Ticeede Kamer der Stal en-Generaal. In de zitting van Donderdag hebben de beraadslagingen geloopen over art. 12 der wet op de nationale militie, bevattende het beginsel, dat een minderjarige, die zijn 19de jaar heeft volbragt, de bevoegdheid heeft vrijwil lig dienst te nemenzonder toestemming van zijn vader of voogd. De hh. Meylink, van der Linden, Poortman, Olivier, Thorbecke en van Nispen van Sevenaer verklaarden zich tegen de voorgestelde bepaling, op grond van de beginselen omtrent de meerderjarigheid bij de burgerlijke wetgeving aange nomen. De hh. van Goltslcin, Storm van 'sGravesande en Heemskerk Az. verdedigden de voordragt, omdat zij, door de vrijwillige dienstneming te bevorderenaanleiding kon geven tot verbetering van het leger. Vele leden waren van meening dat men in deze een middenweg kon inslaan door de bevoegdheid eerst toe te kennen na volbragtcn 20-jarigen leeftijd. In dien zin heeft dan ook de heer van Bosse op al. 2 het volgende amendement voorgesteld: «Een minderjarige, die zijn 20sle jaar heeft volbragt en die bij de militie is ingelijfd, behoeft" enz. (gelijk als in het ontwerp), en op al. 3: «Hij die, voor de militie ingeschreven zijnde, zoodanige verbindtenis aan gaat bij het leger hier te lande, onverschillig of hij bij de militie worde ingelijfd of niet, strekt altijd in mindering" enz. (gelijk als in het ontwerp). De regering verklaarde zich wel met het eerste, maar niet met het tweede amendement te kunnen vereenigen. Door den heer Olivier is als amende ment voorgesteld art. 12 al. 2 aldus te lezen: «Een minderjarige behoeft daartoe de toestemming van zijnen vader of voogd." De verdere beraadsla gingen over art. 12 werden tot de volgende zitting uitgesteld, terwjjl art. 13 zonder beraadslaging werd aangenomen. Zitting van Vrijdag 5 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over art. 12 voortgezet. De heer van Bosse zeide dat hijbij den tegenstanddie zijn amendement op de 3de al. gevonden had, het beter oordeelde het regeringsvoorstel In de 3de al. onveranderd te laten en daarbij te voegen de volgende zinsnede «Het geheel getal lotelingen, die ingelijfd moeten worden, wordt bepaald met bijberekening van de manschappen, die op 31 December van het jaar, waarin de inschrijving geschiedt, bjj het leger hier te lande vrijwillig bene den den rang van officier dienen. De minister van biunenl. zaken zeide dat de regering met ernst het over dit artikel gesprokene, inzonderheid aangaande de 2de al., had overwogen. De regering meende dat een zoo teeder onderwerp niet aan de kans van eene stemming moest onderworpen worden. Wierd het beginsel met geringe meer derheid aangenomen, de indruk zou niet gunstig wezen. Om te gemoet te komen aan de van vele zijden ingebragte bedenkingenverklaarde hijna mens de regering, het 2de lid in te trekken. Verder deed hij opmerken dat, had hij bedenkingen gehad tegen het oorspronkelijke amendement van den heer van Bosse op de 3de al.hij eveneens bezwaar zag in de aanneming van de nu voorgestelde bijvoeging. De heeren Olivier en van Bosse hunne amendementen op de 2de zinsnede van art. 12 ingetrokken hebbendena de wijziging die dit artikel van rege ringswege had ondergaanwerd dit artikel na uitvoerige beraadslagingen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna werd het nieuwe artikel van den heer van Bosse in stemming gebragt en met 43 tegen 23 stemmen verworpen. Vervolgens werden de beraadslagingen geopend over hoofdstuk II «van de vrijwilligers bjj de militie" en de artt. 1417 goedgekeurd. De verdere behandeling van liet wets-ontwerp werd uitgesteld tot Dingsdag aanst. De leden der kamer zullen zich Zaturdag en Maandag in de afdeelingen bezig houden met het onderzoek der in den laatsten tijd ingekomen wets-ontwerpen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. De mijnwerkers te Frameries'in Henegouwen, hebben dezer dagen den arbeid gestaaktomdat zij zich niet kunnen vereenigen met een nieuw reglement dat de eigenaars willen invoeren. Zij hebben zich voorts aan on geregeldheden schuldig gemaakt, die de tnsschenkomst van troepen noodza kelijk maakten. De werklieden ontvingen de troepen eerst met steenworpen en later met geweerschoten, zoodat de laatste gedwongen werden vuur te geven. Van de werklieden zijn er eenigen gedood en gekwetst. Men vreest voor bloedige tooneelen. EVGELANn. LONDEN, 4 Julij. De uitwerking der crisiswaarin de Vereenigde Staten verkeerendoel zich reeds hier te lande gevoelen. Blijkens eene officiële opgave waren er op het eind der maand Mei jl. in Engeland en Wales 826,606 personen, welke uit de openbare armenkas onderstand ontvingendat is 4j pCt. meer dan een jaar vroeger. De overleden lord-kanselierlord Campbell, heeft een vermogen van 200,000 M nagelaten. Men heeft het plan opgevat om voor den zoo ongelukkig omgekomen opperbrandmeester, den heer Braid wood, een gedenkteeken op te rigten. De grootste brand te Londen vóór die van het jaar 1666 had plaats in het jaar 1086, op dezelfde plek waar thans het vuur nog gloeit. De vlammen verkregen toen zulk een omvang en verbreidden zich met zooveel snelheid, dat vele menschen ingesloten werden en meer dan 3000 in den Theems het leven verloren bij de poging om de vlammen ontvlugten. FRANKRIJK. PARIJS4 Julij. De redevoering, door den heer Ricasoli dezer dagen in het Italiaansche parlement uitgesproken, moet hier geen gunstigen indruk gemaakt hebben. Men meent dat hij door zoo onbewimpeld van het regt van Italië te spre ken, de gebeurtenissen is vooruitgeloopen en over de staatkunde des keizers heeft willen beschikken. Men heeft zelfs gesproken van het plaatsen eener nota in den Moniteur, ten einde den indruk zijner woorden te verzachten, maar waarschijnlijk zal men daartoe niet overgaan. Bij de behandeling van de zaak van den heer Mirès, heeft de keiz. advocaat Senartdie het openb. ministerie waarnamin eene uitvoerige rede de schuld van den beklaagde aan de hem ten laste gelegde feiten volgehou den cu getracht die door eene naauwkeurige ontleding zijner handelingen te bewijzen, llij heeft zich met waardigheid en met talent van zijne taak gekweten. De heer Mirès, die cenen zoo krachtigen aanval niet verwacht had, was opgewonden en somtijds woedend. Hij viel den redenaar dikwijls in de rede en hief dreigend de vuist op tegen den heer Monginot deskundige zijne boeken had onderzocht. Eens heeft men hem weg» opgewondenheid moeten wegleiden. Vrijdag zullen de hh. Mam'' Plocque de verdediging voordragen. De heer de Ia Guéronnière is als hoofd van de afdeeling voor de j pers-aangelegenheden, bij het ministerie van binnenl. zaken, vervang» den heer Imon. De eerlgenoemde is tot lid van den senaat verheven De komeet, die zich sedert eenige dagen aan den hemel vertoont ben de bewoners onzer faubourgs met den naam van «Komeet van'r baldi" bestempeld. Het 12-jarig zoontje van een der Siamesche gezanten zal waarschijn hier te lande blijven, om zijne opvoeding te erlangen. Nabij La Re'ole, niet ver van Bordeaux, zijn twee spoortreinen elkander gestootenmet het ongelukkig gevolgdat 6 wagens verte en 20 passagiers, benevens de machinisten en stokers, gekwetst werden PRUISSEN. BERLIJN, 4 Julrj. De koning heeft den grijzen opperrabbijn Sutro te Munster tot rj der Roode Adelaarsorde benoemd. Dit is het eerste voorbeeld, dat in Pt, sen aan een Israëlietischen geestelijke zulk eene onderscheiding ten deel r Het huis in den Oranienburger-straatdat gedurende zoo velej tot woning heeft verstrekt aan Alexander von Humboldt, wordt thans merkelijk verfraaid en ingerigt tot gesticht voor ziekenverpleging. De graaf von Königsmarck zal weldra in het ambteloos leven i keeren. Hij heeft zijn ontslag uit zijne betrekking als gezant bjj hetleiï hof gevraagd. 40 jaren heeft hij den staat gediend. Uit Dusseldorf meldt men dat een bediende van de kon. commaniii: bank aldaar, die naar het postkantoor was gezonden om drie geldpakb ten, te zamen eene waarde inhoudende van 113,500 thl.in ontvangst nemen, met dit geld spoorloos is verdwenen. Een bontwerker te KrakauRzikowsky genaamdhad in January het vorige jaar den hoogsten prijs250,000 fl.gewonnen bij de oitltiii van de Oostenrijksche Credit-Anstalt. Om dadelijk in het bezit van ij schat te komen, betaalde hij 11,000 fl. disconto. Zoodra was hij niet bezit van zijn vermogen of zijn geluk was verdwenen. Hg droomde n niets dan van roovers en dieven, hij had rust noch duur. Om zijnenstli| in veiligheid te brengen, kocht hij eene geldkist, welke hij voor aller verborg onder een groote pels, in den duistersten hoek van eenen hechtj metselden kelder. Van den avond lot den ochtend en van den ochtend i den avond bezocht Rzikowsky deze bergplaats om het genot te smaken zijn geld te beschouwen. Hij genoot dat genoegen zoo ruim dat hij vanonl spanning ziek werd, en dezer dagen bevrijdde de typhus hem van al angst, welken de mammon hem had veroorzaakt. BERICHT OMTRENT DE THANS ZIGTBARE KOMEET Het artikel omtrent de thans zigtbare komeet, dat ik in de LeiU Courant van heden aantrof, geeft mij aanleiding om in dat dagblad kom lijk de uitkomsten te vermelden van de onderzoekingen omtrent dat heat licht, die tot op dit oogenblik aan het observatorium alhier zijn vota; geworden. Nadat de lucht gedurende eenige dagen geheel betrokken was geweest werd, op den 2dcn dezer, des avonds te half tien ure, bij het eerste breken der wolken, de komeet, aan het observatorium alhier, opgemetkt Zij werd onmiddellijk waargenomen en hoezeer het weder zeer ongutó was, mogt ook den volgenden avond hare waarneming gelukken. Tot lat in den afgeloopenen nacht bleef het aanhoudend regenen, maar heden»! gen te half vier ure werd door den Heer Observator N. M. Kamea gunstig oogenblik, voor eene nieuwe plaatsbepaling der komeetteta: genomen. Ofschoon er nog naauwelijks twee dagen sedert de eerste oil dekking der komeet verloopen waren, werd heden hare loopbaan, uitI: alhier volbragte waarnemingen, voorloopig berekend door den lieer N. Kam en den Heer H. G. var. de Sande Bakhuyzen, Math, et Phil. Kit Cand. Het bleek daaruitdat de komeetop den dag der ontdekking, omtrent even ver als de aarde van de zon verwijderd was. Zij was too echter omtrent zeven malen digter dan de zon bij de aarde, maarzij® wijdert zich zoo snel van de aarde, dat haar afstand reeds na verloopo eene maand zoo groot als die der zor, zal wezen. Reeds op den llden Jnnrj is de komeet op haren koristen afstand van de zon gekomen. Zij zal sefc lijk in licht afnemen en vermoedelijk reeds na verloop van een paar wek» voor het ongewapend oog niet meer zigtbaar zijn, hoezeer sterrekundi;# haar dan nog gedurende eenigen tijd zullen kunnen waarnemen. De komeet zal zich gedurende de eerstvolgende week bewegen omtrent langs het n# den tusschen twee strepen, die men zich aan den hemel kan voorstellei, en van welke de eene loopt door de sterren a, S, e, en n van het stent' beeld de Groote Beer en de andere door de sterren A, x, a en i van hei sterrebceld de Draak. Daarna zal zij zichtot in het begin der maand Augustus, in het noordelijkste deel van het sterrebeeld Bootes ophouden. Dit de voorloopig berekende loopbaan blijkt het niet dat deze komeet in vroe gere tijden is waargenomenen zekerlijk is zij niet de beruchte komeet van het jaar 1556, wier wederverschijning, omstreeks den tegenwoordige» tijd, door sommigen ten onregte is verwacht. Door een' vermogenden kijker beschouwd, openbaart de thans zigtbare komeet bijzonderhedendie haar zeer belangrijk voor de wetenschap kunnen doen worden. De snelle verwijdering der komeet zal echter de naauwken- rige waarneming dier bijzonderheden spoedig onmogelijk maken. In de» helderen avond van heden vertoonden zjj zich zeer duidelijk, hoezeer der duidelijk dan op den 2deD dezer maand. De staart der komeet vertoonde zich heden breeder, maar merkbaar korter dan toen, hoezeer zij zich nog over eene lengte van twintig graden zeer goed volgen liet. Leiden, 5 Julij 1861. F. KAISER.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2