leydsche courant. WOENSDAG 26 JUNIJ. N°. 70. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar i de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Junij. Voor het gisteren en heden gehouden examenom tot de akademische lessen te worden toegelatenhadden zich 19 adspiranten aangemeld. Van i deze zijn er 10 toegelaten en 9 afgewezen. Door den minister van finantiën is de heer mr. P. J. Pacis, advocaat I alhier, benoemd lot commies ter directie van registratie en domeinen te Amsterdam. De kweckclingen van de kweekschool voor zeevaart alhier, hebben zich naar Haarlem begeven, om deel te nemen aan het Venetiaansch gondeLfeest dat heden avond aldaar zal plaats hebben. Op de boerderij van Nicolaas van Leeuwen te Voorschoten is gisteren nacht ten half twee ure brand ontstaan in den stal. Door spoedig aange- ibragte hulp van de dorpsbrandspuit heeft men nog een gedeelte van den stal behouden. De oorzaak ligt in hel onzekere. Het zeventiende jaarverslag van de Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft dezer dagen het licht gezien. Blijkens dat verslag ■is er in de zaak der afschaffing doorgaans vooruitgang op te merken. Het aantal afdeelingcn heeft geene verandering ondergaan; dat der correspon dentschappen is met 12 vermeerderd. De sttidcnten-verecniging te Utrecht is ontbonden. Het getal der leden is weder met 323 toegenomen en be draagt thans hier te lande 12,493, benevens 526 jongelingen beneden de 18 jaren, als toekomstige leden ingeschreven. Die vermeerdering van het leden tal wordt beduidend genoemd, van wege de toenemende gestrengheid der afdeeliugen in het afschrijven van ontrouwe leden. Bij de Oost-Indische afdeeling, waarvan het getal leden p. m. 800 bedraagt, wordt eene aanmer kelijke verflaauwing waargenomendat vooral wordt toegeschreven aan de gedurige beweeglijkheid van het leger aldaar; waardoor de vereeniging te weinig gelegenheid heeft wortel op dien bodem te vatten. De vereeniging, die na een 18-jarig bestaan tot een vast ligchaam is opgewassen, oefent onmiskenbaar bij toeneming invloed uit, zoo niet op d.en volksgeest, dan toch op den geest van het meer beschaafde deel des volkswaarvan, temid den van enkele treurige verschijnselenvele blijken ook in dit jaarverslag worden aangetroffen. De hooge militaire overheid in 'Nederland gaat steeds voort maatregelen te nemenom den soldaat buiten de noodzakelijkheid te stellen van in aanraking te komen met den sterken drank. Bij al wat er ■te wenschen overblijft, mag het hoofdbestuur aan het einde van het verslag zeggen wij gaan vooruit; er rust zegen op ons werk." Daarvan moge een volgend jaarverslag op nieuw getuigenis afleggen. Genoemd verslag gaat vergezeld van een geschrift getiteldDe sterke drank als volksdrank veroordeeld door circa 500 geneeskunstoefenaren." Het is eene verzameling van getuigenissen, op verzoek van hel hoofdbestuur der vereeniging, verstrekt door geneeskunstoefenaren uit alle oorden van Neder land, omtrent den invloed van den sterken drank als volksdrank op 'smen- schen ligchaam en geest. In het dagelijksche leven toch, meent het hoofd bestuur, leert de ervaring dat ook de eenvoudigste waarheid gereeder in gang vindt naar mate het gezag en hel aantal dergenen die haar verkondigen grooter zijn. Wij hopen dat het doel der uitgave, het geven van eenen krachtigen stoot aan de openbare meening ten gunste der zaak, moge bereikt worden. Bij resolutie van 15 November II. heeft de minister van finantiën aan de verschillende provinciale directeurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te kennen gegeven, dat in den laaislen tijd de verzoe ken om ternggave van accijns voor vee, dal na de slagting voor menschelijk gebruik wordt afgekeurd en in den grond bedolvenin den regel zijn inge willigd gewordendat intusschen is geblekendat deze vrijgevigheid van het bestuur lot aanmoediging strekt van liendie het er op toeleggen om winst te bejagen met den verkoop van voor der ingezetenen gezondheid schadelijk voedsel, waarlegen, te regt, zoo veel mogelijk door plaatselijke verordeningen wordt gewaakt; dat het buitendien meer in overeenstemming met de wet moet wordt geacht, om dergelijke teruggave niet te verleenen, •cn dat mitsdien voortaan geene verzoeken daartoe zullen worden ingewilligd. De algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Ne derland zal op den 6Jen Augustus aanst. te Arnhem gehouden worden. Aan 's rijks kweekschool voor geneeskundigen te Utrecht zijn heden aangevangen de jaarlijksche examina der kweekelingen van de verschillende studiejaren aan gemelde school, onder praesidium van den eersten officier van gezondheid der ls'c klasse, dp. J. J. Sas, van het garnizoen te 's Gravenhage. De akademische feesten te Utrecht werden Zaturdag avond met een groot vauxhal! er. bal in de Nieuwe Baan besloten waarbij de muziek van het reg. grenadiers en jagers zich liet hooren. Te Barendrecht is op den 22stc11 dezer zekere Jasper van der Linde in zijne woning door den bliksem doodelijk getroffen. Ook eene aan den muur hangende schilderjj werd aan stnkken geslagen. Vrijdag II. trok een zwaar onweder over de stad Nijmegen, dat vooral woedde in de rigting van Groesbeek. Ir. een boschnabij den thans gelegd wordenden weg van Nijmegen naar Groesbeek, waren drie arbeiders werk zaam. Toen zij eenige oogenblikken hun werk hadden gestaakt, en alle drie op eene rij stondenviel de middelstedoor een bliksemstraal getrof fen, neder en zag hij ook zijne makkers vallen. Door eene verlam ming in de bcenen aangedaankon hij niet opstaan; hjj kroop, na geen ant woord van zijne makkers op zijn geroep te hebben bekomen, op handen en knieën naar hen toe, doch vond hen dood. Na een kwartier uurs kon hij zich weder oprigten en zich te voet naar Groesbeek begeven en is thans volkomen wel. De beide lijken hadden geene de minste teekenen van uiter lijke beleediging, alleen hunne petten waren verscheurd. Een der gestor venen laat eene weduwe en 5 kinderen achter. De ander is een bejaard man van ongeveer 60 jaren. Naar men ons meldt, heeft er Woensdag den 19dcn dezer een droevig ongeluk plaats gegrepen aan het Bronkhorster veer nabij Zutphen. Toep de stoomboot de IJssel, naar Kampen varende, op de hoogte van dat veer gekomen was, kwam er een schuitje van den wal, waarin zich twee per sonen bevondendie aan boord moesten zijn. Er is niet tjjdig gestopt. Het schijnt dat men óf het bootje niet gezien heeft óf den tijd te kostbaar achtte (vooral omdat de stoomboot de Valk volgde) om zich lang genoeg op te houden, althans men stopte te laat, met het ongelukkig gevolg, dat het schuitje onder de raderen der boot geraakte, en in de diepte verdween. De oudste schipper is met veel moeite gered, maar de scheepsmaat van 17 jaren heeft zijn graf in de golven gevonden. ArnhC.) In de Pr. Dr. C. leest men het volgende berigt uit .Zandberg van 16 Junij. Reeds eenige dagen zat de lucht vol veenrook. Het was te voor ziendal de van Qiiweèr zwangere wolken zich spoedig zouden ontlasten. Gedurende de hoogdienst deed het gerammel in de lucht zich hooren. Toen de dienst geëindigd was werd het noodweêr. Een gedeelte van het kerk volk vlugtte in het huis van den kastelein H. 11. Hinken, wiens huis digt aan de kerk staat, om daar te toeven tot dat het weèr bedaard was. Dan, terwijl de bliksem en de donder veler harten met ontzag vervulde, anderen eene huiverende koorts van schrik op het lijf joeg, werden allen, die in het huis van genoemden kastelein waren, zeer ontroerd; er kwam een slag, die de aanwezigen bijna hooren en zien deed vergaan. Men merkte den bliksem in eene speling door de woonkamer, en in eene sterke lucht als van zwavel. Eenigen vielen in zwijm. Toen de ontroering een weinig bedaard was, merkte men op, dat de schoorsteen letsel had bekomen; stuk ken metselkalk lagen op de vuurplaat; de ruiten van het venster in eene be lendende kamer waren stuk geslagen en eenige dakpannen verbrijzeldeenige roemers op de tapkast waren op de helft afgeslagen. Verder bleek, dat een deel van den schoen van J. M. was verscheurd, wiens voet heet was als vuur. Het kleed van G. v. W.ook dat van L. V.die in eene andere kamer zich bevondenzagen er op zeker punt verschroeid nit. De deuren der onderscheidene kamers stonden op de kier. Waarschijnlijk is de blik sem den schoorsteen ingeslagen, heeft hij zijn loop genomen door de ge opende deurenen zich door het kamervenster weer den weg naar buiten gebaand. Uit 's Hertogenbosch meldt men van Zondag dat op het seminarium te Haren de plegtige inwijding plaats had van den heer Wilmer, tot bis schop van Haarlem. De plegtigheid werd verrigt door den aartsbisschop van Utrecht, in tegenwoordigheid van den pauselijken nnntius en een aantal hoogere en lagere geestelijken. Tegen den avond keerde de nieuwe bisschop in de stadin welker stra len van een aantal huizen te zijner eere de vlaggen wapperden, terug en werd onder het gelui der klokken van den toren der hoofdkerk door eene onoverzienbare menigte ingehaald met eene geestdrift, die getuigde van de onbegrensde achting en liefde der katholieken alhier voor den nieuwen kerkvoogd. De stedelijke Harmonie bragt den bisschop eene serenade. De commissie tol de zaken der protestanlsche kerken in Nederl. Oost en West-Indiö heeft voorgedragen tot pred. in Oost-Indië den heer A. H. C. V3n Leeuwen, theol. doet. en pred. te Gapinge, en lot garnizoens- of veld- predikanlen aldaar de heeren H. Ruleman Voget, pred. te Oudwoude, en A. F. Gerlach, pred. te Wijdenes en Oosterleek. 's GRAVENHAGE, 25 Junij. Z. M. heeft den vice-admiraal A. J. de Smit van den Broecke, directeur en commandant der marine te Vlissingen benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1