Z. M. heeft bij besluiien van 23 Junij goedgevonden aan den heer Chs. F. Pahud, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen als gouver neur-generaal van Nederl. Indië, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking door hem aan den lande bewezen belangrijke dienstenen tot gouverneur-generaal van Nederl. Indië te benoemen den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, thans voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Tot adjunct-commies bij het dep. van justitie is benoemd de heer mr. C. M. A. Hartman. IIH. MM. de koning en de koningin worden in het begin der volgende maand van het Loo alhier terugverwacht. Zoo als reeds gemeld is zullen van den 20sten der volgende maand tot den 23sten September aanst. met de tirailleur-kompagniën van het 4e, 7e en 8e reg. infanterie, onder bevel van den majoor Beekman, van het 5e reg. infanterie, in de legerplaats te Zeist kamperen een gedeelte van het korps mariniers. Het kommando over de kompagnie mariniers is opgedragen aan aan den kapitein Stengel, tnel bijvoeging van den lslcn luit. Chonnel en den 2den luit. Korung van gemeld corps. Volgens het ontwerp van de begrooting der kosten van het prov. be stuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1862, bedragen die kosten ƒ68,280; de enkele provinciale en huishoudelijke in komsten voor de provincie beloopenvolgens het ontwerp der begrooting ƒ174,495.05, en de uilgaven 174,295.05. Uit de memorie van toelichting, bij deze laatste begrooting gevoegd, blijkt, dat de rekening over de dienst van 1859 aantoont, dat die dienst een batig saldo heeft opgeleverd van ƒ40,090.51, zijnde over die bate niet beschikt, zoodat die als eerste post van ontvangst op de begrooting is aangebragt. Men verwacht dat spoedig aan de tweede kamer der staten-generaal zal worden aangeboden een wets-ontwerp tot verleening eener bijdrage tot afkoop van de opheffing van den Stadetol. HAARLEM, 24 Junij. Heden is de door de maatschappij ter bevordering van nijverheid veror dende nationale tentoonstelling geopend. Van de torens, van de openbare gebouwen en uit vele huizen wapperde de nationale vlag. Boven den hoofd ingang van hel raadhuis was eene fraaije decoratie aangebragt, prijkende met de wapenschilden der verschillende provinciën en toepasselijke opschrif tenterwijl al de gangen en vertrekken van het raadhuis smaakvol met bloemen versierd waren. Ten 11 ure kwam Z. K. 11. de prins van Oranje aan, en werd aan het station door de commissie voor de tentoonstelling opgewacht en verwelkomd j terwijl de muziek van het 2de reg. dragonders op het stations-plein de volksliederen deed hooren. Nadat de prins van een hem in de concertzaal aangeboden dejeuner gebruik had gemaakt, begaf hij zich ten 12 ure naar het raadhuis, ten einde de tentoonstelling te openen. Hij werd aldaar ontvangen door de ministers, den commissaris des konings en gedep. staten der provincie en verdere burgerlijke en militaire autori teiten. Z. K. U. opende toen de tentoonstelling met de volgende aan spraak Mijne heeren! Wij zullen zoo aanstonds de tentoonstelling gaan bezigtigen van de voort brengselen der nationale nijverheid, waarin wij zeker allen groot belang stellenomdat de nijverheid een der grondslagen is van 's volks welvaart. Voor wij daartoe overgaanheb ik evenwel een aangenamen pligt te ver vullen en hulde te brengen aan de welwillendheid van zoo velen, die de tentoonstelling bevorderden. Heeren gedeputeerde statende plaatselijke ge neeskundige commissie en curatoren van het gymnasiumhebben lokalen willen inruimenvoor hel plaatsen van de menigte voorwerpen benoodigd. Het militair gezag heeft voor de veiligheid der voorwerpen mede zorg wil len dragen. Zij ontvangen daarvoor den dank der commissie. Vooral zij die dank gebragt aan het dagelijksch bestuur en den raad van Haarlem, door wier ijverige en aanhoudende zorgen, door wier onbekrompen mede werking het alleen mogelijk geweest is het grootsche voornemen uit te voeren. De ingezetenen van Haarlem hebben niet minder dan hun bestuur blijken gegeven van ingenomenheid en belangstelling, getuige de moeijelijke arbeid dien de subcommissiën welwillend op zich genomen hebben. Zoo de leden dier subcommissiën aanspraak hebben op onze bijzondere erkentelijkheid wij danken haar bovenal voor de gewigtige dienstender vaderlandsche nijverheid bewezen. De nijveren hebben de aangebodene gelegenheid gewaardeerd, om van hunne vlijt, van hunne kunde en van hun vernuft te doen blijken en uit alle deelen des rijks zijn hier voorwerpen zamen gebragt, die hunnen ma kers eer aandoen. Maar waartoe zou ik over de voortreffelijkheid der ten toonstelling uitweiden? Komt liever met mij tl door aanschouwing overtui gen van de verblijdende hoogte, waarop Nederlands nijverheid gestegen is." Daarna ging Z. K. II.gevolgd door al de aanwezigende tentoonstel ling bezigtigen. De prins bezocht achtereenvolgens de verschillende zalen waarin de voorwerpen op smaakvolle wijze zijn gerangschikt, nam alles met belangstelling in oogenschonw en onderhield zich zeer minzaam met eenige inzenders. Ten 2 ure verliet Z. K. 11. de tentoonstelling en terstond daarop ook de stad. Bij de opening werden 21 kanonschoten gelost, en gedurende het bezoek dal Z. K. 11. aan de tentoonstelling bragt, voerde de muziek der schutterij eenige muziekstukken op de Groote Markt uit. De tentoonstelling is luisterrijk en levert een verblijdend bewijs op van de hoogte, tot welke de nijverheid hier te lande is opgeklommen, even als van de medewerking der industriëlen om daarvan te doen blijken. Des avonds had er eene schitterende illuminatie in den Hout plaats. BLUTENLANDSCHE BKR1GTKN. B El «5 I K. BRUSSEL, 24 Junij. De koning wordt morgen of overmorgen uit Engeland terug verwacht. Eergisteren had alhier het feest plaats door de loge Les amis philanthropes j aan de Nedcrlandsche vrijmetselaars en aan de deputatie der Union rou van 'sHage in 'tbijzonder aangeboden. De Nederlandsche broeders werd' op eene buitengewoon hartelijke wijze ontvangen. Zoowel door der, he;| Verhaegen, meester der feestvierende loge, als door den heer van den Bosch voorzittend meester der Haagsche loge, werden toepasselijke aanspraken houdenen de geheele feestviering zette het zegel op de woorden door d(, laatstgenoemde uitgesproken: «Aan beide zijden van den Moerdijk worn wel twee volken, maar die volken zijn e'e'n door hunnen broederzin e,i hunne liefde en eerbied voor de vrijheid!" Ieder der gasten ontving een bronzen medaille ter herinnering aan het feest. ENGELAND. LONDEN, 23 Junij. De koningin heeft eene receptie gehouden, voor het eerst na den dooi van hare moeder. 211 personen hebben zich doen voorstellen. U. 1. scheen welvarend te zijn. Alhier worden thans onderteekeningen verzameld op een adres, waarbij de regering zal worden uilgenoodigd de tweede maandelijksche brievenver- zending van Calcutta naar Singapore en China niet te staken. Het adres zal door het bestuur der maatschappij voor het handelsverkeer met Indië ia China en door eene deputatie uit den handelstand aan lord Palmerston wor. den overhandigd. Eergisteren nacht is in Kensington brand ontslaan, die ten gevolge van het drooge weder zoo snel toenam, dat hel huis, waarin hij uitbarstte benevens een daaraan belendend, geheel vernield werden. Een groot gedeelte der hoofdstad was door de vlammen als bij dag verlicht. Gedurende bet hevigste oogenblik van den vuurgloed werden 10 personen uit het brandende gebouw gered. In den volgenden nacht is er brand ontstaan in een fruilhuis, die echter spoedig oversloeg tot de groote tapijtfabriek van den heer Hayward ij Newington en verder tot verscheidene belendende gebouwen. In het geheel is door dien brand een 30-tal percelen vernield of belangrijk beschadigd geworden, en het door verschillende assurantie-maatschappijen te dragen verlies beloopt p. m. 100,000 Gisteren namiddag is er op nieuw een zware brand uitgebarsten op de Scovells en Deps Wharfs, die zich dadelijk aan de Chamberlains Wharf mededeelde en in weerwil van de spoedig aangebragte hulp tot de pak- huizen in Tolystreet aan de zuidzijde van de London-brug gelegenoversloeg 60 aan elkander grenzende pakhuizen zijn eene prooi der vlammen gewor den zij waren met pek, teer, talk, spiritus, boter, salpeter en meer andere brandstoffen gevuldde schade is nog niet te berekenenmaar is zoo aanzienlijk dat men voor het vermoedelijk cijfer terugdeinst. Er zijn o. a. 9000 vaten talk verbrand. Heden morgen ten 7 ure was men den brand meester. Op den 21stcn gaf de Times aan zijne lezers een extra vel vol adver- tenliën. Het blad bestond toen uit niet minder dan drie volle vellen druks, die, behalve het politiek en ander nieuws, nog 102 kolommen met 4000 advertentiën inhielden. De Times maakt daarbij de opmerking, dat ba nommer van dien dag het meest productive was, dat van eenig dagblad ooil is uitgegeven, en dat 50 jaren geleden het blad gemiddeld niet meer du 150 advertentiën daags had. In Exeterhall heeft eene vergadering van een 1000-tal brievenbesteller! plaats gehad. Daarin werd besloten zich tot verhooging van de aan die betrekking verbonden bezoldiging tol het parlement te wenden, aangeziei de regering op hunne klagten geen acht sloeg. Door de bovenmatige hitte zijn drie soldaten van het 2de bat. Scholten, dat op marsch was naar Aldershol, onder weg nedergezegeneen hunner gaf terstond den geest. Hier en daar zijn ook landbouwers aan zonnesteek bezweken. In de omstreken van Greenfield heeft eene plotselinge overstroomin; plaats gehad, waardoor al het laag gelegen land is overstroomd geworden, huizen onder water zijn gezet en drie personen het leven hebben verloren. Nabij Burton is een passagierslrein van den dijk gestort, ten gevolge waarvan de machinist en een conducteur zijn gedood en de stoker ernstig Is gekwetst. Kapitein R. L. Playfair heeft, naar aanleiding der beschrijving, van een inboorling ontvangende volgende mededeeling gezonden betreffende bet uitbarsten van een vuurspuwenden berg te Eddeen dorp op 13° 57' noor- derbr. aan de kust van Abyssinië gelegenomtrent halfweg tusschen Mas- sowah en de straat van Bab-el-Mambcb. In den vroegen morgen van 8 Mei II.werden de bewoners een uur lang door schokken van aardbevin gen verschrikt, en toen de zon opging viel er een regen van wit stofzand, dat tegen 12 ure in eene roodachtige aarde veranderde. Kort daarop werd de kleur zoo zwart, dat er licht moest opgestoken worden, daar de duister nis die van den donkersten nacht overtrof, terwijl het zandstof 2 a 3 voeten hoog" lag. Den 9deu werd het iets lichter en kon men zonder licht zien. In den nacht van 9 op 10 Mei zag men een dikken rook uit den berg Jebel-Dubbeheene dagreis van Edd gelegen, opstijgen, met geluiden gelijk aan het lossen van geschut. Men had nimmer te voren van zoo iets gehoord." EKANKRUH. PARIJS, 23 Junij. Men verwacht dat de Moniteur Dingsdag of Woensdag de erkenning van het koningrijk Italië zal mede deelen. De legilimislische en ultramon- taansche bladen houden intusschen vol dat die erkenning niet zal plaats hebben, omdat het een waar schandaal zou zijn; of zij, die zich, hoe on gaarne ook, van die erkenning overtuigd houden, strooijen allerlei geruch ten uit omtrent de voorwaarden die daaraan zouden verbonden zijn. Naar men verzekert is bij het ministerie van buitcnl. zaken het berigt ontvangen dat de Sultan in zorgvollen toestand verkeert. Hij zou den troon opvolger, zijnen broeder Azis, bij zich hebben ontboden en hem zijnen zoon en de belangen van het rijk hebben aanbevolen. De Patrie daaren-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2