LEYDSCHE COURANT. N". 84. MAANDAG 15 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Courant is f\1 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 13 Julij. Sedert een paar jaren zijn in Frankrijk proeven genomen met de op- livveeking en acclimaieering cener nieuwe soort van zijdeworm, bekend onder den naam van Bombyx Cynthia, ingevoerd uit China en Japan, aldaar levende op de Ailanlhus Glandulosa. Het laat zich voorzien dat de teelt daarvan, eene nieuwe bron van welvaart, ook voor den Nederlandschen j landbouw, worden kan, daar deze rupsen weinig zorg vorderen en ook in de open lucht goed voortkomen en snel groeijen. l)e boom, welks bla deren hun tot voedsel verstrekt, is reeds vroeger hier te lande ingevoerd en tamelijk algemeen verspreid. Wij vernemen dat de conservator der Nederlandsche entomologische ver- eeniging, de heer N. II. de Graaf in onze stad, eene proeve neemt met de opkweeking dezer zijdeworm en bereid is, belangstellenden in te lichten en zijne verkregen resultaten te doen bezigligen. Door de classicale vergadering van Leyden is voor hel classicaal be stuur de volgende benoeming gedaan: tot assessor W. 91. Kooy te Warmond secundus H. A. 9ïatlhes te Valkenburgtot scriba, in plaats van G. G. van den liroeck, die niet langer voor deze betrekking in aanmerking wenschte te komen, H. A. C. Denier van der Gon te Soeterwoude, secundus W. C. Blanken te Koudekerktot leden C. N. de GraafF te Oudshoornsecundus C. J. Badon van den Berg te lloogmade; ,1. F. C. Moltzer, secundus J. B. de Moen, beiden ouderlingen te Leyden; tot secundus van den ouderling A. van WitzenburgMr. G. G. van Buttir.gha Wichersouderling te Leyden. In de vergaderingen van de synode der Ned. herv. kerkin den loop dezer week gehouden, zijn ter tafel gebragt voorstellen lot het afschaffen van bet gebruik der Latijnsche taal bij de examina der provinciale kerkbe sturen, het verbeteren van den Psalmbundel, het afschaffen van den tweeden Paasclidag en het verheffen van den Goeden Vrijdag tot kerkelijken feest dag; het wettelijk bepalen van het prediken van den Heidelbergsehen Cate chismus; een beter verband tusschen de JNederlandsehe en Oost-Indische ker ken; de doopsbediening bij den aanvang der godsdienstoefening, enz. Na belangrijke beraadslagingen zijn de voorstellen omtrent den Psalmbundel en de afschaffing van den 2dcn Paaschdag verworpen. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 119 tot 138 personen. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 4 schepen bevracht: voor Amsterdam 2, voor Rotterdam 1 en voor Middelburg; 1. Te Botterdam bad eergisteren een treurig voorval plaats. In de zout ziederij van den heer A. A. Nieuwkamp was eene aanzienlijke hoeveelheid klipzout opeengestapeld, en van een pad door een houten heining gescheiden. Deze heining stortte in op bet oogenblik dat de baas der keet daar ter plaatse was. Hij kreeg zulk eene hoeveelheid op het ligchaam, dat hij reeds een lijk was voor dat men hem van onder het zout bad opgehaald. In den nacht van Maandag op üingsdag heeft men onder de gemeente Vrijenban van eene koe, grazende op een stuk land, de peezen van een der voorpooten doorgesneden. Te Nieuwe Diep is Woensdag 11. de eerste steen gelegd van de nieuwe zcedoksluis. Aan de diaconie der herv. gemeente te Oosthuizen (kl. Edam), is door wijlen mej. N. Kuyper, wed. den heer W. Kieftde som van ƒ2000 gele gateerd, waarvan de rente aan eene bloedverwante levenslang moet uitge keerd worden, en de som van 3000 om dadelijk te aanvaarden. Eene som van ƒ2000 is gelegateerd aan de diaconie van liarmelen (cl. Utrecht) door wijlen den heer Pb. de Bruyn. Woensdag avond is te Utrecht de 17dc algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap geopendwaarbij de heer D. C. L. Neel- meijer, hoofdonderwijzer aan de koninklijke school van Z. M. Willem III, op hel Loo, eene rede hield, ten betooge, dat van de dusgenoemde weten schappelijke rigting van bet lager onderwijs in den tegenwoordigen tijd geen heil was te wachten, en die daarom krachtig bestreden moest worden. Zondag den 14den dezer zal de eerste godsdienstoefening in het kamp van Milligen worden waargenomen voor de militairen van de prot. godsdienst door den wel-eerw. heer G. R. Erdbrink, pred. te Zutphen, en voor de r. k. militairen door den wel-eerw. heer J. Beekman, pastoor te Harderwijk. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is tot praecepior aan het gymnasium aldaar benoemd dr. J. L. Sirks, thans op Noorthey werkzaam. Naar men verneemt heeft P. Kropveld, voorheen te Zwolle, thans te Londen verblijf houdende, ecu verzoek ingediend aan Z. M. den koning, ?m gratie van de straf, hem opgelegd bij arrest van het prov. geregtshof in Overijssel, dd. 21 Jan. 1800, ter zake van laster in een gedrukt geschrift, genaamd: .Jonas de bankroetierof episodes uit het leven van een ouden schelm. Requestrant voert hoofdzakelijk aan, dat, bij de steeds toenemende liefde lot zijn dierbaar vaderland, het hem nu eene zware taak is, in Enge land (hoewel vrijwillig) als balling te moeten leven, en ook zijne kinde- 'fen te zien opgroeijen onder eene vreemde natie, waardoor zij de aangebo ren verknochtheid aan den geboortegrond onwillekeurig verliezen. Door bel prov. geregtshof in Noordbrabant is A. van Deunen schuldig verklaard aan bet in brand steken van een huis te Sleeuwijk in October 1858, en veroordeeld tot de straf des doods. Te 's Hertogenbosch had eergisteren nabij de Orthenpoort een vrcese- )'jk ongeluk plaats. Terwijl de bijwagen van de Utrechtsche diligence door «enig oponthoud vcrpligt was even stil te houdenklampte het zesjarig zoontje eener weduwe zich aan een der achterwielen vast, zonder dat de voerman zulks bemerkte. Middelerwijl zette het voertuig zich weder in be weging, het kind werd met het wiel omgewenteld en geraakte er onder, liet wiel ging het kind over den hals en toen de in de nabijheid zijnde moeder toesnelde, ontving zij niets dan een lijk in hare armen. 's GRAVENIIAGE, 13 Julij. Z. 91. heeft den heer J. Enschedé Johz.ingenieur bij den Rijnspoor weg benoemd lot officier van de orde van de Eikenkroon. Z. 91. heeft den gezaghebber W. Glaser, behoorende tot de dienst der gouvernements-schoeners en kruisboolen in Ned. Iudië, benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willems-ordeen aan den med. dr. P. Pincoffs, te Konstanlinopel, vergunning verleend tot het dragen der versier selen van de orde van Medjidié3dc kl. Z. 91. heeft benoemd tot kantonregters: te Ooslburg den heer mr. F. J. tlenneqnin en te Ginneken en Bavel den heer J. J. Middelaar; tot griffier bij het kantongeregtte 's Gravenhage de heer mr. P. C. W. Kluit; te Gorinchem den heer mr. P. de Jong; te Goes den beermr. P. J. A. van Dam, te Oirschot den beer 11. B. Smitz; te Beetsterzwaag den heer mr. II. Over- beek; te Lemmer den beer R. H. Brandenburg. Door Z. 91. zijn benoemd: bij hel personeel van de geneeskundige dienst der landinagt, tot officier van gezondheid lste kl. die der 2dc kl. J. D. van llemert; tot officier van gezondheid 3de kl., de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen W. K. Dilg, G. Bont huis en A. Spruyt; bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost- Indië, tot officier van gezondheid 3de kl., de kweekelingen bij 'srijks kweekschool voor militaire geneeskundigen: J. P. Dozy, N. P. van der Stok, II. C. J. T. van Hardenbergh, H. Greve, T. van Gelder, W. van Geer, H. A. Ter Meiden, L. II. N. Vriesman, A. K. W. Arntzenius, J. G. Kroon, F. J. A. de Ruyter, J. J. Groos, H. Krooneman, J. J. van Vogel poel en W. J. J. Zuur. Voorts zijn bevorderd tot officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt, die der 3de kl. H. van Stockum en L. P. Vlaanderen. Tot ambtenaar lslc kl. voor de burgerlijke dienst in Ned. Indie is be noemd de heer mr. W. Stortenbeker, thans cand.-ambtenaar voor de ge melde dienst. Z. 91. de koning zal 9Iaandag ten 5 ure met een extra spoortrein naar het Loo vertrekken. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ2492 39, door den superintendent Grutter en anderen in het Hanoversche regerings-district Osnabruck ingezameld. De lieer J. A. Truter, Nederl. vice-consul aan de Kaap de Goede Hoop is alhier aangekomen. lieden is het artilleriekamp te Waalsdorp, onder het bevel van den majoor der artillerie Wttewaal van Stoetwegen, betrokken. 91en verneemt dat door den burgemeester der stad Spa het verzoek tot den regiments-chef van het corps grenadiers en jagers is gerigt, dat de kapel, onder de leiding van den heer Dunckler, aldaar concert moge ko men geven. In de vergadering der prov. staten van gisteren zijn met algemeene stemmen goedgekeurd de ontwerp-begrooting der kosten van het prov. be stuur, voor zooveel het rijksbestuur is, en die van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, voor de dienst van 1862. Ook is o. a. besloten dat hel aandeel der volgende gemeenten, in de kosten vanslichting of aankoop van schoollocalen en onderwijzerswoningenzal bedragen: voor Ammerslol ƒ1800; voor Kralingen ƒ1400; Nieuw-Lekkerland ƒ2500, en Schipluiden ƒ6700, en om het provinciaal blad voortaan gratis aan de" ge meente-besturen toe te zenden. De volgende zitting is bepaald op Vrijdag 19 Julij. Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de zitting van Donderdag zijn bij de behandeling van hoofdstuk IV (van de loting) van het wets-onlwerp betreffende de nationale militie arlt. 30—34 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna is een door den heer Thorbecke voorgesteld nieuw artikel, voorschrijvende openbare telling door den militie-commissaris van bet getal nommers of loten en plaatsing dier nommers in eene bus waarvan vorm en wijze van plaatsing door den koning wordt voorgeschrevenmet algemeene stemmen aangenomen. Daarna is de beraadslaging aangevangen over art. 35, waaromtrent door den heer Thorbecke, behalve andere wijzigingen, was voorgesteld eene nieuwe alinea bij te voegenhoudende dat aan ieder loteling het nommer door of voor hem getrokken verzekerd blijft. (De vereischte maat voor de lotelingen is, bij de behandeling van art. 44 op Woensdag II., niet op 1.56 el, maar op 1.55 el vastgesteld. Het daartoe strekkende amendement van den heer de Bieberstein was niet, zoo als ge meld was, verworpen, maar aangenomen.) Zitting van Vrijdag 12 Julij. Bij den aanvang der zitting deelde de minister van oorlog mede, dat zijn ambtgenoot de minister van binnenl. zaken ongesteld was geworden, en dus de vergadering van beden niet kon bijwonen. Die ongesteldheidvoorl- vloeijende uit de inspanning welke de drukte der werkzaamheden van den laatsten tijd had veroorzaakt, hoopte hij, zou den minister niet verhinderen weder ter zitting van morgen te verschijnenmaar daar hieromtrent geene zekerheid bestond, gaf hij de kamer in overweging de verdere beraadslaging over de wet op de nationale militie tot aanstaanden 91aandag uit te stellen; met welk denkbeeldde vergadering zich vereenigde. Dc kamer heeft daarop beslist dat in de zitting van Zalurdag o. a. zullen

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1