leydsche courant. 1801. ii MAANDAG 8 JULIJ. j)e Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 81. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad Jf°. 11. BINNENLANDSCHK BEIUGTEN. LEVDEN, 6 Julij. Aan den verjaardag van H. K. H. prinses Maria der Nederlanden werd gisteren op de gebruikelijke wijze gedacht. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot lid van de j plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, in de plaats van wijlen den heer N. J. Teerlink, de heer B. J. Fornara, en zijn tot bestuurders van het werkhuis herbenoemd de bh. D. A. Schrellen, II. Zaalberg en van Ileukelom. Het aantal baden, in de maand Junij aan de zwem- en badinrigling llhynzigt genomen, heeft 4979 bedragen. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 143 personen. Wjj vernemen dat van wege het hoogheemraadschap van Delfland heden nacht de doorlating van water aan den Leydschendam weder een aanvang heelt genomen. Die doorlating geschiedt, even als vorige jaren, op vastgestelde uren en naarmate er behoefte bestaat om Rijnlands boezem van versch-water te voorzien. Als een bewijs hoe belangrijk thans het vervoer van aardappelen is til het Weslland dient, dat er eergisteren nacht 18 en gisteren nacht 14 schuiten langs den Vliet naar Amsterdam vertrokken en iedere schuit ge middeld op cene lading van 425 halve mudden of zoogenaamde kinnetjes kan gerekend worden. Die schuiten worden heden alle te Amsterdam ge lost en bevatten alzoo een bedrag van p. m. 13,600 halve mudden te zamen. In de maand Junij zijn over den IIoil. spoorweg vervoerd 123,952 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ104,046.03; de opbrengst van het goederen vervoer was ƒ17,639.84. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 135,744het vervoer van goederen ƒ46,604, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland29,040 op- Bij kon. besluit van 19 Junij 11. is bepaald dat geene predikanls-zonen akademiegeld zullen kunnen genieten dan dezulken, welke, overeenkomstig de bepalingen van art. 1 van het kon. besluit van 4 Aug. 1853, tot hel daarbij aangewezen examen in de wiskunde kunnen worden of zijn toegelaten. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft aange kondigd dat alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om de heirekking van adsistenl-chirurgijn in de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden te vervullen, zich vóór den 20sten dezer aan hem inspecteur kunnen aanmelden. Aan die betrekking is een tracle- ment van ƒ500 verbonden. Men verneemt, dat van de adspiranten om als kadet op de kon. mili taire akad. te worden toegelaten 78 zijn afgewezen en 64 toegelaten, als: voor de dienst hier te lande, iuf. 15, cavall. 2, artill. 15, genie 3, voor helleger in O. I., inf. 14, cavall. 2, artill. 8, genie 3, voor de dienst in W, I., inf. 1, artill. 1. Aan de kon. akademie te Delft is voldoend examen afgelegd voor de betrekking van O.-I. ambtenaar l5tc kl.door de lih. mrs. F. C. Valck, D. J. Wolterbeek en D. Koorders, en als ambtenaar der 2dc kl. door de hl). F. J. H. L. baron d'Aulnis de BourouillP. J. van BerckelE. L. EliasE. A. Engelbrecljt 1. W. Obdam, F. J. G. Ruiten, N. F. H. van Slijpe, A. Thcsingh, II. J. Tijdeman en R. Wichers. Men verneemt dat verschillende 2dc luitenants van het wapen der inf. van het O. I. leger en a la suite van het kol. werfdepot in den loop der Mand September a. s. naar die gewesten zullen vertrekken. De tentoonstelling van nijverheid, zegt de H. C., wordt dagelijks door velen bezocht enwjj mogen het, zonder ons aan overdrijving schuldig te maken gerustelijk verklaren, algemeen hoogelijk geroemd, zoowel wegens de voor- treffelrjkheid der ingezondene voorwerpen en de sierlijkheid der schikking, wegens de doelmatigheid der voor dezelve aangewezene lokalen. De tentoonstelling- is tot dusver bezocht op Maandag 24 Junijden dag der 'Pening, door 204 personen en verder: op 25 Junij door 1542, op 26 Junij <W 1436, op 27 Junij door 1113, op 28 Junij door 600, op 29 Junij door op 30 Junij door 1523, op 1 Julij door 1147, op 2 Julij door 573, °P 3 Julij door 1364 en op 4 Julij door 1523 personen. Door curatoren der Utrechtsche hoogeschool is tot lector in de Fransche taaien letterkunde benoemd de heer M. A. E. Roberti, leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium te Utrecht. Uit Koevorden meldt men van den 4den het volgende: Sedert eenige dasm hebben wij hier aanhoudenden regengisteren middag stortregen met zware hageltot hiertoe vernamen wij enkel dat aan de boonen schade is toegebragt; de laaggelegen hooilanden staan allen onder water, het hooi hier en daar drijvende; in Dalen staat het water zelfs een knie hoogte in het land. Te Hoogeveen had Zondag 11. een treurig voorval plaats. Een fatsoen lijk meisje aldaar had, zeer tegen den zin harer ouders, met een jongeling uit eene de kermissen bezoekende tent verkeering aangeknoopt. Zaturdag namiddag gaat zij uit. De ouders onderstellendat zij naar haar beminde is, die zich met de tent te Dwingelo bevindt. Zij gaan haar daar evenwel vruchieloos zoeken. Teruggekeerd, wordt den vader berigt, dat er verlakte muilen zijn gevonden in het kanaal. Op de aangewezene plaats wordt daarop weldra het lijk der nog geene 17 jaren lellende jonge dochter uit het water opgehaald. In de vergadering van de prov. staten van Overijssel is door den com missaris des konings het besluit medegedeeld, dat door Z. Exc. de stad Enschedé is aangewezen als de plaats alwaar de industrieschool zal geves tigd worden. Eergisteren werd te 's Hertogenbosch de 25sle algemeene vergadering gehouden van het prov. genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordhrabant. Tot medebestuurder werd benoemd jhr. mr. H. B. Martini van GefTen. Tot leden van het genootschap werden verkozen, tot correspon derend lid de heer J. G. J. Demarteau, kapitein der genie te Antwerpen; tot gewone leden: de hh. jhr. mr. J. de Grez, mr. E. Tilman, advokaten te 'sBosch; J. L. J. Ingenhousz, dr. A. F. J. Ingenhousz en mr. L. H. C. Ingenhousz, te Breda; mr. J. Enschedé, archivaris te Haarlem; mr. J. J. Cremerslid van de eerste kamerte Groningen prof. W. G. Brillte Utrecht d». J. J. Oosterzee, pred. te Rotterdam, en R. P. Verbeek, pred. teDinther. 'sGRAVENHAGE, 6 Julij. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Wognum de heer A. G. Reighard, thans te Posterholt; te Berg-Ambacht de heer H. F. van de Poll, thans te IJzendoorn; te Posterholt de heer M. J. A. Timmer van GefTen, en te IJzendoorn jhr. C. W. Stern, surnumerairs bij de administratie der rijksbelastingen. Tot commiesen bij het dep. voor de zaken der herv. eeredienst enz. zijn benoemd de hh. J. L. 11. Jonker en mr. dr. J. J. Bergsmathans adjunct-commiesen. Z. M. heeft den schout bij nacht J. May eervol ontslagen uil de be trekking van adjudant van Z. K. II. prins Hendrik, en den kapitein-luit. ter zee J. O. H. Arntzenius tot die betrekking benoemd. Men verneemt dat Z. M. eerlang de vergadering der stenden van Luxemburg in persoon zal openen. Z. K. 11. de prins van Oranje vertrekt den 12den dezer naar het kamp te Millingenalwaar IID. het opperbevel over het eerste kamp zal op zich nemen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ15,932.34, gezamentlijk bedrag der gif ten ingekomen ten gevolge eener door den gouverneur-generaal van Ned. Indie gedane aanschrijving aan de hoofden van gewestelijk bestuur op en buiten Java, tot het doen rondgaan van inteekenlijsten in de door hen bestuurde gewesten. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Van hier schrijft men aar. de Amst. C. Ik geloof met eenigen grond te kunnen melden dat het vertrek van den dezer dagen tot gouverneur- generaal van Nederl. Indië benoemden mr. Sloet van de Beele naar Java bepaald is per landmail van September aanst. In de zitting der prov. stalen van Zuidholland van eergisteren heeft de voorzitter medegedeeld, dat hij van wege den koning mededeeling heeft ontvangen, dat Z. M. zeer gevoelig is voor het door de vergadering geuit verlangenom en corps hem hulde te bewijzen en dank te betuigen voor het door Z. M. bij den jongsten watersnood verrigle, maar dal het Z. M., uil hoofde van het lange tijdsverloop sedert hel gebeurdeaangenaam zijn zou, zoo zich eene commissie uit de vergadering tot dat einde bij hem aanmeldde. Dien ten gevolge werd door den voorzitter eene commissie zamengesteldbestaande uit de hh. (behalve den voorzitter en den griffier) Tieboel Siegenbeek, Mock, van Koetsveld, Knappert, Tromp, Viruly Ver- brugge, de Raadt van Hcndrik-Ido-Ambachtvan Driel en van derWayfort, die den volgenden dag bij Z. M. zou worden toegelaten. De geheele zitting was voorts gewijd aan de behandeling van 59 ontwerpen van bijzondere polderreglementen, die allen met 55 tegen 6 stemmen werden aangenomen. In de zitting van gisteren is een aanvang gemaakt met de behandeling van het onlwerp-besluiltot toevoeging van eenige bepalingen aan het be sluit der staten van 10 Nov. 1857betrekkelijk de opheffing der ambachten in Delfland. Verschillende sprekers hebben hierover het woord gevoerd. Het betrof voornamelijk de vraag, of de staten bevoegd waren dergelijke be palingen te maken De discussiën zullen aanst. Dingsdag worden voortgezet.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1