VERSLAGr. De Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkin gen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noord- wijk aan Zee heeft het genoegen, baar eerste jaarverslag uit te brengen, en hoopt, dat dit eerste verslag door nog zeer vele, kan het zijn, gunstige verslagen moge worden gevolgd. In hare vergadering van den 2Csten Januarij 1861 stelde zij hare statuten vast, welke bij Koninklijk besluit van 5 April 1861 Staatsblad N°. 19) goedgekeurd werden (zie ook Leydsche Courant van 17 April) en zij werd bij dalzelfde besluit van Z. M. als regtspersoon erkend. Zij heeft ontvangen aan bijdragen van 50 ets of hooger 1012 35 en aan giften voor eens 239.75. Bovendien kwam in hare kas nog eene soin van ƒ106.50, als zuivere opbrengst van een bundeltje Leerredenen, dat Ds. van Rhijn van Wassenaar wel had willen uitgeven ten haren behoeve. Daar het boekjaar der Vereeniging loopt van primo Junij lot ultimo Mei, maar de bijdragen der Reederijen van Januarij tot Januarij, zoo zullen deze laatste in de rekening komen van het volgende jaar. Op het grootboek is belegd in inschrijvingen N. W. S, 2) pCt. eene som van ƒ1900. Uilgaven van belang heeft de Vereeniging gelukkig nog niet gehad. De Commissie te Katwijk heeft in de ondersleuning der nagelaten betrekkingen (5 weduwen en 15 weezen) van de bemanning der verongelukte bomschuit de drie Gebroeders tot nog toe uit de toen ter tijd ontvangen giften kun nen voorzien. De Vereeniging eindigt haar Verslag met opregle dankbetuiging aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en met het uitspreken der hoop, dal door contribution, giften voor eens en legaten haar fonds meer en meer aanwassen moge. E. LAURILLARD, President. Leyden, 14 Junij 1861. A. van DR1EL, Secretaris. Surgctrlijkc &tanb. ONDERTROUWD D. van Zwielen Jm. 34j. en M. C. J. Boom Jd. 35 j. J. ZwartsJm. 21 j. en H. Geeven Jd. 22 j. P. van Es, Jm. 27j. en M. van Stralen Jd. 26 j. S. van Kooten, Jm. 27 j. en M. C. Frankhuizen Jd. 26. j. D. Wagemaker, Jm. 51 j. en C. Sjardyn Wed. 48 j. H. KnotterWedr. 37 j. en M. J. de Kort, Wede. 31 j. S Geeven, Jm. 29 j. en P. Smalheer, Jd.33j. VV. H. Stoffels, Jm. 30j. en A. S. ReimeringerJd. 29 j. A. de FremeryJm. 27 j. en A. C. Herckenrath, Jd. 34 j. M. J. Tammeryn, Jm. 26j. en C. G. Kerkhoff, Jd. 31 j. kËKHlt IliüW». Volgens de Patrie had de regering bij de verkiezingen voor de algemeene raden in de departementen eene groote meerderheid verkregen. Onder 1000 «ekozencn waren er slechts 12 leden der oppositie. KONSTANTINOPEL, 17 Junij. RO.) De Sultan is ziek. Er is ten zijnen behoeve een geneesheer uit Parijs ontboden. JIASSEILLE, 17 Junij. Uit Rome meldt men van den 14den het vol gde: paus heeft wegens zijne ongesteldheid, de roos, zijn vertrek naar zijne villa te Castel-Gandolfo uitgesteld. Prins Piombino heeft onvoor waardelijk een paspoort gekregenzijn zoon blijft hier. In den schouw- bur" heeft eene manifestatie plaats gehad. De kreet leve Victor Emmanuel! werd aldaar aangeheven. Eene danseres, die een driekleurig bouquet had ontvangen is aangehouden. NAPELS, 15 Junij. De steden San Marco en Rignano, die oproerig waren gewordenzijn stormenderhand ingenomen. Een twintigtal inwo ners zijn doodgeschoten, als beschuldigd van het levend verbranden van vijf Piemontezen. De steden zijn verbrand en de inwoners naar de omliggende dorpen overgebragt. Deze bijzonderheden zijn echt. WEENEN, 18 Junij. Naar men uit Peslh meldt hebben al de leden van bet Heerenhuis zich voor het adres verklaard. De bisschop Haynald heeft zich gunstig uitgelaten over de vereeniging met Zevenbergenen het in stand houden van de betrekking met Oostenrijk. MADRID, 17 Junij. De Correspondencia zegt dat Spanje, alvorens voorstellen omtrent schadevergoeding in overweging te nemen, van Mexiko de plegtige belofte eischt dat het de verdragen zal ten uitvoer leggen. ABIKCAIOE RISTORS, Daar reeds in het vorige jaar, bij het optreden van mevr. Ristori alhier, hulde is gebragt is aan haar zeldzaam kunstalent, en zij zich alhier Zatur- dag II. als Maria Stuart op nieuw als eene treurspeelster van den eersten rang heeft doen kennen, zullen sommigen hel overbodig achten nogmaals op de zoo hoog gevierde vrouw terug te komen. Evenwel haar optreden alhier in de Fransche taal noopt ons nog eenige regelen aan haar te wijden. In het voorjaar toch heeft zij, die tot dien tijd toe uitsluitend voorstellingen in de Italiaansche taal had gegeven, in de hoofdstad van Frankrijk, voor het eerst het Fransche tooneel betreden, en wel als Béatrixin het stuk van dien naam van den lieer Legouvé, voorzeker een hoogst vermetel waagstuk, vooral daar waar nog niet lang geleden eene Rachel zoo zeer had geschitterd. De geheele Parijscha kunstwereld was dan ook reeds lang vooruit met le vendige belangstelling vervuld omtrent de wijze waarop zij eene taak zou vervullenwaartoe eene niet geringe mate van moed werd vereischt. De proef was moeijelijk, maar met dal levendige vertrouwen, dat den kunste naar in moeijelijke oogenblikken niet verlaat, was zij mogelijk, en zij heeft tot de overwinning geleid. Mevr. Ristori is zegevierend uit den kamp van het genie met bijna onoverkomelijke moeijelijkheden teruggekeerd en beeft alles aan hare vurige begeerte onderworpen. Haar wil stond vast zij, eene Italiaansche, wilde het Fransche tooneel betreden, en, niets kon haar terughouden om zich de taal zoo eigen te maken, dat zij zich daartoe in staat gevoelde. Wel scheen het bij de uitvoering, als of de moedertaal soms hare plaats op de lippen der kunstenaresse wilde heroveren, maar dat zette slechts aan hare uitdrukkingen bekoorlijkheid bij. Omtrent haar début heeft zich een bevoegd beoordeelaar aldus uilgelaten: Nimmer is mevr. Ristori zoo schoonzoo verheven geweest als in hare rol van Béatrix. Haar gelaat was geheel poësie, waarin men reeds vooruit las, wat de stem zou uitdrukken. Béatrix heeft Myrrha in de schaduw gesteld en mevr. Ristori heeft in het stuk van den heer Legouvé zich zelve overtroffen. De uit werking, die haar spel heeft te weeg gebragt, was grooter dan toen zij de beste stukken van het Italiaansche repertoire speelde. De reden hiervan is eenvoudig en zeer natuurlijk: men heeft haar beter begrepen of liever men heeft haar volledig begrepen. De woorden zijn de gebaren te hulp geko men, om te doen gevoelen, hoe zij door een enkel woord de angst en de vreugdde vrees of de hoop weet uit te drukken. De proef die zij heeft doorgestaanom in eene voor haar vreemde taal in het openbaar op te treden, is eene schitterende zegepraal geworden; dal was eene belooning voor haren moedvoor het vertrouwen in zich zelve en vooral voor de liefde die zij onze letterkunde toedraagt. Sedert den dood van M"e Rachel zoekt men eene ware treurspeelster. Men heeft die in inevr. Ristori gevon den. Zij behoort voor altijd aan het Fransche tooneel." Het drama van den heer Legouvé, waarmede mevr. Ristori op het Fran sche tooneel heeft gedebuteerd, is gelrokken uit het werkje van denzelfden schrijver, getiteld: la Madone de l'art, en gelijk Legouvé Adrienne Lecou- treur voor Rachel schreef, heeft hij dit stuk geschreven om de talenten van mevr. Ristori schitterend te doen uitkomen. Zij is natuurlijk de heldin van het stuk en naar men beweert heeft zij den schrijver tot model gediend. Hij heeft getracht daarin aan te tooneu dat het genie en de deugd in één persoon vereenigd kunnen zjjn en onder alle omstandigheden vereenigd kun nen blijven. Beatrix, eene geniale tooneelspeelster, jong en onschuldig, doet eene kunstreis door Duilschland. alwaar zij overal met de grootste onderscheiding behandeld en met eerbewijzen overladen wordt. Overal is zp van eene schaar van aanbidders omringd. Te Berlijn is er echter iemand die hare voorstellingen getrouw volgt en, hoewel geene moeite doende om haar te naderen, cenen onuitwischharen indruk op hare ziel maakt. Aan het hof van de groot-hertogin van Gerolstein ontmoet zij dien onbekende; het is de zoon van de groot-hertogin en bij de voordragt van het zoo roe rende tooneel van het graf van Romeo en Juliettewaarbij de prins, uit liefde voor de dramatische kunst, de rol van den jongen Montague vervulde, kwam de hartstogt, die beider ziel ontvlamde, zoo zeer uit, dat zulks der groot-hertogin duidelijk in het oog viel. De prins besloot, in weèrwil van het onderscheid in stand, Beatrix te huwen, en reeds was de dag van het huwelijk bepaald, toen hij de tijding ontving dat zijn broeder was overle den en hij in diens plaats regerend vorst was geworden. Zijn huwelijk met Beatrix was toen eene onmogelijkheid geworden. De groot-hertogin trachtte haren zoon van zijne geliefde te verwijderenen deze laatste was de eerste om den veranderden toestand van haren minnaar te begrijpen. Met eene teedere maar fiere stem zegt zij tot hem Je vous aime! maïs je ne serai jamais votre maitresse. De hertog, door zijne liefde vervoerd, biedt haar te vergeefs aan zijne kroon met haar te deelen; de bedroefde Beatrix verwijdert zichzij zal voorlaan geene liefde meer gevoelen dan alléén voor de kunst. Dit is de gang van het drama, dat overigens zich door hoogst belangrijke bijzonderheden onderscheidt. Mevr. Ristori weet door haar spel daaraan leven bij te zetten en door de uitdrukking der woorden de teedere snaren van het gevoel diep, zeer diep te roeren. VLISSINGEN, 14 Junij. Uit het vroeger opgegeven 12-tal predikanten is door den kerkeraad der herv. gemeente alhier het volgende 4-laI gevormd.- dd. de Graaf, te Apeldoorn; Osli, te DelfshavenFelix, te Nieuwe Tonge, en Bervoets, te Hengelo. AKADEMIK-NJIEÜWa. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 17den Junij de heer B. Knappert, van Schiedam, in de geneeskunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over aangebo ren hartgebreken. PROMOTIEN AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 14de" Junij de heer J. Wilmsom Kymmell, van Leeuwarden, in de regten, met Theses. Den 15dcn Junij de heer J. Hcyligersvan Schiedamin de regten met Theses. Denzelfden dag de heer W. J. van Weideren Rengers, van Leeuwarden, in de regten, na verdediging van zijn akademisch proefschrift, bevattende beschouwingen over het verband tusschen het burgerlijk regt en de staathuishoudkunde. 245sle Staats-Loterij. Trekking der Eerste Klasse. lste Trekking. N°. 16172 een prijs van ƒ5000. N". 10440 een prijs van ƒ1500. N°s. 6221, 9050 en 18958 ieder een prijs van 1000. 2de N°. 8415 een prijs van. ƒ20,000. ADVERTENTIE]». Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon E. P. du RIEU, hartelijk geliefde Echtgenoot van Amsterdam, 15 Junij 1861. Prof. A. HEYNSIUS. Bevallen van eene Dochter H. C. STOKHUYZEN van PUTTEN. Levden, 17 Junij 1861. Bevallen van een Zoon Vrouwe G. J. DE VRIES GOCKINGA. Leiden, 16 Junij 1861. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 23 jaren, mijn laatst overge bleven Kind, uit mijn vorig huwelijk, PIETER EMANUEL RIJK. Leyden, 15 Junij 1861. H. BLOMMENDAAL, geb. Urbands. Op verlangen van den overledene zullen geene uiterlijke teekenen van rouw gedragen worden. Heden avond overleed plotseling de jongste onzer tweelingen, HENDRIK, ruim 7 maanden oud. G. A. REIMERINGER. Levden, 16 Junij 1861. M. R. REIMERINGER Zwaardemaker. Eenige kennisgeving. OPENBARE AANBESTEDING van Fabricage-werken PSMsr dezer Gemeente, in de Leydsche Courant van 17 dezer, n°. 72 «eU aangekondigd tegen 24 Junij aanslaande, wordt acht da gen uitgesteld en zal mitsdien plaats hebben op Maandag den 1™ Ju lij daaraanvolgende.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3