leydsche courant. WOENSDAG 3 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 Julij. Bij kon. besluit van 28 Junjj jl. is de lieer mr. A. J. Hazenberg, plaatsvervangend kantonregter en advocaat alhier, benoemd tot kantonregter j te Sluis. Op Donderdag aanst., des avonds ten 7 ure, zullen bij gunstig weder door het muziekcorps der schutterijop het Plantsoende volgende muziek- 1 stukken uitgevoerd worden: 1. Grossfiirsier marsch, Strauss; 2. Ouverture j Missolonghi, llérold; 3. Guck-Aenglein polka, Kühner; 4. Souvenir de l'opéra Norma, fantaisie, Dunkler; 5. Songs of the Thames wals, Kühner; 6, Links! Rechts! marsch, Hamm. Bij de openbare aanbesteding die gisteren op het Raadhuis plaats had is aangenomen: 1°. Het verwen en stucadoren van de portalen en gangen van het Raadhuis door J. de la Bije voor ƒ480; 2". het bouwen van een nieuw scboollocaal op de Oude Vest, door J. van der Tas en II. J. W. Filippo, voor ƒ14,260, 3°. het schoonhouden der plantsoenen op de vest- wallen, door J. Bolt, voor ƒ850; 4". het verwen van het klokkehuis der Hooglandsche kerk, door W. L. van Amerom, voor ƒ130.90; 5°. het in voegen en repareren der gemetselde bruggen door P. G. lloulhuysenvoor ƒ785; 6". het invoegen en repareren der gemetselde wallen, le perceel door H. van Zonnenberg, voor ƒ1105, 2C perceel door J. van der Tas, voor ƒ610; 3e perceel door J. van der Reyden, voor ƒ495; 7°. het verwen van eenige brug- en keerleuningendoor II. Gijsman, voor ƒ270.50. De gun ning van hel laatste n®. wordt evenwel 8 dagen aangehouden. De storm van 11. Zondag heeft aan het zoo schoon staande veldgewas veel schade toegebragt en aan het frissche loof der boomen de sporen zijner vernieling achter gelalen. Door den zwaren regen, bij dien hevigen wind, heelt hel graan en het koolzaad veel geleden en ligt op vele plaatsen neer geslagen of op zijnen stengel geknakt. Voor de dienst van het stoomwezen in Nederl. Indië is benoodigd een ingenieur der 2<le klasse. Aan die betrekking is verbonden eene maaride- Ijjksche bezoldiging van ƒ350, met eene periodieke traclements-verhooging na elke drie jaren dienst, van 30 'smaands, tot dat een maximum van ƒ500 'smaands is bereikt. Zij die wenschcn voor deze betrekking in aan merking te komen kunnen zich lol ultimo Julij eerstk. tot het dep. van koloniën wenden. De minister van marine heeft bekend gemaakt dat het examen der adspiranten, voor de betrekking van adelborst der 3de kl. bij het kon. insti tuut voor de marine te Willemsoord, op den 22sten Julij aanst. zal aanvangen. liet Nederl. zendeling-genootschap heeft in de 6 eerste maanden dezes jaar, aan giften en legaten, ontvangen de som van ƒ15,548.83. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering van de Ned. vcrecniging tot afschaffing van sterken drank, die op 9 en 10 Julij te Alkmaar zal ge houden wordenzullen in de openbare bijeenkomst in de Kapelkerk o. a. als sprekers optredeu de hh. dr. C. J. Adatna van Scheltema en dr. L. C. Lenlz, predd. le Amsterdam, en J. W. Schubartofficier van gezondheid te Utrecht. Aan de kon. akademie te Delft, is voldoend examen afgelegd voor de betrekking van O. 1. ambtenaar der ls,e kl.door de hh. mr. 1. Bousquet mr. W. K. baron van Dedemmr. P. Deketh, jhr. mr. H. G. B. Nahuys en mr. 11. Sender. Zondag avond ten 7 ure is te Vlaardingcn de eerste haringjager aan gekomen met 43 tonnen haring en gisteren de tweede met 122 ton haring. De qualiteit wordt uitmuntend genoemd. ilet Weekblad van Haarlemmermeer wjjdt in zijn laatste nommer, naar aanleiding van hel jaarlijksch verslag omtrent den toestand dier ge meente over 1860, een artikel aan den staat van den landbouw aldaar, waarin het volgende voorkomt: »Bij den staat der bebouwing wordt de aan dacht terstond getroffen door het geringe getal pachters en door het feit, dal nog bijna de helft van den polder door zetboeren wordt beheerd. Dal dit in de eerste jaren vrij algemeen geschiedde, liet zich begrijpen, maar bel is een vreemd verschijnsel, dat deze wijze van landbouwen, die voor zeker noch de meest wenschelijke, noch de meest voordeelige is, zoo lang blijft aanhouden, liet meerendeel der pachters bebouwt niet meer dan 20 bunders. Beide feiten bewijzendat in Haarlemmermeer nog groot gebrek 's aan welgestelde en ervaren pachters met genoegzaam kapitaal toegerust. Het meerendeel der eigenaars, die zetboeren gebruiken, doen dit ongetwij feld meer uit gebrek aan een goeden pachter, dien zij vertrouwen, dan uit liefhebberij in den landbouw, of omdat zij gelooven op die wijze hooger '"enten te zullen genieten. De vrees voor den nieuwen polder schijnt alzoo euder den landbouwersstand nog niet geweken te zijnterwijl toch menig Boerenzoondie in Zeeland of in Noord- en Zuidholland sedert langen tijd op eene boerenplaats zit te wachten, hier goed zijn brood zou kunnen verdienen." Naar men uit Haarlem meldt verwekt de aldaar geopende nationale tentoonstelling steeds eene algemeene belangstelling, en vindt zij van verschil lende zijden veel en onverdeelden bijval, zoowel ter zake van de deugdelijk heid, als van het aantal der ingezonden voorwerpen. Zondag is het aantal der bezoekers tol 1530 geklommen. Het laatste concert van het Ooslenrijksche muziek-corps heeft, van wege het onstuimige weder op Zondag, niet op Sparenhove kunnen plaats hebben; met spoed heeft men tol dat doel de groote manege aan het Bolwerk inge- rigt. Ook bij dit laatste concert heeft dit corps, en vooral de directeur, vele blijken ontvangen van de goedkeuring der aanwezigen. Gisteren is dit corps weder naar Mainz teruggekeerd. Naar men verneemt heeft het aan de algemeene armen van Haarlem eene som van ƒ500 geschonken. De hh. YV. J. Hofdijk en J. A. Alberdingk Thym hebben een adres bij den gemeenteraad van Haarlem ingediendwaarin zij de wenschelijkheid betoogen van het behoud der Kleine Houtpoort aldaar, waarvan de afbraak bij die vergadering een punt van overweging uitmaakt. Zij maken de op merking dat niet slechts de gemelde poort tot de fraaije en niet menigvul dige voortbrengselen van den Nederlandschen stedenbouw der XVIde eeuw behoort, maar dal er zich, als gedenkteekeneen geheel bijzonder belang aan verbindt. Volgens de onderzoekingen namelijk van wijlen den heer dr. D. J. Veegens werd gemelde poort ontworpen en geleekend in 1571 door den vermaarden schilder Marlen Heemskerckdie jaren lang deel van Haar lems burgerij heeft uitgemaakt. Marten Heemskerck is een der krachtigste vertegenwoordigers van het laatste gedeelte des roemvollen tijdperks, waarin Haarlem haar naam aan eene hoofdrigling der vaderlandsche schilderkunst verbonden zich met gelijken trots op eene eigenaardige schilderschool mogt beroemen, als Brugge, Keulen, Rome en Venetië. Uit eene goede bron meldt men uit Almelo, dat het plan bestaat om in de onmiddelijke nabijheid van het kanaal eene katoenspinnerij op te rig- ten, waarvan eerstdaags prospectus en concept-statuten verkrijgbaar worden gesteld. De kosten voor deze oprigting zijn geraamd op ƒ400,000, verdeeld in 400 aandeelen elk van ƒ1000, waarvan bereids 70 in Twenthe zijn geplaatst. Voor liet prov. geregtshof van Zeeland is dezer dagen de zaak behan deld van A. Polderman, landbouwer onder St. Laurens, beschuldigd van in den nacht van 27 op 28 Jan. 11. zijne huisvrouw met voorbedachten rade te hebben vermoorden wel door het toebrengen van herhaalde slagen op het hoofd met een ijzeren vutirschop, waarna hij haar verder onder een bedde- kussen heeft gesmoord, en daarna hel lijk in het karnhok, 9 palm onder den grond, met aan een gebonden beenen, heeft verborgen. De procureur- generaal heeft de beschuldiging volgehouden en de doodstraf geëischt. Te Breda had zekere F. de Hondt, die zich dagelijks aan het mis bruik van sterken drank schuldig maakte, Zalurdag 11. weer zooveel jenever gedronken, dat hij in zwijm, op een kruiwagen in zijne woning, neder- viel, en een uur later door zijne huisvrouw, die zich ter kerk had bege ven, in den drank geslikt, werd teruggevonden. Vrijdag II. is te Tilburg een 15-jarig meisje, met name Maria Danklof, in een fabriek door sloom gedreven werkzaam, op eene ongelukkige wijze omgekomenzij werd door den riem van de groote as gevangen en daar mede, alvorens men de machine kon doen stilstaan, verschillende malen rondgedraaid, zoodat zij bij het stilstaan er van een lijk was. Uit Schinnen (Limburg) meldt men dat aldaar op den 26stcn Jimij, bij gelegenheid dat de dorpsschuttcrij zich voor een optogt verzamelde, over een schietgeweer een klein verschil ontstond. De persoon van W. Olten, welke zich in een naburig huis bevond, nam een daar gereed staand ge weer mede, dat naar hij meende ongeladen was; vervolgens al schertsende zich in den twist willende mengen, legt hij op zekeren J. Paulssen aan, trekt af en treft hem met het volle schot dermate in de zijde, dat hij in den avond van dien dag overleed. 'sGRAVENHAGE, 2 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw ds. A. A. Stuart, te Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur van het Nederl. ge nootschap: Tot zedelijke verbetering der gevangenen, en aan de hh. W. A. baron de Constant Rcbecque, A. J. U. baron van Wassenaer en YV, E. J. baron van Wassenaer vergunning verleend tot het aannemen der onderschei- dingsteekencn van eere-ridder der Johanniter-ordewaartoe zij door deu koning van Pruissen zijn benoemd. Tot kantonregter te Cortgene is benoemd jhr. mr. W. E. van Panhuys, advocaat te Middelburg. Naar men verneemt bedraagt de voorgenomene inkoop van nat. schuld waarvoor later bestemming bij de wet zal worden gevraagd, drie millioen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1