KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEYDEN. BIJBLAD M-. II. DER Behoorende bij de Leydsche Courant van 8 Julij ó86ó]Va. 8ó.) Zitting van 6 .5 ui ij. Tegenwoordig de heeren Stoffels, de Moen, Krantz, Kluit, Tichlcr, Lezwijn, ten Sande, Taets van Amerongen, Tollens, de Fremery, Hubrecht, Hnyser, van der Hoeven, le Poole, Hartevelt en de Voorzitter; hebbende het lid du Rieu kennis gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. De aanteekeningen der vorige bijeenkomst worden gelezen en vastgesteld, waarna de Voorzitter mededeelt: Vier disposition van gedeputeerde staten der provincie Zuid-Hollandals: 1». Eene van 11 Junij 1861, G. S. n°. 8, daarbij goedkeurende het met den gemeenteraad van Haarlem genomen gemeenschappelijk besluit van 17 April/11 Mei bevorens, tot het in gebruik geven van gemeentegrond langs de Haar lemmer trekvaart, aan Gerarda van Maris, weduwe Maarten Weyers. 2°. Eene van den 19 der vorige maand, G. S. n°. 11, waarbij de rekening der dienstdoende schutterij over 1860 wordt goedgekeurd. 3°. Eene van 19 Junij jl.G. S. n°. 21, houdende goedkeuring der raadsbesluiten van den 13 dier maand, tot de onderhandsche verhuring van het huis aan de Witte poort en de visscherij in de Mare en in de Slaag- en Stinksloot, alsmede omtrent het dempen der gracht aan de oostzijde van het militaire detentiehuis (voormalig Pesthuis) en het aldaar rooijen van 29 boomen. 4°. Eene van den 26 Junij 1861, G. S. n°. 23, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van den 13 bevorens, tot verhooging der gemeente-begrooting voor 1861 zoo in ontvangst als in uitgaaf. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. Voorts heeft de Burgemeester overgelegd 1<>. Adressen van C. Struyk Bevel en S. van Wijk, daaibij verzoekende lot ijk meester van het boter-vaatwerk te worden benoemd. Conform de voordragt is beslotendeze ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen, als betreffende een onderwerp, bij deze Vergadering aanhangig. 2°. Twee missiven van de gezondheids-commissiegedagteekend 19 en 29 Junij jl. n°. 12 en 13, houdende bemerkingen omtrent de overgelegde concept-algemeene- policieverordening. En is conform de voordragt besloten, deze te stellen in handen der commissie tot de plaatselijke strafverordeningen om te dienen van herigt en raad. 3°. Adres van de naarnlooze vennootschap der Bierbrouwerij de Posthoorn en Azijnmakerij de Twee Sleutels, om vergunning tot de voortdurende afsluiting der Duizenddraadsteeg. 4°. Adres van F. Yosa c. s.brugwachters, lot verhooging honner jaarwedde. 5°. Adres van C. Bronsgeestom schadeloosstelling als pachter van het grasgewas in de Verwerstraat. ter zake van de beschikking over dien grond. 6°. Adres van A. Stokhuyzen, waarbij deze vrijstelling verzoekt van de belas ting op het brandhout, voor zijne koffijbranderij. 7°. Adres van J. J. Lafeber, tot het maken van een keldergat aan het huis in de Paardensteeg, geteckend wijk VI n° 3 en 4, en het leggen van schuitjes in het Galgewater achter dat pand. Overeenkomstig de voordragt is besloten, de stukken sub n°. 3—7 te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, ten fine van herigt en raad. 8°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1861van a. C. van den Aardwegh, als erfgename van wijlen den emeritus pastoor W. A. van Dam; l. de erven P. van Hartrop c. A. L. van Ileusden d. H. Kramer; e. J. Licber; G. H. G. van Oerle; ff. P. Stallinga. Conform de voordragt is besloten, deze ten fine van berigt en raad te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders. 9°. Rekening over 1860, van: de vereenigde Gast- en Leprooshuizen; b. de gemeente-Apotheek c. het 11. G. of Armen Wees- en Kinderhuis. En is overeenkomstig de voordragt besloten deze te stellen in handen der Com missie van Finanliën, om te dienen van berigt en raad. De Voorzitter deelt nog mede, dat bij de opneming der tienden onder Levder- dorpop Donderdag 11., deze gebleken zijn voor dit jaar, behalve de aardappelen, slechts te bestaan in een blok gerst en een blok oliezaadheigeen van te weinig belang is om daarvoor eene openbare verpachting te houden, en stelt dientenge volge voor, de tienden voor oogst en jaarschare te Leyderdorp te veld staande, gelijk zulks in de laatste jaren plagt te geschieden, ook ditmaal onder de hand te verpachten. Na deliberatie is dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten. De Burgemeester stelt vervolgens aan de orde van den dag: 1°. De benoeming van een lid voor de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, ter vervulling der in dat collegie bestaande vacature door het over lijden van den heer N. J. Teerlink. Gelet op de aanbevelingslijst, ingediend door de plaatselijke commissie voornoemd zijn nadat de leden Krantz, Taets van Amerongen en de Fremery waren aan gewezen om met den Burgemeester het bureau van stemopneming uit te maken hij zestien stembillettenovereenkomende met het getal aanwezige leden, uitgebragt op de hh. B. J. Fornara 12 stemmen, D. J. Cockuyt 4 stemmen. En is mitsdien tot lid dier commissie benoemd de heer Bartholomeus Johannes Fornara. 2°. De benoeming van drie leden van het Bestuur over het Werkhnisbuiten den Gemeenteraad, ter vervanging van de hh. D. A. Schretlen, II. Zaalberg en van Heukelomdie als zoodanig periodiek moeten aftreden. En, gelet op de dubbeltallen, voorgedragen door bestuurders der betrokkene in stelling Zijn, telkens bij zestien stembilletten, overeenkomende met het aantal tegenwoor dige leden, achtereenvolgens uitgebragt: Voor de le vacature op den heer I). A. Schretlen 16 stemmen Voor de 2C vacature op de hh. H. Zaalberg 13 stemmenA. C. Leembruggen d stemmen: En voor de 3e vacaturebij vijftien stembilletten (het lid Siegenbeek onthield zich, ingevolge art. 46 der gemeentewet, wegens aanverwantschap, van medestem men), op de hh. J. van Heukelom 13 stemmen, J. Scheltema Jz. 2 stemmen. Zijn alzoo benoemd tot bestuurderen van het werkhuis, buiten den gemeenteraad, de hh. Dominicus Antonius SchretlenHerman Zaalberg en Jan van Heukelom. 3°. Vooidragt van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der huishoudelijke Verordeningen betrekkelijk het openbaar lager onderwijs en instructiën voor onder wijzers, naar aanleiding eener nota van aanmerkingen, daarop bij gedeputeerde staten gevallen. Na deliberatie is dienovereenkomstig achtereenvolgens met algemeene stemmen besloten 1°. art. 3 der Verordening op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwys voor jongens aan te vullen, zóó dat het gelezen worde als volgt: «De a\ondschool wordt gehouden op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag, »van 5J tot 7 uren;" 2°. In art. 5 dier Verordeningalsmede in art. 4 der Verordening op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes en in art. 5 der Verordening op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogendende leeftijd, welken de kinderen moeten bereikt hebben oin op de school te worden toegelaten, te stellen op zes jaar; 3o. Te doeri vervallen: a. Art. 32 der laatstgenoemde Verordeninggelijk mede b. Art. 13 der Instructiën voor de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen voor on- en minvermogenden en der scholen voor meer uit- gebreid lager onderwijsen eindelijk c. Art. 15 der eerstbedoelde Instructie. Vervolgens worden de dusgewijzigde veroideningen en instructiën successivelijk in haar geheel in rondvraag gebragt en met algemeene stemmen op nieuw vastgesteld. 4°. Adres van W. C. Chimaer van Oudendorp, waarbij deze verzoekt weder in het genot gesteld te worden der gunstige beschikking ten zijnen aanzien genomen in de raadsvergadering van 28 Februarij jl., welke later op zijn verlangen werd ingetrokken en buiten effect gesteld. En, gelet op het rapport van Burgemeester en Wethouders, waaruit blijkt dat de wijziging waarvan de adressant tevens gewaagt, eene zoodanige verandering in bedoeld raadsbesluit zoude te weeg brengen, dat daarin om verschillende redenen niet kan worden getreden Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen heslotenhet laatst ingediend adres, zooals het is liggende, te wijzen van de hand, met vrijlating aan den adressant om de hem vroeger verleende vergunning alsnog te aanvaarden of wel zich tot deze vergadering te wenden, hij aldien hij in de daaraan verbonden voorwaarden eenige wijziging verlangt, mits binnen twee maanden zicli daaromtrent verklarende. 5°. Adressen van de weduwe P. Samwelgeb. Reuvenkamp, om ontheven te worden van de verpligting welke op haar mogt rusten ten opzigte van het vijfjarig onderhoud van het Delftsche trekpad, waarvan haar onlangs overleden man aanne mer was, en van P. van Vliet en G. Hoogendoornom ontslagen te worden als borgen bij gezegde aanneming. Gelet op het rapport van Burgemeester en Wethouders Is na deliberatie dien overeenkomstig met algemeene stemmen besloten 1°. het contract der meergemelde aanbesteding van 29 December 1860 met 31 December aanstaande te laten afloopen 2°. tot de openbare aanbesteding van het vierjarig onderhoudop de vastgestelde voorwaarden over te gaan. 6°. Adres van W. J. Creulz Lechleitner, houdende verzoek om afschrijving voor 8 maanden of 8/12 van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting over het loopend dienstjaar. En, gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Financiën Is na deliberatie dien overeenkomstig met algemeene stemmen besloten, den adressant de verzochte afschrijving te verleenentot een bedrag van ƒ13.63. 7°. Suppletoire staat van bcgrooting en staten van af- en overschrijving der Roomsch-Catholijke Armen en Weezen, dienst 1860. Gelet op het rapport der Commissie van Financiën Is na deliberatie dien overeenkomstig achtereenvolgens tot de goedkeuring dier staten besloten. 8°. Rekeningen over 1860, van: a. Diakenen der Nederduitsch-Hervormde gemeente. En, gelet op het rapport der Commissie van Financiën, Is na deliberatie dien overeenkomstig met vijftien stemmen (het lid Hartevelt was daarbij, als diaken dier gemeente, ingevolge art. 24 der gemeentewet, niet tegen woordig) besloten deze op te nemen en goed te keuren, in ontvang tot 34656.15, in uitgaaf tot 30774 04% en alzoo opleverende een batig saldo van 3882.105, hetgeen de rendanten gehouden zijn in hunne volgende rekening te verantwoorden. b. Regenten van het Gereformeerd minnehuis. Gelet op het rapport der Commissie van Financiën Is na deliberatie dienovereenkomstig met vijftien stemmen (het lid Hartevelt had zich, als mede-regent der betrokkene instelling, ingevolge art. 24 der gemeentewet, tijdelijk verwijderd) besloten deze goed te keuren en vast te stellen, in ontvang tot j 22169.13, in uitgaaf tot 22550.12, en mitsdien aanwijzende een nadeelig slot van 380.99hetwelk den rendanten bij hunne eerstvolgende rekening in uitgaaf zal worden geleden. c. den armverzorger der Oud-Catbolijke gemeente. En, gelet op het rapport der Commissie van Financiën; Is na deliberatie dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, deze op te nemen en goed te keuren in ontvang tot 392.50 en in uitgaaf tot ƒ434.065, onder bepaling dat het nadeelig slot, ten bedrage van ƒ41.555, overeenkomstig het aanbod van den rendant, door hem zal worden gedragen. De behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen hiermede afgeloopen zijude, sluit de Voorzitter de vergadering. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 5