Per Telegraaf. je^en verzekert dat er Cenige verbetering in den 'toestand van Z. li. is op te merken. De Patrie berigt dat de keizer van Marokko geneigd is aan den eisch van Spanje, tot den afstand van Mogador, toe te geven, onder voorwaarde dat Tetuan dan onmiddelijk zal ontruimd worden. De Akhbar van Algiers meldt dat prins Napoleon en zijne gemalin in den avond van den lldco aldaar zijn aangekomen. op den spoortrein van Orleans naar S'. Germain de Fosse's is een Russische generaaldie van Vichy kwamaan eene beroerte overleden. Hij was zoo dik en zwaardat toen hij in den wagen wilde stijgentwee personen hem er moesten intrekkenterwijl er drie duwden; zijn 1-jjk moest door acht personen uit den wagen worden gedragen. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden te Turyn worden de beraadslagingen voortgezet over het voorstel van Garibaldibetreffende de wapening. Men verwacht dat het met eene meerderheid van 70 a 80 stemmen zal aange nomen worden. Volgens een der bladen van Turyn hebben eenige maat schappijen aan de regering het voorstel gedaan om de leening van 500 mil- lioen voor hunne rekening te nemen. De voorwaarden zouden niet onaan nemelijk zijn. In een schrijven uit Turyn worden eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende het adres, hetwelk dezer dagen door ingezetenen van Rome aan keizer Napoleon en aan koning Victor Emmanuel is gerigt om den wensch naar het ophouden van 's Pausen wereldlijke magt te kennen te geven. Het is, volgens die opgave, onderteekend door 53 geestelijken, 50 adellijken, 1049 advocaten, geneesheeren en andere personen behoorende tot de geleerde standen, 674 grondeigenaren576 burgerljjke en militaire ambtenaren, 1576 kooplieden en fabrikanten, 4448 winkeliers, neringdoen den en arbeidsliedenen te zamen door 9588 personenterwijl 2000 per sonen, welke niet konden schrijven, hunne namen door anderen onder het adres geplaatst wilden hebhen. Het adres kan dus gehouden worden voor eene verklaring van een vijftiende deel der bevolking. In navolging van Garibaldi hebben de aanhangers der Bourbons, 120 man sterk, eene landing op Sicilië gedaan. Door de troepen ingesloten, werden zij groolendeels gevangen genomen, en 23 hunner gefusilleerd. Koning Frans van Napels heeft op nieuw een protest aan zijne diplo matieke agenten in het buitenland gezonden, en wel tegen den verkoop der domeinen in Napels, die aan den staat of aan zijne familie toebehooren. Die verkoop wordt daarbij nietig verklaard. Aan de Perseveranza van Milaan wordt uit Verona uit eene goede bron gemeld dat aldaar, met het oog op den aanstaanden dood van den Paus, vertrekken worden gereed gemaakt, alwaar, ter verkiezing van eenen nieuwen Paus, een conclave zal gehouden worden, dat zamengesteld zou iijn uit kardinalen, de Oostenrijksche belangen toegedaan, en die op het oogenblik van den dood van Pius IX Rome zouden verlaten. Natuurlijk wordt aan dit berigt weinig waarde gehecht. PKÜISSEN. BERLIJN 23 Junij. Gedurende de jongst verloopen dagen hebben in de omstreken van El- berfcld zeer zware omweders gewoed, waardoor te Rulirorl, Erkelenz en elders op eenigen grooteren afstand van genoemde stad verscheidene perso nen zijn gedood en gekwetst. Onderscheidene dagbladen deelen mede dal er onlangs nopens het lot van den beroemden reiziger Vogel berigten zijn ontvangen, welke de hoop hebben doen herleven hem nog levend terug te zullen vinden. Hij zou nl. te Wara, in Wadaï, gevangen gehouden en zorgvuldig bewaakt worden, ter wijl de Sultan dier landstreek hein als raadsman gebruikte. UOITENItiJ St. VVEENEN, 23 Junij. Heden is de keizerinvan den keizer vergezeld naar Triëst vertrokken. Slechts met moeite heeft men haar kunnen bewegen den raad der genees heeren op te volgen en naar Corfu te gaandaar zij zich niet weder van bare kinderen wilde scheiden. De keizer is door den toestand zijner gemalin wer getroffen en neèrslagtig. De gemeenteraad van Pesth heeft zich onlangs, in een adres aan den landdag, beklaagd over de militaire inlegering. De officieren der bezetting gevoelden zich door eenige uitdrukkingen in dat adres beleedigden vroe gen in een adres aan den keizer om voldoening. Dientengevolge zijn de zittingen van den raad geschorst en zullen de opstellers van het adresals schuldig aan hoogverraadvervolgd worden. Bij dagorder is biervan aan het leger kennis gegeven. De gemeenteraad van Ofen heeft bepaalddat een der nieuw aange legde stralen den naam zal dragen van graaf Teleki, die voor korten tijd is overleden. 'sGRAVENHAGE25 Junij. De tweede kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. De heer de Brauw is op nieuw als lid toegelaten. Door den heer van Bosse zullen op een nader te bepalen dag aan den minister van holoniën eenige vragen worden gedaan, naar aanleiding der mcdedceling in het werk van den heer Money, dat hjj door het Indisch gouvernement in de ge legenheid is gesteld uit officiële stukken cijfers te noemen. De vragen zijn: D. of er grond is om te twijfelen aan de juistheid der opgave, dat de gouverneur-generaal in 1853 gelast heeft omdoor tnsschenkomst van den Engelscben consul, die stukken aan den heer Money te geven; 2°. of er nogelijkheid bestaat uit de stukken bij hel departement van koloniën voor handen, de juistheid dier cijfers te vergelijken, en 3°. of er bezwaar is, om ook aan de staten-generaai die stukken mede te doelen, welke aan een vreemdeling verstrekt zijn. De kamer is daarna overgegaan tot het zamcnslelIcR der afdcclingcn, waarna de voorzitters, ondervoorzitters der afdeclingen en de leden der commissie voor de verzoekschriften benoemd ziju. Tegen Donderdag is aan de orde de beraadslaging over eenige wets-onl- werpen en over de conclusion van verschillende rapporten. Tegen Vrijdag het ontwerp van wet omtrent de nationale militie. TURYN, 24 Junrj. De kamer van afgevaardigden heeft na levendige be raadslagingen het wets-ontwerp betreffende de wapening met 218 tegen 30 stemmen aangenomen. Morgen zal de kamer op nieuw zitting houden. De Opitiione zegt dat de heer Ricasoli waarschijnlijk morgen aan het parlement mededeeling zal doen van de Fransche nota van den 15den dezer betreffende de erkenning, en van het antwoord daarop door het kabinet van Turyn op den 21sten gegeven. Volgens berigten uit Napels is de heer Ricasoli aldaar als afgevaardigde gekozen. Uit Florence meldt men dat de gezondheid van den Paus meer en meer wankelend wordt, en dat de kardinalen daarover ongerust zijn. LONDEN, 25 Jnnij. De heer Gibson heeft in het lagerhuis, in antwoord op eene vraag van den heer Pakington, gezegd dat de Fransche regering thans een onderzoek had ingesteld ten opzigte van het Engelsche zout. Hij geloofde dat daaruit eene vermindering van het inkomend regt op dat arti kel zou voortvloeijen. Sir Bethell zal den lord-kanselier Campbelldie gisteren is overledenvervangen. MADRID, 24 Junij. De keizer van Marokko heeft eene proclamatie uit gevaardigd, waarin hij zegt besloten te hebben het tractaat met Spanje ten uitvoer te leggen. De Paus heeft aan de koningin per telegraaf het berigt gezonden dat hij in beterschap toenam. PETERSBURG, 23 Junij. HH. MM. de keizer en de keizerin zijn van hun uitstapje naar Moskou alhier teruggekeerd.- PARIJS, 25 Junij. In den Moniteur leest men het volgende: De keizer heeft Victor Emmanuel als koning van Italië erkend. De regering des keizers heeft, toen zij dit besluit ter kennis van het kabinet van Turyn bragt, verklaard, dal zij alle solidariteit betreffende ondernemingen die den vrede van Europa zouden kunnen sloren, van zich af wierp, en dat de Fransche troepen te Rome zouden blijven zoolang de belangen, die hen derwaarts hadden gevoerd niet door voldoende waarborgen zouden ge dekt zijn. KASSEL, 25 Junij. Op voordragt van de commissie voor de grondwet, heeft de tweede kamer eenparig de volgende motiën aangenomen: De kamer verklaart zich onbevoegd lot het in behandeling nemen der zaken, die tot het gebied der landstenden behoorenenaan den keurvorst zal het voor stel gedaan worden om de grondwet van 1831 weder in te voeren. STADS-BEKICTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEY DEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Holland, van den 19den Februari; jI.n°. 33 [Prov.-Blad n°. 26), bepalende het tijdstip van den lier-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissernents-ijber alhier, van den 29st™ der vorige maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en j inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 3 van Z. M. besluit van den 2lsttn December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigtenwel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg;zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, van den 15 tot den 18 Junij. II, van den 19 tot den 21 Junij. III, an den 22 tot den 30 Junij. IV. van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VII van den 1 tot den 10 Augustus VIII, van den 11 tot den 20 Augustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augustus, met uitzondering echter van de goud- en ziiversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten voor de goud- en zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor Wijk V, VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 12 Junij, V en VIop den 13 Junij VII, VIII en de Buitenwijk op den 14 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31sten Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebhen van onherijkte maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stcn Maart 1827 (Staatsbl. n°. 13,) verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedcp. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekcurs en ambachtslieden, die in hunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewiglen gebruiken, en de apothekers of medicijnbereiders in liet bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 (Staatsbl. n°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigteo. en medeverpligting lot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5den Fe bruary 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale gmn-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1861 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter r- En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Welhonders voornoemd, i Leyden. 4 Junij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeeslcr. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3