Per Telegraaf. Parijs, benoemd is tot bisschop van Marseille. In de zaak van het dag- blad le Monde heeft de reglbank aangenomen dat er hoon en eerroof had plaats gehad. De heer Taconet is lot 500 frs. boete en de heer Crampon tot 14 dagen gevangenisstraf en 500 frs. boete veroordeeld. WEENEN, 20 Junij. De dagbladen van heden morgen berigten dat in den jongsten ministerraad tol het niet aannemen van bet Hongaarsche adres en de ontbinding van de gemeente-vertegenwoordiging van Pesth is besloten. TURYN20 Junij. Door de kamer van afgevaardigden is hel ontwerp tot ineensmelting der publieke schulden met 229 tegen 9 stemmen aangeno men.De heerPiombino zal Zondag aanst. door den koning ontvangen worden. POOLSCHE GRENZEN, 20 Junij. De nieuwe staatsraad bestaat uit medeleden van den raad van administratie; voorts uit leden der hooge gees telijkheid hoofden van gewestelijke besturenvan de maatschappij van land bouw, en andere door den keizer daartoe benoemde personen. Aan dezen raad is opgedragen nieuwe wetten en de jaarlijksche begrooling te onder zoeken en daarover zijn gevoelen uit le brengen, het inbrengen van bezwa ren tegen ambtenareu enz. De zittingen zullen niet in het openbaar wor den gehouden. Het in druk openbaar maken van zijne besluiten zal niet dan met goedkeuring des keizers kunnen plaats hebben. A ti A K n IK - A, B E-: 8 M PROMOTIEN AAN DE LETDSCUE HOOGESCHOOL. Den 19Jea Junij de heeren A. W. Moelaart, van Rotterdam, en W. E. II, van der Horn van den Bos, van Leydenbeide in de geneeskunde, na ver dediging van akademische proefschriften, des eersten: tweetal ziektegevallen waargenomen door den schrijverdes tweeden: verslag omtrent de vrouwen kliniek gedurende den akademisc/ien cursus 1800—1861. 8TAH8- UËUil»TK ft SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alplia- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van «Ie belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 20 tot den 27 Jnnij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Grootc Pers van het Raadhuis, en wel op Vrijdag den 28 Junij 1861, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loling opgeroepen, mede op Vrijdag den 28 Junij 1861's namiddags ten 1 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komenzich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigenof geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte •van het glazenpaleis ccn waarschuwend schrijven had gerigt, hetwelk hij m'eriwgd was dat zoude voorkomendat het kind andermaal aan zulke gevaren werd blootgesteld. Ten behoeve van de noodlijdendenten gevolge van den hongersnood in Indie, zijn tot nu toe 102,000 naar Calcutta gezonden. Ter eere van de bekende ingenieurs Stephenson en Brunei zullen twee standbeeldennaast dat van Pitt, tegenover het parlementsgebouw opge- fjgt worden, De uitgestrekte fabriek van kaloen-maehineriën van de heeren Parr Curtis and Madeley, te Manchester, zijn afgebrand. De schade wordt op 70,000 a 80,000 begroot. Door onze scheepsmagt op de westkust van Afrika is Porte-Nuovo ge bombardeerd en zijn twee groole slavenhalers, waarvan er een te Liverpool was uitgerust, genomen. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Junij. Het wetgevend ligchaam heeft zijne goedkeuring geschonken aan eene door de regering aangegane overeenkomst met de Messageries impériales lot het inrigten eener maandelijksche postdienst lusschen Suez en China, met vertakkingen naar het eiland Reunion, en de Fransche, Nederlandsche en Spaausche bezittingen in Indie, onder genot eener rijks-subsidie van 6 millioen fr. jaarlijks, gedurende 24 jaren. Ueze dienst moet uiterlijk in 1864 aanvangen. Prins Napoleon en zijne gemalin hebben in gevaar verkeerd van op de Algerijnsche kust schipbreuk te lijden. Bij de IJzeren Kaap is hun vaar tuig vastgeraakt; maar daar de zee kalm was, is het met behulp van drie korvetten afgebragt. Te Chignac, nabij Juillac, is zekere Pierre Durand in den ouderdom van 103 jaren overleden. In het vorige jaar was hij tegenwoordig bij het huwelijk van den zoon uit zijn laatste huwelijk, door hem op zijn 80sle jaar aangegaan; en onlangs mogt hij nog een kind uit het huweljjk van dien zoon ten doop heffen. De warmte oefent den gunstigslen invloed uit op den wijnstok, die begint te bloeijen. Het aantal druiven is geringer dan in het vorige jaar, maar er zal waarschijnlijk meer wijn worden verkregen. De erkenning van het koningrijk Italië blijft steeds de voornaamste zaak op staatkundig gebied. De Opinione van Turyn verzekert op nieuw dat tot die erkenning is besloten; alleen zou die maatregel vergezeld wor den van eenige voorwaarden, betreffende het wereldlijk gezag van den Paus. Het blad noemt die voorwaarden niet op, maar zij zullen hoogst waarschijnlijk daarin bestaan, dat Italië belooft het tegenwoordige grond gebied van den Paus niet te zullen aanvallen en ook niet te zullen gedoo- gen dat het door benden vrijwilligers wordt aangetast. ITALIË. Te Napels is, terstond nadat het overlijden van graaf Cavour aldaar bekend was geworden, eene inschrijving geopend om een standbeeld voor hem op te rigten op een der openbare pleinen, dat levens den naam zal ontvangen van Cavour'splein. Den eersten dag is bereids voor eene som van 20,000 fr. ingeschreven. Naar men uit Turyn meldt is de generaal della Rovere niet gezind de portefeuille van oorlog aan te nemen, en zijn ook andere hoofdofllcieren daartoe niet le bewegen, zoo lang de voordragt van Garibaldi omtrent de wapening aanhangig is. Die voordragt zal spoedig bij de kamer van afge vaardigden in behandeling komen, waarbij de heer Ricasoli voor de rege ring zal optreden. Men heeft Garibaldi geraden op Caprera le blijven, omdat zijne tegenwoordigheid aan de beraadslaging liglelijk eene verkeer de rigting kou geven. De voordragt is ecluer door de commissie aan merkelijk gewijzigd. Men wil 200 bataillons nationale garde vormen, die laterin zekere gevallen, onder de wapenen zullen worden geroepen. In berigten uit Rome wordt gemeld dat de Paus last heeft gegeven tot het doen van missen in de kerk van het Vaticaan voor de zielrust van graaf Cavour; en dat aldaar is aangekomen de pater Franciscaan, vvien Cavour de herroeping zijner gevoelens had gebiecht en die den stervenden minister de H. sacramenten had toegediend, llij was bij den Paus ten POOLSCHE GRENZEN, 19 Junij. Te Warschau zijn gisteren de sta tuten van den in te stellen staatsraad openbaar gemaakt. De militairen be zetten de stralen en pleinen niet meer. De schouwburg is heden geopend. PETERSBURG, 19 Junij. De Nord. Biene berigt dat in 141 dorpen van Podolië de boeren in opstand waren gekomen. De oorzaak lag in een misverstand omtrent de verordeningen. Bij het afzenden van het berigt was de rust reeds hersteld. PARIJS, 20 Junij. De Moniteur berigt dat de abt Crnice, kanunnik van Beletselen, door net zenaen van een inet nunne omsianaigneaen wei neKenuen ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor hel. tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaca en deseminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, eii van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij dc reserve zoo lang in dienst gesteld worden): 10°. zijdie tot de dienst der nacht- of brandwachtenen tot die der brandspui ten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan Merk boden of zoodanige bedienden, die Ier uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armcn-gestichlen opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van num mer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 5 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet i mogt zijn geschiedzullende op de reclamen, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door dc Commissie van onderzoek nitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Bargemeesler en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leiden, 19 Junij 18G1. v. PUTTKAMMERSecretaris. gehoore toegelaten. PRUISSEltf. BERLIJN, 18 Junij. Men heeft dezer dagen bij herhaling het gerucht verspreid dat de heer von Schleinitz, minister van buitenl. zaken, zijn ontslag had ingediend, wegens verschil van meening met den koning in de zaak van Holslein. Dit is onjuist. VN'el heeft de genoemde heer, om redenen van gezondheid, op zijn ontslag aangedrongenmaar de koning wil er niet in bewilligen. De staatkunde is aan deze zaak vreemd. De kroonprins en zijne gemalin zullen den 24sten naar Engeland ver trekken. PARIJS, 19 Junij. De Patrie zegt het berigt te kunnen tegenspreken, Jat de priester, die aan graaf Cavour voor zijnen dood de H. sacramenten heeft loegediend van den graaf eene herroeping van zijne daden en ge voelens zon hebben gevorderd of verkregen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3