgegeven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELCtlD. De regering heeft hare goedkeuring geweigerd aan eene geldlecning dooi de stad Brussel met het huis Rothschild aangegaan. Burgemeester en sekt- penen hebben dien ten gevolge hun ontslag ingediend. ENGELAND. LONDEN, 16 Julij. De baron de Vidildie gelijk men weet beschuldigd wordt zijn zou te hebben willen vermoorden en die de wijk naar Frankrijk had genoom en te Parijs aangehouden werdis hier vergezeld van twee Fransche poli® agenten aangekomen en naar de gevangenis overgebragt. Daar de Franscbe regering bedenkingen had geopperd tegen de uillevering van den baron, om dat deze een Franschman is, had hij er in toegestemd zich vrijwillig naar Engeland te begeven, en zich daar ter beschikking der reglerlijke autori teiten te stellen. Bij het eerste verhoor dat de Vidil heeft ondergaan was hij zeer aange daan en bedekte hij zijn gelaat met beide handen. Zijn stelsel van verdedig»; moet, naar men verneemt, beslaan in het beweren dat zijn zoon aan ver standsverbijstering lijdt. Toen hij het geregtsgebouw verliet, werd hij de menigte uitgejouwd. De jonge baron Vidil heeft bepaald geweigerd om als getuige tegen zjjiiei vader op te treden. De sloomzaagmolens van den heer Robinson in Church-row zijn gis teren een prooi der vlammen geworden. FRANKRIJK. PARIJS, 16 Julij. De maarschalk Canrobert zal naar Berlijn gaanom namens den kei zer den koning van Pruissen met zijne redding geluk te wenschen. Prins Adam Czartoryski, die men als hel hoofd van de Poolschi emigranten alhier kon beschouwenis in den ouderdom van 92 jaren overleden. Nabij Bourges is een goederen-magazijn aan een der stations van den spoorweg in de asch gelegd. Daarbij zijn tevens 20 goederen-wagens ver nield. Op een dier wagens was eene waarde van 500,000 fr. De schade begroot men op 3 millioen fr. Volgens een schrijven uit Beyruth heeft de zijdeteelt, een voornaan bestaanmiddel voor de bevolking van den Libanon, dit jaar, in weerwil ra velerlei ongunstige omstandigheden, eenen ongemeen ruimen oogst opgeleverd- De oogst wordt geschat even veel waarde te hebben als die van de drie vorige jaren te zamen genomen, terwijl de prijs der ruwe zijde lioogeris dan daar te lande ooit nog het geval geweest was. ITALIË. Naar men uit Rome meldt zijn van daar verscheidene schilderijen van oude meesters in het geheim naar Engeland verzonden om die aldaar lei behoeve van den Paus te verkoopeno. a. zou door het Britsch museum voor 1000 eene verzameling oude leekeningen, waaronder een van Titiaan, aangekocht zijn. Door de provinciale raad van Umbrië, die te Perugia zijne zittingen houdt, is 100,000 fr. toegestaan voor een gedenkteeken voor graaf Cavour. I* EÏUISSEST. BERLIJN, 16 Julij. De aanslag op het leven des konings is door geheel het land met ver ontwaardiging vernomen. Uit alle oorden zullen hem adressen van geluk- wensching toegezonden worden. De gemeenteraden houden zich met het ontwerpen dier adressen bezig, welke zij op eene pleglige wijze uit aller naam zullen aanbieden. Omtrent den aanslag worden nog de volgende bijzonderheden medegedeeld De koning wandelde tusschen 8 en 9 ure 's morgens op den weg naai' Licli- tenthal. Omstreeks half 9 ure ontmoette de Pruissische gezant, graafFlera- ming, den koning in de nabijheid van de Kettingbrug tegenover het Gun- zinbacher dal. Z. M. verzocht den gezant hem te vergezellen. Spoedij daarna viel achter de beide wandelaars een schot. Toen Z. M. endegezant zich omkeerden, zagen zij eenigc schreden achter zich een jong meusch staan, die niets in de handen had. Op de vraag van den gezant, wie hier

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2