leydsche courant. MAANDAG 1 JULIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 29 Junij. Ingevolge art. 64 der prov. wet zullen op Dingsdag aanst. de gewone vergaderingen der provinciale staten worden geopend. Deden morgen had een timmermanPlanjer genaamddie werkzaam was aan de verbouwing van de Armbakkerij op den Ouden Rijn, het ongeluk, door het kantelen van een plank, van den steiger te vallen en het regter been te breken. T- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 119 tot 139 personen. De minister van binnen), zaken, gezien de processen-verbaal der com missie, die benoemd is lot het doen van voorstellen ter bepaling van het aandeel aan elk der door den jongsten watersnood getroffen provinciën toe te kennen in de opbrengst der algemeene collecte; Overwegende, dat in den dadelijken nood der noodlijdenden genoegzaam is voorzien uit de liefdegiften van allerwege, buiten de opbrengst der alge meene collecte verkregen, zoodat die opbrengst, ten beloope van 774,774.28, uitsluitend kan strekken tot vergoeding der verliezen, geleden door hen, wie het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel Overwegende, dat evenwel het reeds bekende bedrag dier verliezen verre overtreft dat van de opbrengst der algemeene collecte, en dat in dien staat van zaken, in afwachting van de beschikking over de verder aanwezige middelen, nadat de daartoe vereischte opgaven zullen zijn verkregen, onver wijld kan worden overgegaan tot de verdeeling dier collecte; Overwegende, dat de verliezen door de commissie in aanmerking gebragt tot het doen harer voorstellen, tot het geheel bedrag daarvan, staan voor: Noordbrabant., als 8,294 en voor Gelderland, als 91,706 tot 100,000. Heeft goedgevonden het aandeel der betrokken provinciën in voorschreven som te bepalen voor: Noordbrabant op 64,259.78 en Gelderland op ƒ710,514.50 en ged. staten dier provinciën uit te noodigen zoo spoedig mogelijk, in over leg met de gemeentebesturen over te gaan tot de verdeeling lusschen de noodlijdendenwie het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies. Aan de kon. akademie te Delft is voldoend examen afgelegd als civiel- ingenieur door de hh. B. A. A. DeenikA. K. P. F. R. van Hasselt, J. C. van HeukelomH. J. Hora Siccama, W. H. Hubrecht, D. N. LabrynW. T. Leemans, E. J. de Savornin Lobman, P. Schenkenberg van Mierop, R. Piekema, J. II. Schorer van de Souburgen, J. W. G. StienikerJ. C. T. Timmerhalls van Abcoude en B. H. W. F. Werndley. Tot het eindexamen voor de betrekking van O. 1. ambtenaar hebben zich aangemeld 28 adspirantenals ambtenaar 1' kl. 11 en als ambtenaar 2« kl. 17. De algemeene vergadering van het Nederl. Zendeling-Genootschap, zal den 17den Julij aanst., des avonds lên 6 ure, in de Groote kerk te Rotter dam gehouden worden. D». Modderman zal de opwekkende rede uitspreken. Tot het proefjaar zijn in Mei toegelaten, de jongelingen W. II. Woelders, van Amsterdam, C. J. Barneveld, van Utrecht en F. J. Weslerhof, van Njjmegen. Te Spijkenisse is een persoon in hechtenis genomenals verdacht van moedwillig aanleiding te hebben gegeven tot eenen branddie aldaar op den 24itcg dezer p|aats had. Naar men zegt beeft hij reeds de bekentenis van rijn misdrjjf afgelegd. Volgens berigten uil Haarlem geven de concerten van de muziek van j Let 16d« reg. Ooslenrjjksche infanterie, op de hofstede Spaarnhove, eene al gemeene voldoening. Men roemt ten hoogste de bekwaamheid van dit uit L5 personen bestaande muziekcorps en vooral van den directeur den heer Jeschko. Het publiek laat het uit dien hoofde niet aan de ondubbelzinnigste blijken van tevredenheid ontbreken. Vrijdag avond heeft het zich in het openbaar op de Groote Markt doen hooren. Te Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Ned. Rijnspoorwcgm.onder voorzitting van mr. J. C. Fa- bar van Riemsdijk. Er waren tegenwoordig 25 aandeelhouders, vertegen- vvoordigende 49,421 aandeelen en uitbrengende 871 stemmen. Uit den slaat van ontvangsten over het boekjaar bleek dat vervoerd werden 990,519 rei- a'gers, welke 1,357,603.15£ opbragtenaan goederen werden vervoerd w,243 tonnen, te zamen opbrengende 2,237,598.07j.terwijl de onlvang- slen in het boekjaar 1859/60 1,999,454.67^ bedroegen. De uitgaven be ogen na aftrek der exploitatiekosten ƒ1,380,363.18, zoodat voor uitdee- /f02.717.51 overbleef. Het dividend is bepaald op 4,'T pCt. Het voorstel j1® den hoofdzetel der maatschappij van Amsterdam naar Utrecht over te re"gen werd aangenomen. Naar men verneemt heeft de minister van binnenl. zaken thans aan den heer Dull, te Almelo, voorloopige concessie verleend lot den aanleg van een spoorweg naar de Hanoversche grenzen, in verband met de Duitsche spoorwegen. Het prov. geregtshof van Noorbrabant heeft H. W. van Grasveld; ge wezen ontvanger der domeinen in Noordbrabantschuldig verklaard aan het verduisteren van geldenten bedrage van 39,801.69en veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren en eene geldboete van 4000. Te Thorn (Limburg) is in den nacht van den 24steD dezer bij den ge meente-ontvanger een diefstal met inbraak gepleegd. Uit eene secretaire, in de slaapkamer staande, heeft men ƒ2600 ontvreemd, benevens eenige dwangbevelen. Deze laatsten werden in den tuin terug gevonden. 's GRAVENHAGE, 29 Junij. Door Z. M. is benoemd tot officier van de orde van de Eikenkroon de heer A. P. Godon, gepensionneerd Oost-Indisch ambtenaar. Tot deurwaarder bij het kantongeregt alhier is benoemd de heer Koldewehbeöedigd klerk b(j de arr. regtbank. Bij de dienst van den rijkstelegraaf zijn; na afgelegd examen, tot telegrafisten 3de kl. benoemd de leerlingen H. Laan, H. A. Peerlkamp, H. W. L. Leur, A. Kruyt, H. W. Lieveloo, P. J. Vermeeren, C. Prent van Dalen, J. L. Yerment, A. van Riel, D. Schaap, H. F. W. Seelenhorst J. G. Bemelmans, J. H. Geerke, C. D. Canne, A.Pot, H.J.Doedens, A.C. Loffelt, VV. C. Bedding, J. L. Meys, H. J. de Boeuff en H. F. A. von Horn. Door den minister van binnenl. zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf benoemd: tot telegrafisten lstc kl. die der 2de kl. W. Vruggink en K. Bloemendal; tot opzigler der 2de kl. die van de 3dc kl. J. Schnabel; tot telegrafisten 2de kl. die der 3d* kl. P. Elve, J. Duparc jr.G. W. van tVinsheym, A. Broeders, L. N. Scheffers, J. G. J. Bonarius, E. F. Vréke en P. W. H. Linckens. H. M. de koningin is heden morgen van het Loo op het huis ten Bosch aangekomen. Z. M. de koning wordt Maandag alhier terug verwacht. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ300, door den heer mr. J. S. van Ron- kél, te Samarang ingezameld. In de bureaux van het dep. van finantiën wordt thans ijverig gear beid aan de herziening van de patentwet. Men hoopt, dat het daartoe be trekkelijk wets-onlwerp spoedig bij de tweede kamer zal kunnen worden aangeboden. (Arnh. C.) Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 28 Junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen aangevangen over het wels-ontwerp betreffende de nationale militie. Door de hh. Belz en van der Linden werd liet ontwerp bestreden, terwijl ook de hh. van Zuylen van Nyevelt, van Bosse en van Heukelom daartegen onderscheidene bezwaren inbragten. De hh. Gevers Deynoot en de Bieberstein verklaarden zich vóór het ontwerp. De bestrijders van het ontwerp waren van tneening dat de grondwet eene inlijving der nationale militie bij het staande leger niet toeliet; werd het. ontwerp tot wet verklaard dan zou er eigenlijk geen zelfstandige militie zijn. Dat de regeling der sterkte van de militie aan de wet werd onttrokken werd afgekeurd; de niet gelijktijdige aanbieding eener wet op de schutterij, of opgave van de beginselen die tot grondslag dezer wet zouden strekken, vond mede bedenking; de zoo noodig gedwongen inlijving bij de zeemilitie werd algemeen afgekeurdvrij willigen overgang achtte men verkieslijker. Door de ministers van binnenl. zaken en van oorlog werd de voordragt ver dedigd. De eerste voerde aan dat het ontwerp overeenkwam met den be- staanden toestand sedert 1818 en de ondervinding had geleerd dat het ver krijgen van twee afgescheiden legermaglen nevens elkander onmogelijk was. Hij bestreed ook het denkbeeld dal het regelen der sterkte van de militie bij de wet ongrondwettig was, en deelde de redenen mede, die de indiening eener wet op de schutterijen hadden verhinderd. Door den minis ter van oorlog werd ten opzigle der schutterjjen erkend dat de oefening nog veel te wenschen overliet, maar daarvoor zou, na de aanneming dezer wet, gezorgd worden; wat de wapening betrof, deze mogt gebrekkig we zen; maar de wapenen die zij nu bezaten dienden alleen tot hunne oefening; mogt er noodzakelijkheid toe wezen, binnen weinige dagen zouden de schutterijen van gelrokken geweren voorzien kunnen zijn, daar de voorraad van zoodanige wapenen reeds tot 80,000 geklommen was. Door den heer de Bieberstein zijn eenige amendementen op hel wets-onlwerp ingediend, o.a. om de lengtemaat voor de miliciens van 1.56 el op 1.55 el te brengen. In deze zitting zijn ingekomen: een wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent het beheer der gelden bestemd voor den aanleg van staatsspoorwe gen en een wels-ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaaf voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1860 op 1861. BUITENLANDSUHE BERIGTEN. KËL6IE. Dc dagbladen van Luik maken melding van een geschil, dat aldaar tus- schen de burgerlijke en militaire autoriteiten ontstaan is. De beer Lejcune-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1