Per Telegraaf. Uit de bij de amortisatie-wet overgelegde ovcrzigleii van de raming der inkomsten en uitgaven van 1860—1870, blijkt, dat behalve de 10 millioen voor de staatsspoorwegen, die van 1861 af, op die raming voorkomen, in 1862 gerekend wordt op den aanvang der doorgraving van Holland op zijn smalst, waarvoor op dat jaar zijn geraamd 2 millioen en zoo vervolgens tot en met 1870, beurtelings 2 k 3 millioen lot een gezamenlijk bedrag van 18,800,000. Even zoo is de som voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee verdeeld over 6 jarenad 6,300,000. Voor de gelden ten behoeve der emancipatie der slaven wordt voor het koloniaal batig slot van 1862 gereserveerd 3 ton en van dat van 1863 13,300,000, van°dat van 1864 800,000, 1865 /800,000, 1866 800,000; dus te za nten 16 millioen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEIN'. BELCIIE. BRUSSEL, 3 Julij. De regering heeft aan den heer Fétisdirecteur van het conservatoire den last opgedragen tegen de aanstaande September-feesten een groot] muziek feest te organiseren, dat in de groote zaal van het paleis zal plaats hebben. Dit feest zal twee dagen duren; op den eersten dag zal men eene sym- phonie van Beethoven en fragmenten uit de voornaamste oratoria van Handel ten gehoore brengen. De tweede dag zal gewjjd zjjn aan de uit voering van solo-stukken door de hh. Vieuxtemps, Servais en Lemmens. Het groote orgeldoor het rijkde provincie en de gemeente bekostigd zal bij die gelegenheid ingewjjd worden. Het koor zal uit 180 zangers en het orchest uit 120 leden bestaan. In het dorp La Reid, nabij Spa, bestaat de gewoonte om bij onweder de klokken der kerk te luidenten einde het daardoor te verdrijven. Ieder landbouwer aldaar geeft daarvoor jaarlijks aan den klokluider een koren schoof. Donderdag II. is de man, terwijl hij met dezen arbeid bezig was, door den bliksem doodelijk getroffen. Zijn ligchaam was geheel zwart ge worden. Zijne zuster, die de andere klok trok, heeft slechts eene geringe schudding ondergaan. EUCELAN D. LONDEN, 2 Julij. Op het tooneel van den brand blijft de vlam nog in een uitgestrekt gewelf voortwoeden. Menigvuldige pogingen zijn gedaan om het vuur te blusschen. maar allen waren vruchteloos. Op nieuw zal daartoe eene po ging op groote schaal aangewend worden. Naar men uit New-York meldt houdt de president der Unie zich onle dig met het in gereedheid brengen zjjner boodschap aan het congres, dat over 14 dagen zal bijeenkomen. Volgens de New York Times zal hij aan dringen op het verleenen van uitgebreide hulpmiddelen om den oorlog nog in den loop van den winter ten einde te brengen, alsmede het aangaan eener leening van 200 millioen dollars en het onder de wapenen brengen van 500,000 man. Een onzer dagbladen zegt dat de betrekking van lord mayor meer eervol dan voordeelig is, omdat hij in den regel ongeveer 5000 meer uitga ven dan inkomsten heeft. Die inkomsten worden wel op nagenoeg 8000 geschat, maar doorgaans brengen zij 100 somtijds zelfs wel 1000 minder op, terwjjl zijne uitgaven gewoonlijk ruim 12,000 bedragen. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Julij. Ten gevolge van de erkenning van het koningrijk Italië heeft de heer Canofari, die zich hier nog als gezant van koning Frans II voordeed, zijne betrekking opgegeven. De heer de Gramont, Fransch gezant te Rome, is heden morgen te Marseille aangekomen en naar Vichy vertrokken. De Hongaarsche uitgewekenen, die alhier verblijf hondenzijn zeer in genomen met de weigering van den keizer van Oostenrijk om het adres aan te nemen. Het kanon, zeggen zij, zal zich nu spoedig in Hongarjje doen hoorenen dan kan Italië gelijktijdig eene poging doen om Venetië te verlossen. Volgens berigt uil Alexandrië begon de nieuwe tarwe aldaar aan de markt te komen. De tarwe-oogst was in Egypte in hoedanigheid en hoeveel heid zeer goed uitgevallen. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt zal de generaal Cialdini zeer spoedig naar Napels vertrekken met eenige regimenten linietroepen en al de beschikbare jagers, ten einde de voortdurende rooverijen met kracht tegen te gaan. Aan den gouverneur der Napelschc provinciën was magtiging verleend om, indien het noodig was, het land in staat van beleg te stellen. Naar men uit Rome meldt is aldaar op den avond van den 29sten, na den afloop van het vuurwerk, door eenige volkshoopen dekreet: Leve Victor Emmanuel! aangeheven. De Romeinsche gendarmes, dit willende beletten, zijn aangetast en een hunner is doodelijk gekwetst; de zamenscholingen werden toen met geweld uiteen gejaagdwaarbij verscheiden personen won den hebben ontvangen. De kweekelingen van het collegie S'. Michiel hebben op dien dag den kreet leve Garibaldi! aangeheven. PRCISSEN. BERLIJN 2 Julij. Naar men zegt heeft onze regering, even als die van Rusland, op de nitnoodiging van Frankrijk om tot de erkenning van het koningrijk Italië over te gaanbesloten het statu quo te handhaven. Te Dusseldorp leeft eene oude vrouw, de weduwe van een Israëliti- schen leeraar, die in 1756 geboren werd, en dus den zeldzamen leeftjjd van 105 jaar heeft bereikt. Het merkwaardigste isdat zij dezer dagen van eene hevige ziekte is hersteld. 's GRAVENHAGE4 Julij. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de bevoegdheid van minderjarigen om zich wanneer zij hun 19dc jaar hebben volbragt, voorde dienst te verbinden zon der toestemming hunner ouders of voogden, nog niet afgeloopen. Morgen voortzetting. Door den heer Olivier is als amendement voorgesteld al. 2 van het aan de orde zijnde art. aldus te lezen: «Een minderjarige behoeft daartoe de toestemming van zijn vader of voogd." TURYN, 3 Julij. Berigten uit Rome bevestigen dat bij de aldaar voor gevallen ongeregeldheden een gendarme gedood en een ander gekwetst is; ook was er een Fransch gendarme gekwetst. Volgens de Opinione zal de Sultan het koningrijk Italië erkennen. Een ander onzer dagbladen beweert dat de Franschen Civita Castellana ontruimd hebben en zich gereed maken om ook Viterbo te ontruimen. PARIJS, 3 Julij. De keizer is alhier aangekomen en heeft in den minis terraad voorgezeten. Morgen vertrekt Z. M. naar Vichy. De Patrie zegt dat de Sultan het bouwen van een gepantserd fregat heeft bevolen, hetwelk den naam van Mahmoud zal dragen. WEENEN, 3 Julij. De keizer heeft eene deputatie van de eerste kamer van den rijksraad ontvangen, welke hare adhaesie te kennen gaf omtrent het keiz. rescript betreffende Hongarije. De keizer verklaarde dat hjjten opzigle van Hongarije, bij den inhoud der troonrede zou volharden. KONSTANTINOPEL25 Junij. Naar men verneemt heeft de overleden Sultan reeds op den 22sten zijnen broeder bij zich geroepen om hem zijne laatste wenschen kenbaar te maken, liet onderhoud duurde meer dan een uur. De Sultan uitte den wensch dat zijn broeder, en niet zijn zoon, hem zou opvolgen. Wat hem betrof hij had altijd de beste wenschen voor het heil zijner onderdanen gekoesterd, maar was te zwak geweest, om aan slechte raadslieden het hoofd te bieden. Het was voor hem een groot onge luk geweest dat hij nog jong en zonder ondervinding was toen hij zijnen vader opvolgde. Hij beval voorts zijnen broeder de bevordering van het geluk zijner onderdanen aan en stelde zijne kinderen onder zijne bescherming. Bij de begrafenisplegtigheid was eene groote menigte menschen op de been. Vele konden hunne tranen niet bedwingen. PARIJS, 4 Julij. De lUoniteur berigt dat de keizer op Dingsdag II. te Fontainebleau graaf Arese ten gehoore heeft ontvangen. De graaf is be last met het overbrengen van een brief, waarbij kennis wordt gegeven van het besluit der wetgevende magt, krachlens hetwelk Victor Emmanuel den titel van koning van Italië heeft aangenomen. POOLSCHE GRENZEN, 4 Julij. Nieuwe volks-demonstratiën in de Sak sische en Krasinskische tuinen hebben er toe geleid, dat men te Warschau de gestrengste repressive maatregelen genomen heeft. In de hoofdstad en de provinciën verkeert het volk in eene opgewonden stemming. TURYN, 4 Julij. De Opinione berigt dat de ontruiming van Civita-Cas- lellanaen de aanstaande ontruiming van Viterbo niet bevestigd wordt. Te Napels hebben de roovers de papierfabriek van den heer Lefèvre in brand gestoken. MADRID, 3 Julij. De troepen trekken van alle kanten naar Loja. 22 oproerlingen hebben zich reeds onderworpen. Loja zal waarschijnlijk morgen aangetast worden. STADI - BER16TEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 19dr° February jl.n°. 33 Prov.-Blad n°. 26), bepalende het tijdstip van den her-ijk der malen en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 29steD der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende slrijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sten December 1822 (Staatsblad n°. 54), moeien worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 15 tot den 18 Junij. II, van den 19 tot den 21 Junij. III, van den 22 tot den 30 Junij. n IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VIIvau den 1 tot den 10 Augustus VIII, van den 11 tot den 20 Angustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en zilversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud- en zilvcrsmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VIop den 13 Junij VII, VIII en de Buitenwijk op den 14 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- cn Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk uien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31sten Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijkle maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stcI1 Maart 1827 (Staatsbl. n°. 13.) verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, vólgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3