Per Telegraaf. erkend, en uit hare opgaven bleek het dat zij voor 2 jaren bij zekeren Bruining te Sappemeer had gediend, wiens woning omstreeks dien tijd mede was afgebrand. Vermoedelijk heeft zij ook daarin de hand gehad. De Leeuw. C. van den 14den dezer bevat de volgende zonderlinge ad vertentie. Op verzoek van eenige deelnemers, liefhebbers van paarden, wordt bekend gemaakt, dat het beroemde kunstpaard, de Jonker, van W. L. Jager te Wartena, den 10dcn Junij jl.na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 13 jaren is overleden. Te Ochten (Noordbrabanl) is de heer S., r. k. priester en kapellaan, terwijl hij bezig was zich te baden, verdronken. Zijne kleederen werden op den oever gevonden. 's GRAVENHAGE18 Junij. Tot notaris zijn benoemdte Dierenarrond. Arnhemde heer A. Everts; te Ewijkarrond. Nijmegen, de heer B. A. Roes, en te Opheus- dende heer E. Dutry van Haeften, allen cand.-notaris. Door Z. M. is jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek benoemd tot attache' bij hel Nederl. corps diplomatiqueen jhr. mr. W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oije eervol ontslagen als commies van staat bij het dep. van finantiënen in die hoedanigheid benoemd bij het dep. van buitenl. zaken. Men verneemt, dat de kapitein der mariniers P. Prins met eene bij zondere gelegenheid naar Oost-Indië zal vertrekken, om aldaar commandant der mariniers te worden, in plaats van den kapitein Kempers, die uithoofde van ziekte terug keert. 11. M. de koningin, hoewel afwezig, heeft op haren verjaardag, de verschillende liefdadige instellingen, naar gewoonte, mildelijk bedacht. De residentie had gisteren, ter viering van den verjaardag van II. M. de koningin een feestelijk aanzien, en met alle vervoermiddelen werden een tal van bezoekers uit de omliggende plaatsen aangebragt. Ten 12 ure werd op het Buitenhof de gewone parade door het garnizoen gehouden. Daarna begaf zich de volksmenigte naar de Maliebaanom het ringrijden bij te wonen, waartoe een 24-laI liefhebbers zich had aangemeld. Hel ving ten 2 ure aan en was ten ruim 6 lire afgeloopen. De eerste prijs, zijnde een hoofdstel met zilver gemonteerd, werd behaald door J. Hendriks, van 's Gravenhagede tweede, een zilveren tafelbel, door J. Ruigrok, van Was senaar; de overige prijzen door W. Yogels Sz, W. Vogels Wz., te Was senaar, en T. van Leersumte Loosduinen. Ten 4 ure namen, mede in de Maliebaan, de yolksvermakchjkheden eenen aanvang. Zij bestonden in goo cheltoeren en koorddansen onder loezigt van den heer T. Bamberg. De illuminatie in het Bosch is in de meest geregelde orde afgeloopen. Zoo als men verwachtte, was de verlichting zeer luisterrijk. De illuminatie voldeed bij uitnemendheid. Vooral was dit het geval met de kolossale regenboog, die in den vijver naar den kant van het Huis ten Bosch was aangebragt, waarvan het effect, door Bengaalsch vuur enz. nog verhoogd, schitterend was. Ontelbaar was de menigte, die zich overal in het Bosch bevond. Tot laat in den nacht gaf men zich aan gepaste vrolijkheid over. Hfl. KK. HH. prinses Frederik en zijne dochter prinses Maria zijn heden van Voorschoten met den spoortrein naar Amsterdam vertrokken, al waar Z. K. II. prins Frederik hen zal ontvangen, ten einde van daar de reis naar Soden voort te zetten. Verder verneemt men, dat HH. KK. HH. aldaar ongeveer 2 maanden zullen verblijven, doch dat Z. K. II. echter in dien tusschentijd in de residentie wordt verwacht. De minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz. zal Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 6 Th. 20 Sgr.van een vrijmetsclaarsge- nootschap te Lingen. Voor de noodlijdenden op Java is bij het dep. van koloniën ingekomen ƒ50, van zekeren zich noemenden Agniniut. Zalurdag namiddag had alhier een treurig ongeval plaats. In de Brouwerstraat, nabij de Turfmarkt en Bagijnenstraalis een pakhuis inge stort ten gevolge waarvan een kind werd verpletterdeen ander in gevaarlijken toestand verkeert en eene oude vrouw zwaar werd gekwetst. Van alle zijden is met den grootsten ijver hulp toegesneld, om groolere rampen af te wenden. Zondag middag is in de zwemschool alhier, welke nog niet was ge opend, een korporaal van de grenadiers verdronken. Het schijnt, dat de tegenwoordig zijnde soldaten geen kans hebben gezien, den ongelukkige te redden. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENT® JEE AM I». LONDEN, 16 Junij. Het officieel dagblad behelst de aankondiging dat alle aanvragen om plaatsruimte, voor inzenders binnen het Vereenigd Koningrijk en op de Kanaal-eilanden, voor de groote tentoonstelling van 1862, niterlijk vóór 1 October van dit jaar gedaan moeten worden. In sommige fabriekdistriclen ziet het er treurig uit. Men heeft bere kend dat sedert 20 Mei in de graafschappen Lancaster, Dumfries, Tipperary, Glasgow en Aberdeen 17 fabrieken van geweven goederen het werk hebben geslaakt. Buizende werklieden zijn dientengevolge tot den bedelstaf gebragt. Door de dagbladen wordt melding gemaakt van eene nieuwe wijziging in de inrigting van het kanon, uilgevonden door den heer Thomas Mayall, hierin bestaande dat het stuk uitsluitend door stoomkracht wordt geladen, schoon gemaakt en afgevuurd, terwijl daarmede levens binnen een gegeven tijd veel meer kogels kunnen geworpen worden dan met andere stukken. EKANKHIJH. PARIJS, 16 Junij. In diplomatieke kringen wordt de erkenning van het koningrijk Italië als een fait accompli beschouwd. II De drnkker en de uilgever van het geschrift van den hertog van A male hebben verlof bekomen, ieder aan de regering een opvolger aan wijzen, die hun patent zal overnemen. De loges van het Groot Oosten zullen weder geopend worden. Xe»en den 25stfn dezer is eene algemeene vergadering aangekondigd. De Messager du Midi deelt eenige bijzonderheden mede aangaande het verblijf der Siamesche gezanten te Toulon. Deze Indianen, welke door j( reizigers als halve wilden beschreven worden, zijn integendeel zeer kittel oorig op de fijnste punten van eer en etiquette. Toen zij Dingsdag ji haven van Toulon bezochten, merkten zij op dat een der schepen hen slechts met 17 kanonschoten begroet had, en eischten dat dit verzuim herstelden zij op dezelfde wijze zouden ontvangen worden als lord Elgin en de haron Gros in de havens van Indië. Men heeft aan hun verlangen voldaan, en er is een nieuw salut van 19 scholen gelost. Terwijl men hun de rijkdotn- men van het maritiem tuighuis in alle bijzonderheden toonde, heeft voorna- melijk de bazar van het bagno en de door de veroordeelden gesneden voor. werpen van kokosnoot hunne belangstelling opgewekt. Men heeft verschillende eigenaardigheden opgemerkt, die de personen, welke de eer genoten met hen in aanraking te komen, niet weinig verbaasd hebben. Zoo b. v. snuiten Je gezant en de hooge ambtenaren van zijn gevolg zich den neus met de vij. gers, niet op de manier der slecht opgevoede Europeanen, maar door op sierlijke wijze den wijsvinger op het eene neusgat te plaatsenen niet alle bevalligheid door het andere te blazen. Dit stelsel heeft ten gevolge gehad dat de ongeloovigen en onbeschcidenen zich op een eerbiedigen afstand hunner excellentiën hebben gehouden. Zij stappen niet, maar springen in het rijtuig daar zij het beneden hunne waardigheid achtende voettrede van het rijtui' te gebruiken. Men verzekert dat men alle moeite gehad heeft, om den ge zant te beletten op den bok van den koels te springen, en hij heeft nimmer kunnen begrijpen waarom men hem belet heeft, de hoogste plaals in te nemen. De bedoelde gezanten zijn thans hier aangekomen. Omtrent den staat van zaken in Syrië, na het vertrek onzer troepen, loopen de berigten zeer uiteen. Volgens de rapporten van Fuad-Pachi heerscht overal orde en vertrouwen; slechts 150 Christenen hadden de vlngt naar Beyrulh genomen, en de gedwongen contributie werd zelfs te Dam» cus zonder tegenstand betaald. In berigtendoor de Patrie medegedeeli, leest men daarentegen dat nog voor het vertrek onzer troepen de Chris tenen weder uit twee dorpen waren verjaagd. De Pays meldt dat de Chinesche regering voornemens is, eenigejoa- gelieden naar Europa te zendenzoowel om het Fransch en Engelscli au te leerenals om zich zooveel mogelijk op de hoogte te stellen van de Et- ropeesche beschaving. Tevens wordt medegedeeld, dat de vreemde gezantn op een zeer goeden voet staan met prins Kung, en dat de omgang der Franschen en Engelschen met de ingezetenen, vooral te Shanghai, niets It wenschen overlaat. De Moniieur de VArmée berigt, dat de inneming der vesting Mylsi in Cochinchina de bevolking dier rijke provincie heeft genoopt om tic aan Frankrijk te onderwerpen. PRVI§SEltf. BERLIJN16 Junij. De Kretizzeitung meldt, dat de huldiging des konings zal plaats tó ben'den 7deo October te Koningsbergen en den 18d<M daaraanvolgende It Berlijn. Men verzekert dat bij die gelegenheid ecnigzins van den gang dtf zakenin 1840 gevolgdzal afgeweken worden. Zoo zullen de Stenden tól geroepen worden om den eed van getrouwheid af te leggendewijl de k palingen der grondwet daarmede in strijd zouden zijn. Hieruit blijkt in halve op nieuwdat de koning de volledige tenuitvoerlegging der grondivi; verlangt. Uit de streken gelegen aan den Midden-Rijn wordt gemeld, dat it stand der granen en andere veldvruchten voorbeeldeloos mag genoemd work Het Zwitsersche kanton Luccrn is door eenen geweldigen hagelslg geteisterd. Op eene uitgestrektheid van vier uren gaans is de gehèeltlt I veld slaande oogst verwoest. De grond was op vele plaatsen meer dan half voet dik met hagel en ijs bedekt. Men heeft hagelsteenen gevondu ter grootte van hoendereijeren. In het gebergte is veel vee gedood; ooi menschen werden zwaar gewond. Niemand herinnert zich daar zulkeeneraf TURYN, 17 Junij. Nadat de regering berigt had ontvangen, dat Oost» rijksche zendelingen pogingen zouden aanwenden om hel buskruid-magaif in de lucht te doen springen, zijn de posten bij dat magazijn in den jont- sten tijd verdriedubbeld, en is de toegang verboden. Tot hiertoe heefteei* dergelijke poging geen plaats gehad en blijft alhier steeds rust heerscheo Bij de kamer van afgevaardigden is een wels-onlwerp ingekomen toll*1 doen eener ligling van 24,000 man in de voormalige provinciën van EmR de Marken, Umbrië en op Sicilië, en een tot het oprigten van kassen in de voornaamste steden van Italië, tot het beleggen en leenen van gekit'- De president heeft de wets-onlwerpen opgesomd, wier afdoening het u® gevorderd werd en aangedrongen op hunne behandeling voor dat de kt»'1 uiteen ging. De kamer heeft zich in beginsel daarmede vereenigd. Waf' schijn lijk zal dus de zitting nog gedurende de maand Julij aanhouden. De Perseveranza deelt een adres mede van de studenten der hooft- school te Padua, getiteld: de Ilaliaansche jeugd aan de Fransche jongehof schap, in antwoord op het adres bij gelegenheid van den dood van S"1 Cavour gezonden. PARIJS, 17 Junij. De dagbladen berigten dat, na het vertrek der F# schen uit Syriënabij Mockhara een oproer is uitgebarstendat sp#® door Fuad-Pacha werd bedwongen. Het opperhoofd der Drusen is hoofdwelke straf vrees had ingeboezemd. Men was echter voor *vr® neming van de zijde der Drusen beducht.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2