leydsche courant. VRIJDAG 21 JUNIJ. j)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaarf de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LELDEN, 20 Junij. Heden werd in liet gebouw van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen de 95ste jaarlijksche vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde gehouden, onder de leiding van den voorzitter dr. R. J. Fruin, terwijl het secretariaat, bij afwezigheid van den heer mr. J. T. Bodel Nijen- huis, die ongesteld was, werd waargenomen door het jongste lid van het bestuur, den heer dr. J. J. Prins. De voorzitter opende de vergadering met eene toespraakwaarin de staal der maatschappij en hare lotgevallen gedurende hel afgeloopen jaar werden medegedeeld. De spreker bragt o. a. hulde aan de afgestorven leden in Nederlandmr. L. C. Lnzac en mr. W. H. Dozy, te Leyden, mr. A. C. Hollius, mr. J. C. Martens van Sevenhoven en jhr. C. A. Rethaan Macaré, té Utrecht; mr. H. Provó Kluit en P. C. G. Guyot, te 's Gravenhagedr. D. ,1. Vëegens en J. J. Nieuwenhuyzentc Amsterdam; K. J. R. van Har derwijk, te tVoordwijk-Binnenen aan het afgestorven lid in het buiten land, prof. F. C. Dajilmann, te Bonn. Ook deed hij de mcdedeeling, dat de nagelatene papieren van den beroemden Leydschen hoogleeraar en mede-oprigter der maatschappij, Adriaan Kluit, die voor een gedeelte uit de bekende ramp van 12 Jan. 1807 gered waren, door 's mans nakomelingen, alhier woonachtig aan de maatschappij waren afgestaan. Tot leden werden gekozen: uit Nederland J. J. Belinfante, te 's Gravenhage; G. II. Betz, lid van de tweede kamer der staten-generaalte 's Graven hage; M. L. van Deventer, ambtenaar aan het ministerie van buitenl. zaken té'sGravenhage, J. ter Gouw, onderwijzer, te Amsterdam; mr. .1. D. baron van Hoevell, rector van het gymnasium, te Dordrecht, dr. P. dc Jong, lector in de Perzische en Turksche talen, eerste adj. interpr. Leg. Warn., te LeydenGerard Keller, te 's Gravenhage; rir. J. II. C. Kern, te Maastricht; mr. A. G. Kleyn procureur en archivaris, tc Breda; F. W. Kriecer, hoogleeraar, te Leyden; dr. J. A. Lamping, pred., te Noord wijkerhoulM. F. Landoll, lstc luit. bij 'treg. grenadiei's en jagers, te 's Gravenhage; dr. T. Modderman, pred., te Amsterdamjhp. mr. G. J. van Nispen tot Panner- den, adv.-gcn. bij het prov. geregtshof van Zuidholland, te 's Gravenhage L. J. van Rhijn. pred te Wassenaar; G. E. V. Schncevoogthoogleeraar, te Amsterdammr. J.W. Schuurman, lid der arrond.-regtbankte Leyden; m'. J. Souiendamarchivaris, te Delft; G. C. B. Snringar, hoogleeraar, te Leyden; dr. E. van derVen, te Leyden; mr. C. Vosmaer, substituut-griffier hij het prov. geregtshof van Zuidholland, te 's Gravenhage. Uil de koloniën van den staal, alsmede uil het buitenland: A. P. L. de Coster, ie Brussel; J. F. J. Ileremans, hoogleeraar, te Gent; Peder Hjört hoogleeraarte Kopenhagen; J. Munnich, te Batavia; Richard Pigotte Londen; J. E. Wocelhoogleeraar, te Praag. Men besloot de voorgestelde prijsvraag Eene historisch en kritisch bearbeide uitgave van het Wilhelmus-lied niet uit te schrijven. De meeste leden waren tegen het uitschrijven van prijsvragen in het algemeen gestemd, of meenden dat men, na hetgeen over deze stof reeds geschreven was, thans niet veel nieuws kon verwachten. In plaats van den in 1860 afgetreden bestuurder, den heer dr. L. J. F. Janssen, die tot dusverre tijdelijk door den heer dr. Prins vervangen werd, en den in October e. k. aftredenden bestuurder, den heer dr. J. II. Schol- ten, werden tot leden van het bestuur gekozen de hceren dr. J. J. Prins cn m'. J. de Wal. Des namiddags vereenigden de leden zich, als naar gewoonte, aan eenen vriendschappelijke!) maaltijd in hel locaal Zomerzorg. Dc heer mr. S. C. Snellen van Vollenhoven is tot lid van het K. K. zoologisch-bolanisch gezelschap te Weenenalsmede van de keizerlijke sociëteit der natuuronderzoekers te Moskou, benoemd. In hel hoofdkiesdislrict Gouda is tot lid van de tweede kamer der sinten-generaal verkozen jhp. mr. W. M. de Brauwmet 954 van de 1048 nitgebragte stemmen. Dc Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1861. waaruil blijkt, dat die be dragen beeft 24,139,982 80zijnde ƒ184,321.53} meer dan in 1860. Onder begunstiging van fraai weder heeft thans in deze omstreken de hooibouw een begin genomen. Het gras is geurig en volkomen rijp en levert over het algemeen goede uitkomsten op. De veldvruchten staan aller- we?e gunstig; het aardappelgewas uitstekend. Uit bet Weslland vooral, waar het rooijen der aardappelen sedert verscheidene dagen met goed gevolg wordt voortgezet, neemt de verzending dier vrucht, inzonderheid naar Amsterdam, met icderen dag toe, en daar de uitvoer naar Londen thans onbeduidend is, beginnen de prijzen allengs te dalen. TcBijnsburg, waar, gelijk men weet, de teelt van aardappelen en bloemkool mede belangrijk is, staan de eerste ook zeer gezond cn weelderig; de bloemkool is echter op sommige plaatsen ten achter, wegens de noordelijke winden en nacht vorsten der vorige maand. Wij vernemen, zegt de Rott. C., dat de zeer eerw. heer J. Pauls, priester en voormalig pastoor der r. k. Sint Laurenskerk, in den Houttuin, alhier, het liefdadig voornemen aan den dag heeft gelegd omDingsdag aanst.den 25slen dezer, bij gelegenheid der herdenking van zijn 50-jarig priesterschap, de gealimenleerden in de weeshuizen van alle kerkgenoot schappen hier ter slede, zonder onderscheid, feestelijk te onthalen, en wel, wat de uitvoering betreft, op zoodanige vvjjze, als door de besturen dier verschillende gestichten het geschiktst zal geoordeeld worden. Te Dordrecht is gisteren het 16de Nedcrl. landhuishoudknndig congres geopendwaarbij de ministers van binnenl. zaken en van flnanliën tegen woordig waren. Bij die gelegenheid wordt aldaar mede eene tentoonstel ling van landbouw, tuinbouw enz. gehouden. De algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem zal Maandag aanst. ten 12 ure, door Z. K. H. den prins van Oranje geopend worden. HH. in zenders zijn uilgenoodigd die plegtigheid bij te wonen en ten half 12 ure in het lokaal der tentoonstelling aanwezig te zijn. De lokalen voor de tentoonstelling zijn op nieuw met twee vermeerderd moeten worden. De illuminatie op den dag der opening belooft schitterend te zullen zijn en voor het Venetiaansch gondelfeest op Dingsdag aanst. worden groote toe bereidselen gemaakt. De arrond.-regtbank te Amsterdam heeft dezer dagen beslissing gege ven in de volgende patentquaeslie. Een proces-verbaal van bekeuring was opgemaakt legen eene jufvrouwnaaister ten huize van verschillende inge zetenen, die op hare kamer twee zusters en eene jeugdige vriendin bezig hield met het naaijen van linnengoed en japonnen. De ambtenaren meenden daarin te zien het werken met drie personen zonder palent, terwijl ge daagde opgaf dat hier slechts aan werk voor eigen gebruik moest worden gedacht, daar al liet vervaardigde sleehls bestond in goed, dat voor haar uitzet was bestemd en waartoe baar bruidegom het geld had verstrekt. De reglbauk beeft zich, in strijd met de conclusie van den rijks-advokaal cn van het O. M.die de opgave van dc gedaagde niet genoeg bewezen acht ten met deze verdediging vereenigd en de gedaagde vrijgesproken van de feiten waarvoor zij teregt stond. Te Alkmaar zijn in het westelijk deel van de lot tusschenscholen ver bouwd wordende kazerne, onder een dikke laag witkalk, sporen van muur schilderingen ontdekt, welke door de zorg van den heer burgemeester voorzigtig zijn ontbloot en afgeteekend. Het best bewaarde gedeelte stelt voor den Zaligmaker, met een palmtak in de regler en een zwaard in de linkerhand, gezeten op een regenboog, tegen een met sterren bezaaiden donkeren achtergrond. Links van dit tafereel is de boodschap des engels aan Maria voorgesteld. De houding der beelden, de geheele verwaarloozing van evenredigheid en perspectief, de bijgebragte versieringen, alles duidt op hooge oudheid en is alzoo hoogst belangrijk te achten, en zoo de stichting van het gebouw, voormaals het convent van de H. Maria van Nazareth of Jonge Bagijnenhof, op 1426 of 1428 moet gesteld worden, gelooft men, dat het ontdekte schilderwerk vooral niet van jonger daglcekening te achten is. Ter vervanging van den heer Hania, benoemd lot adjunct-commandant in de strafgevangenis te Leeuwarden, heeft de minister van justitie, hij be schikking van 10 dezer, den tweeden commies-boekhouder in het huis van correctie te Hoorn, J. P. Bnrkels, benoemd tot eersten commies, terwijl in zijne plaats als commies-boekhouder is aangesteld de tweede commies boekhouder Dirkmaatdie dezelfde betrekking thans vervulde in de op geheven gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Gouda. Uit onderscheidene plaatsen in Gelderlandzooals Doetinchem, Borculo, Varssevcld, ontvangt men nog berigten omtrent de zware onweders, die al daar op den 15dcD en 16den dezer hebben gewoed, waardoor op meer dan een punt brand is veroorzaakt. Te Sillevold is een daglooner, terwijl hij hezig was licht onder den schoorsteen aan te stekendoodelijk door den bliksem getroffen. Naar men uit Steenwijk meldt woedde ook daar op den 16dcn een lievig onweder, vergezeld van hagel. Op de Havelier weide wer den drie runderen door den bliksem gedood. Twee jongelingen uit Hardenberg hadden zich Vrijdag avond jl. te water in eene diepe rivier begeven om zich met zwemmen te vermaken. Naauwelijks waren zij in de rivier of de een die niet zwemmen kon begon te zinken. Onmiddellijk schoot zijn makker toe, vatte hem in zijne ar mendoch verdween met hem in de diepte, zoodal heiden kort daarna als lijken aan wal zijn gebragt. De memorie der regering ter beantwoording van de aanmerkingen,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1