LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 5 JULIJ. N°. 80. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven binnenlandsche berigten. LEYDEN, 4 Julij. Dc leden van den gemeenteraaddie met den le» Dingsdag van September moeten aftreden en ter vervulling van wier plaatsen op den 3en Dingsdag j der looper.de maand de gewone verkiezing moet gehouden wordenzijn de hti. mr- J C. Bucaille, prof. H. Cock, P. L. C. DriessenSI. A. Kluit, jj. p, Krantz, S. J. Le Poole, R. P. C. Stoffels en A. Librecht Lezwijn. In de maand Junij zijn binnen deze gemeente geboren 118 kinderen, als: 53 zoons en 65 dochters. Overleden 92 personen, als: 8 mannen, 9 vrouwen, 35 zoons en 40 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 33 huwelijken. In den avond van den 2dtn is zoo hier als elders op het onverwachts in liclN. N. W. eene prachtige komeet waargenomen. Zondag avond was zij reeds le Parijs opgemerkt en Maandag avond is zij op meer ar.dere plaatsen gezien. «Men heeft zich wel eens verwonderd," aldus schrijft de beroemde sterrekundige Levcrrier te Parijs, omtrent deze komeet, »dat zulk eene schitterende komeet zich eensklaps .vertoont en niet althans een dag le voren door de sterrekundigen is aangekondigd. De reden daarvan is zeer eenvou dig. Den 29sle" Jung stond de komeet op ongeveer 56 graden afstands van de pool; zij ging toen te gelijk met de zon onder en dus kon men haar niet zien. Doch den 30sten was de komeet, ten gevolge van hare snelle be weging, 12 graden naar het noorden gestegen; terwijl nu de zon beneden den horizon passeerde, ging de komeet niet onder en bleef daardoor voor ieder zigtbaar. Van daar ook, dat in de telegr. de'péches van 29 Jung, uit Lissabon, Florence, Turyn en Rome, enz. van het verschijnsel niet gespro ken wordt, terwijl zij daarentegen allen gewag maken van het schitterend gesternte, hetwelk den 30slen Junij is waargenomen." De vraag, of deze komeet dezelfde zon zijn, als die, welke zich drie eeuwen geleden ten tijde van keizer Karei V vertoonde, en wier terugkomst in de tien laatste jaren herhaaldelijk is voorspeldmeent Leverrier ontkennend le moeten be antwoorden. Gisteren ontstond er brand in een gebouwtje, aan den Marendijk ge legen en ingerigt lot vernisstokerij van de firma Noortveen en C®. alhier. In zeer korten tijd was dit gebouwtje geheel afgebrand. Eergisteren heeft aan den Leydschendam de jaarlijksche harddraverij plaats gehad. Bij den eersten rid, 's morgens ten 10 ure, door paarden die nog nooit een prijs gewonnen haddenten getale van tienis de prijsbe slaande uit een zilveren inktkoker, behaald door het paard van den heer ten Kale le Charlois, bereden door J. de Boer; en de premie, 12 zilveren dessertmessen, door het paard van den heer G. Vijverberg van Suetermeer, bereden door P. van Santen. Bij den tweeden rid, 's namiddags ten 3 ure, door paarden van zessen klaar, mede ten getale van tien, is dc prijs een zilveren fantaisic-beker, gewonnen door het paard hel Haasjebehoorende aan den heer Breems te Vlaardingen, bereden door J. Vroomberg; terwijl de premie, zijnde eene vergulde pendule, is toegewezen aan het paard de Koffljmolen, behoorende aan den heer van der Leede te 'sllage, bereden door J. de Boer. Deze harddraverij, met de kermis zamenvallende, had vele belangstellenden uitgelokt tot bijwoning van dit landelijk feest, het welk in den laten avond, maar in de beste orde een einde nam. Door den minister van oorlog is bepaald, dal in de maand October a. s. eenige onderofficieren van verschillende legercorpsen te 'sGravenhage verge lijkend examen zullen afleggen voor de betrekking van 2C° luit. kwartier meester en 2en luit. administrateur van kleeding en wapening hier te lande en voor 2™ luit. kwartiermeester voor hel leger in Oost-Indie, Na afgelegd examen bij 's rijks marine-hospitaal te Willemsoord, zijn de officieren van gezondheid 3de kl. J. P. Vlaanderen en II. van Stockum bevorderd tot officieren van gezondheid 2dc kl. De maatschappij lot bevordering der bouwkunst heeft gisteren te Amster dam hare 19dc algemeene vergadering gehouden. Die maatschappij verkeert in eenen bloeijenden toestand en telt thans 842 leden. Aan de hh. A. L. van Gendt, te Rotterdam, en E. Molemans, te Amsterdam, zijn bekrooningen te beurt gevallen. Uit Blaricum meldt men dat de nacht van 30 Junij jl. zeer noodlottig 'S geweest voor den landman in het Gooi. Door de zee zijn al de hooi landen overstroomd; al het afgemaaide gras werd weggedreven en het nog slaande bedorven. De schade wordt op ruim ƒ60,000 begroot. Te Nieuwe Diep ligt zeilreê het barkschip Zaanstroombestemd naar 4e Kaap de Goede Hoop, waarmede een 50-tal landverhuizers derwaarts zullen worden overgevoerd. Naar men uit Doesburg meldt zal aldaar eene instructie-compagnie 'oor de artillerie opgerigt worden, gelijk in strekking als het instructie- bataillon te Kampen. De gemeenteraad heeft een terreinhetwelk aan de stad behoort, kosteloos aan het rijk afgestaan, ten einde het voor genoemd doel in le rigten. Op 28 Junij werd te Zwolle, onder de leiding van het bestuur der afdee- ling Zwolle van de vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland en eenige belangstellende leden, eene vergadering gehouden van bijna alle werkbazen in het vak der timmerlieden, metselaars, verwers, loodgieters en behangers aldaar, met het doel om de verbetering van het lol van den handwerksman te bespreken. Terwijl daartoe voor een vijftal jaren reeds pogingen waren aangewend, werd nu met algemeene stemmen besloten, om zich tot dat doel le verbinden, volgens een regle ment, waarvan de hoofdbepalingen werden vastgesteld. Volgens deze wordt de belooning bij schoften afgeschaft en door die bij uren vervangen, terwijl tevens de werktijd wordt geregeld; het loon van den werkman wordt ver hoogd en het bazengeld naar verhouding van het werkloon eveneens. De tijd van invoering der nieuwe bepaling is op 1 Jan. 1862 vastgesteld, en eene commissie van bazen is benoemd, die met bovengemeld bestuur voort durend de belangen der werklieden zullen, blijven behartigen. Nog is be paald dat jaarlijks eene algemeene vergadering te dezer zake zal worden gehouden. In den gemeenteraad van Deventer is door eene daartoe benoemde commissie verslag uilgebragt omtrent de vraag, of het aldaar bestaande athenaeum niet ware te veranderen in eene hooge-industrieschool. De com missie heeft die verandering zeer wenschelijk genoemd. Deventer was daartoe eene geschikte plaats, wijl het natuurkundig kabinet, het chemisch labo ratorium, de practischc geest in de stad en de nabijheid van het nijvere Twenthe daartoe zeer bevorderlijk zouden zijn. Eene voorbereidende school zou men niet noodig achten daar het gymnasium daartoe kon strekken. Het onderwijs op de polytechnische school moet theoretisch en practisch zijn, waarvoor men eene mathematische, eene mechanisch-technischeeene chemisch-technische en eene chemisch-pharmaceutische klasse noodig zou achten. Men zou daartoe behoeven 6 hoogleeraren3 lectoren en een leeraar in de Ietteren en geschiedenis. Het schoolgeld zou men bepalen op ƒ100. De uitgaven worden begroot op ƒ20,250, de inkomsten op 3700. Hoewel het te kort aanmerkelijk zou zijn, achtte men de uitgave in vergelijking van het belang der zaak niet te groot. Het prov. geregtshof in Zeeland heeft A. Poldermanwegens het ver moorden zijner echtgenoot, tot de doodstraf veroordeeld, uit te voeren bin nen Middelburg. Te Groede (Zeeland) is Zaturdag 11. zekere Frans Monjé, die aanne mer was van het maken van een plafond in de hervormde kerk aldaar, en j zelf daaraan werkzaam was, door het breken van eene ribbe, waarop hij j steunde, van eene stelling afgevallen, met het hoofd op den steenen vloer. De ongelukkige heeft nog slechts eenige oogenblikken geleefd. Zijne ouders verliezen in hem een oppassenden zoon. Ter hoogte van Zoutelande is de jol van de Deensche schooner Augent, waarmede 4 personen van de bemanning een anker wilden uitbrengenom geslagen. De stuurman en een matroos hebben zich door zwemmen gered, maar de beide andere matrozen verloren daarbij het leven. De schade door den hagelslag in de Noordbrabantsche gemeenten Nue- nen, Gerwen en Nederwellen toegebragt wordt op minstens 26,000 geschat. Blijkens het verslag door ged. staten aan de staten dezer provincie ge daan, bedroeg de bevolking van Zuidholland, naar de voorloopige uitkomsten der volkstelling op den 31ste" Dec. 1859 294,564 mannen en 323,907 vrouwen, te zanten 618,471 zielen. De bevolking dezer provincie in 1860 II is vermeerderd met 3961 mannen3830 vrouwente zamen 7791. Het ge- I tal landverhuizers was 199 personen. De weersgesteldheid is in 1860 doorgaande vochtig, guur en koud ge weest, zoodanig dal de overgang der jaargetijden bijna niet merkbaar was, waardoor eene algemeene lypheuse geaardheid is ontstaan, die evenwel geen kwaadaardig karakter aannam en weinig offers eischte. Bij het einde van 1860 was de regeling van het lager onderwijs in al de gemeenten der provincie geheel tot stand gebragt, en kon de wet op het lager onderwijs alzoo op den daarvoor bepaalden tijd algemeen worden in gevoerd. Bij hel einde van 1860 waren de jaarwedden van al de hoofd onderwijzers geregeld, behalve voor 7 gemeenten. De toestand van het armwezen was in 1860 niet achteruitgaande. Om trent de werking der armenwet in de voormalige sleden zijn geene on gunstige berigten medegedeeld. Geheel anders is het met het meerendeel der gemeenten ten platten lande, waarvan de besturen herhaaldelijk over de daaruit voorlvloeijende financiële bezwaren en moeijelijkheden klagen, en wijziging der wet met meerderen of minderen aandrang verlangen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1