sen urn: es r.r. _Den 12de" dezer, des namiddags, heeft de nieuw benoemde bisschop van Haarlem, de heer Wilmers, in het bijzijn van 60 dekens, pastoors en iesiers, zijne intrede gedaan in zijne kathedraal daar ter stede, welke voor die plegtigheid zeer luisterrijk was versierd, en is de genoemde prelaat met de bisschoppelijke gewaden bekleed. C BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. De mijnwerkers in Henegouwen hebben meerendeels den arbeid her vat waartoe voornamelijk heeft bijgedragen de intrekking van het nieuwe rclement, dat hun verzet had uitgelokt. Eenige belhamels blijven weiger achtig en verlangen ook nog verhooging van loon. De rust wordt echter niet meer gestoord. In ecne kolenmijn te Seraing heeft eene instorting plaats gehad, op een punt waar twee jonge dochters werkzaam waren. Slechts met onge lofelijke krachtsinspanning en levensgevaar is men er in geslaagd beide nog levend te redden. E1VC1ELAI». LONDEN, 11 Julij. Berigten uit Bombay van 12 Junij melden dat de ellende in de met hongersnood bezochte gewesten van Indie door den uit Engeland ontvangen onderstand veel is gelenigden dat er in die landstreken veel regen is ge vallen en vooruitzigt op eenen goeden oogst bestaat. Hier te lande is dezer dagen eene wet afgekondigd, waarbij aan de ouders en voogden, onder strafbedreiging, de verpligting wordt opgelegd om aan de kinderen de koepokken te laten inenten. Dezer dagen zijn te Newstead Abbey weder eenige reliquien van lord Byron verkocht; enkele voorwerpen, zooals de eerste uitgaaf zijner jonge lingsgedichtende punchkom, rondom welke hij met zijne kameraden heeft gezeten, en een paar door hem vergeten flesschen Rjjnwijn van 1818 golden nog al hooge prijzen. Dezer dagen had alhier een verschrikkelijk voorval plaats. De Fran- scbe baron Alfred Louis Pons de Yidelsedert ongeveer 30 jaren in Engeland gevestigd, had na den dood zijner echtgenoot Susannah Jackson, van Hert fordshire, een losbandig leven geleid. Hij had een eenigen zoon, die, thans op 23-jarigen leeftijd door het collegie van Cambridge gegradueerdbesloot zijn erfdeel, hetwelk hem van moeders zijde toekwam, op te eischen. De baron noodigde zijn zoon uit tot een uitstapje naar Claremont, om bij de familie Orleans een bezoek af te leggen, en nadat zij dit bezoek hadden afgelegd lokte hij hem, evenwel niet zonder dat het de achterdocht van den jongeling gaande maakte, op eenen eenzamen weg. Aldaar bragt de baron zijn zoon tweemaal achtereen zulk een hevigen slag op het hoofd toe, dat het bloed uit de wonden stroomde. Op dat oogenblik verschenen bij de kromming van den weg een boer en eene boerinwier bescherming de zoon inriep, terwijl nog een ander man te gelijk kwam aanloopen. Ten diens huize werd de ongelukkige opgenomen en liefderijk verpleegd. De baron die eerst voorgaf dat zijn zoon van het paard was gevallenheeft later de wijk naar Frankrijk genomen. Hij is aldaar reeds in hechtenis genomen. In het Strand viel dezer dagen een moordlooneel voor, dat een eenig- zins Amerikaansch karakter heeft. Een agent van het ieger, zekere heer Roberts, loste namelijk twee pistolen op zekeren majoor Murray, die zijn bureau ter zake van geldelijke aangelegenheden bezocht en wondde hem in den hals. De majoor greep een pook en bragt Roberts gevaarlijke wonden toe. Te Weslwoodside in Lincolnshire heeft eene vrouw des nachts hare drie kinderen uit het bed genomen en in een regenbak verdronken. Zij had sedert eenigen tijd blijken van waanzinnigheid gegeven. Brieven uit Trebizonde melden dat te Ordonin de nabijheid van ge noemde havenstad gelegen, een groote brand heeft gewoed; niet minder dan 104 buizen en winkels werden vernield. In berigten van de westkust van Afrika leest men dat te Whydah de slavenhandel weder op eene groote schaal werd uitgeoefend en dat gedurende de maand April verschillende groote schepen, met slaven aan boord, ge noemde haven verlaten hadden. De slavenhandelaars hebben langs de ge- heele kuststreek ecne soort van telegraphisch stelsel ingerigt, zoodat zij telkens gewaarschuwd worden als een Briische kruiser de kust nadert. De koning van Dahomey zond steeds slaven in menigte naar Whydah. F1IANKKUH. PARIJS, 14 Juljj. Indien reen geloof mag slaan aan een gerucht, sedert een paar dagen al hier in ontloop, dan zou er, door de bemoeijingen van Pruissen, eene ver zoening tot stand zijn gekomen lusschen Oostenrijk en Rusland. De ont wikkeling van de nationaliteils-beweging zou Pruissenmet het oog op Po len, er toe gebragt hebben eene naauwere aaneensluiting der Noordschc mogendheden te beproeven. Ten einde Frankrijk te overtuigen dat die aan eensluiting geen vijandelijk karakter legen dat rijk heeft, zou de koning ?zn Pruissen het kamp van Chalons bezoeken. De heer A. Petetin is benoemd tot directeur der keiz. drukkerijin do plaats van den heer de Saint-Georges, die spoorloos verdwenen is en "aar men zegt een deficit van 6 a 700,000 fr. heeft achtergelaten. De lieer Mirès zal in hooger beroep komen van het tegen hem uitge sproken vonnis, en graaf Siméon is uitgenoodigd zijn ontslag te nemen als 'm van den senaat. Men zegt dat de heer Massé, de voorzitter der regt- Mnk T00r wejiiC jg zaajt jiirgS [leeft gediendgedecoreerd zal wordenals |!)k van 'skeizers bijzondere tevredenheid over de wijze, waarop die ma gistraat de debatten in dit proces leidde. Volgens berigten uit Syrië heeft Fuad-Pacha een voorbeeld van gestreng eld gegeven, hetwelk zeer veel opzien heeft verwekt. Nabij het dorp Abeir drie Turksche soldaten een meisje uit de Christelijke bevolking mis- tandeld. Hij iict deze manschappen dadelijk voor een krijgsraad brengen, die den een ten gevolge der verklaringen zijner makkers vrijsprak en de beide anderen ter dood veroordeelde. Op last van Fuad-Pacha werd het vonnis dadelijk voor het front der geheele Turksche krijgsmagt ten uitvoer gebragt. pïsïiissEsr. BERLIJN, 14 Julij. Heden morgen ten 9 ure werd te Baden, alwaar de koning tijdelijk ver blijf houdt, door den Leipziger student Oscar Becker, uit Odessa, een dub bel pistool op Z. M. afgeschoten. Een der kogels doorboorde den kraag van den rok en veroorzaakte aan de linkerzijde van den hals eene kneuzing, die echter van geen gevaarlijken aard is. De konir.g keerde te voet naar zijne woning terug. De gezant, graaf Flemming, die den koning verge zelde, nam den dader in hechtenis, die aan het Badensche geregt is over geleverd. Als reden van zijne misdaad geeft hij op, dat hij den koning, dien hij overigens persoonlijk hoogachtte, niet berekend oordeelde tot de vervulling der taakdie op hem in het belang van Duitschland rustte. In de jongst gehouden zitting van den gemeenteraad dezer hoofdstad heeft de voorzitter aan de vergadering medegedeelddat door wijlen de weduwe van den hofraad Belhge de helft van haar vermogen, ten bedrage van 338,600 th.aan weldadige inrigtingen is vermaakt en dat daarvan aan de alhier gevestigde stichtingen ruim 70,000 th. zijn toebedeeld. Dezer dagen heeft le Aken een ongelukkig voorval plaats gehad bij het schijfschieten van een gedeelte der bezetting. Een der militairen wendde zijn geweer ter zijdetoen door eene tot heden onbekende oorzaak het schot afging. Drie militairen werden ten gevolge daarvan gekwetst, en een hunner is kort daarop overleden. Nabij Waldshutis een groot ongeluk voorgevallen. Eene schuit, waar mede 30 personen de Aar overstaken, daar waar deze rivier met den Rijn zamenvloeitis gezonkenwaardoor 8 personen zijn omgekomen. Door de Zwitsersche bondsvergadering is tot voorzitter van het uitvoe rend bewind gekozen de heer Staempflien tot onder-voorzitter de heer Furrer. Per Telegraaf. 'sGRAVENHAGE, 16 Julij. In de zitting van de tweede kamer van heden is na langdurige discussie het amendement van den heer Wintgens, om voor art. 57, aan het begin van hoofdst. VII, een nieuw artikel le plaatsen van den volgenden inhoud: «Bij algemcenen maatregel van inwen dig bestuur worden regelen vastgesteld omtrent de plaatsvervanging door tusschenkomst der regering en omtrent het loezigt van regeringswege uit te oefenen op de bijzondere overeenkomsten van plaatsvervanging en num- merverwisseling," verworpen met 49 legen 9 stemmen, en artikel 57 van het ontwerp aangenomen. TOULON, 15 Julij. De divisie, die onder bevel van den schout-bij-nacht Lacapelle zal uiiloopenmoet slechts eene instructie-reis doen. TURYN, 15 Julij. De generaal Cialdini heeft gisteren het officieële berigt ontvangen zijner benoeming tot gouverneur-generaal van Napels. De heer San Martino wordt te Turyn verwacht. WEENEN, 16 Julij. Betreffende den uitslag der conferentie over de Hongaarsche quaestie is tot nu toe het volgende bekend geworden. De regering verlangt de pragmatieke sanctie als grondslag, zij wil aan de constitutie van Februarij onwrikbaar vasthouden en de Hongaren dringend uilnoodigen zich onverwijld met de keuzen voor den rijksraad bezig te houden. PARIJS, 16 Julij. De Monileur bevat een decreet, houdende wijziging der invoerreglen. Voor vreemde suiker, niet geraffineerd of daarmede geljjk gestelde, die door Fransche schepen wordt aangevoerd, zal 30 fr. per 100 kilogrammen betaald worden, wanneer zij afkomstig is van landen buiten Europa; van elders komende 32 fr.door vreemde schepen aangevoerd en uit Indie komende 33 fr.van elders 32 fr. Voor koflij uit de Fransche koloniën en de Fransche etablissementen op de westkust van Afrika, door Fransche schepen aangevoerd36 fr. per 100 kilogr.van andere landen buiten Europa aangebragt 50.40 fr.door vreemde schepen aangevoerd 55.40 fr. Voor Zweedsch ijzer, door Fransche schepen aangevoerd, zal 7 fr. per 100 kilogr. betaald worden; door vreemde schepen aangevoerd 7.70 fr. De premiën, op den uitvoer van zeep gesteld, zijn opgeheven. MARSEILLE, 16 Julij. Uit Napels meldt men van den 13Jcn liet volgende De heer San Martino heeft bevel ontvangen alhier le blijven. De generaal Cialdini is met 1800 man naar Calabrië vertrokken. Er worden corpsen vrijwilligers opgerigt. Te Cosenza is een opstand uitgebarsten en ecne voorloopige regering gevestigd. In den omtrek van die pla Is is hevig ge vochten. Een gevecht le Altri duurde 8 uren van de PiemontezCn werden 91 man buiten gevecht gesteld, maar niet e'e'n man gevangen genomen. Een officieel telegram, te Avellino aangeplakt, meldt dat de Hongaarsche kolonne te Montefalcone meer dan 1000 reactionnairen heeft verslagen en deze kleine stad in brand heeft gestoken lot een waarschuwend voorbeeld. In een brief wordt gezegd dat een dergelijk bevel, vroeger ten opzigle van twee kleine steden gegevendoor den heer San Martino was ingetrokken. Uit Rome meldt men van den 13dcn dat de Paus geheel hersteld was en eene wandeling had gedaan. BADEN, 16 Julij. De koning bevindt zich, na eenen goeden nacht, zoowel ten opzigte van den algemeenen toestand als de getroffen plaats, naar omstandigheden vrij redelijk. De kroonprins is gisteren avond hier aangekomen. STAMS- BEKIttTlfM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te wetendal de Com missie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen van den 11 «ten April 1827 Staatsblad N°. 17), benoemd tot het onderzoeken van, en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceren op het Raadhuis dezer Gemeente, op Vrijdag den 19dcD Julij aanstaande's namiddags ten zes ure. En worden diensvolgens opgeroepen 1°. Al de zoodanigenwelke aan de loting van dit jaar deel genomen hebben

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3