COURANT. LEYDSCHE WOENSDAG 19 JUNIJ. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Notnmers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEY DEN 18 Junij. Bij gelegenheid van den 43sten verjaardag van H. M. de koningin waren gisteren van de openbare gebouwen en vele particuliere woningen vlaggen uilgestoken. Des middags hield de bezetting eene parade op het Ruïneplein, waarbij de dd. schutterij door het corps officieren werd vertegenwoordigd. Op Donderdag aanst., des avonds ten 7 ure, zullen bij gunstig weder 1 door het muziekcorps der schutterij, op het Plantsoen, de volgende muziek stukken uitgevoerd worden: 1. Marche triomphale; 2. Episode de la guerre de Crime'e, Ouverture (Brepsant); 3. Vive la joie, Polka (Kiihner); 4. Fan- taisie de l'ope'ra Lucrèce Borgia (Coenen); 5. Valse de S'. Pétersbourg (Strauss)6. Welkomsl-Marsch (Wagener). Bij de aanbesteding van het bouwen van zestig arbeiders-woningen, die heden van wege diakenen der Ned. herv. gemeente alhier plaats had is aannemer van dat werk geworden de heer W. J. van Berkumaannemer ie Amsterdam, voor ƒ80,200. -r- Aan het lokaal van het prov. bestuur van Zuidholland te 'sGraven- hage heeft gisteren de openbare aanbesteding plaats gehad van het onder houden van- eri het doen van eenige herstellingen aan de gebouwen en aauhoorigheden behoorende lot de kon. postkantoren le 's Gravenhage, Leyden en Rotterdam, gedurende 4 jaren. Voor dat te Leyden, waarvoor waren ingekomen 4 inschrijvings-biljetlenis de aanneming geschied door de heerer. J. Franehimon en zoon 5 alhiervoor eene som van 496 per jaar. Op de heden gehouden paardenmarkt le Rijnsburg waren ongeveer 230 paarden aangebragl. Over het algemeen was de hoedanigheid gering te noemen; er werd weinig handel gedaan en geen prijzen van ecnig belang werden besteed. Zaturdag middag is eenen timmermansknecht A. van den Berg, werk zaam aan den onder-molen in den Starrevaarlpolder onder Slompwijk, bij de proefneming van een nieuw schepraddoor eene roê van den molen het hoofd verbrijzeldzoodal hij kort daarop deu geest gaf. Denzelfden middag is de knecht van de Rotterdam-Haarlemmer pakschuit, door het uitslaan van het zeil, in het Spaarne te Haarlem van de schuit geslagen en verdronken. De ongelukkige, reeds bejaard, had 20 jaren op die schuit gevaren. Bij het baden in de zwemschool te Haarlem beeft ook ecu dragonder, die zich buiten de afgebakende plaats had begeven, het leven verloren. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 15 schepen bevracht; voor Amsterdam 6, voor Rotterdam 6, en voor Dordrecht, Middelburg en Schie dam ieder 1. Door de commissie voor de tentoonstelling le 's Gravenhage zijn thans de volgende schilderijen voor de verloting aangekocht; n°. 81. Schmidt Crans, Verlaten; n°. 290. LéonDe arme muzikante; n°. 428. C. S. Stor tenbeker, Stilleven; n°. 216. J. van Hoven, Stadsgezigt; n°. 416. J. G. Smits, Het uitgaan der Schcveningsche kerk; n°. 51. J. VV. van Borselen Landschap aan den Hollandschen IJssel; n°. 448. Mevr. Schot, Bloemen; n'. 384. J. A. Rust, Roei-en zeilwedstrijd; n°. 75. T. S. Cool, Een page; ït°. 123. C. L. W. Dreibholz, Scheveniugsch strand met pinken. Tot pre- mieplaal is verkozen eene lithographic naar het poortje in de St. Jacobstraat le 'sGravenhagein kleurendruk uit te voeren door den heer IJzerdraad, die reeds, in dit bij ons op die wijze nog niet uitgeoefend vak, zulk eene uitnemende proef heeft geleverd in de facsimile, naar eene van Bosbooms schoonste teekeningen. Wij noemen die keuze gelukkig; zij heeft de voor- regten van variatie, van een aangenaam onderwerp (want dat is zeker het in kleur en geestige stofïaadje uitmuntende paneeltje van Verveer), gehuwd aan de ondersteuning van verdienste in een nieuw vak van kunst. Die geen schilderij trekt, ontvangt voor zijne ƒ2.50 nu een fraaijen kleurendruk, die w den handel zeker van 5 tot 7 gulden zou moeten kosten. De verkoop ,an schilderijen gaat dit jaar bij uitnemendheid: de watersnood schijnt ?eeue smalle beurzen gemaakt te hebben. Reeds is voor ruim 17,000 gulden serkocht; (yy. Speet,). Wij vernemen, zegt de N. R. C., dat in sommige plaatsen van ons vaderland het voornemen bestaat, de werklieden in de gelegenheid le slel- 'en* om de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid te Haarlem 'e bezoeken. Met genoegzame zekerheid kunnen wij althans vermelden een dertigtal industriëlen uit eene der voorname steden van ons land besloten om met hunne werklieden tot dat einde naar Haarlem te en zich op dien logt feestelijk te doen vergezellen van de muziek er dienstdoende schutterij hunner stad. In de zitting van de rijks-commissie voor statistiek van 11 Junij is ('en minister van binnen), zaken een antwoord ontvangen op het voor- 81 c'er vci'gadcring tol benoeming cener commissie van rijkswege om voor te lichten omtrent de beteekenis der te Haarlem te houden tentoonstelling voor de statistiek van de vaderlandsche nijverheid. Z. E. acht het niet noodzakelijk zoodanige commissie in het leven le roepen nevens de jury van deskundigenwier verslag welligt ook vele der in het voorstel der rijks-commissie bedoelde bijzonderheden zal behelzen. Daar intusschen de minister erkent, dat een verslag, uit een zuiver statistisch oogpunt zamen- gesteld, opmerkingen kan bevatten, welke in dat der jury niet zullen voor komen, wordt de rijks-commissie gemagtigd, eenige van hare leden naar de tentoonstelling af le vaardigen. De vergadering, van oordeel zijnde dat eene commissie zoo als zij zich had voorgesteld, uit lieden van zeer ver schillende kennis en practische ervaring zou moeten gevormd zijn, heeft geen vrijheid gevonden om van deze magtiging gebruik te maken. Te Rotterdam zal gedurende den geheelen zomer een wagen met ijs uil de ijsloods van de heeren de Haas en C°. de stad doorkruisenten einde ieder in de gelegenheid te stellen zich voor een maligen prijs van dit zoo verfrisschende artikel te voorzien. De officier van justitie te Haarlem berigt, dat op 17 Mei jl.op het postkantoor te Zaandam, in de brievenbus is gedaan een brief van den heer A. P. Fortanier, geadresseerd aan den heer P. G. Fortanier te Leyden, inhoudende drie muntbiljetten van ƒ10, en een coupon van 2.47|, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De 76sle algemeer.e vergadering der maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal gehouden worden te Amsterdam op 13 Augustus aanst., onder voorzitting van den heer mr. Aug. Philips. Men verneemt, dat het onlangs tegen den heer W. J. Vinke, pastoor der r. k. gemeente te IJsselmuidenopgemaakte procesverbaal, wegens ver meende overtreding van art. 6 der wet van 10 Sept. 1853, op de kerkge nootschappen volgens eene vroegere uitspraak van den hoogen raad omtrent den zin van hel woord besloten plaatsen, door de arr.-regtbank te Zwolle voor geene vervolging is vatbaar verklaard. Omtrent de beide personen, verdacht van schuldig te zijn aan het mis drijf in den nacht van 8 op 9 Junij 11., ten huize van Jan Trompetter, te Zuidveen, gemeente Steenwijkerwoldgepleegd, verneemt men de volgende bijzonderheden. Sedert verscheidene jaren zijn die beide personen bekend als groole deugnieten; zij handelden meestal tc zamen, en zijn ook meer malen te gelijk en gezamenlijk veroordeeld. De eerste, Steven van der Struik, thans 26 jaren oud, heeft sedert 1852 reeds acht verschillende kee- ren teregt gestaanen wel wegens diefstalmishandelingrebellieverwon ding en laster; hij is zevenmaal veroordeeld en eenmaal vrijgesproken. Onder anderen heeft hij wegens eene gepleegde verwonding reeds eene ge vangenisstraf van 6 maanden ondergaan. De tweede Albert Groen genaamd, thans 27 jaren oudheeft zijne loopbaan reeds in 1848 op een leeftijd van 14 jaren begonnen als wanneer hij reeds wegens medepligtigheid aan dief stal tot eene gevangenisstraf van 6 maanden is veroordeeld. Hoe heilzaam deze straf op zijn volgend leven gewerkt heeft, blijkt genoegzaam wanneer men nagaat, dat hij na dien tijd nog zesmaal in handen der justitie is ge weest en wegens diefstal bij dag en nacht, mishandeling, rebellie en ver nieling van afsluiting is veroordeeld geworden. Er zijn zelfs nog zaken hangende, waarvoor de beide personen gezamenlijk moeten teregt staan. Uit Almelo meldt men van eergisteren het volgende: Van gisteren middag af tol heden morgen 10 ure woedde boven deze stad een hevig on- weder, vergezeld van stortregens en hagelbuijen, waardoor enkele buurten voor een oogenblik overstroomden; de boerenhofstede, genaamd de Grobbe, waar de bliksem insloeg, is geheel afgebrand; met moeite hebben de bewo ners het vee kunnen redden. Ten gevolge van het onweder zijn dezen nacht nog afgebrand, te Enter twee huizen, op korten afstand van elkander, te Delden een huis en schuur en le Haaksbergen en Holten eene boerenwoning. Rij den brand in laalstgemelde plaats is, behalve 8 runderen, die in de vlammen zijn omgekomen, de huisvrouw van den bewoner door liet onwe der getroffenten gevolge waarvan zij op de plaats dood bleef. Zaturdag namiddag is ook in de nabijheid van Arnhem op verscheidene plaatsen door hagel groote schade toegebragt aan de te velde staande ge wassen. Op sommige bouwhoeven moet men de rogge enz. maaijen en als voeder voor hel vee gebruiken. Het lurfmaken is in Overijssel en Drenthe in vollen gang en men zal dus in staal zijnom veel naar Holland le verschepen. De voorraad van het vorige jaar is daarenboven nog niet opgeruimd, maar wordt door de warmte dagelijks beter. Men mag dus betere qnaliteit en goedkooper prijs verwachten. De rogge staat in Drenthe overheerlijk en alle vruchten le velde beloven eene ruime inzameling. Te Siochtercn, prov. Groningen, is eene 30-jarige vrouw aangehouden, als vermoedelijk schuldig aan eene moedwillige brandstichting, die aldaar onlangs plaats had. Bij het verhoor dat zij onderging heeft zij hare schuld

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1