LEYDSCHE COURANT. Nn. 77. VRIJDAG 28 JUNIJ. I w! 1861. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant «ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. il02| 95 195 «i 24» 691 54 20 j LEYDEN, 27 Junij. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Wij vernemen, zegt de Amst. C., dat de heer Goudswaard, direc teur der Ned. Handelmaatschappij, zijn ontslag uit die betrekking aar. I, M. den koning heeft gevraagd. Daar er in den laatsten tijd eenige militairen, ten gevolge van het baden zijn verdronken, is door het dep. van oorlog aan alle autoriteiten des legers op nieuw aanbevolen zorg te dragendat in elke garnizoensplaats de militairen zich niet dan onder behoorlijk toezigt gaan baden. De kolonel Klapp, van den generalen staf, wien de lunctiën zijn opge dragen van chef van den staf der in de legerplaats te Millingen te kamperen troepenzal reeds den 18dc" der volgende maand in gemeld kamp aankomen ten einde het kamp te traceren enz., wordende tot gemelde werkzaamheden bijgestaan door de kapiteins van der Star en Pfeiffer, en den lstcI1 luitenant baron Taels van Ameronge.n, allen van den generalen staf. Van de geza menlijke balaillons infanterie, die aangewezen zijn om te kamperen, zullen worden vooruit gezonden de noodigc detachementen tot hel in gereedheid brengen van de legerplaats en daarvan den 235tc" der volgende maand in bet kamp aankomen 12 officieren en 360 onderofficierenkorporaals en man schappen die ter beschikking van den kolonel Klapp worden gesteld. Heden nacht, omstreeks half twee ure, is er brand ontstaan in eene loods behoorende en gelegen aan 's rijks geweermakerij op den Vervversdijk ie Delft. Hoewel de brand een dreigend aanzien kreeg, heeft hij zich ech ter, dank zij de spoedige hulp van de brandweer, tot dit gebouw bepaald. De oorzaak is tot dusverre niet met zekerheid bekend. De eerw. heer J. Pauls, rustend pastoor der r. k. gemeente te Rotter dam, heeft eergisteren gedachtenis gevierd van de ontvangen priesterwijding voor 50 jaren. Ten 10 ure werd er in de S'. Laurenskerk door den jubilaris eene pleglige hoogdienst gehoudenwaarbij de heer van Leunenpastoor te Amsterdam, eene toepasselijke rede hield. De volle kerk getuigde van de opregte belangstelling der gemeenteleden. Gedurende den dag stroomde het naar de woning van den feestvierenden grijsaard, om hem geluk te wenschen. Ten 5 ure werd hem door een groot getal zijner vrienden een keurig feest maal aangebodenwaartoe ook zijne familie en een aantal geestelijken ge- noodigd waren. Te Rotterdam zijn eergisteren 2000 mandjes kersen uit Gelderland naar Engeland ingescheept. Naar men uit Amsterdam meldt zijn er ernstige vermoedens gerezen dat de stuurman van een schip, liggende in het Entrepót-dok aldaar, Zondag II.zijn kapitein over boord heeft gestooten ten gevolge waar van deze is verdronken. Hij is voorloopig aangehouden, naar men zegt, in een tapperij of publiek huis en nog in het bezit van voorwerpen, den kapitein toebehoorendc gevonden. Door ds. J. C. Zaalberg te 's Gravcnhage, secretaris der commissie voor de zaken der prot. kerken in Ned. O. en W. Indië, wordt hel bêrigt tegengesproken, als zou genoemde commissie predikanten voor de dienst in Oost-Indie hebben voorgedragen; zij heeft zelfs nog geene aanbeveling ge daan aan den minister, die alleen het regt van voordrag! heeft. Eergisteren werd te Utrecht de 88ste jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van het prov. Utrechtsch genootschap van kunsten en weten skappen, onder voorzitting van den heer mr. J. S. Vernède. Uit hel ver slag bleek d?.t de toestand des genootschaps niet ongunstig is te noemen en dat vooral de boekverzameling jaarlijks in belangrijkheid en omvang toe neemt. Men heeft besloten zich met adressen te wenden lot den minister van binnenl. zaken en de tweede kamer der staten-generaalten einde aan 'e dringen op het verleenen van subsidiën ten behoeve van het Nederl. woor denboek en het werk van den heer Wttewaal over de schadelijke insecten ,a'i den landbouw. Tot gewone leden werden benoemd de hh.mr. J. J. k 'an der Brugghen, te Nijmegen; mr. A. P. Th. Eysselladv. te 'sGra- 'sibage; mr. J. van Meerbeke, adv. te Utrecht; mr. J. Pols, lid der arr.- feglb. te Rotterdam; mr. I. Telling, adv. te Leeuwardenmr. Jacob Wertheim adv. te Amsterdam; mr. T. J. E. Zinnicq Bergmann, raadsheer in het prov. ëereglsh. te 's Hertogenboschdr. A. W. de Klerck, praeceptor te Amster dam; A, s_ Kok, onderwijzer te Amsterdam; dr. M. P. Lindo, te Breda; odewijk Mulder, kapt. der inf. te 's Gravenhage; G. K. Niemann, lector aan het zendel.-inslit. te Rotterdam; mr. N. F. van Nooten, lid der arr.- iw 'e Utrechtdr. G. A. N. Allebé, geneesh. te Amsterdam; dr. Th. van iurgh, te Rotterdam; dr. W. Koster, prosector te LcydcnG. Kuyper hapt.-ingen. te Utrecht; dr. L. Mulder, hoogl. te Deventer; L. Cohen Hz., Stuart, Iceraar in de wis- en natuurk. aan de kon. akad. te Delft; d'. A. II. Swaagmangeneesh. te Groningen. Tot buitenlandsche leden de hh. Hisely, te Lausanne; Motley, te Londen; Claparide, te Genève, en Semper, te Altona. Voorts zijn eenige nieuwe prijsvragen uilgeschreven, die eerlang medege deeld zullen worden. Nabij genoemde stad viel eergisteren bij het afrijden van den expres-trein naar Arnhem het volgende ongeluk voor: De chef-conducteur van Piggelen, die den trein begeleidde, begaf zich onder het rijden op een niet ver van het station verwijderden perron, ten einde zich te overtuigen of er wel eene vlag op den laatsten wagon geplaatst was, daar er nog een trein moest volgen. Toen hij weder op den trein wilde gaan, stapte hij mis, zoodat hij lusschen den perron en de wagens bleef, zich zoo goed moge lijk nog met de eene hand aan een portier vasthoudende, terwijl een der reizigers hem met beide handen vasthield. In deze hangende positie reed hij eene kleine honderd ellen voort, voor de machinist stopte. De onge lukkige heeft beide beenen zwaar gekneusd en verwond. (Z7. C.) 's GRAVENHAGE, 27 Junij. Z. M. heeft tot hoofdcommies bij de algemeene rekenkamer benoemd de heer J. F. Gaillard, thans commies, en lot adjunct-commies bij die ka mer jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman, advocaat bij het prov. geregts- hof van Groningen. Door Z. M. zijn bevorderd tot schout bij nacht, de kapiteins ter zee C. J. Berghuis, B. G. Escher en J. May; tot kapiteins ter zee, de kapitein- luit3. ter zee M. Cazaux van Staphorst, W. A. de Gelder, C. P. de Brauw en A. D. S. Clarkson; lot kapitein-luit3, ter zee, de luit3, ter zee l3le kl. S. H. Binkes, W. C. Klis, J. O. 11. Arntzenius en jhr. H. P. de Koek; tot luit3, ter zee l3te kl.die van de 2de kl. H. Hovy, VV. H. F. vanOordt, W. F. van der Burg, F. II. T. Troester, H. C. M. E. Habels en U. K. Koning; tol luit3, ter zee 2dc kl.de adelborsten l3te kl. L. B. vanMaanen, J. G. J. Sanjaard, R. H. Jarman, J. C. Egter, J. C. de Ruyter de Wildt, D. G. Brand, II. J. Klein, P. Ie Comte, P. F. baron van Heerdt, W. J. van I.oenen, jhr. C. G. J. 8arnaart, N. A. de Vries, jhr. W. M. de Gy- selaar, II. J. R. Sutherland, D. O. lleldewier, G. J. Buyskes, R. T. du Clonxjhr. Q. Hoeufft, O. M. de Munnick en D. C. Visser; tot inspecteur van administratie, de officier van administratie l!te kl. C. J. Lina; dot offi cier van administratie l3te kl., die der 2de kl. W. C. Olivier; tot officieren van administratie 2de kl.die der 3de kl. W. II. F. Vogel, J. F. J. Mahieu en A. J. Looijen; tot adjunct-administrateurs, de scheepsklerken J. G. Be- belaar, G. D. van Werdt, M. D. L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Krnyt, en benoemd tot officieren van administratie 3de kl.de adjunct- administrateurs J. P. Faubel, J. Breeman, K. F. Gerth van Wijk, P. F. van Wage, F. W. L. A. Hirschmann, W. Uanegraaff en J. C. de Vriese. Z. M. heeft den adsistent bij den scheepsbouw J. L. von Leschen be vorderd tot adspirant-ingenieur bij de marine, en ingevolge beschikking van den minister van marine van den 25s,el> dezer, zijn tot kadet bjj het corps mariniers benoemd S. J. Maier, C. J. Visser en C. J. baron van Hemert. Tot commissaris van politie en waterschout te Maassluis is benoemd de heer A. L. Wieckert, deurwaarder bij het kantongeregt alhier. Gisteren heeft II. K. II. prinses Marianne op nieuw een bezoek ge- bragt aan de tentoonstelling van schilderijen van levende meesters alhier. Het heeft II. K. 11. behaagd aan te koopen de stukken n°. 291, Broodzorg, van Maurits I.éon, te Amsterdam; n°. 175, Zonsondergang, van J. G. Hans, te 'sGravenhage; n°. 70, Op Marken, van Hein Burgers, te Amsterdam, en n°. 9, Duitsch landschap bij avond, van Albert Arnz, te Dusseldorp. De minister van marine zal op morgendie van binnenl. zaken op overmorgenen die van oorlog op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ896.76, bij den gouverneur van Suriname ingekomen; ƒ2 70, gift van N. N. uil Duitschland; 18.10, van bet muziek gezelschap Eendragt te Zaamslag; 251 fr.opbrengst eener inschrijving ge daan in de herberg van de wed. Meulmeester, te Eeclo, in België; ƒ164, van de vrijmetselaarsloge Ullrajectina, te Utrecht; ƒ50, opbrengst van den verkoop van 50 exemplaren van door den kap. van der Sande, van het Belgische leger, vervaardigde tableaux der sterkte van hel Ned. en het Belgische leger, door den schrijver ter beschikking van den minister ge steld; ƒ500 van den heer P. Andreas, suikerfabrikant te Samarang; een kistje kleedingstukken van eenige dames te Parijs. Voor de noodlijdenden op Java is bij het dep. van koloniën ingekomen ƒ36 98, van de commissie te 's Hertogenbosch. Aanst. Woensdag zal door den heer commissaris des konings in de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1